Новият Семеен кодекс - края на брака и нова дискриминация.

  • 7 732
  • 140
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 799
[ И ако аз получавам 1000 лева заплата, партньорът - 2000 лева - ето, нещата са в съотношение 1:2

хмф.   newsm78 честно казано, мисля, че приносът не се измерва само с пари. ако партньорът има 2000 лв. заплата, ти нула лева, но се трепеш да избереш жилището, да го направиш, след това да го поддържаш? този принос как ще го измериш...
Хайде като се цитираме, да си цитираме целите изречения, за да има смисъл цялата тази говорилня.
Моето изречение продължава така:
Цитат
И ако аз получавам 1000 лева заплата, партньорът - 2000 лева - ето, нещата са в съотношение 1:2 (възможно най-елементарно обяснено)

На практика продължението му обезсмиля коментара ти.
Още един жокер - принос е и гледането на дете, и чистенето на къщата. Но тук излизаме извън темата.
Както и да е. Мисля да се предавам в този спор.
А после ще ви чакам в кантората, за да уредим статута на бойлера  Mr. Green

ПС Нищо лично, така си говоря  Mr. Green

# 106
  • При семейството си
  • Мнения: 6 690
.........че мога да го завлека в ЕСГРАОН да почака половин час на опашка, за да декларира, че живеем заедно  Joy

Точно за да разбера разликата влязох в темата. Ако можеш това защо да не можеш да го завлечеш на мястото, където се подписват браковете. Точно това ми беше интересното. В края на краищата брак не е задължително равно на "харчлък", както се беше изразил някой по-горе. Можеш и само да се подпишеш.
 newsm78

Не съм чела подробно предложенията за изменения в СК, ще ги чета като се приемат.Но, нека ме поправят колегите юристи, ако греша...има една основна разлика. Сключването на граждански брак и неговото прекратяване са едни процедури /при спазване на определени условия/, регистрирането на фактическото съжителство и неговото прекратяване съвсем други /при други условия/. А някои от последиците /независимо от процедурата/ , доколкото разбирам, ще се приравнят. Най-малкото, разводът е съдебна процедура, а прекратяването на фактическото съжителство административна. И както е казано вече в темата, това е само едно право, възможност, не и задължение, както и сключването на брака между другото. 

# 107
  • Бургас
  • Мнения: 702
Dincho, моите родители са сключили брак през един февруарски вторник. Свидетели са били две момчета от потока на баща ми. През август, като е свършила сесията и са се прибрали, направили и сватба. Ако наистина искаш да се омъжиш, можеш да минеш само през първия етап и нито една от изброените от теб "пречки" не може да те спре. Дори в гражданското имат халки, в случай, че някоя от двойките забрави своите.  Hug

# 108
  • Мнения: 463
уважаема pachikrak, може и аз да не съм те разбрала правилно - не мога да чета мисли. но все пак в твоя постинг, който бях цитирала, се говори все за неща като: апартаменти, кредит, обзавеждане, делене на пари, размер на заплата, както и класиката в жанра - бойлера.  все имуществен принос.
ако те отегчават говорилни, не знам защо влизаш във форуми.

# 109
  • Мнения: 2 556
За мен продължава да е интересен факта колко ли двойки ще отидат да се разпишат в общината, че живеят заедно. Сега вече в анкетите за семейно положение ще трябва да има трета опция ли?

# 110
  • Мнения: 2 926
Не одобрявам тази промяна в семейния кодекс.
Не смятам,че двойките,които са сключили брак и тези които просто съжителстват заедно е редно да имат еднакви права и задължения.Как тогава аз която съм си направила труда да подам заявление,че искам да се омъжа,направила съм си задължителните изследвания преди сключването на брак,чакала съм 1 месец, минала съм през хиляди формалности,омъжила съм се и съм разделила имуществото си със съпруга ми,ще имам еднакви права и задължения с дружката дето просто си живее с гаджето.
Къде е разликата тогава между брака и съжителството?
Абсолютно не одобрявам.
Тези,които са сключили брак не бива да се приравняват с тези,които си живеят на семейни начела,защото разликата между двете е огромна.

# 111
  • на пистата
  • Мнения: 5 876
а бе вие еднополовите двойки гледате,вчера нас не ни дадоха да седнем в едно заведение,защото сме били с деца и щели да измачкат вие сте седнали еднополовите да разисквате.накъде върви тая държава не знам.

# 112
  • Sofia
  • Мнения: 113
 Аз също съм категорично против промяната в закона,мисля че в сегашния всичко е регламентирано и децата са защитени.
 Лошото е че управляващите ни правят на маймуни като си прокарават ,това което им е удобно и отчитат дейност,а протестиращите бяха една шепа хора .Излиза ,че всички други сме съгласни с недомислието.   Close

# 113
  • София
  • Мнения: 8 348
Не одобрявам тази промяна в семейния кодекс.
Не смятам,че двойките,които са сключили брак и тези които просто съжителстват заедно е редно да имат еднакви права и задължения.Как тогава аз която съм си направила труда да подам заявление,че искам да се омъжа,направила съм си задължителните изследвания преди сключването на брак,чакала съм 1 месец, минала съм през хиляди формалности,омъжила съм се и съм разделила имуществото си със съпруга ми,ще имам еднакви права и задължения с дружката дето просто си живее с гаджето.
Къде е разликата тогава между брака и съжителството?
Абсолютно не одобрявам.
Тези,които са сключили брак не бива да се приравняват с тези,които си живеят на семейни начела,защото разликата между двете е огромна.

по-малко се обичат?
не са истински хора?
нещо не схванах къде е разликата
отговорностите и задълженията са едни и същи, ако имат деца ги отглеждат със същата любов и усилия
а това, че си минала през хиляди формалности и си чакала месец по- добра и по-влюбена ли те прави?

# 114
  • Мнения: 2 926
Абе кой ти говори за обич.
Говоря за права и задължения.
Говоря за семейна имуществена общност и отговорности.

# 115
  • София
  • Мнения: 8 348
аааааа, понеже ти си се прецакала със сложната процедура, редно е и всички след теб, до свършека на света, да се прецакват така
има логика

# 116
  • Мнения: 2 926
аааааа, понеже ти си се прецакала със сложната процедура, редно е и всички след теб, до свършека на света, да се прецакват така
има логика

О,изобщо не съм се прецакала.Омъжила съм се,защото съм го искала и процедурата изобщо не ми се е видяла сложна тогава.
Но не може хората с брак и тези без брак да имат равни права.Тогава къде е разликата?Защо по тази логика в новия семеен кодекс не пише,че съжителство без брак не може да съществува и се задължават всички двойки да сключат брак?Нали уж нямало разлика?

# 117
  • Мнения: 2 926
И още нещо- нямам нищо против двойките,които живеят без брак.Това е въпрос на личен избор.Аз съм избрала да се омъжа,но уважавам всеки избор и всяко мнение.Просто не смятам,че брака и съжителството без брак трябва да се приравняват.
Защото в брака нещата са много по-сложни.

# 118
  • София
  • Мнения: 8 348
след като няма разлика, по-логично е да отменят брака като институция
пак не разбрах, защо не трябва да имат равни права

и как точтно, когато имаш подпис нещата са по-сложни

# 119
  • Мнения: 2 926
след като няма разлика, по-логично е да отменят брака като институция
пак не разбрах, защо не трябва да имат равни права

и как точтно, когато имаш подпис нещата са по-сложни

Ами малко е трудно да си вдигнеш багажа и да кажеш - "Хайде поживяхме си хубаво.От днес не сме заедно..."
Когато имаш подпис,вече нищо не е само твое и нищо не е само на съпруга ти,изключвам наследството.В крайна сметка всичко опира до семейната имуществена общност.
А що се отнася до децата,не смятам че с новия семеен кодекс закрилят децата.По-скоро ще пестят от помощи за самотните майки.
Един баща не е баща,защото съвместното съжителство ще го впише задължително като такъв в акта за раждане на детето.Когато няма желание да се грижи за децата си,никаква съжителство и никакъв брак не могат да го накарат.

Общи условия

Активация на акаунт