Порции в яслата?

  • 2 354
  • 35
  •   1
Отговори
# 15
Цитат на: papi
Да изкажа и аз своето професионално мнение на детска учителка Wink
На закуска към 8-8,30 се дава попара и макарони (предимно в понеделник), филии с мед, с пастет(обикновен и яйчен), с родопска засуска(настъргано сирене и моркови с масло), баница, мекици, бухти, понички и тн  За пиене се дава прясно мляко(чисто или с какао) или чай Порциона е една филийка и един черпак течност
На обяд към 12 се дава супа- градинарска,зеленчукова, топчета, телешко варено, от грис и сирене,пилешка,картофена,доматена ,таратор(почти през ден през лятото), крем-супи и тн Обикновено се спазва правилото постна супа - месно второ и обратно  
 Второто е : боб,леща, зелен фасул, кюфтета с доматен сос, печени кюфтета с гарнитура от картофи или ориз и грах,пиле фрикасе, телешко тас-кебап, свинско със эеле ,риба с доматен сос, спагети със сос карбонара и тн (не мога да изброя всички ястия много са)
Десерта обикновено е компот(предимно през зимата- от круши,праскови,кайсии,дюли, сини сливи и тн) или плод- в зависимост от сезона  Порциона е по един черпак супа, второ и десерт и по половин филия хляб за ясла и 1 група (цяла филия за по-големите) На яслата и 1 група се дава и по половин плод, а не цял
За следобедна закуска се дава : филия  с масло или  сладко, с халва,с лютеница  ,нишестени кремчета, мляко с грис или ориз, макарони на фурна,грис-халва(почти всички деца я ненавиждат), мляко с бисквити, вафла, бисквитена торта, понякога се доставят готови закуски като кроасани, кифли с мармалад или локум и тн За пиене се дава предимно айрян и понякога нектар  Порциона е по 1 филия или готова закуска и черпак питие
Искам да оточня, че почти винаги има допълнително от всичко с изключение на нещата , които се дават под точна бройка като филии или готови закуски
На мен ми се е случвало много пъти след следобедна закуска( особено ако е била кремче) , децата, които ги вземат по-късно да ми казват , че са гладни Първият път като ми се случи едно момиченце вече към 18,30 часа ми каза: Госпожо, хайде да отидем до кафето до градината да ми купиш нещо, че съм гладна От тогава като съм втора смяна винаги купувам солети ,бисквити или вафли и ако има някой гладен си похапва пък и аз покрай него


Не оспорвам твърденията, но ме интересува грамажа.
Защото има черпак и черпак - мойте в къщи варират до 2пъти по-малък обем.

Казана, в който носеха веднъж боба (случих да мина тогава) беше голям колкото за 2-3 групи, а градината имаше 6. В бледорозовата течност плуваха 2-3 бобчета отгоре.

Знам, че порциона, който се определя от - не знам кой - значително се намалява от количеството торби, които лелките изнасят.

# 16
  • Мнения: 704
Близка позната, която работи в детска градина сподели, че за да правят икономия готвачките готвят с едно и също олио #Crazy
Напр. сутринта пържат мекици или бухти, а на обед използват мазнината за основното ядене.
Тази идея ми се струва доста лоша, а последствията за децата  ooooh!
Надявам се да не процедират по този начин навсякъде.

# 17
  • sofia
  • Мнения: 1 186
Всяка лелка носи казан с манджа само за своята група  Мисля, че си видяла казана с боба само за1 група
Колкото до торбите на лелките зависи много от контрола на директорката Ще изнасят, ако им се разреши
Колкото до грамажа обикновено не ги претегля лелката н а кантар нещата , но става дума за около 150 мл за порция
А по принцип порциона се определя ХЕИ Например сестрата и домакинката след като знаят, че днес примерно има 100 деца на градина изписват 40 кг картофи за огретен, а тези норми се определят от ХЕИ

# 18
  • Мнения: 18 542
Борис тази седмица го взимаме около 17 часа, а следобедната закуска им е в 16 часа, така че ако си е изял всичко както ми казват не би трябвало да е гладен макар че знам ли...може наистина да изразходва повече енергия и за това да хапва повече.
Прави ми впечатление обаче, че на обяд има само една манджа. Днес например е имало крем-супа от зеле, картофи и тиквички. Сложили са му и малко хляб вътре.

# 19
  • София
  • Мнения: 17 283
Цитат на: cheta
Борис тази седмица го взимаме около 17 часа, а следобедната закуска им е в 16 часа, така че ако си е изял всичко както ми казват не би трябвало да е гладен макар че знам ли...може наистина да изразходва повече енергия и за това да хапва повече.
Прави ми впечатление обаче, че на обяд има само една манджа. Днес например е имало крем-супа от зеле, картофи и тиквички. Сложили са му и малко хляб вътре.


И Иво в началото беше по същия начин - изяждаше ми ушите след уверенията на госпожите, че всичко си е омел.
Ама не знам как с течение на времето това поотмина и сега като го вземе каката не яде, докато не се прибера да вечеряме заедно към 7-8.
Знам, че често си иска допълнително (кюфте например  smile3521 ), може от това да е.
Но никога не им дават само по едно ядене на обяд, това много ме изненадва  newsm12 )

# 20
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Цитат на: papi

На закуска към 8-8,30 се дава попара и макарони (предимно в понеделник), филии с мед, с пастет(обикновен и яйчен), с родопска засуска(настъргано сирене и моркови с масло), баница, мекици, бухти, понички и тн  За пиене се дава прясно мляко(чисто или с какао) или чай Порциона е една филийка и един черпак течност
На обяд към 12 се дава супа- градинарска,зеленчукова, топчета, телешко варено, от грис и сирене,пилешка,картофена,доматена ,таратор(почти през ден през лятото), крем-супи и тн Обикновено се спазва правилото постна супа - месно второ и обратно  
 Второто е : боб,леща, зелен фасул, кюфтета с доматен сос, печени кюфтета с гарнитура от картофи или ориз и грах,пиле фрикасе, телешко тас-кебап, свинско със эеле ,риба с доматен сос, спагети със сос карбонара и тн (не мога да изброя всички ястия много са)
Десерта обикновено е компот(предимно през зимата- от круши,праскови,кайсии,дюли, сини сливи и тн) или плод- в зависимост от сезона  Порциона е по един черпак супа, второ и десерт и по половин филия хляб за ясла и 1 група (цяла филия за по-големите) На яслата и 1 група се дава и по половин плод, а не цял
За следобедна закуска се дава : филия  с масло или  сладко, с халва,с лютеница  ,нишестени кремчета, мляко с грис или ориз, макарони на фурна,грис-халва(почти всички деца я ненавиждат), мляко с бисквити, вафла, бисквитена торта, понякога се доставят готови закуски като кроасани, кифли с мармалад или локум и тн За пиене се дава предимно айрян и понякога нектар  


Това меню за детска ясла ли е? Или за градина? Ако е за ясла, не виждам как дете на година и 2 месеца може да ги яде повечето неща! Мони тръгва на ясла след 2 седмици (на горепосочената възраст). От изброеното за закуска тя не е яла досега пастет, мед, банички, бухти и тем подобни, нито е пила прясно мляко, още по-малко с какао! Компот също не е яла досега... А пък тези филии за следобедна закуска не виждам как ще ги хапе с 5-те си зъба! В яслата, в която я записахме изрично погледнах менюто - то изобщо не се различава от храната, която тя яде в момента от детската кухня. Дано наистина да е такова, а не като това, което ти, Папи, си посочила!

# 21
  • Варна
  • Мнения: 1 123
Цитат на: cheta

Прави ми впечатление обаче, че на обяд има само една манджа. Днес например е имало крем-супа от зеле, картофи и тиквички. Сложили са му и малко хляб вътре.


На мен ми се струва недопустимо да е само едно ядене на обяд. Confused: Защо не попиташ? Би трябвало да са поне супа и ядене. При нас в детската градина менюто е горе долу каквото е описала papi. На обяд има почти винаги и плод, но понеже децата не можели да изяждат всичко наведнъж, плода им го дават около10-10,30ч.
Когато нещо им хареса почти винаги има и допълнително, а и винаги преди да им сипят ги питат дали искат - ако не - не и никой не ги насилва.
Това че детенце е гладно - и при нас беше така още от яслата, а сега веднага като го взема ме пита какво ще вечеряме.

# 22
  • София
  • Мнения: 13 206
Чета, при вас не слагат ли менюто на табло? При нас е изложено цялото седмично меню! Порциите.... честно казано не знам колко са, обаче Александра не иска да яде много-много вечер... Определено не е озверяла от глад. Там казват, че си изяжда всичко. Според мен порциите са достатъчни за деца на възраст м/у 2 и 3 г. Ако иска допълнително винаги й дават, защото са ми казвали, че е изпила примерно 3 чаши сок или че е изяла 2 порции крем. Ето какво ядат (примерно)

закуска: филия с масло и нещо отгоре (различни неща..) + мляко или чай. Понякога имат попара

10 часа - сок или плод

обяд: супа + второ (задължително с месо) + салата (когато сезона позволява) + десерт

следобедна закуска: крем или макарони + сок

вечер (за децата, които нощуват): постна манджичка + кидело мляко

Това меню ей сега си го съчиних по спомени... Simple Smile))

# 23
  • Мнения: 844
Мами, сега да ви кажа, че наистина порциите в детската градина поне са малки. Моята щерка, която е трета група ми разказва как им дават по половин плод - половин банан или половин киви пр., аз лично сварих закуска от половин филия с яйце и сирене запечена, а на таблото пише филия или плод, никъде не пише половин. А като прибавим и някое неизядено ядене, ами ядем като за световно след градината. Не мисля, че и в яслата ще е по различно.

# 24
  • София
  • Мнения: 13 206
Искам да добавя, че след ясла Александра иска да яде ябълка или да пие сок.. Обаче аз това за ядене не го броя... Направи ми впечатление нагоре, че споменавате солети, сокове и пр.... ами това не е храна, така да се каже. Всеки човек иска да хапва и пийва подобни неща, ама това не значи, че е гладен.. Поне това е моето мнение. Виж ако се нахвърли озверяла на вечерята, това е друго нещо. Също така не знам в колко следобед ядат вашите деца в яслата, ама в нашата следобедната закуска е около 15:30, защото до 15:00 спят. Така че, нормално е около 18:00 отново да е огладняла...

# 25
  • Мнения: 18 542
Цитат на: Vache
Чета, при вас не слагат ли менюто на табло? При нас е изложено цялото седмично меню!

Ами Бо е в частна ясла и му готвят отделно, заради алергиите и в голям процент от случаите неговото меню е различно от това на останалите.

# 26
  • София
  • Мнения: 13 206
Цитат на: cheta
Цитат на: Vache
Чета, при вас не слагат ли менюто на табло? При нас е изложено цялото седмично меню!

Ами Бо е в частна ясла и му готвят отделно, заради алергиите и в голям процент от случаите неговото меню е различно от това на останалите.


Ами още повече.... след като детето е алергично би трябвало да знаеш с какво се храни.. Чесно казано за мен е учудващо да не ти дават седмичното меню. Вярно, че трябва за едно дете да пишат ама нали в крайна сметка това им е работата.. Не може ли да го изискаш.. Какво, ако не дай боже нещо стане ще се чудиш какво е ял днес...

# 27
  • Мнения: 18 542
Цитат на: Vache
Ами още повече.... след като детето е алергично би трябвало да знаеш с какво се храни.. Чесно казано за мен е учудващо да не ти дават седмичното меню. Вчрно, че трябва за едно детет да пишат ама нали в крайна слетка това им е работата.. Не може ли да го изискаш.. Какво, ако не дай боже нещо стане ще се чудиш какво е ял днес...

На края на деня ми пишат какво е ял. От там разбрах, че на обяд яде едно ядене само.
Ще трябва пак да говоря явно.

# 28
  • София
  • Мнения: 13 206
Цитат на: cheta
Цитат на: Vache
Ами още повече.... след като детето е алергично би трябвало да знаеш с какво се храни.. Чесно казано за мен е учудващо да не ти дават седмичното меню. Вчрно, че трябва за едно детет да пишат ама нали в крайна слетка това им е работата.. Не може ли да го изискаш.. Какво, ако не дай боже нещо стане ще се чудиш какво е ял днес...

На края на деня ми пишат какво е ял. От там разбрах, че на обяд яде едно ядене само.
Ще трябва пак да говоря явно.


Малко е едно ядене на обед... Стига бе.... в държавните ясли дават първо, второ и трето.. да не ти казвам, че 2 пъти се е случвало Александра да вечеря там, защото ми се е наложило да я взема в 18:00 - 18:30, а децата, които остават да нощуват там ядат в толкова часа... Нещо се излагат  в частните ясли...

# 29
  • sofia
  • Мнения: 1 186
Цитат на: chockolina

Това меню за детска ясла ли е? Или за градина? Ако е за ясла, не виждам как дете на година и 2 месеца може да ги яде повечето неща!

Обикновено в ОДЗ- тата тоест ясла плюс градина менютата и за двете е еднакво Не се готви за яслата едно, а за градинските групи друго А това, че не е яла такива неща- все пак трябва да има пръв път

Общи условия

Активация на акаунт