За отпуските да питам...

  • 1 951
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 0
Може ли, служители на една и съща длъжност, с една и съща заплата да имат различен брой дни платен годишен отпуск?

Може и наистина това зависи от стажа. Зависи от различни неща, но за всеки няколко години трудов стаж (не помня точно колко бяха) ти се полага и ден отпуска отгоре. За заплатата е по същия начин, само че е процент отгоре.

# 16
  • Мнения: 4 651
Я и аз да се възплзвам да питам. При положен извънреден труд в нормите и съответно платен, полага ли се допълнителен отпуск. Или е опция или заплащане, или отпуск?
Отговарям веднага.
Работила съм на 03.03, който се пада национален празник. Утре ме пуснаха свободен ден.
Би трябвало или едното, или другото. Аз искам ден.

Simple Smile Ахам, защото на нас няколко пъти ни пуснаха и дни, освен че ни платиха. Но подозирам, че това е по-скоро добро желание от тяхна страна.

# 17
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
...
Може и наистина това зависи от стажа. Зависи от различни неща, но за всеки няколко години трудов стаж (не помня точно колко бяха) ти се полага и ден отпуска отгоре...
Това е вярно единствено в случаите, когато е уговорено в КТД.

# 18
  • Мнения: 5 622
Можеш веднага, ама стига да ти дадат  Mr. Green

А, това е друг въпрос  Wink

Аз само питах принципно как стооят нещата..Защото не само с отпуските ще имам проблем, ами и с болничните, да му се невиди  Crossing Arms

Що пък с болничните?
Взимаш си бележка за доходите 6 месеца назад като минеш на новата работа.
Какъв е проблема?

Веднага отговарям

Понеже ще бъдем по една сестра на смяна, за да отсъствам по каквато и да е причина, другите ще трябва да ме заместват. Тоест ще трябва да вземат от почивката им, за да заместват мен. Същото важи и за мен, ако трябва да отсъства друга сестра(но само аз ще съм млада с малко дете..)

Изобщо не знам как би трябвало да постъпя в случай(а то ще има такъв, даже много случаи) когато детето ми е болно и ще трябва да отсъствам  Thinking

Хем ще ми се полагат болнични и отпуск, хем няма да мога да си ги взема. Не е ли това пълен абсурд?!  Tired

# 19
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
Ясно. Само че тук проблемът е друг Wink
Споко. Не си сама. Не си спомням откога не съм взимала повече от 5 дни накуп отпуск Wink
Все има нещо важно, все по един-два дни ...   

# 20
  • Бургас
  • Мнения: 702
Въпросът ми е следния:
Може ли, служители на една и съща длъжност, с една и съща заплата да имат различен брой дни платен годишен отпуск?

Най-общо: има предприятия, в които, по силата на КТД с увеличаването на стажа се полагат и допълнителни дни отпуск. Има и различни длъжности, за които се предполага, че работят под стрес, при вредности или при ненормирано работно време. При тях също се полагат такива дни, пак по КТД.

Сега конкретно: там, където ти работиш, отпускът е 20 дни. 2 дни допълнително се полагат, съгласно Кодекса на труда, на майки с две деца.

# 21
  • София
  • Мнения: 14 685
Тези два допълнителни дни-за две деца-трябва ли да се пишат в договора? В новия ми договор пишеше само 20

# 22
  • Бургас
  • Мнения: 702
И в моя пише 20, но 2-та си ги ползвах, поне за 2006. В договора ти пише само това, което ти дава работодателя за конкретната длъжност, а тези 2 са по КТ.

# 23
  • София
  • Мнения: 14 685
 Hug

# 24
  • Мнения: 786
Сега конкретно: там, където ти работиш, отпускът е 20 дни. 2 дни допълнително се полагат, съгласно Кодекса на труда, на майки с две деца.
А за майки с едно дете  Rolling Eyes Crossing Arms

# 25
  • Бургас
  • Мнения: 702
За едно няма, но за три дните са 4     Grinning

# 26
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
И в моя пише 20, но 2-та си ги ползвах, поне за 2006. В договора ти пише само това, което ти дава работодателя за конкретната длъжност, а тези 2 са по КТ.

Двата дни не са по КТ, а ако са договорени с колективен ТД.
Т.е. ако нямате КТД, работодателят е в правото си да откаже допълнителния отпуск за деца.

# 27
  • Мнения: 14 133
Може, зависи от стажа на служителите.  Wink

# 28
  • Бургас
  • Мнения: 702
И в моя пише 20, но 2-та си ги ползвах, поне за 2006. В договора ти пише само това, което ти дава работодателя за конкретната длъжност, а тези 2 са по КТ.

Двата дни не са по КТ, а ако са договорени с колективен ТД.
Т.е. ако нямате КТД, работодателят е в правото си да откаже допълнителния отпуск за деца.


Нямаме КТД. Или поне не сме подписвали нещо, с което да се присъединяваме към него, но всички жени,които имат право, си ги ползват.

# 29
  • Мнения: 5 539
А ако имаш неизползван платен отпуск примерно за 2006 година, ще изгори ли и кога, ако не го ползваш?
А за времето, когато си в неплатен отпуск по майчинство /третата година/, полага ли се платен отпуск?
/извинявам се, че използвам чуждата тема за своите питанки/

Общи условия

Активация на акаунт