ГРАДИНАРСТВО-моето хоби! 3

  • 97 943
  • 555
  •   1
Отговори
# 60
  • Пловдив
  • Мнения: 972
Пасифлората не е ли саксийно и листопадно  newsm78 за жив плет аз искам със сигурност вечнозелено, основно за да прикрие гледката към съседния двор с почти залепена къща до оградата, но и за да имам зеленичко през зимата Simple Smile
Не е саксийно. Точно пасифлора имаме на оградата между нашата къща и съседите. Не мога да ти опиша каква красота беше лятото, три годишна е. За съжаление обаче нещо се разболя и все да съхне  Sad та май ще я изгубим. Добре, че успях да си вкореня 5-6 стръкчета, и ги боднах скоро. Дано се хванат, ще покажа и снимки  Praynig

# 61
  • София
  • Мнения: 2 708
Пасифлората има много интересни цветове, хубава е, но не знам дали би ми свършила работа asq82  пусни снимки когато се хванат да ги видим
Днес посетих един градински център и на въпросът ми за вечнозелено за жив плет госпожата ми предложи за най - подходящо Лоницера (орлов нокът). За съжаление на Лигуструма ще опадват листата, защото при нас е по - студено и не ми върши работа, а толкова много ми харесваше. Предложи също и лавровишня, но бавничко растяла. Иглолистните (туите и тиса) ще им залиняват листата, защото мястото е полусянка и няма да им е достатъчна светлината и топлината. Посъветвайте ме моля ви какво знаете за тази Лоницера (вечнозелената), защото из нета все противоречиви неща чета и съвсем се обърках вече. Никъде не мога да намеря какво точно представлява като визия като порасне
За акцент в едната част на двора видях едно много симпатично храстче/дръвче, но му забравих името  Embarassed  трябваше ще си го запиша  Laughing
Взех си и два Клематиса, сега съм в търсене на най - подходящото им място да красят двора Simple Smile

# 62
  • Мнения: 2 037
куки, лоницерата не е вечно зелено! Зимата остават 5 листа на нея, но това не я прави вечно зелена! Сега вече е раззеленена и скрива много плътно това, което е зад нея. Моята, както съм писала, е обхванала 5 метра ширина от перголата. Цъфти с бели и жълти цветове, много хубаво мирише. Тази вирее на по-слънчевото място. Имам и на североизток, тя не е толкова буйна. Само 2-3 метра от оградната мрежа е заела.
Относно лавровишнята, аз се отказах от нея, защото плодовете й (едни топченца) били силно отровни. Деца около нея, рисково си е.

# 63
  • Мнения: 1 494
Цъфтящ храст- керия (оранджеви цветчета), картоп( бели топки), спирея( бели, розови цветчета), форзиция(жълти цветове), люляк, хортензия( иска малко шарена сянка), а защо не малка елхичка (зимата може да я украсявате за Коледа)...това се сещам на първо време, но има още... Peace

# 64
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 546
За живи плетове се използват най-различни храсти, ето един сайт за жив плет http://www.mwiarda.nl/hagen.htm . Някои от растенията могат да се подрязват, други да са в свободна форма. Височината им е около 1,5 -3м. Аз съм се ориентирала към форзиция(цъфти жълто преди да се е разлистила) , лигуструм, люляк, чашкодрян (вечнозелено) , спирея (майски сняг) , берберис , пираканта (червени плодчета), тамарикс (като розов облак е през април-май) , източна туя (при подрязване можела да задържи до 3м, западната е по-красива , но доста по-висока), малко малини, касис, текома (оранжев цвят),  тук таме някое по-ниско цъфтящо храстче пред зелените. Много красив храст е будлеята, ружата също се използва за жив плет, ефектен храст е фотиния, горните листа се оцветяват в червено. Някои използват едно високо цвете - топинамбур, от рода на слънчогледите, високо е около 1,50 и цъфти жълто. Като плевел е, трудно можеш да се отървеш от него Wink

# 65
  • Пловдив
  • Мнения: 972
Пасифлората има много интересни цветове, хубава е, но не знам дали би ми свършила работа asq82  пусни снимки когато се хванат да ги видим

Само да се хванат  Praynig и да тръгнат ще пусна снимчици. Аз си купих две пликчета с луковици на Далии различни видове, едните ги боднах вече...дано покарат и те, ще се зарадвам

# 66
  • София
  • Мнения: 2 708
abigale друго беше, едно странно име  Thinking в сряда - четвъртък пак ще ходя и ще видя името. Аз малко импулсивно понякога купувам и да не се окаже после че не е било подходящо, но няма да остане без място Simple Smile
superslavy за лоницетара госпожата ме убеждаваше, че е вечнозелено, аз само такива искам. обясних че е по - студено и не много слънчево там където ще е живия плет и тя каза, че това е най - подходящо, имаха два вида, цъфтящ в жълтеникаво бяло, другия в розово мисля че каза (и самите листа бяха по - червеникави от това на бялото). Дори изключихме лигуструма, защото ще му опадат листата от студа. Аз точно затова исках да попитам и вас, в нета пише доста различни неща, наистина има един - два вида вечнозелени, но като че ли изглеждаха по - различно тези, които ми показа жената
И един голям проблем - къртица в двора, как да се справя с нея, имали ли сте, как я изгонихте? Вчера купих едно устройство, което се слага в дупката и издавя звук, който я гони, но дали е ефективен още не знам

# 67
  • Мнения: 1 494
Докато е там къртицата,  може да събираш пръстта от камарките- по принцип е доста рохка и хубава.  Wink Не съм се интересувала как се гони, но май е защитен вид- оставете я жива...

# 68
  • Мнения: 1 426
да знаете от къде мога да си взема джел (илекс) или бодлив джел - това е вечнозелен храст, дс него украсяват коледа

# 69
  • Мнения: 1 884
И аз се записвам да следя при вас!
Имаме си двор и хубава градинка, мъжа ми вече три години я сади с тревна смеска, има си детски кът с пясъчник и люлка. Сега ми скимна, че ще местя пясъчника, защото е на по-слънчевата страна и на сянката китките ми нещо не виреят. Thinking  Laughing
Започнала съм новата лехичка с китки с тагетис, далия/гергина/, теменужки, парички. Това са само пролетни, май без паричките - мисля че цъфтят и лятото. Чудя се за Мак ориенталски / Papaver orientale (poppy) - много го харесвам, не знам дали ще вирее.
Ето го


http://uk.geocities.com/boriana70/xobu/plants/garden_flowers.htm

А това е един линк с много интересни статийки и много красиви цветя:
http://images.google.bg/imgres?imgurl=http://www.dvoribalkon.com … 6hl%3Dbg%26sa%3DG

# 70
  • София
  • Мнения: 2 708
ljuboznatelna сайта, който си дала има много хубави снимки, но не и обяснение, а на този език нищо не разбирам дори и да има обяснение.
superslavy не знаех че лавровишнята е с отровни плодчета, добре че ми каза. А за къртицата - знам че е защитена, затова искам да я изгоня, а за пръста ми даваш добра идея  Wink

# 71
  • Пловдив
  • Мнения: 972
ljuboznatelna сайта, който си дала има много хубави снимки, но не и обяснение, а на този език нищо не разбирам дори и да има обяснение.
superslavy не знаех че лавровишнята е с отровни плодчета, добре че ми каза. А за къртицата - знам че е защитена, затова искам да я изгоня, а за пръста ми даваш добра идея  Wink
Скоро в Пловдиския панаир на "Цветна пролет" имаше фирма, която предлагаше капани за къртици, стори ми се интересно и се спрях да разгледам Rolling Eyes. Само че не обърнах внимание на името на фирмата, тъй като нямам подобен проблем.  Може да потърсиш  Peace

# 72
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 546
ljuboznatelna сайта, който си дала има много хубави снимки, но не и обяснение, а на този език нищо не разбирам дори и да има обяснение.

Копираш името на латиница и го търсиш в сайтове на български, или какъвто език разбираш. Аз от чуждите езици владея само руски, Blush При растенията това е лесното, че си имат латинско название и можеш да се информираш по всякакъв начин.

Някой снабдявал ли се е с угнил оборски тор? Как става това?

# 73
  • Мнения: 2 631
Аз торя само с угнил оборски тор. Баща ми пътува по села и ми го носи. Не знам фирми, дали доставят.

Божур как и кога се сади!?  newsm78
Току що видях в магазин някакъв смешен хилав хибрид, всъщност си мисля, че беше божур, но ме наведе на старото ми желание - за онези с огроооомните цветове!

# 74
  • София
  • Мнения: 2 708
ljuboznatelna така направих, обърках се още повече особено след като се оказа, че широколистните вечнозелени задържат много сняг (какъвто си имаме през зимата достатъчно), клоните натежават и има опасност от счупване. Пак съм в изходна позиция за живия плет  #Cussing out

[Божур как и кога се сади!?  newsm78
Току що видях в магазин някакъв смешен хилав хибрид, всъщност си мисля, че беше божур, но ме наведе на старото ми желание - за онези с огроооомните цветове![/color]

Преди 15 мин се сдобих с няколко коренчета божур, 2 различни вида - ранноцъфтящ розов и червен кичест. Изпросих си ги от един много любезени разбиращ съсед. Ще ги насадя сега

Общи условия

Активация на акаунт