как да си направим кисело мляко вкъщи

  • 10 818
  • 65
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 070
Мерси!
А ако и занеса на баба сметанката какво да и кажа..тя дали ще знае на какво количество мляко колко да сложи..  newsm78

Ако някой не го мързи - напишете и технологията на приготвяне, нищо, че мога да гледам от баба, може да излезе нещо ново и интересно. Някой някъде беше споменал за слагане в печката и настройка на определени градуси... ама не помня

# 16
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
ДеЩоЛъжеМаже ,  виж тази тема.Имах същия проблем.Доколкото разбрах най-хубаво и кисело мляко става като се закваси с "Елена".

# 17
  • Мнения: 5 001
Мерси!
А ако и занеса на баба сметанката какво да и кажа..тя дали ще знае на какво количество мляко колко да сложи..  newsm78

Значи,сваряваш млякото и го дърпаш от котлона.Когато започнеш да можеш да си държиш кутрето вътре прибавяш сметаната и хубаво разбъркаваш.Похлупваш,завиваш с одеало или нещо дебело и оставяш да се хване.После в хладилника .Аз ползвам 1 малка заквасена сметанка за 2 литра прясно мляко.
  Никога не съм имала гаф.

# 18
  • Мнения: 7 091
 За да не пускам нова тема, мислех си да попитам тук, надявам се авторката няма да се сърди.
От известно време правя кисело мляко в къщи с машина за кисело мляко. Става страхотно, обаче имам няколко въпроса.
Опитвах се няколко пъти да подквасвам кисело мляко с пълномаслено прясно мляко. Не знам какво слагат в прясното мляко тук ( САЩ), обаче 2 пъти купувам различни марки пълномаслено и все нещо не става както трябва, а технологията е една и съща по която го правя.
Първият път въобще не се сгъсти, а вторият път стана зърнесто и като го разбиеш на айран например остават ситни топченца по чашата.
И двете пресни млека са обогатени с вит.Д.
Някой да има идея защо се получава така? С друг вид мляко нямам този проблем, само с пълномаслените.  newsm78

# 19
  • Мнения: 2 070
Мерси!
Сега ако кажеш и каква сметана ползваш ще е супер. Ако има значение всъщност.
  bouquet

# 20
  • Мнения: 5 001
Мерси!
Сега ако кажеш и каква сметана ползваш ще е супер. Ако има значение всъщност.
  bouquet
Ами или Данон(колкото и да е странно) или на Бор-Чвор.....Най-често съм подквасвала с Данон обаче.....

# 21
  • На един клон
  • Мнения: 1 064
Добре де,не е ли най-просто да  турнем две лъжици кисело мляко "елби",вместо да търчим до женския?  newsm78

# 22
  • Мнения: 1 485
Стигнах до заключението  с "На баба" ми е ставало винаги най-хубаво!

# 23
  • Here, There and Everywhere
  • Мнения: 373
styllisima, каква закваска купуваш? аз тука не мога да направя друго мляко, освен едно точещо се и не особено кисело. Заквасвала съм с най- различни млека, но в тях обикновено има повече от една бактерия и не знам дали това е причината.

Иначе, аз го правя както вече е обяснено. Затоплям до температура, която мога да търпя с пръста, завивам с нещо по- дебело и оствям млякото цяла нощ. На сутринат слагам в хладилника

П. П. ДеЩоВиди, честито! сега научавам

# 24
  • Мнения: 6 017
от моята баба знам, че кисело мляко се прави, като се свари прясното мляко и се остави да поистине, слага се в буркани +1с.л. кисело мляко, колкото по- гъсто, толкова по- добре! Завива се с одеяло много добре и се оставя около 12 часа да престои. След това се консумира, става страхотно! Bon apeti!  chef

# 25
  • софия
  • Мнения: 25 461
ДеЩоЛъжеМаже ,  виж тази тема.Имах същия проблем.Доколкото разбрах най-хубаво и кисело мляко става като се закваси с "Елена".
newsm10 Аз квася с Елена, 2%, и става страхотно, но купуваме прясно мляко от едни съседи на вилата (т.е. не е разреждано, омешвано и т.н.).

# 26
  • Мнения: 9
машина за кисело мляко - звучи интересно - дай малко повече инфо за нея

# 27
  • Мнения: 7 091
Ами тука има най-различни видове машини за кисело мляко, за сирене и т.н.
Ето тук има няколко примерни:
http://www.healthgoods.com/Shopping/Appliances/Yogurt_Maker_Comparison_Chart.htm

Никой не знае нищо по моя въпрос май...
Пробвах и друг вид пълномаслено, стана по същия начин. А пък от 3-ти вид си става нормално.  newsm78

# 28
  • Мнения: 2 211
Ами тука има най-различни видове машини за кисело мляко, за сирене и т.н.
Ето тук има няколко примерни:
http://www.healthgoods.com/Shopping/Appliances/Yogurt_Maker_Comparison_Chart.htm

Никой не знае нищо по моя въпрос май...
Пробвах и друг вид пълномаслено, стана по същия начин. А пък от 3-ти вид си става нормално.  newsm78

Сигурно слагат в прясното мляко нещо, което възпрепятства равномерната коагулация. Прави го с третия вид, явно е по - чисто мляко.

# 29
  • Мнения: 7 091
Сигурно слагат в прясното мляко нещо, което възпрепятства равномерната коагулация. Прави го с третия вид, явно е по - чисто мляко.

Проблемът е, че това прясно мляко се намира много по-трудно, далече е магазина и е много по-скъпо. Все си мислех, че с някой друг вид пълномаслено ще стане досега  newsm78 Явно трябва да продължавам да опитвам. Иначе това от 2% с става супер.

Общи условия

Активация на акаунт