пътуване до бг без таткото. проблем при връщането?

  • 4 676
  • 59
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 109
Не се нарича пълномощно, а декларация в свободен текст. Таткото следва да декларира, че е съгласен детенцето да пътува и пребивава в чужбина - извън територията на РБългария. Най-добре е съгласието да се даде многократно и неограничено до навършване на пълнолетие. И разбира се, от кого да бъде придружавано. Такава декларация в България се заверява от нотариус, в чужбина такива функции имат обикновено консулите - "За родители, които са в чужбина, заверката се извършва от компетентно длъжностно лице в съответното българско посолство или консулство."

# 16
  • гр.Варна, сега Германия
  • Мнения: 409
Децата ми са с двойно гражданство. Февруари месец бяхме в Бг  и не са ми искали декларация. Попитаха само дали имат и други паспорти и поискаха да ги видят Peace

# 17
  • далечно
  • Мнения: 1 029
детето ми е с двойно гражданство, но има само унгарски паспорт. Пътували сме безброй пъти без таткото, никога не са ми изкали нищо - децата с не-БГ паспорти не засягат нашите гранични служби. Друг е въпросът, че като му вадихме унгарски паспорт се подписахме и двамата на една хартия, че нямаме нищо против детето да путива само с единия родител.

Момо, ако детенцето е с бг паспорт, то ще ви искат декларация.

# 18
  • Мнения: 3 388
Loreley, значи сме в същата ситуация като вашата  Peace И ние се разписвахме по същия начин, когато подавахме документи за паспорта на Сами  Simple Smile После се вписва съгласието на  родителите да пътува с всеки от тях поотделно.
A Martin  има ли бг ЕГН?

# 19
  • Мнения: 3 423
Никога не са ми искали декларация.

# 20
  • далечно
  • Мнения: 1 029
Sonita, Мартин има бг гражданство и ЕГН. Досега не ми е трябвало ЕГН-то за нищо, бг паспорт даже не смятам да му вадя.

# 21
  • Мнения: 46
упссс, сори,  Wink
грешка на езика - да декларация е и  в бг се заверява при нотариус, а в чужбина в бг посолство.

Изисква се само ако и двамата родители са бг граждани.

Моите деца също са с два паспорта и не ни искат декларация. Имаме си и егн-та.

Племенника ми, обаче като идва при нас само с майка си, му искат. Сестра ми направи за него декларация, в която е упоменато, че има право детето да напуска страната, придружен от майка си; баба си; леля си - имената, данните.
Така че , с който реши да пътува в чужбина, да не се налага - айде йово - пак наново - да се вадят документи.

# 22
  • Испания и Стара Загора
  • Мнения: 1 036
здравейте и от мен,
моналото лято пътувах от София до Барселона с детето ,но без таткото.Извадихме декларация при нотариус,както се прави,но на летище София ми взеха оригинала,а не копието!!!!!Декларацията беше за многократни пътувания до чужбина и обратно,но при ваденето самият нотариус ни предупреди че след като минат 2-3години от датата на иаздаването ,митничарите започват да се заяждат и се налагало подновяване на декларацията.Ако някой от Испания чете в момента,моля да ми каже освен в Мадрид,от каде другаде мога да си направя такава декларация?

# 23
  • Мнения: 200
момо,нищо не ти трябва....при това таткото ще си е тук в Норге....не ти трябва декларация Peaceако нещо те интересува обади ми се,апък нали знаеш и къде живея Joy Joyсега говорих с моя и той ми каза че не ви трябва..... Hug

# 24
  • далечно
  • Мнения: 1 029
anita29, между другото чичовците от граничен контрол нямат право да ти вземат оригинала на декларацията  Peace да си знаеш следващия път - предполагам полезно щото все пак ваденето на нова си е губене на време и таксички за нотариална заверка в консулски отдел на посолството (ако не си в БГ,както разбирам)

# 25
  • Мнения: 1 636
Ау колко смела съм била. Никога не съм имала декларация,не са ми и искали (zа Щастие). Аz съм с БГ паспорт,а децата с немски.

# 26
  • далечно
  • Мнения: 1 029
чиколина, не искат декларация, ако децата са с чужд паспорт

# 27
  • Мнения: 190
Здравейте,
аз направих  декларацията за пътуване, но една и за двете деца, после чух, че трябвало отделна декларация за всяко едно от децата. Моля, майките с две деца да споделят опит!

# 28
  • Мнения: 171
Искат,не искат аз ще направя, че ми е писнало от неосведомени служители в БГ  Twisted Evil
Ниа е с бг паспорт и татито ни е българин, ще летим май месец и ще правя пълномощно в посолството, че да няма тън мън  Naughty
Преди време си спонмям една майка как я свалиха от рейса и я оставиха на границата някой да ги вземе с детето.....За това за по сигурно ще вадя  Peace
 Hug

# 29
  • Мнения: 192
здравейте и от мен,
моналото лято пътувах от София до Барселона с детето ,но без таткото.Извадихме декларация при нотариус,както се прави,но на летище София ми взеха оригинала,а не копието!!!!!Декларацията беше за многократни пътувания до чужбина и обратно,но при ваденето самият нотариус ни предупреди че след като минат 2-3години от датата на иаздаването ,митничарите започват да се заяждат и се налагало подновяване на декларацията.Ако някой от Испания чете в момента,моля да ми каже освен в Мадрид,от каде другаде мога да си направя такава декларация?
Ние също извадихме безсрочна декларация за малката,и в посолството ми казаха,че ще важи до 18 год..Но това,което прочитам сега е друго Tired

Общи условия

Активация на акаунт