Да отървем България от найлоновата напаст.

  • 4 768
  • 115
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 2 759
..В кои страни са забранени вече найлонвите торбички?..
                     Специално за Реза: "ЕК прие разпоредба, която предвижда от 2010 г. неразгражда … ги забрани."

Последна редакция: пн, 17 мар 2008, 18:25 от Портокалово момиче

# 61
  • София
  • Мнения: 932


Въпросът не е в това, че ни прибират покупките в найлонови пликове, а в това, че после ги мятаме през прозореца. Ниската култура на хората допринася повече за замърсяването, отколкото фактът, че някой произвежда тези, във висша степен вредни и ужасни торби.
Ще продължавам да ги ползвам, защото са ми удобни. А това, че няма контейнер за разделно събиране на найлон, повече плаче за петиция.
Ако кофите за боклук се прибираха навреме, ако имаха всички капаци, за де не ровят вътре кучета, гарги и котки, които да разнасят найлоновите опковки из целия град, ако някои хора се научат да си хвърлят пликовете с боклук ВЪВ, а не ОКОЛО контейнерите, ако изобщо улиците се почистват по-честичко /а не веднъж годишно с такава тупурдия и олелия, сякаш това е световно събитие/, щяхме със сигурност да живеем в по-чист град и да се разхождаме в по-чисти паркове.
Това е и моето мнение.
Подписах петицията, но според мен много, много по-голям проблем са хората, които си хвърлят найлоновите торбички , прилежно или не вързани, през балкона, за тях определено трябва да се измислят някакви санкции.

# 62
  • София
  • Мнения: 550
Независимо от всичко, все отнякъде трябва да се започне. Подписах и разпространих  Peace

# 63
  • Мнения: 3 200
Че как без торбички:
Не искам всеки ден да мъкна на работа празни торби за вечерта, за да напазарувам.
А как ще си изхвърлям боклука, събирам го в найлонови торби за боклук.
Като се къносвам ползвам найлонова торбичка за задушаване на къната.
Като чистя ползвам найлонови ръкавици, или ако няма - найлонова торба, алергична съм към гумените.

# 64
  • Мнения: 9 865
Че как пък не?
У нас може да се постигне някакъв критичен минимум само със забрани.

И аз ползвам платнени торби, нищо не пише на тях, с марки на големи световни фирми са, в тях на изложенията си разпространяват рекламните материали (!!!!). Пазарувам и с обикновена ракитена кошница, струва 15 лв. от сергия на изхода на София, посока Перник. Вярно не е някакъв лукс, но става. Съзнанието ни е яко затлачено, много яко.

# 65
  • Мнения: 2 631
Абе хубава тема, ама това двойно Т в заглавието взе да ми боде очите вече...

# 66
  • Варна
  • Мнения: 1 817
Абе хубава тема, ама това двойно Т в заглавието взе да ми боде очите вече...

 Laughing Бутона е задържал, сега ще го оправя (за да не ти боде очите), а иначе ако искаш може да го пуснеш тук  Mr. Green , няма да ти се сърдя  Laughing , обещавам!

# 67
  • Мнения: 175
Каква беше изненадата ми - в Елемаг за хартиен плик се плаща, а за найлонов - не.  Joy
Май трябва да е обратното, поне за магазин като Елемаг, който се пише много еко

# 68
  • Мнения: 3 835
Още преди подписах петицията, хванах и част от предаването сутринта. Изцяло заставам зад идеята на момчето, но де да бяха само найлоновите торбички за пазаруване. Според мен няма да стане като помъкнем кошници или платнени торбички. Как си представяте една майка, тичаща след работа, влачеща двете си деца, да мъкне и кошница или пък на всяка цена да се сети да сложи в чантата си платнената торба. Ами ако забрави, какво, няма да пазарува ли? Не става така, просто трябва да се инвестира в разграждащи се материали, от които да се произвеждат тези торбички. По-скъпи ще са, но на който са му скъпи ще си носи платнени или каквито там иска. Трябва да се забранят вредните, неекологични и неразграждащи се материали, толкоз. А за мръсотията ок. кофите и блоковете, глоби, глоби и пак глоби, докато им просветне и на тия дето трябва да събират боклука и на тия дето си го изхвърлят безогледно, където им падне. Убедена съм, че прословутото европейско мислене, което толкова се спряга, се възпитава само със санкции и ред.

# 69
  • Мнения: 2 037
И у нас се събират много найлонови торбички. Опитваме се да ги ползваме повторно.

Свих драстично закупуването на "брандираните" торби от магазините като си взех една щайга, сгъваема, от касите на "Метро". Седи си в багажника и си редим в нея покупките.

От друга страна, работя с клиенти, продавам им разни неща, искат си пликче хората за стоки, които са опаковани първо в хартия, после в найлонче, и се събират в дамска чанта!
Ако се престраша да питам някой дали иска торбичка ме гледат особено. Та така, и аз косвено допринасям за замърсяването.
Ако спра да давам торбички или недай си боже ги направя платени хората ще избягат. А хартиените торбички са много скъпи.
Ще търся варианти за бързоразграгдащи се.

# 70
  • Мнения: 2 631
Абе хубава тема, ама това двойно Т в заглавието взе да ми боде очите вече...

 Laughing Бутона е задържал, сега ще го оправя (за да не ти боде очите), а иначе ако искаш може да го пуснеш тук  Mr. Green , няма да ти се сърдя  Laughing , обещавам!

Там ще го сложа само, ако успееш да ме убедиш, че 'ОТ' е представка на тървам  Twisted Evil  Mr. Green  Hug

# 71
  • Мнения: 4 555
Имам платнена торба с логото на Горичка.бг.
От къде я имаш? Искам и аз такава!

# 72
  • София
  • Мнения: 228
Подписах се.
Преди 2 месеца бях във Виена, там също се опитват да наложат платнените торбички и да премахнат наелоновите. Продават много свежи торбички от плат във почти всеки магазин. Купих си 10-тина, от тях раздадох и на мои близки.

# 73
  • Мнения: 1 910
Ако се престраша да питам някой дали иска торбичка ме гледат особено. Та така, и аз косвено допринасям за замърсяването.
Това да питаш клиента дали иска торбичка е много холандско. Но хората не са свикнали просто да ги питат. Ако има повече, като теб - може да се обърнат нещата.
А мен в БГ продавачките ме гледат странно, като им подам ръка за рестото...ама навици, какво да се прави. Grinning

# 74
  • Мнения: 232
Мда, и аз съм против торбите, найлона де. Е,да ама се чудя тия новите торби ако ще са без дръжки както на запад,как ще стигнем до дома. newsm78 Те хората си паркират колите пред маркетите, пазаруват си и мятат торбите на задната седалка. А ние простосмъртните как ще я караме?

Общи условия

Активация на акаунт