ГРАДИНАРСТВО-моето хоби! 3

  • 97 908
  • 555
  •   1
Отговори
# 450
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 544
Момичета, имам голям проблем. Имам двор, в бъдеще ще строим къща. Озеленихме двора. Обаче, като заравнявахме терена, насипахме изкопна пръст, хумус почти нямаше. Като засаждахме всяко растение, в изкопа поставихме угнил оборски тор. Два пъти , след като се прихванаха растенията, торихме с комбиниран тор фосфор+калий+азот, бързоразтворим. новите листа на повечето растения растат жълти с зелени жилки - като при хлороза. Купила съм желязо - Секвестрен. Нещо не ми е ясно как да го слагам, въпреки описанието. Освен това е само 50г, а пише че при овошки например се слага по толкова на дърво Shocked  При мен става въпрос за храсти, които в момента са около 60-80см високи. Някой има ли представа как да действам с този препарат?
И друго. Някъде бях чела, че при хлороза се пръска с железен сулфат (зелен камък). Дядо ми редовно го използваше, но вече не е сред живите, за да го попитам. За какво се използва зеления камък? А синия камък?

# 451
  • Мнения: 555
ljuboznatelna ,
Аз имам същият проблем с едни азалеи (съседът миналата година си спретна една незаконна двуетажна къщица и голяма част от отпадния му "кереч" се изсипа в алпинеума ни) те са с хлороза, но защото почвата е с променено Ph - не е кисела , а е алкална вече .... за мое огромно съжаление чак сега се сетих, че това е причината и сега ще им слагаме борови иглички (вместо кисел торф) - дано да ги спасим. 
Храстчетата ти ако са иглолистни, може и това да е причината, иначе зеленият камък е железен сулфат, а синият камък е меден сулфат. Ако искаш разтвори го според описанието на опаковката и го разпредели върху 3-4 харстчета, но може да го замениш успешно и с малко ръждясали пирони и стружки - разпредели ги в почвата под храстчетата  Hug

# 452
  • Мнения: 1 900
Да ви се оплача, лилията беше пуснала цвят. Реших да я сложа в езерото за да цъфне там, но той взе че умря. Може би от промяната на мястото. Sad

# 453
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 544
Тedy, благодаря за съветите  bouquet Вар и ние имаме на едно място, и точно там са иглолистните, ще потърся нещо да ги подкисля. Не разбрах за Секвестрен ли ми пишеш да го разпределя на 3-4 храстчета? С пирони няма да стане, защото общо всички оцелели храсти и дървета са около 200 Confused А за почвата - имам лакмус(така ли се казваха онези листчета Rolling Eyes) и ще я проверя Peace

# 454
  • Мнения: 555
Тedy, благодаря за съветите  bouquet Вар и ние имаме на едно място, и точно там са иглолистните, ще потърся нещо да ги подкисля. Не разбрах за Секвестрен ли ми пишеш да го разпределя на 3-4 храстчета? С пирони няма да стане, защото общо всички оцелели храсти и дървета са около 200 Confused А за почвата - имам лакмус(така ли се казваха онези листчета Rolling Eyes) и ще я проверя Peace

Незнам как се казват препаратите (желязосъдържащите)  Embarassed  , просто го разпредели на 2-3 от тях и прецени как се чувстват, а след това и на останалите, но щом има вар там около тях ....... отивай в гората за иглички и преместете варта (или растенията) иначе във времето ще загинат (за 2-3 години)
 Hug
И няма за какво да ми благодариш (без да си искам съм познала причината)  Hug

# 455
  • Мнения: 1 390
Да ви се оплача, лилията беше пуснала цвят. Реших да я сложа в езерото за да цъфне там, но той взе че умря. Може би от промяната на мястото. Sad
Sad
И моите тагетиси и те умират,останаха ми само 3 .Увяхват им първо долните листенца и се спаружват. newsm78Май няма да видя цъфнал бял тагетес в двора си тава лято.

# 456
  • тук и там
  • Мнения: 312
здравейте
за първи път съм при вас.Разбирам малко от градинарство и се надявам понякога да ви бъда полезна,а също и да науча много от вас.
За дървото Албиция може и от семка,но е много трудно.Аз се опитах така да го завъдя,но не се получи.Най-добре е да се закупи от цветарски магазин.Има го.

.

Последна редакция: пн, 21 юли 2008, 16:37 от baba mimi

# 457
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 544
С galq се разбрахме, че дървото е Лагерстремия  Wink А да чакаш дърво от семка си иска огромно търпение Simple Smile. Аз си купих от разсадник Албиция, около 2м висока, но я засадих тази пролет и още не съм видяла цвят.Имам нужда от шарената й сянка, но в близките 2-3 години сянката ще е твърде малка, за да й се радвам. Дано цъфти обилно поне Simple Smile

# 458
  • Мнения: 1 494
Любознателна, малко се съмнявам, че проблема е от пръстта. Дори да е насипна, едва ли навсякъде е една и съща. Леко подозирам да не сте объркали нещо с торенето. Обаче в момента съм много уморена и не мога да отговоря веднага. Обещавам да помисля обаче и да потърся инфо. Наистина описанието отговаря на хлороза, но все пак не вярвам всички да ги засегне наведнъж. А и нали сте слагали тор. Опитай с лакмуса да видим каква реакция ще ти даде. Друг вариант е да дадеш за изследване почва. Може да е станал дисбланс с елементите. Споко, няма да загинат растенията.  Simple Smile
А за зеления камък в агроаптеката ще ти обяснят.

# 459
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 544
За съжаление не мога да си намеря лакмуса, защото го крих от децата Confused Не са съвсем всички, но голяма част от тях жълтеят по този начин. Някои взеха да жълтеят и по другия, и се чудя да не би да съм ги преторила. Някъде четох, че от преполиване също се получава, а там, където се задържа повече вода някои жълтеят, други не, направо съм мат. Shocked Отделно , че всяко растение си има изисквания... Thinking В същото време гледам две форзиции, една до друга, едната е израснала с 40см, другата с 10. Трудна работа е това градинарството Sad
Албицията ми все пак ще цъфне, образува цвят, текомата ми също всеки момент ще цъфне Simple Smile, всеки момент ще ми цъфне будлеята, за съжаление е само лилава. Чакам си сините грамофончета, отдавна прехвърлиха оградата и се чудя накъде да им прехвърля ластуните, а цвят още нямааа. Confused

# 460
  • Мнения: 1 494
И аз си помислих за преполиването, но в двора е трудно да стане. В  саксия- да. А откъде взехте насипната почва? Строеж ли беше? Да не сте слагали пресен тор? (не ми се вярва де) Споко. Сега се сещам, че една праскова в двора на свекърва ми винаги е била точно с тези симптоми- жълти листа със зелени жилки. Обещала съм и ще потърся инфо. Simple Smile

# 461
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
симптоми- жълти листа със зелени жилки. Обещала съм и ще потърся инфо. Simple Smile

хлораза - липса на желязо Peace

# 462
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 544
Все забравям железния тор, за да наторя няколко и да видя ефекта, но следващия път задължително! Част от насипа е направен с пръст от изкопа на съседите - девствена почва Simple Smile Другата е от изкопа за басейн на един познат, вероятно там е останала някаква вар от строежа му. Има и една мнооого стара в ъгъла на парцела, от съоръжение за пръскане на ябълковите градини. Там са иглолистните растения, засега се чувстват добре Rolling Eyes Не смятам да чистя листа и иглички наесен, ще ги оставя да си изгният там. При първа възможност ще донесем почва от иглолистна гора, да насипем малко там.

Напръскахме внимателно плевелите с препарат, започнаха да умират, сега като прекопаем да ги оставя ли в пръстта или да ги обирам? После ще има поливане и пак пръскане за това, което е останало. От това, което е умряло, дали може да избие пак?(ако остане в земята)

# 463
  • Шотландия
  • Мнения: 2 860
Момичета, купих си Acer - не му знам другото име. Много ми харесва, но не върви - нещо не правя както трябва или не е на подходящо място.  новите листенца, които уж излязоха, след като го донесох, сега са се спаружили и цялото растение изглежда омърлушено, листата са суховати на пипане... TiredНякакви идеи да го спася, хайванчето?

# 464
  • Мнения: 1 494
Любознателна, ето какво намерих. Мисля, че някъде тук е вероятния проблем- може би се е нарушило равновесието в елементите. Но разбира се, може и да греша. Wink

желязодефицитна хлороза:
 Симптомите са - зелени жилки и жълти пространства между жилките на листата. Причинява се от недостиг на желязо в почвата или неспособност на растението да го усвоява. Желязото е елемент, който стои на границата между макро- и микроелементите. Когато торите с торове съдържащи макроелементи, естествено се повишава нуждата на растението от желязо (а така също и от останалите микроелементи). Това е нещо като скачени съдове. Не можеш да ториш само с едно нещо, особено в саксиите. Редно е да се повиши и концентрацията на останалите макро - и микро-елементи.

и още:
Симптоми на недостиг
Недостиг на който е да е от 1 6 –те основни елементи се отразява на растенията като се наблюдава нетипичен растеж, пожълтяване /хлороза/ или формиране на мъртви части /некроза/ по листата, отмиране на клонки, издребняване. Всеки един недостиг има своите външни прояви, които го характеризират, въпреки че до голяма степен симптомите си приличат и в някои случаи е трудно да се постави точна диагноза. Недостигът на макроелементи, обикновено се проявява при старите и долни листа, докато недостигът на микроелементи се наблюдава върху новите листа по върховете на клонките. При редовно прилагане на балансиран тор недостиг на азот, фосфор и калий не се наблюдава. Симптомите на недостиг при хибискуса са:
Азот: Пожълтяване на старите листа, засягат се изцяло, включително жилките, прогресиращо от светло зелено към жълто.
Възможни са четири форми на азот в нитратен азот, амониев азот, водоразтворим органичен азот и водонеразтворим азот. Растенията могат да усвояват само нитратния и амониевия азот. Нитратния азот лесно се отмива от корените при поливането или при силни дъждове. Амониевият азот е по-устойчив на отмиване, той се преобразува в нитратен сравнително бързо, за около 2 до 4 седмици, под въздействието на почвените микроорганизми. При хибискусите се предпочита амониевият азот, заради устойчивостта му на отмиване и защото се отразява по-добре на цъфтежа. Водоразтворимия азот в почвата /урея/ се превръща в амониев за няколко дни, затова се приема за негов еквивалент.
Фосфор: Излишъкът на фосфор води до появата на жълти петна по листата и понякога почервеняване на жилките. Повечето растения, включително хибискусите се нуждаят от фосфор в по-малки количества, отколкото от азот или калий. Фосфорът трудно се отмива от почвата и остава в нея за по-дълъг период. Излишъкът на фосфор, особено при алкални почви инхибира усвояването на микроелементите, и преди всичко на желязото. При възникване на такава ситуация понякога е необходима цяла година за коригиране на нивата на фосфора в почвата. Поради това за предпочитане е формула с относително ниско съдържание на фосфор като 7-2-7 например.
Калий: Калият е изключително важен за производството на качествени цветове при хибискуса. При липсата му краищата на старите листа първо пожълтяват, а после покафеняват като изгорени. Предпочитани за употреба са торовете съдържащи калиев сулфат, пред тези съдържащи калиев хлорид.
Магнезий: Старите листа стават бронзово жълти. Зелени части остават по върховете на листата и долните части на централната жилка.
Желязо: Младите листа пожълтяват, но жилките остават зелени, листата издребняват.
Манган: Подобно на желязото, но в този случай зелените части покрай жилките са по-широки, отколкото при недостиг на желязо и листата запазват размера си.

Цинк: Новите листа са дребни, близко разположение като в розетка, бледи или хлоротични, често са извъртени на една страна и изглеждат намачкани, наблюдава се цялостно вджуджаване на растенията.
Молибден: Първо старите, а после и младите листа се прошарват. Младите листа се издължават докато жилките станат почти паралелни, втвърдяват се и може да се накъдрят или извият; цветовете също се деформират – не се отварят правилно и венчелистчетата може да са срастнали. Недостигът на молибден може да се появява и изчезва спонтанно, без специално третиране и без видима причина за появяването.
Сяра: Обикновено в торовете и водата за поливане има достатъчно сяра, за да се задоволи нуждата на растението. Той обикновено не се споменава изрично на етикета, тъй като присъства в амониевия и калиевия сулфат. Слага се допълнително само в торовете за подкиселяване на почвата.
Калций: При нормални граници на почвеното pH в почвата се съдържа достатъчно количество калций.
Като цяло наличието на микроелементи в повечето случаи е достатъчно, недостиг се предизвиква обикновено при твърде алкална почва. Затова вместо да се внасят микроелементи, които при натрупването си стават токсични за растенията е по-добре да се промени киселинността на почвата. Повишаването на киселинността силно ще увеличи усвояването на тези елементи с изключение на молибден. Образуването на хлорофил е свързано с наличието на желязо, при липсата му листата пожълтяват /хлороза/. Но това не винаги означава, че липсва желязо в почвата, а е по-вероятно почвата да е придобила твърде алкална реакция и желязото да е преминало в железен хидроксид, който е неусвояем за растенията. При вкисляването на почвата желязото става разтворимо и отново е достъпно за растението.
 



Milla, сложи го на шарена сянка, прилича ми на опърлено от слънцето хайванче. Laughing

Общи условия

Активация на акаунт