ПРОТЕСТИ И СТРАСТИ - градините в София - продължение

  • 25 014
  • 743
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 465
Не съм сигурна, но общината може да си организира нещата така че парите от такси да се връщат обратно в ДГ под формата на увеличена издръжка на дете или ДМС за персонала. Или поне евентуалното увеличение на таксите. Все пак тоя бюджет не е копа сено - всичко се вкарва накуп и не се знае кое от къде дошло. Има или може да се постигне някаква аналитичност за да се обвържат таксите с увеличената издръжка.
Иначе може би при делегиран бюджет да се даде някаква автономност на ДГ таксите да се събират и изразходват от самата ДГ. Общината няма да обеднее от това.
А и все пак нека да се обърне някакво внимание и за децата които ще останат извън ДГ. Разликата между таксата на държавната и частната ДГ е 10-15 пъти, а среден вариант няма. Ако аз искам да дам 150-200 лв. на месец за да ходи детето ми на ДГ - нямам никаква алтернатива. От общината няма да се трогнат и да ми подпомогнат таксата за частната, защото грижата е насочена към децата, които са имали големия късмет да влязат в ДГ по някакъв начин. От друга страна защо общината не иска моите пари, а такива като мен има доста - това е свободен ресурс, който общината не желае да усвои. А тези допълнителни пари биха свършили добра работа за подобряване на условията на ДГ като цяло и за мотивиране на персонала.

# 16
  • Мнения: 7 391
                 Не забравям учителките - чудя се как изобщо в тази област все още се намират кадри, но за съжаление тези сметки ги е направила директорка, а не аз. Или може би не е вярно че в много групи децата по списък са 30 или над 30 и ако ДГ минат на делегирани бюджети може и повече да станат.
Е и аз пропуснах да отговоря. Laughing Да сега е така , но след като е приета и регламентирана бройка 22 + 10 % което е 24-25 деца питам : КАК директорката ще ме задължи да приема 26? На какво основание и дали аз ще съм съгласна с повишения риск от голямата бройка,който съществува и сега? Сега имам нова наредба ,не тази от татово време и ще държа да бъде изпълнена.Така  мисля НЕ само аз.

# 17
  • Мнения: 7 821
Не съм сигурна, но общината може да си организира нещата така че парите от такси да се връщат обратно в ДГ под формата на увеличена издръжка на дете или ДМС за персонала. Или поне евентуалното увеличение на таксите. Все пак тоя бюджет не е копа сено - всичко се вкарва накуп и не се знае кое от къде дошло. Има или може да се постигне някаква аналитичност за да се обвържат таксите с увеличената издръжка.
Иначе може би при делегиран бюджет да се даде някаква автономност на ДГ таксите да се събират и изразходват от самата ДГ. Общината няма да обеднее от това.
А и все пак нека да се обърне някакво внимание и за децата които ще останат извън ДГ. Разликата между таксата на държавната и частната ДГ е 10-15 пъти, а среден вариант няма. Ако аз искам да дам 150-200 лв. на месец за да ходи детето ми на ДГ - нямам никаква алтернатива. От общината няма да се трогнат и да ми подпомогнат таксата за частната, защото грижата е насочена към децата, които са имали големия късмет да влязат в ДГ по някакъв начин. От друга страна защо общината не иска моите пари, а такива като мен има доста - това е свободен ресурс, който общината не желае да усвои. А тези допълнителни пари биха свършили добра работа за подобряване на условията на ДГ като цяло и за мотивиране на персонала.
Ти може да си позволиш 150 лв, но една учителка не може. И какво ще стане тогава, ако така драстично се увеличат таксите?!? Ако имаш 2 деца и работиш на държавна работа децата няма да посещават градина, защото не можеш да си го позволиш, така ли трябва да е според теб?
Градините са социални дейности, те подпомагат родителите и не са поставени на пазарен принцип, т.е. таксите не следва да се качват докато има кой да ги плаща и има желаещи повече от местата.

# 18
  • Мнения: 3 161
Според мен в ситуация на криза за места трябва да се фокусираме върху искането за места. Бюджетът не е брашнян чувал, има дъно. Не може хем да отпуснат повече бройки, хем повече пари за дете, хем за всяко дете, дето не е в ДГ, да има компенсации, качеството на храната да се вдигне, учителките да получават повече, родителите да плащат едва 20 лв отгоре, и т.н. и т.н. - всичко накуп. Няма места - това е проблемът. Хубави, лоши - сегашните градини трябва да предложат още места. И да се даде възможност да се развият алтернативите, така че повече хора да имат повече избор. Така тези с повече възможности ще се отлеят към платените и по-скъпите форми и ще освободят места и ресурси за другите.

# 19
  • Мнения: 7 391
Ти може да си позволиш 150 лв, но една учителка не може. И какво ще стане тогава, ако така драстично се увеличат таксите?!? Ако имаш 2 деца и работиш на държавна работа децата няма да посещават градина, защото не можеш да си го позволиш, така ли трябва да е според теб?
Градините са социални дейности, те подпомагат родителите и не са поставени на пазарен принцип, т.е. таксите не следва да се качват докато има кой да ги плаща и има желаещи повече от местата.
Според мен е по възможно когато има желаещи и местата са малко , а не в обратния вариант.Така ще отпадната повече от половината и местата ще са достатъчни. Mr. Green

Последна редакция: пт, 28 мар 2008, 11:56 от Didia

# 20
  • Мнения: 47 993
добре де, сколнна си да даваш 150 лв за такса, а сконна ли си да изискаш от общината по- висока сума за децата?
аз съм склонна да плащам повече, но ако знам че няма да делят банана на 3 и 4

# 21
  • Мнения: 327
Съгласете се че 40 лв на месец вече е смешна цена

# 22
  • Мнения: 4 465
Не оспорвам факта, че много хора не могат да плащат 150 на месец. Просто си мисля че социалната дейност е насочена към социално слаби или хора с по-ниски доходи, а в конкретния случай все пак децата не се приемат по доходен критерий. Ако е изцяло социална дейност няма да е с толкова голям обхват.
Просто не виждам логика защо с по-високата такса която аз бих могла да платя не се покрият разходи на ДГ които касаят всички деца. Това не означава разделение в качеството на гледане на децата. Просто може да се регламентира и сегмента на хората със средни доходи и това да се използва за генериране на допълнителни средства. И нямам предвид че моето дете трябва да е с предимство при приемане поради тази причина.
А държавната работа я изоставих преди доста години, защото детето не се адаптира в ДГ (основно благодарение на милото отношение на персонала) и се наложи да наема детегледачка и да подпомагам баби финансово за да ми помагат.
 

--------------------------------------------------------------------------------

 
Аз говоря,че масовата практика НЕ Е децата да се приемат срещу заплащане,ако някъде има такова нещо това си е просто корупция и при сигнал си носи съответните отговорности.За това исках снимки. Laughing.Когато обаче детето ти постъпи в ДГ и видиш скъсаните чаршафи,а имаш възможност не е проблем да помогнеш.Въпреки,че практиката показва ,че такива хора са малко.Ето и "Българската Коледа" с SMS-и се събират повече пари отколкото от единични дарения /спонсори/.Аналогично е и в ДЗ.


Защо да са малко. В училището на каката като ни помолят мен и мъжа ми за дарение за нещо конкретно - винаги се включваме с каквото и колкото можем.
Иначе говорех за приема на деца срещу заплащане или дарение, което за съжаление вече е масова практика. Миналата година много бях яхнала коня и за малко щях да спретна постановка на две директорки, но после се отказах.

Последна редакция: пт, 28 мар 2008, 11:48 от Hrisa

# 23
  • Мнения: 47 993
явно имаш впредвид заплащане на такса според доходите?
обаче аз пак да ти кажа, че това няма смисъл в момента, защото и да плащаш 150 лв, общината ще отпуска за твоето дете 126 лв
ако таксата остава в градината,или общината отпуска повече парички, вече е друго

# 24
  • Мнения: 183
Мами,основният проблем за момента и според мен е липсата на места...А това децата да започват от 6 години училище според мен е поредното отвличане на вниманието,и замазване на самият проблем!Вторият ми син по стечения на обстоятелствата тръгна на 6,и много съжалявам за тази огромна грешка...Вярно че и аз съм от 6 годишните,но тогава самите критерии,и очакванията от децата бяха на много по ниско ниво,и постепенно се стигаха върховете на образованието,докато сега се очаква в първи клас да са вече научени...За нагоре няма смисъл да ви разказвам...

Основният проблем довел до това положение,е НЕСПАЗВАНЕ НА ЗАКОНА,от страна на управляващите...С подобни мерки те демонстрират желанието си да продължат с тази практика,и да ни отклоняват вниманието...Както казах на кръглата маса,нормативните актове за градоустройственните планове,с прилагането им се гарантира въпросните 90% заети деца в ДЗ,както в последствие в училищата,и градинки,и пр.Ако те са били спазвани последните 20години,нямаше и да се сетим за подобни проблеми...А щом се строят блокове,и цели жилищни комплекси,значи се разчита на населването им...Защо тогава да не се знае колко точно ще са децата тази,или другата година?!Ние НЕ измисляме топлата вода,тя отдавна е измисленна,просто трябва да накараме институциите,да спазват тези нормативни актове...

# 25
  • Мнения: 4 465
Ми нека първо тогава да се иска от общината да обвърже двете неща - мисля че не е невъзможно и после да се умува над възможни алтернативи. Редно е таксите да остават в ДГ и те да се разпореждат с тях, но моите лични впечатления от директорското съсловие малко ме разколебават.

# 26
  • Мнения: 47 993
ами то тая промяна ще  е именно в закона за просветата, за какво отклоняване на вниманието говориш?
като влезе в сила закона, и нашата столична община ще го спазва, няма как

за другия закон- за устройство на територията ли беше, какво беше- да, наистина не се спазва, по вина на общината

# 27
  • Мнения: 183
явно имаш впредвид заплащане на такса според доходите?
обаче аз пак да ти кажа, че това няма смисъл в момента, защото и да плащаш 150 лв, общината ще отпуска за твоето дете 126 лв
ако таксата остава в градината,или общината отпуска повече парички, вече е друго
За таксите,на този етап не могат да са според заплатите,тъй като повечето са недоказуеми...А заплатите на персонала в момента се спускат от горе,и нямат нищо общо с общинският бюджет...За това трябва да ги подкрепим на поздобно ниво,защото сега става въпрос за лелите в яслите,утре ще става въпрос за сестрите в училищата,и пр....А когато минат на делегиран бюджет,можем отново да се изкажем...Поздрави!!!Иначе съм за да се вдигне малко таксата,но да не забравяме че трябва да е достъпна за всички...

# 28
  • Мнения: 183
ами то тая промяна ще  е именно в закона за просветата, за какво отклоняване на вниманието говориш?
като влезе в сила закона, и нашата столична община ще го спазва, няма как

за другия закон- за устройство на територията ли беше, какво беше- да, наистина не се спазва, по вина на общината
Така е,но аз не съм съгласна детето ми да почва на 6г...Както ти искаш това,аз не го искам,твоето дете може да е много добре развито,но моето има проблеми-примерно...Става въпрос че има много по важни неща които да се решават свързани с образованието,а те ни отвличат вниманието с тези глупости...Примерно това за българският ези,за което бях писала по горе...Или за прословутите матури...Или въобще за начина по който са написани учебниците на децата ни...И още какво ли не!!!Ох,да знаете че вече НЕ издържам на цялата простотия...

# 29
  • Мнения: 3 161
А какво мислите за цялостно повишение на таксите, но за възможност за по-ниски такси (40-50 лв) за социално слаби? Не вярвам родителите с мерцедесите да претендират за социална такса; все пак е и въпрос на престиж.

Общи условия

Активация на акаунт