ГРАДИНАРСТВО-моето хоби! 3

  • 97 912
  • 555
  •   1
Отговори
# 465
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 544
abigale, огромно благодаря  bouquet Лакмуса не знам дали ще успея да го изровя отнякъде, но мъжът ми обеща да купи Simple Smile Може би точно в алкалността се крие основната причина. В тази статия пише в началото за хибискуса, точно той ми е перфектен! Simple Smile Най-зле са японската дюля, , също и японската спирея, лигуструма,едно, което не съм сигурна вайгела ли е или дойция(брех, сега обърнах внимание, че на япончетата най не им понася Grinning).

# 466
  • Мнения: 1 494
... В тази статия пише в началото за хибискуса, точно той ми е перфектен! ...

ама и ти набито око имаш... Laughing newsm10 
ето още откъс от там, който вчера съм пропуснала- вярно е, че статията е за хибискуса, но за торенето са принципни въпросите:

 Най-подходящата формула за него е NPK в пропорция 17-5-24, като амониевият азот трябва да е в превес, с доза 1 грам за 1 литър. Каквато и формула да се използва, особено важно е числото на фосфора да е ниско, защото по-висока стойност инхибира усвояването на микроелементите от почвата.

Фосфор: Излишъкът на фосфор води до появата на жълти петна по листата и понякога почервеняване на жилките. Повечето растения, включително хибискусите се нуждаят от фосфор в по-малки количества, отколкото от азот или калий. Фосфорът трудно се отмива от почвата и остава в нея за по-дълъг период. Излишъкът на фосфор, особено при алкални почви инхибира усвояването на микроелементите, и преди всичко на желязото. При възникване на такава ситуация понякога е необходима цяла година за коригиране на нивата на фосфора в почвата. Поради това за предпочитане е формула с относително ниско съдържание на фосфор като 7-2-7 например.

инхибира=подтиска, блокира

Последна редакция: чт, 24 юли 2008, 07:43 от abigale

# 467
  • Шотландия
  • Мнения: 2 860
Milla, сложи го на шарена сянка, прилича ми на опърлено от слънцето хайванче. Laughing
Абигейл, ще пробвам да видя къде е по-сенчесто, ама тука при нас слънце много няма по принцип... Rolling Eyes Thinking Благодаря ти все пак, не съм се сетила да видя за това...

# 468
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 544
abigale, не е набито око, ами го прочетох внимателно, както се полага Simple Smile Благодаря още веднъж  bouquet
Millla, от преполиване също може да увяхне и да има сивкав вид.

# 469
  • Мнения: 977
Привет, момичета!

Извинявам се, че нахлувам така в темчиката ви, но имам нужда от съвет.
Писах и на момичетата от подфорум "Цветя", пиша и на вас.

Издирвам луковички за Agapanthus. Доколкото разбрах това е градинско цвете.
От къде мога да ги закупя или поръчам?

Много ще съм ви благодарна ако ми помогнете!

Лек ден!

# 470
  • Шотландия
  • Мнения: 2 860
Millla, от преполиване също може да увяхне и да има сивкав вид.
уф, права си много, ама как да разбера дали му е много водата - уж гледам почвата да е все влажна... ooooh!

# 471
  • софия
  • Мнения: 756
Milla, какъв е точно вида? по снимката прилича или на Фламинго или Вариегатум /Acer negundo Flamingo/Variegatum/ не мога да видя хубаво от снимката
ако е Фламинго обича полусянка, докато Вариегатума иска слънце...
може да е така оклюмал и от пресаждането....в контейнер ли го взе?
а защо не го засадиш на двора? все пак си е дърво Simple Smile

# 472
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 544
Имам един храст, който не съм поръчвала, засадих го, а не зная какъв е Rolling Eyes Все забравям фотоапарата, затова сканирах листенцето - големината е като на снимката тук


Някой да знае какво е това?

# 473
  • Мнения: 555
Имам един храст, който не съм поръчвала, засадих го, а не зная какъв е Rolling Eyes Все забравям фотоапарата, затова сканирах листенцето - големината е като на снимката тук

Някой да знае какво е това?

ljuboznatelna
Много ми прилича на .... Глог (червеният глог).
Японската дюля много трудносе съсипва - сигурно скоро си я садила и няма още много дълбоки корени - характарни за това растение (ако загине ще ти пратя семена - за 2 години ще ти цъфтят и дават плодчета -какъв разкошен сок става от тях  Wink)


Millla , възможна причина е й малкия съд и изчерпания хранителен запас в саксията освен това , което са ти изброили момичетата - нямаш ли възножност да си го посадиш в градината  Simple Smile

# 474
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 544
Тedy, благодаря за включването  bouquet Разгледах подробно изображенията за глог, наистина прилича, но не е. Листенцата на моето са по-широки.
 Вчера си разглеждах градинката - новите листа на дюлята са вече нормално зелени, не знам от торенето ли, от какво...важното е, че се оправя Peace Все пак благодаря за предложението за семената  bouquet Вярно, че и още корените им са слаби, защото ги садихме през април от гол корен, вече разлистени, отгоре на това дойдоха от морето - и почвата и климата са други там. Затова много им се радвам, като на дечица, особено като започват да цъфтят (говоря за всички, не само за дюлята)  Simple Smile
Вероятно на есен ще се наложи да местя някои храсти заради това, че някои не се хванаха и ще попълвам дупки или защото не съм ги засадила на подходящото място, или не съм съобразила големината им. ooooh!
 

# 475
  • Мнения: 1 494
Благородно ти завиждам! Heart Eyes
Звучиш като някой английски аристократ. Laughing Кога ли ще имам и аз толкова пространство да слагам всичко, което искам...
Иначе проблема с големите растения ми е много познат. Наесен ща неща ще трябва да махам  част от храстите, защото дворчето е малко а те стават много големи. Обаче съм решила и ще си взема една сребърна ела пък каквото ще да става. Naughty Laughing

# 476
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 544
Листенцето, което показах се оказа от един от сортовете на   ribes aureum - вид касис, който е по-скоро декоративен. Гледах, гледах снимките в интернет, по-различни малко са му листата на моя, но в разсадника казаха, че само това имат, което може да е Simple Smile
Днес в snimka.bg попаднах на два албума с разкошна градина, ако е на някоя съфорумка, веднага да си признава! http://www.snimka.bg/author_albums.php?author=111949

# 477
  • Мнения: 1 494
Имах една съученичка Сашка Петрова. Беше от някакво село, дъщеря на кмета...Но много се съмнявам да е тя. Laughing Това е някъде в Балкана според мен. Не съм ги изгледала всичките, но ще се насладя по-късно. Благодаря, че го сподели с нас.
Пък за касис наистина не ми дойде на ум. Вярно, че прилича. И аз все искам да си завъдя. Навремето майка ми правеше страхотен сироп от касис.

# 478
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 544
Тази е Петкова Simple Smile Хубавото е, че под всяка снимка е написала името на растението, не се налага да я питаме Laughing И през пролетта, и през лятото градината е страхотна!

# 479
  • Шотландия
  • Мнения: 2 860
Milla, какъв е точно вида? по снимката прилича или на Фламинго или Вариегатум /Acer negundo Flamingo/Variegatum/ не мога да видя хубаво от снимката
ако е Фламинго обича полусянка, докато Вариегатума иска слънце...
може да е така оклюмал и от пресаждането....в контейнер ли го взе?
а защо не го засадиш на двора? все пак си е дърво Simple Smile
Видът е Acer negundo 'Flamingo' - браво, Жени - нацелила си го изведнъж! Нямах време да пиша, та затова чак сега отговарям. Любознателна и Жени, не съм го засадила на постоянно място досега, точно защото не знаех кое е подходящото място за него. Сега го преместих там, където смятам, че няма да е много на слънце, но не е подходящо мястото за постоянно засаждане. Като го купих, го пресадих във въпросната голяма саксия, в която е на снимката, иначе тази, в която беше, си беше доста по-малка. Чудя се дали да го подхраня с нещо, ама не ми се искаше да карам наизуст. Човекът, който ни го продаде, се изказа много скептично за оцеляването му в нашия град. Каза, че не обичало сол и вятър, а ние сме близо до морето, по принцип. Но не знам какво обича... Първоначално му се сгърчиха ужасно големите листа и си мислех, че съм го изпуснала, поизрязах ги и почнаха да му израстват мънички от коленцата, така че не е умряло хайванчето, за щастие. Praynig Благодарности още веднъж.  Hug Ако някой помогне с генерални съвети как се гледа и каква почва обича, с какво да се подхранва и т.н., ще съм много благодарна.   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт