Какво се прави с вързопчето от 40-те дни?

  • 9 772
  • 27
  •   1
Отговори
# 15
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Тази тема добре ми идва на 6.04 ще правим Laughing
Запис да следя Peace

# 16
  • Мнения: 610
Няколко дни след като престояха на високо ги изхарчихме,като купихме още подаръци за бебчо.

# 17
  • Мнения: 48
Аз до колкото знам стои до една година или докато кърми майката и след това се отваря.Можеш да харчиш или да спестяваш както си прецениш,а питката изхвърляш.То идеята на тази питка е да има майката кърма и да има благоденствие за детето , да е здраво и се връзва здраво да не е прахосник а по- пестеливо. PeaceМалко суеверия ама всички си ги спазват Mr. Green

# 18
  • Мнения: 3 695
Аз до колкото знам стои до една година или докато кърми майката и след това се отваря.Можеш да харчиш или да спестяваш както си прецениш,а питката изхвърляш.То идеята на тази питка е да има майката кърма и да има благоденствие за детето , да е здраво и се връзва здраво да не е прахосник а по- пестеливо. PeaceМалко суеверия ама всички си ги спазват Mr. Green
Хихи, май не всички. Питката я хвърлих на третия ден, а все още кърмя (1 г. 3 м.). С парите купих нещо на детето.  Peace

# 19
  • Мнения: 9 973
Купи с парите нещо на бебето, а питката изхвърли.
дава се на птиците питката
аз гоних едно куче да я яде Laughing

# 20
  • Мнения: 4 447
Кърмих само 4 месеца  Mr. Green

А паричките са само символично ... за това са по 1лв. Пък и знам, че трябва да се сложат метални пари във вързопчето...

Макар, че някой беше оставил в леглото на малкия 10лв. под една плюшена играчка. Не знам кой, ама много се изкефих като ги видях.
Естествено ги похарчих веднагически. За детето де  Grinning

# 21
  • Мнения: 569
Какво е това вързопче и за какво се прави питката?Моля ви, обяснете ми!До сега не съм чувала за това.
  Twix, става въпрос за "Погачата", поне в нашия край така се нарича , която се прави , когато бебо е на 40 дни...
  Събират се само жени, които са орисници на бебето и всичко , което му пожелаят или нарекат да се сбъдне ...
  Приготвя  се пита , погача , някой казват че трябва да е направена от жена или момиче, което  задължително има живи майка и баща, но аз си я направих сама...
  Погачата се разчупва над главите на майката и бебето над бяла покривка, така че трохите , които паднат да останат там , а после се слага и парченце от погачата , както и железни монети( при нас също е символична сума), всичко това се завързва здраво и се слага на високо- на шкаф или нещо такова.
  Иначе гостите идват с подаръци Laughing
 А по темата- моето вързопче е още на гардероба , добре че пуснахте темата да се подсетя- след седмица ставаме на годинка, ще му купя нещо, а хляба на гълъбите...

# 22
  • Мнения: 931
И ние парите ги внесохме на сметката на детето.А за питката ми казаха,че не се изнася навън,а че трябва да се изяде от семейството до троха,нищо не остава и нищо не се изхвърля.И между другото..не мога да се стърпя и да не попитам-как по 1лв на погачата,бе,хора? #Crazy

ами по 1 лев защото нали уж традицията казва да се сложи метална паричка да е здраво детето като желязо.А иначе се правят отделно подаръци и/или се дават др парички.

# 23
  • Мнения: 1 322
Питката се изяжда от майката, ама на другия ден след погачата или за няколко поредни дни. А с паричките се купува нещо за бебето.

# 24
  • Мнения: 523
Още си ги пазя , защото някак си имат сантиментална стойност за мен .

# 25
  • Мнения: 780
Dina 767,благодаря ти!  bouquetНе бях чувала за този обичай.Интересно ми е.Ще следя темата.

# 26
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 916
И двете вързопчета с парички още си ги държа на високо. Едното вече стана на 4 години.  Mr. Green Знам, че българската традиция е да се слагат монети със символична стойност, важното е да са монети, за да има детето желязно здраве. Всеки регион обаче си има свои вариации, пък и с годините традициите доста са се променили и придобили по-материални измерения.  Wink Аз лично изрично предупредих гостите, че държа да сложат в кърпата метална монета. Сега в кърпичките на двамата има монети буквално от цял свят. Мисля да ги запазя и като порастнат един ден да им ги дам - хубав спомен ще бъде. За харчене или внасяне в банка и дума не може да не става - стойността е наистина символична. А иначе всеки от гостите е свободен да носи на погача каквото му сърце иска или кесия даде - на моите деца повечето гости носеха подаръци, но имаше и такива, които дадоха директно пари, с които да купя нещо необходимо на детето или каквото аз реша. Но монетите са си нещо отделно от това.

# 27
  • Мнения: 6 274
Аз знам , че металните монетки се оставят под възглавничката на детето , за да е силно и здраво като желязото , а също и "да си купи сън"  Joy (казано по бабешки) т.е. да не плаче през нощта , а да спи спокойно .
Явно , както и преди казах - всеки край си има своите обичаи .  Peace

Общи условия

Активация на акаунт