КЛУБ "РОДИТЕЛИ-ЧАСТНО ОБРАЗОВАНИЕ" - 3

  • 49 356
  • 391
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 4 412
Дани, и аз ти благодаря за усилията  bouquet Наистина много работа свърши. Хайде, отдай се на заслужена отпуска /отпуска, а не напускане/ Simple Smile

# 16
  • Мнения: 4 877
Ехо, момичета - жива съм...  Simple Smile Вие такива хубави думи! Embarassed

И така по въпроса за "организацията" на темата:

- ами аз виждам мои грешки и затова наистина предлагам да измислим друг начин на организация тук. Определено не мисля, че идеята за клуба е провал, но... има си някакъв проблем, който не мога да уловя (пък може и аз да съм този проблем).
Моето предложение е да се редуваме. Така всеки ще остави своя почерк, няма да се налага 1 стил - по-демократично и справедливо е. А и вече няма да е много работата.
Хареса ми и една идея на Stella Maria - не всеки може нон-стоп да следи темата. Тя си е поместила у-ща, за които може да дава още информация. Предлага да й се пише на ЛС, а тя после ще публикува отговара си тук. Адски много ме изкефи като идея. А виждате и като организация е нищо.

P.S. Момичета, много благодаря за готините думи. Изключително благодаря и на Muhata за подадената ръка.  bouquet

P.S1 Не знам дали сте забелязали статистиката на темите - брой посещения за бр. дни. Ами то си е супер. Да не говорим, че темата ни беше почти номер 1 в подфума (каквато и да е новината в медиите, трудно може да има нашия рейтинг  Laughing).
Дали пък да не дадем шанс и на другите теми?! Laughing Т.е. да не насилваме нещата, пък може темата сама да си "тръгне".  newsm78
Изписаното тук са само мои някакви размисли, може да съм в ужасна грешка.

Sorry за офф-а.

По-късно ще отоворя на зададените по темата въпроси за ЧДГ и дали се  "подаряват"  оценки в ЧУ.

Последна редакция: сб, 05 апр 2008, 23:30 от danybon

# 17
  • Мнения: 1 288
аз не мога да дам някаква полезна информация за частното образование предвид, че още ми е малко детето.
но всичко написано в тази тема е много полезно   bouquet
въпреки че сме приети в държавна детска градина, се оглеждам и за частни, защото не съм напълно убедена, че искам да я давам в държавната ДГ.

# 18
  • Мнения: 4 877
Гласувах за ЧДГ "Сияние", защото за мен това е Детската с най-топлото отношение към децата. Номинирам и целия екип за "Белия списък на учителите в ЧДГ/ЧУ". Цитат от експерти по образование "Това са топ-учители на България!".

Благодаря им за грижите и знанията, които дадоха на детето ми!   bouquet




Виждам, че гласувате за "Друга ЧДГ в София". Мога да добавям в анкетата!

# 19
  • Мнения: 359
Добра вечер, Дани не ни оставяй! Ти си великолепен организатор, толкова много направи за всички нас, за което много много благодаря! Благодаря, за подкрепата и всички хубави неща, които писа за скромната ми персона и че в тези забързани седмици не ме забрави, благодаря! Благодаря, че в изброяването си започнала отново с мен, почти като "главния герой"  Wink.

Темата ще си върви и още как с тези стабилни основи които положи няма как да не продължи, но без теб начело няма да е същото...

Благодаря, че ни обедини!
  bouquet

п.с. в темата "la redoute" е много приятно, то там си е разпускащо и shoppingggg, точно по женски Wink

Това, че има въпроси без отговор е вярно, но го има и в другите теми не само при нас...

Последна редакция: сб, 05 апр 2008, 22:22 от Smehurko

# 20
  • Мнения: 4 877
Абе, хора, вие си ме оплаквате като ... - жива съм. Ха-ха!
Споко! Просто имам  забележки, не е някакви фасони
.

По втория въпрос - "Бихте ли записали детето си в нелицензирана ЧДГ? Защо?"
Аз лично не бих. В предишните теми съм писала подробно защо.
НО с тези такси на повечето ЧДГ и липсата на места в държавните - определено това май е вариант. И според мен е по-добър от общинска детска градина (не говоря за ДГ, за които чета  във форума, че са си супер), където г-жите не им е до децата или като в оная ДГ, която описа балони в 1 тема - примера с пясъчника (всички деца си копаят в пясъчника, едно става и тръгва към катерушката, а г-жата "Ти къде?", а то "Ами не ми се копае повече.". а г-жа "Ще копаеш-ще копаеш!" - нещо от сорта, тук го направих като кофти виц за БГ народопсихологията).

Всъщност някой по-запознат може ли да ми каже каква е разликата детето да стои няколко часа в детски клуб (които и ние посещаваме), където влизат всякакви деца и момичетата, които ги пазят, не са педагози  и това да стои в нелицензирана ЧДГ с постоянен състав на децата и педагози?!

Няколко пъти обаче съм споменавала, че съм ЗА лицензираните ЧДГ и се позовавам на наредбата. Лично преди време съм проверила бая градини и щом има такива, които могат да спазят изискванията (дори с какъв лак да са боядисани стълбите - някакви противопожарни норми), значи може и всички постепенно да се ориентират към спазване на тези правила. Още по-безобразно е некомпетентното непедагогическо преподаване на врели-некипели на съвсем малки деца с цел мама и тати да се радват (аз си поизпатих и затова тук съм крайна).

И момичета, не ме оплаквайте повече, а пишетв в темата, че аз уж ви "изоставих", ама пак съм най-активната.

# 21
  • Мнения: 1 144
Дани, и аз съм за лицензираните частни ДГ. А детските клубове... не знам какво да кажа. Стават за детски рожден ден, но по принцип ги избягвам и не бих си оставила детето там за половин ден без надзор. Първо, не съм убедена, че хигиената е на ниво, а ги посещават различни деца. Дали всяка вечер измиват всички играчки? В градината поне децата са едни и същи и постепенно си свикват с бактериите (това беше смешно, но разбирате какво имам предвид). Между другото, водила съм Косето в детски клуб Оксиния (имат претенциите, че са детска занималня), но се отказах веднага, защото няма никакви условия за гледане на децата. Занимават ги в една малка заличка (да не кажа стая), а ги водят на обяд в друга зала, до която минават през една открита площадка, от която се слиза директно навън (няма врата). Като нищо някое хлапе може да се измъкне и да излезе навън. Мисля, че не биха дали лиценз на градина с такива условия. Лицензът гарантира, че са спазени някакви елементарни правила за безопасност.

# 22
  • Мнения: 359
Е, хайде сега оплакване, а иначе "ти си шефа", чакаме личния пример  Grinning

Клубовете, са супер удобство за рождени дни, но ние така и не ги харесахме, като място за игра... (Той моят особняк, не обича да изпуска майка си от очи) Повечето са с много големи претенции, дори и при организиране на празник, което е много дразнещо. Подкрепям, мнението на Stella Maria, за съмнителната хигиена, и персонал, които не винаги е на ниво...

Въпроса, е че с тези нови такси в ЧДГ, липсата на места в държаните, маи наистина ще "изгрее" звездата на кубчета и нелицензираните градини.. А какво мислите за Читалищата? До нас име едно, което организира почасови занимания, нямат храна и спални помещения, не съм ги проучвала, обаче. Дали може да направим и един списък с Читалища?

Вероятно по-лесно се взима лиценз за клуб, които после да се "приспособи" на нещо, като градина/занималня. Не е необходимо да има много помещения, а и Общините вероятно дават по-лесно помещения, и наемите са по-разумни...

# 23
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Аз почти не се бях замисляла за ЧДГ, преди да ми дойде до главата. Стоеше ми като резервен вариант, ако нямаше място в държавната, както и се получи. Година след това бяхме сигурни, че няма да местим детето, когато го приеха в кварталната градина.
Не знам доколко образованието в ЧДГ е по-добро от държавната, нямам база за сравнение, но аз бях изумена и продължавам да се изумявам какви неща знае вече моето дете, стана много самостоятелна, много помогнаха с махането на биберона и памперса и т.н. Отношението е перфектно, все едно за тяхно дете става дума, още от първия ден я посрещнаха много мило и тя в общи линии не е плакала.
А дворът беше прекрасен, лятото ми се искаше и аз да остана цял ден там под дърветата на сянка - за сравнение, в ОДЗто няма нито едно дърво, нито една пързалка, всичко е цимент и няколко пясъчника, от люлките са останали само няколко подпори.

# 24
  • Мнения: 3 271
Дани, не се излагай, ти си двигателя, сърцето и душата на темата! Няма никъде да ходиш! Извинявай, че те изоставих последната седмица, но ми беше някаква много натоварена и в личен, и в служебен план. Писах ти. Ще гледам да помагам повече в следващите няколко.

Иначе и аз съм "ЗА" лицензираните само!

# 25
  • Мнения: 1 144
Ако искате, можем да си направим списък с координати - имената и телефоните ни, който да стои при Дани и ако се организира някаква инициатива да можем да се свържем един с друг. Може и реално да се регистрираме като сдружение. Така ще имаме по-голяма тежест и пред медиите, и пред институциите. Аз съм за с две ръце, защото инициативата "парите следват детето" ми се струва съвсем осъществима и полезна за всички нас - данъкоплатците, които спонсорират държавното образование, без да го използват. Така че идеята на Дани съвсем реално може да доведе до промени в законодателството. Но за целта наистина трябва да помислим за сдружение. СДРУЖЕНИЕ НА РОДИТЕЛИТЕ, ИЗБРАЛИ ЧАСТНО ОБРАЗОВАНИЕ ЗА ДЕЦАТА СИ

# 26
  • Мнения: 4 877
Stella Maria, е, как може да си такъв свежар.  Laughing Евала!


Тя идеята не е моя, бяхме я дискутирали един ден тук, Миленка пусна анкета, но иначе си битува в политическото пространство.

Но докато се организираме, може и да приемат поправката и без нас.   Laughing
За жалост и на edu_daddy вече му писнахме и не се включва да каже какво става.

# 27
  • Мнения: 3 271
Аз не мисля, че сме му писнали. По-скоро вероятно не иска да коментира повече с риска да го разкрием Wink Много сме печени разузнавачи тук, пък и Интернет е широк, взехме да изказваме разни предположения... Може би по-скоро с това прекалихме

edu_dadyy, върни сееееее! Пък ние обещаваме да сме добрички и да не питаме нищо лично  Peace

# 28
  • Мнения: 4 877
Кой за коя ЧДГ гласува в анкетата?

# 29
  • София
  • Мнения: 4 412
Добро утро и от мен Simple Smile

Идеята за "Парите следват детето" е добра и аз я подкрепям. Само че трябва да видим как да се реализира, за да бъде полезна на родителите.

Но после как ще се развива клубчето - ще обменяме инфо за училища, как да се развива частното образование - да става все по-добро с все повече лицензионни режими. Но изискванията към градините са много големи /в частта двор 70% от земята, стая за учителите, стая за лекар, изолатор/ и това не дава възможност за отваряне на нови градини. В най-добрият случай може да са 60 мин. път от центъра на София. И съответно таксите ще растат, за да удовлетворяват изискванията, и ограничава избора. Ако трябва да дам детето си в класическа ЧДГ, ще избера лицензирана. Не съм гласувала, но съм ориентирана към Веда. Но мен ме интересуват и алтернативите.

На мен ми се иска да има тема за "По-добро и достъпно образование", за връщане към възрожденските идеи, където група хора участват активно в учебния процес. Избират учител, дори го привличат от съседни градове, проверяват и се грижат за процеса. В съвременото общество може би това трябва да е орган, който активно да си върши работата, може би с помоща на родителска организация. И все пак изискванията към градините и училищата от страна на ХЕИ да са достижими в съвремените условия.

Между другото edu_daddy  в постинг 4 беше дал интересни идеи, но дали ще ги обсъждаме зависи от насоката и целите на клуба.

Ако искате нека определим какви са целите на клуба, така хората ще могат да се ориентират дали личните им цели, съвпадат с тези на клуба. Иначе аз съм за среща, но не знам дали моите лични социални цели "По-добро и достъпно образование", съвпадат с идеята на клуба.

Естествено е всеки родител, да каже, че иска "По-добро образование". Обаче в момента има 10 частни училища, заслужаващи внимание - 5 със собствени сгради и 5 на които са им отпуснати терени, може би ще се появат и 1-2 тип Овъргаз. Всъщност не мога да определя 12-15 частни училища достатъчни ли са или не, за да се конкурират и да имаме избор.

Последна редакция: нд, 06 апр 2008, 09:37 от TanyaMG

Общи условия

Активация на акаунт