Ами религията?

  • 2 312
  • 34
  •   1
Отговори
# 15
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Цитат на: aylin
...
Не искам децата ми да са някакви фанатици! Искам след време сами да решат коя религия ще приемат - за това и до сега не съм мислила така по въпроса.

Не се притеснявай,Айлин.Няма да станат фанатици, мила. Тука ако някой погледне е съЩата работа като при вас: и в детски градини и в у4илиЩа са едни молитви,едни песни4ки ...мани мани.И накрая какво става:децата като порастнат и излязат от у4илиЩе хи4 и не са фанатизирани.Зависи изцяло от семейството и от възпитанието което то дава на детето.Ако семейството е религиозно и ходи на меси и се моли детето следва примера.Ако ли пък не децата и те се присъеднияват към прислойката не т.нар непрактикуваЩи католици ( мъжа ми е един от тях Twisted Evil ).Като му се слу4и да влезе в църква се кръсти,но само толкова.Не ходи на меса в неделя,не се моли преди ядене и неЩя от тоя род.Така,4е хи4 не се притеснявай за мале4ките:те Ще правят това което се прави в къЩи Grinning

# 16
  • Мнения: 4 244
Моя мъж и той е от непрактикуващите католици. Аз съм от непрактикуващите православно.
Венчани не сме, но решихме децата да са православни. Затова и не посещават католическа детска градина. Добре че имаме това право на избор.
Понеже семейно не сме практикуващи и каката не ми е задавала още такива въпроси.
Тая тема ме накара да се замисля - по нашему трябва кръстницата да обясни на децата смисъла на религията, защо вярвам в кой Бог и т.н.
Аз самата бих се определила по скоро като пантеистка и то в аспект че за мен всички религии изхождат от една вяра, просто наричат Бог с различни имена и подхода към населението е различен. Затова има разлики в храмовете, украсите им, съдържанието на молитвите и службите.

Айлийн - честно не знам какво да те посъветвам.
Ти самата как се определяш - фанатичка ли си или от по широкоскроените мюсюлмани?
Би могла да обясниш че при твоята религия учителя който е предал учението и вярата на хората е бил Мохамед, а на другите хора е бил Исус.
Децата ти кръстени ли са - доколкото знам при мюсюлманите няма кръшение или се лъжа?
А има ли там нормални детски градини дето не преподават религия?
Ситуацията ти е наистина много интересна

# 17
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Струва ми се,че е много трудно да се обясни на едно дете какви са разликите в религиите,така че да не се обърка Thinking .Аз съм вярваща,но съм такава по собствено желание,мисля че това трябва да е осъзнато решение.Тук също има вероучение в училище от самото начало,но се питат родителите и ако детето е от друга религия не ги посещава.Не мисля,че детето ще се чувства изолирано,напротив така се възпитава в религиозна търпимост,като от малки започнат да осъзнават,че има различни вероизповедания(просто като факт),а ако има въпроси нека да пита и да получава елементарни отговори Wink

# 18
  • Мнения: 25
Jara,отговарям набързо,защото имам проблем с ADSL-a и сървиз пак2 и съм взела външен модем назаем,че и тоя в лап топа е прецакан и съм бясна...Та по въпроса ти,кой и за какво щял да си плати?Ами саудитците според мен 1 ден ще си платят,защото режат ръце и  пречукват с камъни а самите те не спазват правилата.Ти май ме взе за фанатичка,а?Относно следващото ти изказване,за "еба си живота" и аз не знам колко влюбен трябва да си за да се забулиш,но искам да ти кажа,че познавам румънка,която се забули в Египет след като съпругът и(мюсулманин) почина и го направи по собствено желание.От друга страна,моят мъж има роднини,млади момичета,които не се забулват,или поне не постоянно.Това са неща,прекалено лични според мен,но във всеки случай:НЕ НА НАСИЛИЕТО ПОД КАКВАТО И ДА Е ФОРМА

# 19
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
пак извинявай,но не съм те взела за фанатичка Sign Exclamation
нито те познавам за да знам и по нищо от изказването ти не мога да  съдя за това. казах,че ми е интересно  кой ще си плати,явно не съм те разбрала...късно беше снощи като четох. бъди сигурна,че щях да ти го кажа,ако го мислех в действителност. права си- да си платят тогава!

а за забулването-  правилно си разбрала. това мисля аз. все едно да питам мъжа ми обичаш ли ме?ако е така искам да ходиш по улиците гол и той да приеме от чиста  любов към мен...съжалявам, може и скандално да изглежда мнението ми ,но това е моето мислене Sign Exclamation
всичко разбирам,ама ей това не мога да го разбера.
като гледам тук малките мароканчета как ги кипрят с ластички ,фибички и малко да заприличат на жени - хоп забрадка и шлифер до земята...жал ми е за децата и жените им.
обичаш,обичаш някого,ама не и с цената на свободата му да решава и избира той .
ако ми кажеш ,че самите жени предпочитат така да ходят без да им го налагат мъжете това вече е друг въпрос!

# 20
  • Мнения: 4 458
Цитат на: debelanata
Ти самата как се определяш - фанатичка ли си или от по широкоскроените мюсюлмани?


Аз ...  Rolling Eyes не съм по молитви, служби, обичаи.... Дефакто съм мюсюлманка само по .... документи, но пак се водя като такава Simple Smile

Цитат на: debelanata
Би могла да обясниш че при твоята религия учителя който е предал учението и вярата на хората е бил Мохамед, а на другите хора е бил Исус.


Ами да ти кажа не ми се искаше да "преподавам" този урок сега. Мислех си да стане поне на около 10 -13 години когато ще могат да разграничат нещата.

Цитат на: debelanata
Децата ти кръстени ли са - доколкото знам при мюсюлманите няма кръшение или се лъжа?.


НЕ, не са кръстени. Не се лъжаш, при нас няма кръщене Grinning  Аз умишлено не ги кръстих (свекърва ми искаше) Казах че ще оставя на децата да решат към коя религия ще се причислят.

Цитат на: debelanata
А има ли там нормални детски градини дето не преподават религия?.


НЕ, няма Confused  Тия хора са луди! Не оставят на децата избор или на родителите им! Аз като говорих с директорката на градината тя не можа да ме разбера така както аз не я разбирам Rolling Eyes  ТЯ казва, че за тях (цялата държава) е нормално всяка сутрин да пееш химна, да се помолиш 5 минути (благодариш на Бог за днешния ден и т.н.), да се молиш преди да почнеш да ядеш и да имаш обучение по религия  Tired  Тук (в държавата) не можеш да започнеш мероприятие или събрание или каквото и да било без да си се помолил. Абсолютна фанатизация. Точно както е по филмите. Ама аз и го казах, че такова чудо само по телевизията сме виждали и за нас не е нормално Grinning . Аз гледам хората като....извънземни когато пеят в ресторанта с хванати ръце и се молят преди хранене. Те пък мен ме гледат и кой знае какво си мислят като "не уважавам" Бог с молитви и ритуали  #Crazy

Де да знам, за мен вярата просто не се състои в ритуали и нонстоп молитви. Има много по съществени неща от постоянното молене. Това за мен е прекалено.

Директорката на градината каза, че ще ме срещне с родители които са мюсюлмани а детето им посещава същата градина за да ми кажат какво правят и как казват на детето си разликите и изобщо какво да правя в тази ситуация.

Луда работа. Това е пълно извръщение. И да ме ми говорят, че оставят избора в ръцете на детето. Какъв избор има дете на което от бебе мозъка е промиван само с молитви и ритуали? Close

# 21
  • Мнения: 1 383
Цитат на: миз
според мен тук религията е най-вече източник на социални контакти - не мисля, че хората са особено религиозни, но мнозинството ходи редовно на църква, за да общува със себеподобни. иначе ако ги питаш, са много вярващи - one nation under god, in god we trust и прочие лозунги... децата ми общуват най-вече с християнчета, някои от тях са ги водили на църква със семействата си, едно даже ми беше подарило книжка с библейски истории с поръчка да ги чета вечер на децата преди заспиване... нямам нищо против да научават факти от различните религии, разказвала съм им и аз, обсъждали сме мнението ми за религиите, книжката с библейските истории стои в библиотеката им, ако искат да си я четат. но държа в училище да не им промиват мозъците и в часовете по science да учат дарвиновата теория, а не inteligent design-a, във връзка, с което се радвам, че живеем в разумен щат, а не в канзас например, че не знам как щяхме да сбираме стотинки да изучаваме три бройки по частни училища... за  inteligent design-a нямам нищо против да научат, но в часове по религия - държа да правят разлика между наука и религия, иначе да вярват ако щат в извънземните...


А защо според теб креационизма е промиване на мозъци, а дарвиновата теория е истинна? На нас не са ли ни промивали мозъците с теорията на еволюцията? Креационизма е сериозна наука, не религия, и повечето от научното познание лежи върху неговата логика. Като искаш "разумно възпитание" си ела в бившия соц-лагер, тук сме много добре-  секс, "наука" и изкуствено хранене.

# 22
  • usa
  • Мнения: 2 113
Цитат на: tsveti7
А защо според теб креационизма е промиване на мозъци, а дарвиновата теория е истинна? На нас не са ли ни промивали мозъците с теорията на еволюцията? Креационизма е сериозна наука, не религия, и повечето от научното познание лежи върху неговата логика. Като искаш "разумно възпитание" си ела в бившия соц-лагер, тук сме много добре-  секс, "наука" и изкуствено хранене.


защото световната научна общност е приела тази теория за научна. ако креационизмът успее да убеди тях, че повечето научно познание е основано върху него, нека замести дарвиновата теория в обучението по наука. до тогава според мен мястото на креационизмът е в часовете по религия и в училищата финансирани от църквата. ако за теб тази теория обяснява света, чудесно, вярвай в нея. в училище плащано от данакоплатците обаче е редно да се преподава това, което официално е прието, не това което jhon morris или duane gish смятат за правилно.
за разумното възпитание на децата ни разчитам предимно на себе си и баща им, а препоръките ти къде да живея, ще прескоча без коментар...
бтв, секс има навсякъде, не само при вас Simple Smile...

# 23
  • Мнения: 208
Sega az da vi razkaja za stranata,v koqto jiveq-Izrael.Tuk religiqta /udaizam/ e na takava po4it,4e daje ima hora,koito ni6to  drugo ne pravqt osven cql jivot da q izu4avat i zatova im se pla6ta.Spazvat revnostno vsi4ki kanoni v udaizma i po cql den vse v sinagogata dremqt/.A,6tqh da zabravq-po4ti vsqka godina pribavqt po 1 nov 4len kam semeistvoto si.Stranni  ''ptici'',o6te po-stranno oble4eni... Rolling Eyes  Shocked  #Shocked  #Puppy dog

# 24
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
Цитат на: imanuela
Sega az da vi razkaja za stranata,v koqto jiveq-Izrael.Tuk religiqta /udaizam/ e na takava po4it,4e daje ima hora,koito ni6to  drugo ne pravqt osven cql jivot da q izu4avat i zatova im se pla6ta.Spazvat revnostno vsi4ki kanoni v udaizma i po cql den vse v sinagogata dremqt/.A,6tqh da zabravq-po4ti vsqka godina pribavqt po 1 nov 4len kam semeistvoto si.Stranni  ''ptici'',o6te po-stranno oble4eni... Rolling Eyes  Shocked  #Shocked  #Puppy dog

разкажи ни повечко,ако искаш и имаш време моля те Blush  
на мен лично ми е много интересно,обещавам да не анализирам Wink

# 25
  • Мнения: 208
Religioznite se nari4at ''dati''.Majete nosqt na glavata si malka 6ap4ica,koqto se nari4a-kipa/cvetat e razli4en spoder tova,kolko e religiozen/,jenite ''dati'' zadaljitelno nosqt 6apka na glavata si/ama edni takiva stranni s pandela,cvetq,sqka6 si popadnal v 20god. na minaliq vek/,ako ne e s 6apka,to drugiqt variant e peruka,no kosata trqbva da e pokrita.Obli4at se s dalgi poli,bluzi s dalgi rakavi,4orapoga6nici-nqma ni6to golo,a tuk pri nas prez lqtoto e ujas,takava jega-po4ti 40gradusA+golqma vlajnost/zapo4va6 da lepne6 /.Napravo ponqkoga gi sajalqvam-kak di6at tezi hora???A,ima edni deto pak savsem im bram4at glavite/pisah za tqh po-gore/,te si ostavqt bakenbardite/obarkah se -taka li se pi6e/ da porasnat i gi navivat na bukli4ki,stiga6ti 4ak do ramenete,nosqt golemi 4erni 6apki i ako ne sa s bqla riza i 4eren pantalon,sa oble4eni s ne6to kato 6lifer do kolenata ot mnogo stranen laskav plat na formi4ki ili cvet4eta #Crazy A be napravo ti e bedna fantaziqta.V JERUSALEM e palno s takiva individi.A ,pak ima arabki,koito vaob6te ne moje6 da vidi6-celite pokriti c 4erno i daje s rakavici na racete.Vseki lud s nomera si.

# 26
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
Цитат на: imanuela
takava edni deto pak savsem im bram4at glavite/pisah za tqh po-gore/,te si ostavqt bakenbardite/obarkah se -taka li se pi6e/ da porasnat i gi navivat na bukli4ki....

аха,точно така ги знам и аз !:)
ама защо ги оставят тия буклички? Rolling Eyes какво им е предназначението.....
а съм чувала,че ядат по -специални храни,така ли е?
много интересно,благодаря ти Grinning

# 27
  • България-София
  • Мнения: 573
Цитат на: jara
Цитат на: imanuela
takava edni deto pak savsem im bram4at glavite/pisah za tqh po-gore/,te si ostavqt bakenbardite/obarkah se -taka li se pi6e/ da porasnat i gi navivat na bukli4ki....

аха,точно така ги знам и аз !:)
ама защо ги оставят тия буклички? Rolling Eyes какво им е предназначението.....
а съм чувала,че ядат по -специални храни,така ли е?
много интересно,благодаря ти Grinning

О-хоооо- любима тема зачекнахте  Simple Smile
Имануела - не плаши хората. Болшинството са светски хора и нехаят за това как да живеят според религията. Колкото до религиозните и до днес не съм сигурна кои са най- големи фанатици - Мусюлмани, евреи или християни. Съжалявам за отклонението, та по темата:
Според мен трябва да се съобразяваме с основната религия на държавата, в която живееш - Аз например много мислих дали да обрежа децата независимо, че не са евреи "по галаха", защото ако имах намерението да се устройвам там завинаги - разумно би било да го направя заради децата. Незнам дали си давате сметка какво е да си "различен" когато си дете и не ти е много ясно с какво точно си по лош... Бях на плаж в Тел-Авив и като свалих памперса на децата се събра прилична групичка от други деца, която почна да се подиграва на моите:"Вижте, това момичета ли са - имат пишки ама са едни странни, ха-ха-ха"...Ако децата ми бяха по - големи как щяха да се чувствуват и какво да тръгна да им обяснявам за религии на примерно 4 год. Пък на подходяща възраст щях да им обясня за разликите и приликите - каква е мама, какъв е татко и че е важно да уважават човека, а не религията му.
Затова нека си учат молитви, нека си пеят песни за Исус - само и само да не се чувстват различни. Ако в къщи обаче се празнуват други празници и обичаи - мисля, че под формата на приказки пак може да се обясни защо другите правят така, а ние - иначе.

# 28
  • France/ София
  • Мнения: 82
Sajaliavam che pisha na latinitza no, inache pisha mnogo bavno tai kato kirilitzata ne mi e izpisana na klaviaturata.
Zdraveite i ot men,
Parvo iskah da popitam Aylin , v koia darjava jivee, da znam da ne priparvam, tai kato ne mi haresva nikak tova koeto opisva (pomisliash si dali ne se v USA, no moje bi gresha?)
Az jiveia vav Frantzia, ne sam praktikuvashta pravoslavna, no vse pak mi e priatno da otchitam praznitzi kato Velikden naprimer.
Majat mi e absoluten ateist, i predi da se ojenim me popita dali iskam da krashtavam detzata i az mu obeshtah che niama da gi krashtavam. Struva mi se che niama koi znae kakvo znachenie, a pak te ako iskat edin den shte si izberat - maika mi se krashti na 50 god tai che nikoga ne e kasno. Edinstveno ne znam kak shte bade kato nasheto sinche (1godinka), zapochne da zadava vaprosi za kakvo e tova gospod i ima ili niama , tai kato sam sigurna che otgovorite ni shte badat razlichni #Bad Talk .
Pone se radvam che v Paris ima goliam izbor na uchilishta i darjavnite sa napalno Laik toest bez religiozni chasove i tem podobni.
 Heart Eyes
Marina

# 29
Цитат на: Marina Ivanova
...Parvo iskah da popitam Aylin , v koia darjava jivee, ...
Тайна е, но не е Щатите Grinning

ПП: Пък ако се понапънеш да пишеш на кирилица макар и бавно ще има по-голям интерес и от останалите пишещи.  Embarassed  Wink  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт