Смяна на името преди акта за раждане

  • 6 003
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 362
На мен Георгия ми харесва много повеч от Джорджия. А и дъщеря ти не е мебел, та да си отива на останалото обзавеждане /във връзка с твоето изказване, че името й не си пасва с имената на другите ти деца/.

Извинявай,но Олимпия не пита дали името е хубаво,а как да го смени и отгоре на всичко е супер грубо изказване Stop
Всичко трябва да си има естетика,независимо дали става дума за мебел или име на дете!

Олимпия,първо честит ти рожден ден!Все така красива,все така мила,все така любвеобилна и прекрасна!
Честита ти дъщеричка  Heart Eyes!

Сега по въпроса:
Причините, поради които законът допуска промяна на името са ако то е осмиващо, опозоряващо, обществено неудобно или други важни обстоятелства налагат промяната - в повечето случаи ако е известно с друго име сред близките ти и познатите си.Мисля,че имаше и вратичка в закона,че ако и името не отговаря на религиозни убеждения,но не съм сигурна.Определено се нуждаеш от адвокат


Цитат
Закон за гражданската регистрация
Чл. 19. (1) Промяната на собствено, бащино или фамилно име се допуска от съда въз основа на писмена молба на заинтересувания, когато то е осмиващо, опозоряващо или обществено неприемливо, както и в случаите, когато важни обстоятелства налагат това.


Цитат:
Чл. 19а. (Нов - ДВ, бр. 28 от 2001 г., в сила от 01.07.2001 г.) (1) Българските граждани, на които принудително са променени имената, могат по свое желание да възстановят предишните си имена.

Попитай Пела на лични,мисля че ще ти е от помощ  Hug

Последна редакция: пт, 04 апр 2008, 00:09 от Дея`

# 16
  • Мнения: 8 999
Дея, Djulichka , а представете си някой ден Джорджия се залюби с някое наше българско момче - Цонко например. Каква дисхармония на имената! Кой ли би следвало да се прекръсти - булката или младоженеца?
Да ме прощавате, но аргумента за синхрона на имената ми звучи доста несериозно.
Изказах мнение, че името Георгия ми харесва повече от Джорджия, за да поуспокоя майката /а и наистина е така/. Може пък тя да се поразмисли и да реши да не сменя името на детето си.

Не се оправдавам, просто ми стана ужасно смешно това, с естетиката.

Също така смятам, че ако някой е решил да си кръсти детето на някого, е добре детето да носи все пак същото име - иначе става малко "кръстиха го Светльо на дядо си Ламби".

# 17
  • Мнения: 4 362
Mr. Green baibibi,разсмя ме
Но ,на мен също ми харесва името Георгия,мисля че нищо не пречи да и казват всички Джорджиа,обаче всичко това решава Олимпия все пак.
Примерно ,когато бях бременна мислехме за име мъжко и женско,много харесвахме и двамата името Майкъл,но нали разбирате как се връзва със фамилията Тодоров примерно  Whistling ,затова решихме че ако е момче ще се кръсти Михаел и на галено Майки /както е в чужбина/

# 18
  • Мнения: 721
Олимпия, може все още да имаш време да направиш нещо по въпроса. Обади се в общината в отдел Есграон и поискай да те информират дали е издаден акта или не. Ако не е издаден, тогава да ти дадат контакт на отдела, който ги издава. Аз имах подобен случай (само че с бащиното и фамилното) и бях взела телефона, но за съжаление не го пазя вече. Та там можеш да говориш дали е възможна промяна. Трябва да действаш бързо.

Ако актът е издаден може да претендираш, че има грешка и да откажеш да го получиш - и това ми се случи после на мене! При мене грешката беше в една буква от фамилното име, но аз изроптах и поисках да се поправи. Та ми го преиздадоха. Дж и Г могат да се сбъркат също, така че можеш да поискаш да се преиздаде, като заявиш, че болничния служител е допуснал грешката. Аз вдигнах голяма врява в Общината, та всички вече ме познават, ама важното е, че ми го преиздадоха с вярното име.

Ако и така не мине, тогава ще трябва съд. Аз имам страхотна адвокатка, мога да ти я препоръчам ако стигнеш до там и нямаш на кой да се довериш.

# 19
  • Мнения: 523
Честита дъщеричка !  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet
За да смениш името на бебето трябва да изчакаш , защото вече са задвижени документите с името Геогрия . След като ти издадат акт за раждане с това име на детето , вече тогава трябва да подадеш молба за смяна на името на Джорджия .
П.П. Джорджия е страхотно име, наистина много ми хареса.Само да не вземат да те мотаят много , че нали знаеш , че ни е тромавичка системата по такива въпроси .

# 20
  • Мнения: 417
Георгиа е много хубаво име,а Джорджия ми звучи като някакъв щат в САЩ,но това е мое мнение ти си решаваш в крайна сметка.Може ли да полюбопитствам и да попитам как ти се казват другите деца та да не си пасват с името Георгиа?

# 21
  • ....от ляво до десния завой...
  • Мнения: 273
Здравейте!
Много е важно къде сте родила?
Ако е в Гърция - трябва да се допитате другаде какви са правилата по гръцкото законодателство?! Rolling Eyes
В България - в случай че акта за раждане на детенце не е още издаден, не е късно да се обадите в общината и да поискате да впишат новоизбраното име. Официалният документ, с който едно лице родено на територията на страната е граждански регистрирано е Акта за раждане. До неговото издаване няма пречка да се правят промени.
Издаде ли се, обаче, акта за раждане - единствения вариант е смяна името на детето по съдебен ред. Пише се искова молба до районния съд по месторождение на детето, която е с правно основание чл.19, ал.1 от Закона за гражданската регистрация. Молбата трябва да е подадена от Вас и съпруга ви, като родители и законни представители на малолетното дете, като заинтересована страна в процеса се привлича и общината! Първите три хипотези на чл.19, ал.1 от ЗГрР са рядко срещани, най-често основанието на което се иска промяна на името са "важни обстоятелства", които налагат смяната. Като такива следва да напишете съображенията, които са Ви накарали да изберете друго, а не посоченото в акта за раждане име. Вече на преценката на съда е оставено отсъждането дали Вие като родители доказвате наличието на визираните от закона "важни обстоятелства" за да бъде допусната исканата промяна на името. В процеса са допустими всякакви доказателствени средства - както писменни, така и гласни! Районният съд се произнася с мотивирано решение, което подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му на страните пред съответния Окръжен съд. При подадена жалба Окръжния съд се произнася с решение,  което е окончателно и не подлежи на обжалване. Процедурата не е тежка и пред районния съд делото може да приключи в едно съдебно заседание! Peace В практиката си съм постановявала такива решения, едно от тях е това с което допуснах промяна на презимето на малолетната дъщеричка на енорийския свещенник в града, в който работя от Георгиева на Попгеоргиева, като мотива доказан от родителите беше, че бащата е известен в обществото като поп Георги! Последното ви го написах само като любопитен случай!
Желая ви успех! Hug

# 22
  • Мнения: 728
Може, след излизане на акта за раждане на детето. Подава се жалба в съда.
Моето име така е сменено, защото са дядо ми  ме е записал като Веса без обаче майка ми да знае, докато още е била в болницата, и тя след това ме е прекръстила

# 23
  • под жаркото слънце
  • Мнения: 2 565
Много, много благодаря на всички, които се отзоваха с компетентно изказване или просто взеха отношение и изказаха мнение   bouquet
Много сте мили, надявам се темата да е била полезна и на други  Hug

# 24
  • Варна
  • Мнения: 966
OLYMPIA няма значение как ще се казва бебчето ти, важното е да е живо и здраво и с много късмет и гордост да си носи името, каквото и да е то  Peace Успех в процедурата по смяната на името, ако решиш да го правиш, но моето лично мнение е да оставиш нещата така. Детето вече е наречено по този начин, нека си бъде така  Peace /може това да е късметът му/ въпреки, че не ти харесва. Но каквото и да решиш УСПЕХ!

# 25
  • Банкя
  • Мнения: 823
Според мен е важно, как се казва едно дете. И неговото име няма да е вписано само в акта за раждане и да го знаят само родителите му, а ще фигурира по-късно в личната карта и във всякакви други документи. Това, че ти ще й викаш Джорджиа, не е гаранция, че като отиде в училище например, всички ще се обръщат така към нея, тъй като в дневника ще пише Георгиа. Но най-важното е как ти го чувстваш. Затова изцяло те подкрепям в желанието ти да смениш името на малката. Стискам палци, още да не е готов актът за раждане и да може да промените името без намесата на съда. Но дори и да се наложи да минавате по каналния ред, не се отчайвай и отстоявай желанието си.
Ще чакаме, да ни информираш, как са се развили нещата. Peace

PS: Единственото предимство на името Георгиа тук в BG е, че в документите за самоличност ще бъде изписано на латиница Georgia - така както се пише например американският щат или държавата Грузия - и ще се произнася от чужденци като Джорджиа. Докато ако я запишеш като Джорджиа е възможно да изпишат името на латиница по най-абсурдния начин (напр. Dzhordzhia - поне така е изписано дж в думата Пазарджик на личната ми карта), което ще е почти непроизнесимо. Rolling Eyes

# 26
  • София
  • Мнения: 1 732
Олимпия, Георгия е прекрасно име. И много гръцко, както и чудесно връзващо се с имената на другите ти деца. Лично мнение.
Отделно, доводът за изписването на латиница е супер релевантен. Ако живеете в чужбина (англоговоряща например), Georgia задължително
ще се чете Джорджия.

Но ти си решаваш   bouquet

# 27
  • Мнения: 352
Не е тромавичка системата както някой писа, но трябва да се направят доста неща. Аз с нежелание си кръстих детето Стоян като таткото ме уверяваше ,че ще му казваме само Тони.Е, ние му казвахме, но като тръгна на ясла разбрах,че му викат Стоянчо. #Cussing outНе можех да тичам след всяка лелка и сестра и да обяснявам,че не искам да се вика така. Та го смених официално на Тони  на 1г. и 6м.и след това дадох НАВСЯКЪДЕ /то си е и такава процедурата/ копие от новия акт.Та сега ти обяснявам какво се прави подробно:Намираш си адвокат и той задвижва процедурата. На срещата заедно със съпруга и двамата подробно обясняват защо искат новото име.Съставя се протокол и адвоката си действа. След месец се получават призовки за делото. Намираш си двама свидетели. В случая бяха майка ми и леля ми. Та цялото дело трае 15 мин. и се чака около месец резултата. След като излезе решението се отива по всички институции/болница, социално, градина /и се представя копие на решението и новия акт. Всичко ни излезе 80лв.Е, отнема 3 месеца, но след като си решила -направи го сега.

# 28
  • Мнения: 1 685
аз смених името на детето си ,та секретарките крещяха пищяха но стана на моята Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт