Отговори
# 15
  • Мнения: 3 092
А какво точно ти каза лекарката ти , защото ние тук и да повтаряме в хор не бой се и спокойно може и да се окаже че не ти правим особена услуга . newsm78
Разбира се че се надявам да няма нищо обезпокоително , наистина искам да е така  Hug
А това че момиченцата проговарят по -рано от момченцата  са си градски легенди мен ако питате , ама хайде ....

# 16
  • Мнения: 3 480
там е работата, че тук при лекар се ходи само ако има проблем, а рутинните консултации ги провеждат healthvisitors. казаха ми, че все още не е обезпокоително, но е нетипично за бебе на тази възраст (на 9 месеца) и евентуално биха могли да възникнат проблеми с проговарянето по-нататък или просто да е по-късно.
иначе съпругът ми е българин и вкъщи говорим само на бг. но е възможно наистина да се обърква от двата езика, въпреки че на този етап английските бебета изговарят същите срички ... както и да е, тя обеща да ми звънне след 2 седмици и може би, ако не сме проговорили още да даде насоки ... добре че след месец ще бъдем в бг и ще се онсултирами с моята педиатърка на място.

благодаря за окуражителните думи !

# 17
  • Мнения: 9 814
Дано всичко да бъде наред. Моята кръщелница не казваше нито дума до 12 месечна възраст, на 1 г. и 6 м. започна да образува изречение с две и три думи. Така че, спокойно. Прочети малко тук:

http://www.bghelp.co.uk/forums/showthread.php?t=9497

# 18
  • Мнения: 2 531
здравейте, момичета!
живеем в чужбина и вчера бяхме на нещо като общ преглед на способностите на дъщеря ми. след 10 дни ще е на 9 месеца и фелдшерката каза, че вече би трябвало да прави опити да говори, т.е. да изговаря срички като "да-да", "ма-ма", "та-та" и т.н. при нас няма това не се случва, дори "агу" не съм я чула да казва откакто е родена. със слуха няма проблеми, издава звуци и писка иначе, но не и срички ... не помня кога прогвори първородния ми син и се тревожа.
моля за мнения и инфо, имали ли сте деца, които не са говорили в началото и след това всичко е било ок. струва ми се доста мъничка да я водя на логопед.
благодаря!

Ами и при сина ми така започна всичко, в крайна сметка се оказа с намален слух ! Вие как разбрахте че няма проблеми със слуха? В смисъл ,явно не е глухо, но дали чува всичко както нас- правили ли сте иследвания?
А иначе при сина ми също не произнасяше срички, не гукаше като другите, по късно си казваше странни неща . Проговори едва след като му поставихме слухови апарати и започна рехабилитация! Не е страшно, но е добре да се знае от по рано!Не чакй да стане на 3г. - този филм и на мен ми го расказваха, как проговаряли изведнъж и т.н. Ако детето ти не произнася  звуци , наподобяващи човешка реч- лепет / гукане и неволни срички/ потърси специалист! Не става въпрос за съзнателен говор - това е друго!

Последна редакция: пт, 04 апр 2008, 18:31 от veni-b

# 19
  • Мнения: 165
Синът ми е на 8 мес. и казва ма-ма, ба-ба, та-та, да-да, но неосъзнато.Не се притеснявай, ще проговори детенцето ти, просто при някои деца, това става по-късно.

# 20
  • Мнения: 953
Уфф като кажат трябва..
Моето дете произнася срички от 6-7м и сега дърдори непрекъснато на бебешки.
Всяко дете е индивидуално, говори на детенцето си .

# 21
  • На тиха улица
  • Мнения: 902
" Трябва"  не е закон. Кръщелницата ми " проговори" след навършена една година и то с много "кандърдисване", защото тя не искаше ( харесвало и да мълчи  Laughing) Сега е на 5 г и говори като на 1,5 - ако иска и когато иска. Joy

# 22
  • Мнения: 640
8-9месеца,но още не казва цели изречения

# 23
  • Мнения: 266
Немога да разбера какво значи''трябва''.И на мен ни казваха същото,защо детето не говори ,не казва срички(6 7 м),а сега устата нему се затваря,вече на 1г.2м.Децата са различни.Жоро проходи на 11м,но от 2 седмици ходи стабилно,и затова много ме плашиха,даняма нещо на крачетата и безброй такива  глупости,а той си беше неуверен.Няма страшно всичко идва с времето си.

# 24
  • Мнения: 78


         Моят син е на 11 месца и 10 дена - за първи път чух думичката /неосъзнато и на срички / ма-ма, точно денят преди да навърши 5 месеца. Няма да го забравя!!! Оттогава подоянно говори и се опитва да повтаря това, което ние кажем. Аз обаче много му говоря, пускам радио Хоризонт / по другите има предимно музика и реклами/ докато си играе, купила съм дискове с приказки, които слуша докато се занимава с др дейности.
         Е да, обаче не пълзи и едва от няколко дена пристъпва уверено, но с наша подкрепа. Мисля, че сме далеч от самостоятелното ходене, докато негови връстници тичат, клякат, стават. Наистина, всяко дете си расте с индивидуален темп..............

# 25
  • Мнения: 2 211
Когато им дойде времето.

# 26
  • Мнения: 2 090
Когато им дойде времето.
Подкрепям това мнение Peace
Сина ми на девет месеца започна със сричките Hug

# 27
  • Мнения: 1 477
Всяко дете е индивидуално. Такова понятие като трябва не съществува Peace
  Peace

# 28
  • Мнения: 2 960
Когато им дойде времето.
и още -когато му се иска,когато е готово  Peace

# 29
  • Мнения: 173
При големият ми син не се сещам кога се появиха първите срички.Малкият е на 7,5 месеца и неосъзнато казва ги,бу-бу и други от този род

Общи условия

Активация на акаунт