Примерна схема за захранване 6

  • 48 251
  • 586
  •   1
Отговори
# 555
  • София
  • Мнения: 5 756
Домат въведох към 7 ми месец края с пюре в което имаше 1% сърцевина от домат на Нестле Алете!

Леща знам,че ако се дава преди 10 месец е добре да е от оранжевата!

Ябълки взимам само от жълтите! Само я настъргвам! Peace

# 556
  • София
  • Мнения: 51
А ако сложа морков,круша нещо друго дайте идеи.Също и за зеленчуците аз и правя домашни ама няма много какво да и разнообразя правя и картоф и морков,тиквички с картоф,картоф и карфиол,ориз и тиквички,тиква с картоф, картоф и спанак.По някога и по 3,4 зеленчука обаче всеки ден присъства картоф и на нея май вече взе да и писва само ,че без картоф става много гадно и тя не и яде.

# 557
  • Мнения: 1 449
... кога се въвежда домата и алерген ли е той?
... а лещата откога?

Домат - пюре
Домат - суров
Леща

# 558
  • София
  • Мнения: 1 835
Здравейте-няколко въпроса имам. Стана 1 месец откакто съм почнала захранването и ще започвам да давам твърда храна  и следобяда, но се чудя какво количество  в началото  да давам. Също така освен каши, подходящо ли е да давам плодови пюрета за следобедното хранене (освен млякото разбира се)?

# 559
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Home raider , аз започнах точно на вашата възраст следобед да предлагам пловоди пюрета, а понякога и каши. Доколкото разбирам ще даваш за опитване на нов вкус. Само допълвам, че пловодите пюрета не заместват хранене. След като си въведеш подходящите плодове за вашата възраст- ябълка, круша, слива, може да ги компинираш с каша.

# 560
  • София
  • Мнения: 1 835
deni_k, благодаря  bouquet

# 561
  • Мнения: 4 546
аз искам да попитам за закуските - от кога започнахте да давате закуска? за сега имам заместени 2 хранения - обедното и следобедното, като второто пак е млечно. под закуска имам предвид прословутата попара, кус кус и от сорта  newsm78 незнам защо, но хич не ми се нравят тези неща, може би защото аз не ги обичам.  Embarassed

и въобще - по колко на ден трябва да яде зърнени храни?. за сега давам по 1-2 пъти в седмицата зърнена каша. това малко ли е?

и още. колко дни в седмицата може да се дава месо? моят юнак зеленчукови пюрета вече не иска. а и смятам да го запиша на кухня, но там дават в понеделник постно, през останалите дни от седмицата - пилешко. а не мен ми се иска да яде по 2 вида месо през седмицата + веднъж риба от 10ия месец  Thinking

# 562
  • Мнения: 367
Здравейте,следя ви с интерес,благодаря ви за всичко споделено  bouquet
Ние ще се захранваме на 5 месеца и отсега съм зарината в материалите.Искам да ви питам коя би била според вас най-добрата храна за бебче с чест запек???Тиквата добър вариант ли е и как да ги комбинирам разхлабващ с затягащ или.,,?Мерси предарително Hug

# 563
  • София
  • Мнения: 1 835
Vania_84, в началото на захранването всичко може да доведе до запек. Всяка нова храна затормозява стомахчето. Аз например, въпреки че в последните няколко дни давах круша, която се смята за разхлабваща, пак се стигна до там, че малкия не е акал вече 3-ти ден. За пръв път му се случва такова нещо. До започването на захранването  се е изхождал и по 4 пъти на ден, но сега са съвсем други нещата.
Но т.к. казваш, че твоето дете има проблем още от преди захранването, за всеки случай наистина е по- добре да започнеш с тиква, после да добавиш морковче или картоф. И така..

# 564
  • Мнения: 1 449
и въобще - по колко на ден трябва да яде зърнени храни?. за сега давам по 1-2 пъти в седмицата зърнена каша. това малко ли е?
и още. колко дни в седмицата може да се дава месо?

На 10-12 м., както и след 1 год., съотношението между видовете храни дневно трябва да е горе-долу следното:
плодове = зеленчуци = зърнени
Под зърнени се има предвид зърна и/или готови каши, ядки, хляб, сухари, бисквити и пр. Оризът и картофите са отделно, въпреки че те също са високовъглехидратни.

Един много обобщен пример от различни схеми за съотношението на храните за 8-12 м.: 
4-6 с.л. зърнени храни + 1-2 бисквити или ½ филийка хляб или ¼ чаша макаронени изделия
6-8 с.л. зеленчуци
6-8 с.л. плодове
или
200 г зеленчуци
200 г плодове
160 г зърнени храни + мъничко хляб, сухар и пр.

Количеството е за ориентир. Не е задължително да е такова.
Има схеми (като френските), които единодушно препоръчват зърнена храна на всяко хранене за възрастта 8-12 м. Едно примерно меню: зърнена каша или ядки за/към закуската, сухар или паста към обедното хранене, бисквити към следобедната закуска, малко хляб или млечно-зърнен десерт към вечерята. Същата препоръка се запазва за възрастта 12-24 м.

Идеята е, че зърнените храни имат важно място в детското хранене, независимо дали се спазва подобна препоръка или не:
- източник на В-витамини
- доставят важни минерали
- много енергия в малко количество: това е важно предвид малкото стомахче
Съображенията за високата им калоричност не трябва да бъдат на преден план. Въглехидратите за важни, тъй като осигуряват нужната енергия за ускорения метаболизъм, мускулната активност, терморегулацията, синтеза на нови тъкани и пр. Понеже възрастта не е най-точният ориентир, може да се прецени какво да бъде дневното меню (с повече или по-малко зърнени храни) по следната формула: 100 ккал са нужни за всеки 1 кг.

Умерено се увеличава количеството и броя на храненията със зърнени храни за седмица/дневно за възрастта 8-12 м. – така постепенно се увеличава активността на храносмилателните ензими, които обработват правилно зърнените храни и се избягва подуване на стомахчето.


Месо (10-12 м.):
След 10 м. или след 1 год. е добре да се премине постепенно от редуване на постно-месно през ден към месо поне 5 пъти седмично. Евентуално 1 път риба или 1-2 пъти постно. Всеки ден трябва да се предлага месо, риба или жълтък т.е. високопротеинова храна. Това са повечето препоръки, вкл. СЗО.

# 565
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
herelina за прословутата закуска- аз лично предложих на вашата възраст да опита попара с чай, масло и сирене, сухари, но отказваше да я яде и чак на 11 месеца го пробвах пак и той я прояде, тогава и заместих закуснака.

Косе Босе, а относно хлябва?- знам, че е зърнена храна, но по колко хляб е добре да яде 14- месечно дете?

# 566
  • Мнения: 4 546
благодаря ви момичета. май ще трябва повече зърнени да му давам.

# 567
  • Мнения: 527
Момичета каква риба да предложа като за начало,взех сьомга на Семпер,защото най-чисто ми се видя пюрето.Вие какво прелагате?Благодаря Peace

# 568
  • Мнения: 262
  Здравейте! Моля, мами, да споделите дневното си меню при 6мес. бебе. Моят мишок, на 08,05 ще навърши 6мес., но с кг. още от раждането сме напред. Сега е 8,600кг. и напоследък ми се струва, че вечерно време не се нахранва и през нощта е много неспокоен. Събужда се често и търси да яде, докато преди няколко седмици си спеше по цяла нощ.  newsm78

  Описвам и храненията му за деня - Сутрин 5-6ч. 150мл. АМ;
                                                             10-10,30ч. - 100гр. плодово пюре;
                                                             12-  13ч. - 200гр. зеленчуково пюре.;
                                                             16-17ч. - оризова каша или кисел дом. приготвен с плод;
                                                             19,30ч. - 150мл. АМ;
                                                             22,00ч - 210мл. АМ+колкото имам кърма, а тя е мн. малко ок. 20мл.

  На мен лично всичко това ми се струва даже много, но той си хапва с охота и със сигурност не го озорвам да яде.

  Дайте, моля препоръки или ваши примери за хранене. Струва ми се, че ок. 20-21ч. нещо различно от АМ трябва да му давам и като се събуди посред нощ тогава млякото, но не знам дали е правилно. Чакам съвети   bouquet

# 569
  • София
  • Мнения: 5 756
За захранване с рибка се препоръчва да е бяла! Peace

Общи условия

Активация на акаунт