ПЕТИЦИЯ срещу унизителна за жените с репродуктивни проблеми кампания

  • 8 608
  • 84
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 6 363
alkata (sylza), не ставай смешна в опита си за манипулация. детинско е. то е ясно на всички кой е вземал пари в случая. и от кого.
да те питам нещо - при тебе лично, аборта ли е причина за стерилитета ти?

Lali, насран човек - пишман става, за да се изкара чист, нали? а bira_more много ясно ти написа в дир-а какво мисли за твоите напъни по случая.

и изобщо, дами - нека ви обърна отново внимание, че темата за петицията не е повод да го обръщате на бойно поле, където да си изливате личната неприязън към някого и нещо. ако подкрепяте петицията - подпишете я. ако не я подкрепяте - просто си затрайте. толкоз.

# 61
  • Мнения: 2 123
С извинение, не по темата.
Лали, мила!
В началото, когато открих форумите за репродуктивни проблеми с теб имахме търкания. След това нещата се поуспокоиха. Изключително много ти съчувствам за перипетиите. С казаното искам да изразя искрената си загриженост. Уверена съм, че  вярваш, че полагаш усилия и за други момичета с репродуктивни проблеми.
Това последното - с рисунките върху статията, направо ме изплаши. Тръпки ме побиха...малко е като от филм на ужасите - много е нездраво...

Лали, потърси помощ. Напълно сериозна съм. Не искам да те нападам, да те уязвявам,да те наранявам по какъвто и да е начин. Това съобщение, мислех да го пратя на лични, защото си е лично, но съм си обещала, че тази опция няма да я ползвам, освен за личните ми приятелки и роднини от форума. Затова го пиша тук.

# 62
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 682
Как очакваме да ни разберат тези, от които зависи да се променят нещата, след като сами себе си не разбираме ooooh! Тъжно и жалко...
П.С. За протокола - подписах петицията, мнението си няма да го пиша - защо съм подписала, защо съм против кампанията и т.н.... И да, имам 2 аборта по медицински причини, никой не ми е казал, дали е това причината за стерилитета ми, но е факт, че лявата ми тръба не работи заради това... Нека всеки сам си направи изводите. Пък знам ли, може като се прибере мъжа ми да го набия за това, че е правил аборт и той и е стерилен...

# 63
  • Враца
  • Мнения: 5 206
За да не се чудите изтрих лиричните отклонения в темата

# 64
  • Мнения: 69
...и нещо от Щеревата клиника по темата:
7 съвета
Как да се предпазим от безплодие
1. Ползвайте контрацептиви

Абортът по желание води класацията на причинителите на безплодие. Абортът е рисков за здравето, особено при нераждали жени. Съществуват много и различни надеждни начина за предпазване от забременяване – презервативи, противозачатъчни хапчета, диафрагми, хормонални пластири, спирали и др. Най-рисковият метод е прекъсването на половия акт.

2. Избягвайте абортите

При аборт плодът се отстранява чрез остъргване на матката. Понякога след такава манипулация в маточната кухина често остават частици тъкан – любима храна на бактериите, които причиняват инфекции. От друга страна пък тези инфекции могат до доведат до запушване на маточните тръби и оттам до безплодие.

............и нататък ,другите причини.

# 65
  • Мнения: 83
Понеже видях, че има обвинения за взимане на пари, искам да попитам тези, които смятат така да посочат от къде черпят тази информация?
Това не е едно друго място, в което срещу "скромната" сума от 2000 лв. и повече, позволяват да се пише каквото си поискаш и да не ти пука за здравето на хората и какво им причиняваш. Всъщност ето това е основание за петиция!     

# 66
  • Мнения: 140
И какво като сме се предпазвали от забременяване когато не сме били готови за деца.... ? Пили сме противозачатъчни, използвали сме презервативи, информирани сме. Да не би това да ни спасява от ендометриоза? Да не би това да прави сперматозоидите на мъжете по-подвижни или повече на брой? .... ако беше така този форум нямаше да съществува.

# 67
  • Мнения: 169
Позволявам си и аз да споделя своето становище , въпреки , 4е по- горе ясно беше опоменато да си' "трая "ако не подкрепям. Да, удобно твърдение типи4но за българският нрав.Аз не заемам ни4ия позиция, просто искам да отбележа, 4е 4рез спорове , критики, обвинения ни4ия идея няма да бъде прегърната колкото и стойностна да е тя. И докато си текат тези спорове и  се афишират разни статистики на мен ми вади о4ите 260 000 с репродуктивни проблеми. Някой слу4айно да е забелязал , 4е тази цифра в нашата държава така и не претърпя промяна. Тези хора, нито се увели4иха, нито намаляха.Ние сме просто една статистика, , която подлежи на разни констатации. страдаща от нехайството в собствената си държава. Аз не обвинявам никого за репродуктивните си проблеми, нито се срамувам от при4ината, която някой би ми вменил(визирам аборти и т. н. ), а и също така не разбирам зщо на някои толкова много им тежи това лепване на етикеи (някой ще си помисли, 4е съм правила аборт). Аз си мислех , 4е си имате по-сериозни проблеми от тези да се оглеждате в о4ите на хората.Не мога да отмина и публикацията, в която срещнах:"Ела и кажи на моите колеги,4е не съм правила аборт".Мисля,4е в този форум егоцентризма  и въобще това каква съм в о4ите на хората би трябвало да е на много, ама много заден план на фона на жестоката действителност, на фона на тази непосилна борба.Смешно и жалко е !

# 68
  • София
  • Мнения: 6 363
strasmar, не мога да подмина твоето изказване, защото то обръща с хастара навън цялата идея както на петицията, така и на самата дейност на сдружение Зачатие, което стои зад нея.

1. броят на двойките с репродуктивни проблеми се цитира на 270 хиляди според едно проучване, финансирано от ООН, което вече е остаряло. няма нови проучвания, които да потвърдят или отхвърлят тезата ти, че този брой е останал константен. това само като уточнение го казвам.

2. цялата дейност на сдружение Зачатие е насочена именно към това, тези 270 хиляди двойки да не останат просто една статистика, за която никой не го е грижа.

3. както тази дейност, така и петицията е абсолютно обратното на егоцентризъм. ако беше до егоцентризъм, нямаше да я има тая петиция, нямаше да има и Зачатие. нито сдружение, нито информационен сайт.

4. петицията далеч не е единственото, с което се занимава сдружението. имаме и по-сериозни задачи за решаване. ако се интересуваш, заповядай на нашия сайт и се информирай. винаги е добре дошла още помощ и подкрепа.

5. смисълът на протеста е малко по-високо от индивидуалната себеоценка. нека опитам да обясня простичко. ако в обществото се насажда мисълта, че за безплодието са си виновни сами жените, понеже са хойкали, чукали са се безразборно, не са пили хапчета и са правили аборти - не можем да очакваме, че обществото ще подкрепи борбата на хората със стерилитет и техните искания за държавно ангажиране. разбираш ли? не беше много отдавна, когато един депутат каза от трибуната на Народното събрание, че това да имаш или нямаш деца не е въпрос на здравословен проблем, а на "лайфстайл", в опита си да възрази срещу отпускането на средства за инвитро по здравната каса. даваш ли си сметка, че нагласата на ония хора, които коват законите и от които зависи да не останем само статистика, се формира по същия начин, както нагласата на Иван, Драган и Петкан... поради това сме длъжни да възразяваме срещу манипулативните опити и явните лъжи, които насаждат неверни представи в обществото - с една единствена цел - да си продадат хапчетата.


# 69
  • Мнения: 1 143
5. смисълът на протеста е малко по-високо от индивидуалната себеоценка. нека опитам да обясня простичко. ако в обществото се насажда мисълта, че за безплодието са си виновни сами жените, понеже са хойкали, чукали са се безразборно, не са пили хапчета и са правили аборти - не можем да очакваме, че обществото ще подкрепи борбата на хората със стерилитет и техните искания за държавно ангажиране. разбираш ли? не беше много отдавна, когато един депутат каза от трибуната на Народното събрание, че това да имаш или нямаш деца не е въпрос на здравословен проблем, а на "лайфстайл", в опита си да възрази срещу отпускането на средства за инвитро по здравната каса. даваш ли си сметка, че нагласата на ония хора, които коват законите и от които зависи да не останем само статистика, се формира по същия начин, както нагласата на Иван, Драган и Петкан... поради това сме длъжни да възразяваме срещу манипулативните опити и явните лъжи, които насаждат неверни представи в обществото - с една единствена цел - да си продадат хапчетата.

Освен че е депутат, е и лекар, който се занимава с репродуктивна медицина!!!!!!!!!   Няма да забравя това изказване!  #2gunfire   Затова подкрепих петицията, заради ширещо се подобно отношение, нагласа и информация. Няма нищо лично, нито пък смятам, че е егоцентрично. 

Преди време в една тема при майките имаше едно предложение да се направи фонд за подпомагане на семейства, които се нуждаят от инвитро, но не могат да си го позволят. Ставаше въпрос за това да се внесат по 5 или 10 лв., не си спомням точно. И каквъв беше отзвука?  Преобладаващото мнение беше, тези семейства вместо да реват, че нямат пари за инвитро, да вземат да си осиновят дете, я колко много деца има за осиновяване! Щото с тези 5 или 10 лв.  любящите майки ще купят играчка на детето си!!! Естествено, че са прави да мислят така, когато въпросната персона, спомената по-горе, гордо прави подобни изказвания или по телевизията ти казват, че не можеш да имаш деца, защото си правила аборт!

Последна редакция: пт, 11 апр 2008, 21:59 от shoshkata

# 70
  • Мнения: 169
Скъпа Иам , с публикуването на моето мнение нямах за цел нито да подценявам нито омаловажавам дейността ви . Мисля , 4е в някои аспекти бях грешно разбрана. Конкретно Споменавайки липсата на промяна в горе посо4ената статистика визирах то4но нехайството на държавата. Ако не говорим за нещо, ако не следим развитието на проблема, ако се правим, 4е не съществува , то стигаме до безумното становище, 4е проблем няма. Много удобно и съвсем адекватно за нашата държава. Колкото до безумните изказвания на някои господа от парламента мога само да кажа, 4е това доказва за пореден път некопетенността, невъзможността за прецизно  решаване на проблемите и изобилието от болни мозъци, на които за съжаление се оповаваме. Колкото до егоцентризма, мислия, 4е ти дбре разбра, но не даде вид, 4е с това не характеризирах твоето дело. А именно изказванията на някои  у4астници във форума ,  които  при сърце се оглеждат в о4ите на хората, подавайки слух какво мислят те то4но за тях. Това го приемам за нездраво, защото в ситуация като нашата не мисля 4е би трябвало да ги вълнува. И съм сигурна 4е и ти си на това мнение.Мисля, 4е вси4ки тук споделяме една идея, но май на разли4ни езици. Апропо  ако имаме търпение да 4уем другия може и да осъзнаем, 4е споделяме еднаква кауза. Уважавам както твоето, така и делото на Лали, защото във всяко има смисъл и макар 4е се противопоставяте вие мислите за едно и също, а именно за щастливият край на проблема, за по-малко страдащи хора ! И да добавя много трудно  можеш да полу4иш както състрадание така и подкрепа от хора дале4е стоящи и не изпитали на гъба си добре познатата за нас болка . Това е народопсихология мила, няма да я анализирам.

Последна редакция: сб, 12 апр 2008, 09:47 от stasmar

# 71
  • Мнения: 939
Колкото до егоцентризма, мислия, 4е ти дбре разбра, но не даде вид, 4е с това не характеризирах твоето дело. А именно изказванията на някои  у4астници във форума ,  които  при сърце се оглеждат в о4ите на хората, подавайки слух какво мислят те то4но за тях. Това го приемам за нездраво, защото в ситуация като нашата не мисля 4е би трябвало да ги вълнува. И съм сигурна 4е и ти си на това мнение.Мисля, 4е вси4ки тук споделяме една идея, но май на разли4ни езици. Апропо  ако имаме търпение да 4уем другия може и да осъзнаем, 4е споделяме еднаква кауза. Уважавам както твоето, така и делото на Лали, защото във всяко има смисъл и макар 4е се противопоставяте вие мислите за едно и също, а именно за щастливият край на проблема, за по-малко страдащи хора ! И да добавя много трудно  можеш да полу4иш както състрадание така и подкрепа от хора дале4е стоящи и не изпитали на гъба си добре познатата за нас болка . Това е народопсихология мила, няма да я анализирам.
Знаеш ли, ще ти разкажа една такава случка - моите кумове са с едно несполучливо витро правено преди 6 години. Нямат деца до този момент. Причината е лекраска грешка в една извънматочна пребенност преди 9 години. Жената спокойно разказва винаги каква е причината да нямат дете. Но след един такъв разказ чух следния коментар от неяни близки, които не знаят, че я познавам и не знаят, че също се боря да имам собствено дете - "хм, лекарска грешка - дрън-дрън, кой знае дали въобще е искала това дете и какъв криминален аборт е направила, та е останала без тръби, пък сега Господ я наказва да е бездетна"... има ли смисъл да коментирам? Предполагам, че при много хора реакцията е такава - пред теб се правят, че те разбират, а зад гърба ти изкривяват всяка твоя дума и излизаш едва ли не най-грешната и виновна, че да нямаш дете....

# 72
  • Мнения: 169
Хората са твърде жестоки дори и тук да не цитирам ама там по-горе някой слагаше диагноза за психи4ески проблем ! Не искаме грубата оценка на хората, а тук допускаме да се самонараняваме. Мисля, 4е вси4ки тук сме приятели! И аз съм изпитала шушукането на хората, но т. к. преследвам своята ме4та, вярвам 4е и на мен ще се слу4и 4удото съм оставила тези неща дале4е зад гърба си . Разбирам  стремежа да докажем на целият свят, 4е ние сме 4исти същества , 4е не сме проявили нехайство към телата си, 4е не сме премахвали безразборно там в дале4но време детето, което сме носили. Вси4ко е много хубаво, но винаги ще се намери някой жесток 4овек, който да обобщи нещата. Не се променя лесно изковната 4ерти4ка да се ровиш в някоя 4ужда душа.

# 73
  • София
  • Мнения: 289


Подкрепих петицията. Не мога да се съглася, че /цитирам/  :

"Ниската раждаемост и стерилитетът са проблем на цялото общество. В България 270 000 двойки във фертилна възраст имат репродуктивни проблеми.
Основна причина за това са абортите, неправилната контрацепция и ниската информираност за предпазване от забременяване"

От много години се опитвам да имам дете и не се получава. Никога не съм правила аборт. И ми е много тъжно и обидно когото се обобщава така глобално. Когато не си поставен в тази ситуация е много лесно да се изкажеш мнение. Както и да е. Всеки има право да се изказва както намери за добре. Когато обаче някой се опитва да ти вметне вина за нещо за което нямаш такава, тогава ти става още по-болно. За мен лично е най-важно да имам дете, независимо от това дали е на база "основна" или друга причина. Късмет на всички.

# 74
  • Мнения: 172
Честно да ви кажа писна ми от спорове вече...болно и тъжно ми е.
Прочетете тук и пак ще говорим абартите ли са най-големият виновник за стерилните двойки:
http://www.health.bg/lang_bg/news.php?id=1672

Общи условия

Активация на акаунт