Тайната на дългата и здрава коса-31

  • 26 477
  • 399
  •   1
Отговори
# 330
  • През девет планини в десета...
  • Мнения: 1 285
Сигурно вече се питате какво е устройството на косъма. Живата му част всъщност е само луковицата, която активно кръвоснабдява и интервенира микроскопичните нервни влакна. Самите косми са мъртва и абсолютно безболезнена "структура". Точно заради това те могат да се подстригват, да се сушат с топъл въздух, да се намотават на всякакъв размер ролки и какво ли още не, без никакви неприятни усещания.
Основата на косъма е  покрита с кутикул, състоящ се от съвършено тънки пластинки кератин. Тези люспици се подредени така, че

приличат на корубата на костенурка.

 Ако косата е здрава, те са плътно прилепнали към сърцевината на косъма и една към друга. При увредена коса кутикулът, гледан под микроскоп, прилича на морски вълни, а "разместените" пластинки не могат да отразяват светлината. Затова сивите, повехнали коси са признак, че е повредена керемидената структура на косъма.
Всеки косъм при хората търпи циклично развитие. В началото расте активно, а после настъпва фаза на почивка. Новият косъм, израстващ от луковицата, изтласква своите "многострадални" събратя. Целият период трае 6-7 години. Хубавото е това, че всяка "растителност" и всеки косъм си имат собствен цикъл. Ако развитието ставаше в синхрон, то хората периодично щяха да оплешивяват и обрастват наново. Мъдрата природа находчиво ни е спасила от подобен конфуз. Всеки ден от главата ни падат средно от двайсет до сто власинки. Ако падането е по-сериозно, може да става дума за някакво заболяване, например - патология при щитовидната жлеза.
Дългите коси са като "старци" и отношението към тях трябва да е по-особено. Керемидените люспици се разположени на слоеве - повече в корените и все по-малко към върха на косъма. Там дори може да остане само един ред повърхностни пластинки. Рано или късно люспичките стават все по-редки и престават да взаимодействат помежду си. Тогава краят на косъма се цепи и настъпва т. нар. цъфтеж. Точно затова е необходимо дългите коси да се подстригват с по 1-2 см на всеки три месеца. Фризьорите в един глас твърдят, че дългата коса 

или изглежда великолепно, или отвратително.

 Трети вариант няма - те са максималисти.
Добре дългата коса изглежда само, когато е измита и разресана. Естетите изпитват непреодолимо желание да натиснат във ваната една дълга и неподдържана коса и да излеят поне едно шише шампоан отгоре й. И така - главното условие за великолепието на косите, е тяхната чистота.
Не беше далеч времето, когато специалистите препоръчваха косата да се мие веднъж на десет дни, за да не се изсушава кожата на главата. Съвременните експерти се придържат към рационална гледна точка - косите трябва да се измиват според степента на замърсяване. Дългите коси, както всички останали, искат щателно и често миене, защото те се замърсяват от съприкосновението с дрехите, попиват с охота уличния прах, постоянно ги оправяме или отмятаме с ръка. Затова

миенето на дългата грива

 се налага да е достатъчно често, като правило през ден.
Точно по тази причина "съдържателките" на разкошни гриви трябва да се запасят с качествен шампоан за честа употреба. В тези специални измиващи препарати се съдържат овлажняващи и подхранващи вещества, активни и лечебни добавки. Освен това вече са разработени специални шампоани за дълги коси, които интензивно се грижат за изстрадалите краища на косата.
Често в състава на тези течни сапуни има водоразтворим силикон, който приглажда непокорните кичури, връща на косата еластичността и блясъка. След щателно изплакване на косата е необходимо да нанесете балсам или фиксатор, който да неутрализира статичното електричество, да овлажни и подхрани косъма. Балсамът се нанася по дължината на косата, като се отделя особено внимание на краищата. Отстраняването на останалите миещи препарати от косата трябва да става много внимателно, защото недоизмита тя бързо се омазнява, придобивайки мърляв и смачкан вид. Като завършващ акорд в измиването,

ползвайте прохладна вода

 - това ще подпомогне балансираната секреция на мастните жлези и ще предотврати бързото замърсяване.
Избърсването на косата трябва да става с бавни, меки движения , защото мокрите коси са много крехки и лесно се чупят. Най-добре е косите да изсъхнат от само себе си. Ако вече сте взели в ръка сешоара, то следете разстоянието до главата ви да не е по-малко от 20 см. Разресвайте дългите коси от краищата към корена - това ще предотврати разтеглянето и разкъсването на косъма. Гребенът ви трябва да е направен от неутрален материал, за да не наелектризира гривата. Специалистите съветват да се ползва древният прийом на разресване с четка от естествен косъм. Само тогава косата красиво блести и пада леко на вълни.


# 331
  • Мнения: 4 496
Защо да е гнусно,  това е реалността. При изследване на коса, на което ходи Игуанка, се вижда същото ако цъфти косъма.

# 332
  • Мнения: 422
В един сайт прочетох,че е хубаво косата да се реше от краищата кьм корена,за да не се накьсват newsm78 И как ще стане тая работа???
Яйчен шампоан

     -          1 яйце

-          ½ чаша вода

-          ½ чаша от любимия ви шампоан

-          1 лъжица бадемово масло

 Разбийте яйцето много добре, добавете останалите смески. Налейте ги в шише от шампоан и дръжте в хладилника за най-много две седмици
 Казват,че е хубав...
 

# 333
  • София
  • Мнения: 4 789
В един сайт прочетох,че е хубаво косата да се реше от краищата кьм корена,за да не се накьсват newsm78 И как ще стане тая работа???

 


Kато първо разрешеш краищата и постепенно разресваш все по-нагоре и нагоре. Чак като разрешеш всички заплетени места можеш да започнеш от горе на долу.

# 334
  • Мнения: 2 631
В един сайт прочетох,че е хубаво косата да се реше от краищата кьм корена,за да не се накьсват newsm78 И как ще стане тая работа???

 


Kато първо разрешеш краищата и постепенно разресваш все по-нагоре и нагоре. Чак като разрешеш всички заплетени места можеш да започнеш от горе на долу.

Правилно!  Peace
Аз се реша само така от повече от 13 години... Откакто отказах сешоара  Rolling Eyes

# 335
  • Мнения: 3 050
Защо да е гнусно,  това е реалността. При изследване на коса, на което ходи Игуанка, се вижда същото ако цъфти косъма.
А ако не цъвти е като пръчки черни (при мен бяха тъмни към черно) и са много големи около 3 см диаметър и също е яко-хихи Simple Smile В началото жената която ме изследва помисли че 1ния ми пласт е нацъвтял защото повечето косми стърчаха но тогава (преди теста) валеше и тъкмо се бях измила (преди два-три часа) и се наелектризира; аз й казах че не вярвам да е така-и колкото и да търси не намери с машинката и си каза че явно вече й се привижда Simple Smile

# 336
  • Мнения: 422
В един сайт прочетох,че е хубаво косата да се реше от краищата кьм корена,за да не се накьсват newsm78 И как ще стане тая работа???

 


Kато първо разрешеш краищата и постепенно разресваш все по-нагоре и нагоре. Чак като разрешеш всички заплетени места можеш да започнеш от горе на долу.

Правилно!  Peace
Аз се реша само така от повече от 13 години... Откакто отказах сешоара  Rolling Eyes
Аха ясно..момичета благодаря   bouquet ..вече така ще правя.. Blush

# 337
  • През девет планини в десета...
  • Мнения: 1 285
iguanka много си чаровна,магнетична и секси на аватара Hug
п.п. хетеросексуална съм. Mr. Green

# 338
  • Мнения: 4 496
 Само дето не е Игуанка на аватара, ама карай...
Моля ви, има бутони за лични съобщения. Неприятно е да видиш, че новото мнение по темата всъщност  не е съвсем по темата. Whistling

Последна редакция: чт, 27 мар 2008, 16:10 от мис арк

# 339
  • Мнения: 3 695
момичета, снощи бях на фризьор да ми подстриже връхчетата и когато ми изправи косата на горе ми стърчеше новата коса - ама страшно много нови косъмчета и стърчат нагоре  Sick много смешно изглеждах, но все пак щастлива благодарение на маската   bouquet

# 340
  • Мнения: 199
в пловдив виждали ли сте аптека където да правят такъв тест на косата?

# 341
  • Мнения: 2 631
Само дето не е Игуанка на аватара, ама карай...


Мда!  Mr. Green
На игуанка косата и е по - хубава от тази на мацката на аватара и...  Rolling Eyes


Жасмина, не знам за аптека в Пловдив, дето да прави такива тестове, но и аз съм заинтересована.
Знам само, че по Панаирите (пролетното и есенното договаряне за мода) има козметичен щанд за коса на 'не помня коя марка', които правят безплатни тестове на косата и те зарибяват с продукти. Ако до май месец не открия аптека може би ще ида на изложението...  Laughing

# 342
  • Мнения: 1 179
Съжалявам, че късно отговарям, но сега сварих. Да това е ампулка, но на сайта изглежда по-голяма  Rolling Eyes. Пише, че е за 5 измивания (ако се не лъжа), но за моята коса май ще стигне за два пъти. Аз лично съдържанието го изсипах в едно старо шише с пулверизатор. Като за първи път не забелязвам някаква промяна в косата си, надявам се вторият път да даде резултат  Praynig.

# 343
  • Мнения: 422
Twisted Evil Взех си балсам Импресия Антистатик 1,80лв нищо почти,но се надявам да има ефект... Praynig

# 344
  • Мнения: 277
Само дето не е Игуанка на аватара, ама карай...


Мда!  Mr. Green
На игуанка косата и е по - хубава от тази на мацката на аватара и...  Rolling Eyes


Жасмина, не знам за аптека в Пловдив, дето да прави такива тестове, но и аз съм заинтересована.
Знам само, че по Панаирите (пролетното и есенното договаряне за мода) има козметичен щанд за коса на 'не помня коя марка', които правят безплатни тестове на косата и те зарибяват с продукти. Ако до май месец не открия аптека може би ще ида на изложението...  Laughing
За Панаира ли става въпрос?  Rolling Eyes В коя палата?
Между другото започнах да пия цинк с надеждата косата ми да е по-здрава,както пише на опаковката.

Общи условия

Активация на акаунт