Общ ли ви е семейния бюджет?

  • 19 045
  • 202
  •   1
Отговори
# 150
  • София
  • Мнения: 1 775
Отделно си държим парите, но заедно харчим.

# 151
  • София
  • Мнения: 2 623
От първия ден, в който заживяхме заедно
бюджета е общ  Hug Не мисля изобщо,
че е нормално да е по-различно  Naughty

# 152
  • Мнения: 8 275
Парите са общи независимо кой колко печели. Стоят на едно място и всеки си взема колкото е необходимо. И двамата сме наясно, че първо трябва да се покрива заема, да се платят всички сметки, да има пари за храна и за детето. От там нататък всеки може да си купува каквото му е необходимо в момента. Големите покупки дали за мебели, техника или разни други глезотийки си ги обсъждаме заедно и решаваме дали в момента можем да си ги позволим.

# 153
  • Мнения: 22
Общ е откакто живеем заедно!!!Все още нямаме брак, но парите се ползват и от двамата независимо кой ги е изкарал. Имало е моменти когато съм работила само аз, сега работи само той, но парите винаги са били общи Grinning

# 154
# 155
  • Мнения: 301
общ е, е моята заплата отива за дребни работи.
Иначе той все ми казва "пази си твоите парички на картата, че да имаш ако ти се наложи нещо пък аз съм на работа или няма изтеглени например"  Embarassed солидна сума бях натрупала по едно време, ама понаобиколих няколко магазина и....

# 156
  • София
  • Мнения: 423
Забелязвам че най-много настояват за общ бюджет жените, дето взимат по-малки заплати от съпрузите си, хехе, и аз на ваше място щях да драпам "всичко да ни е общо" или още по-добре - той да ходи да изкара големите пари пък после да ми ги даде на мен аз "да ги разпеределям" . Добре че не ми се налага да сам във вашето положение момичета или не дай си Боже, да клекна в къщи по майчинство с 250 лв. Добре че сам си направила сметка навремето какво да уча и какво да работя, та да не вися сега на врата на мъжа ми. Замисляли ли сте се какво ще стане с вас и децата ви ако се разведете и кранчето на по-големите доходи спре за вас, а вие нямате никакви пари заделени настрани които да са си само ваши?
Не ни е "общ" бюджета естествено, заедно плащаме сметките и покупките за в къщи и спестяваме всяка година за екскурзия извън Бг и за море, а парите които остават всеки от нас ги харчи или пести както намери за добрев отделсни сметки. Така не му унищожавам мъжкото самочувствие да се унижава да ми иска пари като излиза сам с приятели, или аз от него, всеки си има кеш за собствени харчове, а също така когато реши да ме изненада с неочакван подарак дори без повод не взима от "общите ни пари" (което би обезмислило идеята - все едно аз да отида да си го купя) а го плаща с неговите. За протокола - тази формула работи идеално при нас и аз много го обичам защото е оправен и изкарва добри пари, а също сам много доволна от себе си, че и аз изкарвам достатъчно за да не ми се налага да му искам пари за козметичката и дамските ми превръзки примерно. Но пък майчетата с ниски заплати или жените дето си седят в къщи много ясно че ще драпат за общ бюджет  Wink
        Все едно аз съм го писала. HugРазбира се,че не ни е общ.Аз имам 2 кредита(от преди да се съберем)и 3 кредитни карти,всичко си покривам сама,той не ми е длъжен,а и аз да не съм гърбава.Той си има негови кредити и дори незнам колко и какви.Заплатата ми е доста добра,а и неговата е висока за бълг.стандарт.Планираме почивки и екскурзии извън бг.и всеки дава пари- единия за резервация,другия доплаща например после.         
         Вкъщи сме разделили сметките и не мога да си представя, мъжа ми да не знае къде се плаща тока ,интернета,или да не пазарува храна.Наистина е лесно да е общ бюджета като имаш приходи 250,а той 2000  Rolling EyesНе знам как мога да му държа сметка какво  харчи,какъв мъж ще е тогава,и като ми купи подарък ще ме пита ли ,какво,на мен такъв не ми трябва.Явно всички от нас тълкуват различно "семейния бюджет",според мен не е необходимо парите да са на едно място и още по-малко да се управляват само от единия партньор.
        А по повод прочетеното по-горе,не знаех,че хората се женят за пари ,и ако те не са общи по-добре да не се женят.Не искам никой да ме отглежда,майка ми го е правила достатъчно.

Последна редакция: вт, 22 апр 2008, 21:26 от Cash

# 157
  • София
  • Мнения: 3 913
Ми не знам, може да прозвучи крайно на някого, ако ще трябва да живея с някого, но да разчитам само на моите си доходи, още повече пък ако той изкарва доста повече от мен, което не е изключено, ами си е доста вероятно, тогава предпочитам да бъда сама. Така или иначе щом всеки ще си харчи своите си пари... Това с отделните бюджети работи само в случай, че доходите на двамата са много сходни.

# 158
  • Мнения: 6 905
...................................................................................................
        А по повод прочетеното по-горе,не знаех,че хората се женят за пари ,и ако те не са общи по-добре да не се женят.Не искам никой да ме отглежда,майка ми го е правила достатъчно.

А, аз пък не знаех, че хората се женят, за да живеят като съквартиранти - чисти сметки, добри приятели.
Аз от съквартирант нужда нямам.

# 159
  • Мнения: 301
Едва ли въпроса е точно в парите - според мен общ бюджет значи по-скоро, че не ти държат сметка за това колко си похарчил и какво точно си си купил и дали това ти е било необходимо според другия. Моят мъж никока не е поставял въпрос за парите, а е имало години, когато аз съм носила парите, после аз детето гледах и с моите 180 лв.....сега той взима доста повече от мен. Всяко семейство се вмества във някаква сума, но не приемам това единия (независимо дали е жената или мъжа ) да дава джобни на другия или отчет да си водите кой колко и защо.  Доверие май му казват  Rolling Eyes и общи цели -  с други думи семейство Crazy

# 160
  • Мнения: 444
Да, нашия бюджет е общ откакто живеем заедно. Имало е моменти, в които аз съм взимала по-малко или изобщо не съм /защото сменях работата/ а сега взимам вече повече от него. Дори даваме когото има нужда и на моите и неговите родители  Peace Hug

# 161
  • София
  • Мнения: 1 529
 От самото начало е бил общ и няма скрито покрито. Когато сме заедно на пазар парите са в него и той плаща. Когато работехме заедно парите бяха в него и за нищо никога не ми е отказал или недоволствал,че е купено.Аз се страхувам от кражби и ми е по спокойно като не са у мен парите,ама понякога се налага.

# 162
  • Мнения: 266
Всичко което изкарваме е общо,а пък и той изкарва много повече от мен,и ние сме така когато пазаруваме всичко е у съпруга ми,но и аз разполагам с парите,когато той е на работа. LaughingНе мога да си представя как той или аз ще си крием пари или ще си ги харчим по делно,за мен това е егоизъм .А при такива семейства кой и как пазарува за децата,дали си делят парите newsm78,кой плаща сметките? smile3501

# 163
  • Мнения: 53
Забелязвам че най-много настояват за общ бюджет жените, дето взимат по-малки заплати от съпрузите си, хехе, и аз на ваше място щях да драпам "всичко да ни е общо" или още по-добре - той да ходи да изкара големите пари пък после да ми ги даде на мен аз "да ги разпеределям" . Добре че не ми се налага да сам във вашето положение момичета или не дай си Боже, да клекна в къщи по майчинство с 250 лв. Добре че сам си направила сметка навремето какво да уча и какво да работя, та да не вися сега на врата на мъжа ми. Замисляли ли сте се какво ще стане с вас и децата ви ако се разведете и кранчето на по-големите доходи спре за вас, а вие нямате никакви пари заделени настрани които да са си само ваши?
Не ни е "общ" бюджета естествено, заедно плащаме сметките и покупките за в къщи и спестяваме всяка година за екскурзия извън Бг и за море, а парите които остават всеки от нас ги харчи или пести както намери за добрев отделсни сметки. Така не му унищожавам мъжкото самочувствие да се унижава да ми иска пари като излиза сам с приятели, или аз от него, всеки си има кеш за собствени харчове, а също така когато реши да ме изненада с неочакван подарак дори без повод не взима от "общите ни пари" (което би обезмислило идеята - все едно аз да отида да си го купя) а го плаща с неговите. За протокола - тази формула работи идеално при нас и аз много го обичам защото е оправен и изкарва добри пари, а също сам много доволна от себе си, че и аз изкарвам достатъчно за да не ми се налага да му искам пари за козметичката и дамските ми превръзки примерно. Но пък майчетата с ниски заплати или жените дето си седят в къщи много ясно че ще драпат за общ бюджет  Wink
Извинявай че ще ти го кажа но просто ме сърбят ръчичките!Миличка,аз не искам да се добера до парите на мъжа си!Нито пък ще драпам.А това че при вас не  е общ бюджета не само че сте съквартиранти,ами не сте и никакво семейство!Да не говорим за това че имаш самочувствие без покритие!Това че си си направила сметката какво да учиш и работиш евала!Ама недей толкова на високо че утре не знаеш дали мъжлето ти бяма да ти бие шута,защото не само заради бюджета,а и по принцип като ти чета глупостите,освен че сте си чужди,ами сте и на светлинни години един от друг!Пък ако те ритнат от работа пак до него ще опреш!А и нали за това са семействата за да са ви общи и парите и проблемите!Нито на мен ми се е налагало да искам пари за цигари от него,нито на него за кафе от мен,но това не значи че сме с оделен бюджет.И че някой проси от другия!
П.С.И майчинството не е 250 а е 220 лв  Joy

 Peace абсолютно се присъединявам към мнението на peneva!!!
А относно високообразованата silvia - пише се съм, не сам .

# 164
  • Мнения: 1 546
Отделно си държим парите, но заедно харчим.

И ние така.  Wink

Общи условия

Активация на акаунт