Майчинството - счетоводно - 9

  • 58 280
  • 1 106
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 835
Цитат
Имам един такъв въпрос - ако бащата излезе в майчинство, защитен ли е от уволнение/съкращение, както примерно знам че има такава защита за майката?
Мерси предварително! 

За бащата не съм чела в нормативите да има такива права.

# 16
  • Мнения: 318
Мерси за отговора   bouquet

# 17
След като първият ми договор е на 8 часа,то втория няма как да е повече от 4 часа!Пък и работата мога да я върша по интернет например-от дома - не е ли възможно това.
В крайна сметка може или неможе от друг град да ми е вторият осигурител и работодател? ooooh!

# 18
  • Мнения: 961
Здравейте,
Имам две питания:
1. някой спомена, че първият болничен 45 дни преди термина не включва датата на самия термин. Както моят термин е на 29 май, това означава, че болничният трябва да ми е от 14 април до 28 май включително, така ли? Или от 15 април до 29 май.

2. В началото на април ще направя 180 дни, откакто съм в болничен. Разбрах, че не мога да взимам повече, а 45-дневният болничен преди термина ще започне да тече от 14 или 15 април. Въпросът ми е дали да се върна на работа за дните, в които не мога да съм болничен, или да си подам молба за платен отпуск? Кой е по-добрият вариант и защо (бяха ми казали, че е по-добре да се върна на работа, но не разбрах защо)?

# 19
  • Бургас
  • Мнения: 83
Цитат
ЕТ съм,по ЗКПО.Може би към средата на април ще трябва да ми издадат болничния за 45дни преди раждане.Бях чула,че за да по4на да получавам майчинство ще трябва да преустановя дейността си като ЕТ.Ако е така къде и кога ще трябва да го направя.
Благодаря Ви предварително за отговорите

Значи не работиш никъде, така ли?
ЕТ-то действащо ли е? Ти на какъв процент се осигуряваш? Осигурителната ти книжка не е зле да е заверена - издава се от ТП на НОИ. По-добре си наеми счетоводител да ти оправи осигуряването, защото нямаш много време.
Да,действащо е Стики.Зъболекарка съм.Осигурявам се на по-високия процент,който вкл.майчинство и болнични-мисля 20,5% беше+5%ДЗПО+6%ЗО.Имам осиг.книжка,в нея са нанесени осигуровките до 2005г.вкл.и са й свършили страниците.Значи с НОИ да се оправям.А трябва ли да прекратя дейността на ЕТ и ако да къде да го направя и в какъв срок?! newsm78

# 20
  • Бургас
  • Мнения: 83
Възникна ми още един въпрос-понеже се осигурявам на максимума(2000лв)не е ли по-удачно да взема болничния в началото на май,вместо към средата на април за да имам 4 месеца с по-голямо осигуряване?!Възможно ли е това да стане? #Crazy

# 21
  • Мнения: 3 835
ЕТ-то действащо ли е? Ти на какъв процент се осигуряваш? Осигурителната ти книжка не е зле да е заверена - издава се от ТП на НОИ. По-добре си наеми счетоводител да ти оправи осигуряването, защото нямаш много време.
Да,действащо е Стики.Зъболекарка съм.Осигурявам се на по-високия процент,който вкл.майчинство и болнични-мисля 20,5% беше+5%ДЗПО+6%ЗО.Имам осиг.книжка,в нея са нанесени осигуровките до 2005г.вкл.и са й свършили страниците.Значи с НОИ да се оправям.А трябва ли да прекратя дейността на ЕТ и ако да къде да го направя и в какъв срок?! newsm78

ДОбре звучи. Ще ти издадат продължение на осигурителната книжка.
Не се спира дейността на ЕТ, а след 315 ден се назначава прокурист. Но при теб не виждам как ще стане това. Не съм много наясно с ЕТ-и, признавам си.  Confused

Възникна ми още един въпрос-понеже се осигурявам на максимума(2000лв)не е ли по-удачно да взема болничния в началото на май,вместо към средата на април за да имам 4 месеца с по-голямо осигуряване?!Възможно ли е това да стане? #Crazy

Има такава възможност.  Simple Smile

# 22
  • Мнения: 3 835
Здравейте,
2. В началото на април ще направя 180 дни, откакто съм в болничен. Разбрах, че не мога да взимам повече, а 45-дневният болничен преди термина ще започне да тече от 14 или 15 април. Въпросът ми е дали да се върна на работа за дните, в които не мога да съм болничен, или да си подам молба за платен отпуск? Кой е по-добрият вариант и защо (бяха ми казали, че е по-добре да се върна на работа, но не разбрах защо)?

ДОкторите ще решат дали да ходиш на работа или не.
Иначе е по-добре да си работа ако са ти повишили заплатата. Wink

# 23
  • Мнения: 93
възможно е, ако си намериш доктор, който да ти напише болничен с грешен термин. На мен и за 1 ден не искаха да ми изместят термина. Иначе, както си се досетила - колкото повече толкова повече Simple Smile

# 24
  • Бургас
  • Мнения: 83
Благодаря ти за отговорите Стики  bouquet
Усещам,че доста ще обикалям нституциите....Дано само те са наясно какво и как се прави newsm78

# 25
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
Мони-Бони,
Присъединявам се към Стики да не подписваш молба по твое желание или по взаимно съгласие, въпреки че във втория случай пак би следвало да ти изплати обезщетение за неползван отпуск.

За разликата 7-12 март, въпреки че си уязвима поради неявяване на работа (хубаво е да се консултираш с юрист за това), виж какво намерих в КТ:

Чл. 333. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 110 от 1999 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) В случаите по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5, 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 работодателят може да уволни само с предварително разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай:
1. (изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст
или съпруга на лице, което отбива редовната си военна слу

Чл. 344. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Работникът или служителят има право да оспорва законността на уволнението пред работодателя или пред съда и да иска:
1. признаване на уволнението за незаконно и неговата отмяна;
2. възстановяване на предишната работа;
3. обезщетение за времето, през което е останал без работа поради уволнението;
4. поправка на основанието за уволнение, вписано в трудовата книжка или в други документи.
(2) Работодателят може и по свой почин да отмени заповедта за уволнение до предявяването на иск от работника или служителя пред съда.
(3) В случаите, когато за извършване на уволнението се изисква предварителното съгласие на инспекцията по труда или на синдикален орган и такова съгласие не е било искано или не е било дадено преди уволнението, съдът отменя заповедта за уволнение като незаконна само на това основание, без да разглежда трудовия спор по същество.

Мисля, че това би следвало да е достатъчно.

Въпреки това, пак бих те посъветвала да се консултираш с юрист, който се занимава с трудово-правно законодателство.
Успех!

# 26
Здравйте, всички!Тъй като съм нова в интернет-общуването, моля предварително за извинение, ако нещо греша.Доста неща прочетох,но имам въпроси без отговори.Бременна съм във 2-ри месец, работя по трудов договор и съм осигурена,но ме интересува има ли начин да се осигурявам допълнително, за да получа по-голямо майчинство.Имам предвид осигуряване отделно от това по договора ми за сума, каквато мога да си позволя.Другото, което ме интересува е следното: трудовият ми договор ще изтече когато изляза в майчинство.Има ли право шефката ми да не го поднови и ако "да", какво се случва след това.Благодаря предварително, надявам се добре да съм се справила с обясненията!

# 27
  • sofia
  • Мнения: 73
Моля за отговор .полага ли ми се обезщетението за месеца в които детето ми става на две години и има ли право шефката ми да ми откаже платения отпуск?И още нещо , видях че неплатената отпуска е 6 месеца това  ново ли е , не беше ли една година?благодаря ви предварително.
 newsm78

# 28
  • София
  • Мнения: 1 352
Моля за отговор .полага ли ми се обезщетението за месеца в които детето ми става на две години и има ли право шефката ми да ми откаже платения отпуск?И още нещо , видях че неплатената отпуска е 6 месеца това  ново ли е , не беше ли една година?благодаря ви предварително.
 newsm78
Работодателя не може да откаже ползването на стара отпуска.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Когато работодателят не е разрешил ползването на отпуска в случаите и в сроковете по ал. 2, работникът или служителят има право сам да определи времето на ползуването му, като уведоми за това работодателя писмено поне две седмици предварително.
Не става въпрос за разрешаване на ползването от страна на работодателя, а за уведомяването му, че отпускът ще се ползва, считано от .... и датата се определя от правоимащия служител.
След отпуск за отглеждане на дете до 2 -год, всеки от родителите има право на 6 месеца неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 год, който може да се ползва на части и не може да се преотстъпва. Този отпуск е в сила от в сила от 01.08.2004 .
Обезщетението се изплаща до навършване на 2 години на детето. Не е за целия месец, в който навършва 2 години, а само за дните до навършването им.

# 29
  • sofia
  • Мнения: 73
много благодаря за отговора  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт