Искам по тоя повод да ви попитам при вас освен колпоскопия, цитонамазка  и биопсия други изследвания не правят ли?
При нас правят и едно специфично изследване на ДНК материал при цитонамазката. Няма нужда от биопсия. Това изследване следи не толкова за вече променени клетки, колкото за наличието на Папилома вирус (този който причинява рака на шийката на матката).
На мен при последното изследване ми откриха. Нямам раничка, нямам никакви променени клетки все още. Сега тепърва ще ме наблюдават за промяна в клетките на всеки 3 месеца. Ще го правят само с цитонамазка.
За съжаление това изследване при нас  не се поема от здравните каси и си го плащах.

Двете неща са различни! Атипичните клетки не е задължително да са вследствие на папилома вируса. От друга страна не всеки папилома вирус е онкогенен. Биопсията се прави, за да се види дали няма наличие на ракови клетки без значение от какво са се получили. На мен са ми правили биопсия, защото при колпоскопията видяха "мозайка", както я наричат лекарите. Сега на прегледа имаше папиломче, пак правихме биопсия, за да се види за какво става дума. Щом имам папилом, съответно има и папилома вирус. Аз питах лекарката дали може да се направи някакво изследване и тя ме попита какво ще направя като разбера, че имам папилома вирус???? Каза, че папиломчето трябва да се изгори. Имало и някакво лечение с интерферон, което е доста скъпо, поне за БГ и онколозите смятат, че е със съмнителни резултати. Т.е. истината е в профилактиката. Пък да се надяваме, че нещата няма да стигнат до рак на шийката. Честно казано хич не искам и да знам какъв вид е "моят" папилом вирус, след като не мога нищо да направя. Ще си ходя на прегледи както и досега на 6 м. В БГ не знам дали се прави този ДНК анализ, за чужбина съм чувала, че се практикува...
Дано при теб всичко да е наред!