ИЗРАЕЛ 6

  • 41 957
  • 288
  •   1
Отговори
# 15
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Izvinivam se 4a pak piha na latineca,no...V vraska s film4eto za rasteja na ploda.Moiat maj mi donese edin film ot bolnicata kadeto praktikuvahe sa rajdane sas sekcio,tozi film e sniman v edna bolnica v USA.Abe ne e sa vseki,as ne bih izdarjala da gledam na jivo.
A i edna molba -molia vi kogato puskate takiva interesni nehtai sa na ivrit-malko info na bg.ezik niama da e izlihna za nevejite duhom.

Криси, американският филм, мисля, го даваха по Дискавъри (не знам дали говорим за един и същ филм). Този (на страниците на Клалит) е адаптиран за тукашните условия (поне така пише) и това, което на мен ми харесва, е, че е на малки части от 5 минути - всеки си решава какво и колко да види, но те не случайно са в сайта на едната болнична каса - нали са образователни  Simple Smile В първата част (триминутка) казват за фолиевата к-на, за спирането на цигарите и т.н. Във втората говорят за забременяването и теста за бременност и пр. По-нататък има интервюта с бременни жени, със специалисти - по малко информация за всяка седмица (за спорт, за хормоналните промени и пр.). Но на мен развитието на бебето ми е най-интересно - всичко друго мога и да прочета, а това е да видиш как се създава живот  Hug

Ти питай конкретно за кой линк би искала допълнително обяснение yes. Напр. Цахи Бен Цион няма смисъл да го превеждам, защото в превода ще се загуби част от хумора - за него по-интересното беше, че е доктор, който излиза на "мисия" за сексуално просвещение на младите, и се превръща в шоумен, за когото плащат, за да го слушат как говори за секс - просто поднася информацията по много забавен начин  Simple Smile

# 16
  • Мнения: 160
Мента, като зачекна темата за клубовете ако искате споделете къде обичате да ходите ресторанти, клубове и тн. дайте малко идеи на нас като си идваме това лято (бебо я оставяме на сафта и саба  (превод : баба и дядо) и може да мръднем някъде някоя вечер с мъжа ми а защо да не си ударим и една форумска среща  Thinking)

Петя беше дала интересни линкове за ресторанти ще се върна назад из темите да чета.

Ние сме почитатели на Нафис (Йеменска кухня една от най-добрите за мен лично), суши, Ел Гаучо ( Ейлат), Бостън в (Ейлат), Coffee Tree  и разни клубчета където са ни водили приятели. Много Ви завиждам, че не се пуши по заведенията, направо е Рай.

# 17
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Hand, моята скъпа половинка и неговият брат са маниаци на тема ресторанти.
Ако можехме да си го позволим, сигурно щяхме да се храним само в заведения Crazy (брат му това и прави, де). За клубове бих ти препоръчала да се разходите из Флорентин (южен Тел Авив) или по пристанището на Тел Авив (=немаль Тель Авив) - пълно е с кафенета, пъбове, ресторанти - рай за нощния живот! Има и определена романтика да се поседи в някое от заведенията на плажа с коктейлче или просто на порция чипс или хумус... По южната ивица на телавивския плаж (този, който е до Делфинариума) всеки петък на залез идват разни млади хора и правят невероятно шоу с барабани, но това е просто атракция...  Wink
Пробвайте и търсене в Интернет  Peace - един от популярните сайтове има англ. версия: http://www.e-rest.co.il/


Както ще видиш и от списъка ми, аз не мърдам много от центъра, така че повечето ми препоръки са за Т"А и около него.  Blush

А сега за ресторантите:


Най-добрият ресторант за суши, според мен, е Якимоно. Обаче е скъп ресторант. Имат няколко ресторанта, аз лично съм била само в този, който е в центъра на Тел Авив - на сдерот Ротшилд 19. Много рядко съм попадала на суши, което да не ми е вкусно, така че ми е трудно да ти кажа дали тук сушито е по-добро - но просто всичко ми е е харесвало в Якимоно, а и обслужването е на много високо ниво
http://www.yakimono.co.il/

"Сакура" на ул. Кинг Джордж 79  - вкусно суши, но заведението е малко и често е препълнено и си някак на тясно. Обслужването е добро.

В Рамат Ган има суши ресторант - кашерен, мн. Вкусно суши, не е скъпо, но самият ресторант не е в добро състояние. Аз лично предпочитам да си поръчвам от него, а не да седим вътре - казва се Йоко Оно, Жаботински 1 (до диамантената борса) - http://www.rol.co.il/sites/yokouno/

Там има още едно - Мияко - много е студено (климатикът им е на охлаждане и зимата), но сушито им е добро. Докато чакаш поръчката винаги ти поднасят едамаме

Лемон грас е много голяма верига на малки ресторантчета с източна кухня на много прилични цени...  Правят вкусни noodles:


но имай предвид, че това е по-масово заведение и не очаквай някакви изискани ястия. Но аз си го харесвам  Simple Smile
Ще разпознаеш ресторантите им по оранжевата емблема:
 

Има един район в Тел Авив, който се казва "Тел Авив hа'ктана" (малката Т"А, или още - старата Т"А) - на ул. Ирмияху N 35(Yirmiahu St.)има малка унгарска закусвалня - обстановката не е нищо особено, но правят невероятно вкусни палачинки (блинчес), на Ирмияху и Дизенгоф има едно кафене с вкусна кухня, а от там, ако погледнете в посока Дизенгоф, ще видите глидерия (=сладоледена къща) - горещо препоръчвам за топлите летни дни!!! И, ако вече се намирате в този район, ако вървите по Йермияху в обратната на Дизенгоф посока, ще достигнете до може би най-добрата ливанска кухня - ресторант Захара (не съм сигурна как се произнася - מסעדת זהרה), намира се на ул. Йермияху 54. Автентична ливанска атмосфера и кухня, вкусни салати:

 

Утре ще допиша, защото е късно, но съм си подготвила един дълъг списък  Grinning

Между другото - Ел Гаучо е верига ресторанти, Wink имат заведения в няколко града (сайтът им е само на иврит) http://www.elgaucho.co.il/

Последна редакция: вт, 08 апр 2008, 02:33 от Mentha

# 18
  • Мнения: 160
Мента, супер си !!!

И ние много обичаме да ядем навън.

Незнам сега с бебето колко време ще имаме за обикаляне или за "бетзонот" както се казва  Laughing но определено искам да опитаме нещо ново.

За Ел Гаучо знам че са верига, ходили сме в Аруба на такъв ресторант местата в разгара на сезона за заети за седмици напред.

А дали някой е ходил в български ресторант в Яфо?

Сигурно ще пътуваме август (в най-големиете жеги  Sad) голяма ми в мъка с това Вашето лято. Миналата година два пъти пътувахме единият беше през март много ми хареса времето имаше няколко дъждовни дни но ставаше.

# 19
  • Мнения: 2 952
   Ей, какви вкусотии  Grinning !

   Аз обичам "Арома"     За ежедневието , за кафенце и сандвич.
 

http://www.jaunted.com/files/admin/aromabar.jpg

http://www.haaretz.com/hasite/images/iht_daily/D260906/160aroma_AP.jpg


 Също Кафе "(Х)илел" .После за него ще добавя ....




   

# 20
  • Мнения: 160
Арома е местният вариант на Старбакс нали? Доколкото знам вторите са отворили в Тел Авив ресторант но са го затворили поради липса на интерес. Такава световна верига успяла в цял свят дошла в Израел и са и показали че не струва  Laughing

Много ми липсва освен това че не се пуши по заведенията и чистотата ... кога ще стане толкова чисто в БГ незнам. Викам на мъжа ми ей Вие сте научени на ред значи пък той ми вика :какъв ти ред, просто законите се спазват защото има кой да следи за това докато в БГ незнам кога ще стане това.

Ние имаме един приятел в Ришон които ще се жени за филипинка, срещнали са се в САЩ. Та аз си мисля няма ли да е малко дискриминирано момичето дано да не е така но не всички май са отворени за такива смесени бракове между расите... Много прости хора има за съжаление навсякъде.

Което ми напомни да разкажа за гледачката на дядото на мъжа ми той има някаква степен инвалидност и нали дърважава поема част от разходите за помощник, та тя незнам откъде беше точно Непал или Филипините. Свекърва ми пазари само най-доброто - чисти натурални сокове и тн и един сок много й е харесал, купили са и на нея обаче тя го изпила и свекърва ми един ден я е хванала да пие от сока на дядото и да долива вода в опаковката Joy . Но иначе е много работливо момичето ходи си само 1 седмица в годината защото събира пари да се оженят с нейният приятел.

# 21
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Исках да допълня относно срещата - много бих се радвала - hand, ти май ще идваш насам между моите две сватби  Thinking Продължавам списъка с любимите места:

Италиански ресторант - ние ходим в Спагетим (и те са верига, аз зная за 4 ресторанта, ерусалимският е най-добър), но италианският ресторант с най-добро име е Рустико (в сайта можеш да разлистваш меню на английски). Атмосферата му е неповторима, обслужването - на много високо ниво. Бих препоръчала да се запази час предварително
http://www.rustico.co.il/



Два ресторанта, които аз лично обичам - единият е в Яфо, в стария град, казва се Алaдин - няма начин да не го забележите, защото е със син покрив, малко като джамия: http://www.telavivisraelrestaurants.com/HomeEn.htm
(сайтът има и руска версия, и версия на иврит и англ.)
Помолете да седнете на терасата - от там се вижда цялото крайбрежие на Т"А (тоалетната е малко проблемна, веднъж ме заключиха в нея). Заслужава си заради атмосферата, и не толкова заради храната.
Има пържена рибка и вкусни салата. В Яфо има още един много хубав рибен ресторант, но не се сещам точно как е името му или какъв е адресът...

Другият ресторант, който обичам (миналата година направих парти-изненада за 30 годишнината на скъпия мъж именно там), е CoffeeBar - френска/европейска кухня, тип бистро. Намира се на Яд Харуцим 15 (יד חרוצים), това е улица с много заведения...


Най-вкусното кафе еспресо правят в Си кафе, обаче то се намира в един район, който е по-скоро бизнес район, отколкото за туристи - ул. hа'Барзел N 2 (T"A)
Но има още няколко нелоши вериги - Café café (имат и добра кухня) и Max Brener (вкусен топъл шоколад)  Heart Eyes



+ hилел, за който Петя спомена  Simple Smile Peace


Още няколко имена на телавивски ресторанти Тамара, Али Оли (намират се в един ресторантски район - митхам hаАрбаа, там, мисля, направиха и бълг. ресторант София), препоръчвали са ми и Minna Tomei на ул. Ибн Гвирол 30

В района, в който живея, бих препоръчала Dominique (нещо като фурна, кафитерия, много вкусни неща, ако обичаш тестени - пайове и пр.)- ул. Тувал 11, Рамат Ган; и азиатска кухня - River Noodle Bar в под сградата Шаар Рамат Ган (Моше някой си... абе, най-високия небостъргач).


 Sign Exclamation В Гиватаим има кафене-ресторант Виола, което е много приятно и доста известно (линкът е на иврит, но снимките могат да се разгледат с натискане на числата под втората снимка). На това място водим чужденци  Wink Simple Smile
http://www.rest.co.il/sites/Default.asp?txtRestID=2312&txtSR=1
Типична израелска закуска, поднесена в кафе-бистро Виола (снимка): http://blog.tapuz.co.il/maslanski/images/611765_739.JPG


В Яфо пък има някои легендарни заведения като Доктор Шакшука.   chef

Има и един ресторант, който се е превърнал почти в символ на Тел Авив - Orna & Ella (линк на иврит: http://www.rest.co.il/sites/Default.asp?txtRestID=1232 )

те пък имат едно кюфтенца от батата, за които няма телавивец, който да не е чувал (левивот батата= לביבות בטטה)
 
Ресторантът беше сниман даже и във филма The Bubble. (аз пък получих подарък - готварската книга на ресторанта, някой път ще споделя и рецепти от него.) По-приятно е да се седне навън, в нещо като вътрешен двор, вътре е малко като …  в стол  Blush

 newsm78 Ако се сетя за още някой, ще пиша...

А, да - клуб Запа - с изпълнения на живо на израелски изпълнители;
Атмосферата е на типичен pub, много купонджийска! Адресът: Тел Авив, (Рамат ахаял) в сграда Зив - на ул. Раул Уоренберг No 25

Късно видях въпроса ти - в Яфо има бълг. ресторант - ВИТОША Wink - най-вкусната лютеница на света правят там  Simple Smile Говорят бълг. език, менютата са на бълг. и сметките - също; обади им се на 03-5181974 или на мобилен 054 4726991



Последна редакция: вт, 08 апр 2008, 13:17 от Mentha

# 22
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Пропуснала съм снимката на Рустико (רוסטיקו):


Пица с босилек от същия ресторант:

+ една статия на иврит за техните специалитети
http://food.walla.co.il/?w=/901/1189012

Това е - приключих със заведенията!  Blush

Свекърва ми излиза всяка седмица с приятелки на кафе/ресторант/клуб. Не пропуска седмица, освен ако е в чужбина. Явно синовете и покрай нея са заобичали ресторантската храна, но аз не се оплаквам, де  Blush А жената, освен в заведения, посещава още сума ти места - разни клубове по интереси - литературен, ходи на йога, за отслабване и за смях ходеше на женски футбол... Въпреки че има кола, като излиза вечер на ресторант, кара мотопед ("тустус" на иврит, скутер на англ.  Wink), защото в Тел Авив няма място за паркиране (колата я взима, когато с приятелките излизат от града).   ladyuu Голяма свежарка е! Simple Smile

Иначе, ако си говорим за това кое ми харесва в местните заведения - обслужването thumbsup ! Мисля, че сервитьорите много глезят клиентите  Mr. Green

Арома и аз я харесвам yes, но в нея се храни момчето ми всеки ден на обяд (от работата) и не иска и да чува името на това заведение изобщо. Сетих се за още няколко кафенета - едното е Бар Гиора до Дизенгоф център (любимо място на моя приятелка) и на Ибн Гвирол има организация, която се нарича ZOA, до нея има много приятен бар  beer 

Приятен ден на всички!   bouquet

# 23
  • Мнения: 2 952
   Ханд , и филипинките на  бабите  на мъжа ми са работливи.Полага им се над заплатата.В смисъл - ако им се дават неща, подаръци, внимание те естествено са по-грижовни , защото са по-задоволени.Моя  свекър купува храна специална не само за  майка си , а и за филипинката .Тя дори му звънка да му поръча ако нещо й се е дояло от пазара , та като  купува на бабата да донесе и на нея.Ако купуваха повече сокче нямаше да пие момичето от на дядото сока и да допълва.Жива душа - допило й се е  Grinning Моя  свекър е ларш за тия работи.За ядене не  пресмята.Тежко им е на филипинките и така - далеч от семейство.Много от тях пращат пари натам , а като се приберат у дома видят , че мъжа  си взел  друга жена и си живее богаташ с изпратените пари.....много не са хубави тия дълги раздели ...да ....И аз познавам един израелец женен за филипинка.Тук филипинките са само работещи като болногледачи и се гледа на тях като на прислуга малко.Не с лошо да кажа , но като обслужващи по-точно.В брак -  newsm78 -  как се е минал ще кажат ...какво е станало.... Самотен ли е бил  Thinking ....Бременна ли е ...  Mr. Green Защо така , бе майка! Или той на 70 , а тя на  30 . Чичото на мъжа ми  се ожени за тайландка на моята възраст , а той е на 72 , имат момиченце на 5 г. Бяха тук , видяхме се , излизахме на кафе , а дъртока все след нас - стой си вкъщи , спи бе !  Rolling Eyes Спонсор със спонсора ти!  Mr. Green Grinning Приемат хората иначе смесени бракове , но филипинците са им в  мозъка като прислуга, понеже по тая линия идват с малки изключения.

Макс Бренер За познавачите на шоколад  Flutter

http://www.theage.com.au/ffximage/2005/03/24/souffle_wideweb__430x285.jpg

http://www.australiantraveller.com/site_files/s1001/images/MB1.jpg

Одед Бренер (син ) -  http://media.collegepublisher.com/media/paper869/stills/4521f6342b58d-10-1.jpg

 hahaha   http://aphs.worldnomads.com/abelaine/5044/Engagement005.jpg

Ето тука се вижда емблемата на салфетката - http://blogalag.typepad.com/photos/uncategorized/2007/12/06/maxb … r_trufflecake.jpg

http://curbed.com/archives/2006_07_maxbrenner.jpg

Аз съм ШОКО фен  Flutter !

За кафе " хИлел" ако искаш пиши , Мента .Отивам да завивам малките , заспаха   Simple Smile .... Твойта свекърва  rocks!! thumbsupМоята само внуци й дай да гледа и да готви.Мъжа й иска да я води  в  чужбина , тя - не.Добра душа, но домошар, твърде много.Изпуска от  живота.Сигурно спосора й вдига кръвното  като пътувати тя вече  е вдигнала ръце  Laughing Иначе  снахите  си ни води на кафета , все  ни събира , все да сме заедно , да не се караме , да се обичаме ....Ей такива работи.Семейството за нея е всичко....чак няма личен живот ....това не е добре според мен за самата нея ....Омъжила се е на 17 и започнала с децата .....Нито с приятелките бях млада , нито с големите - голяма казва ....Надали това е причината де ....То е до характер ....Раздава се само.










 

# 24
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Хей, Петя - ценител на шоколада си  Hug Аз пращам до България - за рождени дни и други поводи, шоколад на Макс Бренер, преди години носих по една бутилка зехтин и една с вино, но сега стана сложно, че не мога да ги нося в ръчния багаж  newsm78 и минах на шоколад  Grinning

Твоята свекърва явно е пълна противоположност на моята! На мен често ми се приисква нашата Шефка (свекърва ми е шефка Two Hearts, всички се въртим около нея  Joy) да е малко по-домашен тип, а и аз също съм домошар, но тя си е такъв тип просто  Simple Smile

# 25
  • Мнения: 160
Петя, много добре се грижи свекърва ми за момичето което е болногледач на дядото. Всичко купува по две никога не я карала да яде нещо различно затова я е заболяло малко, че прави такива неща вика да каже, че е свършил нейният сок ще й купя...за празниците винаги й прави подаръчета и даже й плати билета когато трябваше да си пътува за нещо извънредно до тях си защото момичето беше изпратило всичките си пари вкъщи да помага на техните и не поиска да й върне парите после. Не я ощетяват нито с почивни дни нито с нищо.

Много е човечна моята свекърва и тя така мисли вика тежка е съдбата на тези хора че са се принудили да отидадат да работят на другият край на света. То като помислиш и колко българи има така... айде отплеснах се от темата.

Относно тези нашите приятели набори са по на 33 години мисля и са голяма любов. Няма дядо тука с младо момиче  Joy Момичето е много образовано и интелигентно  обаче и аз като тебе си мисля, че малко ще гледат по-различно на нея дано да не съм права много свестен човек е не искам да я нарани някой. Иначе семейството на момчето са "преглътнали " идеята за сватба но тя ще става юдеика доколкото знам може би затова не са против. Абе тяхна си работа на хората аз лично се радвам за всички хора които са намерили половинката няма значение кой какъв е поне в Канада така разсъждават хората и съм щастлива, че ще отгледам дъщеря си в толерантно общество.

# 26
  • Мнения: 720
...вчеращния кадаиф на Петя още ми е в устата,ужасТ както тя вика Mr. Green  Ами Пете тя твойта свеки щом е почнала на 17 с дечицата, колко деца имат ?    ( хубавото на многото деца е ,че после  ще имаш и много внуци Heart Eyes )

Ей че хубаво ми стана с тези кафененца и заведения ...аз нали нямам насищане и умора за такива места.

Не го знам този Макс Бренер.  само там ли е известен ,дали ще има и тук от неговите шоколади? ...че и аз съм  шоколюбител.

А  тези има ли ги в Израел- http://www.greenandblacksdirect.com/?source=webgains&siteid=1223  много са хубави също.

Шалом


 
 

# 27
  • T"A
  • Мнения: 2 515
За добро утро допълвам списъка с вериги заведения в Израел  Simple Smile

Кафе от Cup 'O' Joe (קפה גיו)



И израелска закуска от
(Лехем Ерез – лехем ( = לחם) е хляб – това е кафе със собствена фурна)



Яйцата могат да бъдат поръчани във вид на омлет (хавита=חביתה); на очи (бейцат айн=ביצת עין) или бъркани (мекушкешет=מקושקשת)  food002

И, ако има време, наминаваме и покрай Café Hillel

(снимка на заведение от тяхната верига - те се разпознават по запазената им марка – силует на ходещ човек на червен фон)
http://www.02net.co.il/data/Images/%D7%A7%D7%A4%D7%94%20%D7%94%D7%9C%D7%9C33.JPG

За да хапнем десертче:

# 28
  • Мнения: 160
Ох как обичам кафе  Coffee

Обаче заради кърменето съм го спряла но си правя от безкофеиновото на Елит, много е добро с технология за извличане на кофеина чрез вода без да се използват химикали.

Мента, как се чувстваш като бъдеща булка? Много в хубаво усещането, нали? Ние се женихме в БГ и ми гръмна главата  с документите докато ги приготвим. На всичкото отгоре от преводаческата агенция бяха объркали един превод и аз малко да не ни ги приемат навреме. Сега ми е смешно ама тогава направо щях да откача докато мина всичко. Иначе самият сватбен ден беше много хубав и слънчев с много приятни емоции.

Гостите от Израел много харесаха всичко добре се забавляваха. Моят мъж съм го водила на поне 4 български сватби на една от които се танцуваше на младоженците с пиле, погача и тн и той беше ужасен от тази българска традиция  hahaha и 100 пъти ми повтори на нашата сватба да нямало такива работи цитирам :" който иска да танцува да го прави с човешко същество не с пилета и торти "  Laughing и моите приятелки само се шегуваха, че били поръчали няколко пилета за сватбеният ден...

# 29
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Мента, как се чувстваш като бъдеща булка? Много в хубаво усещането, нали? Ние се женихме в БГ и ми гръмна главата  с документите докато ги приготвим. На всичкото отгоре от преводаческата агенция бяха объркали един превод и аз малко да не ни ги приемат навреме. Сега ми е смешно ама тогава направо щях да откача докато мина всичко. Иначе самият сватбен ден беше много хубав и слънчев с много приятни емоции.


Много се вълнувам  Simple Smile От 4-5 години сме заедно (с младоженеца) и вече много ми се искаше да се оженим  Blush Но и аз съм малко притеснена за документите, за сега сме изкарали документа, който удостоверява, че той е неженен (този документ се казва тамцит ришум), взехме апостил и ще го пращаме за превод в България. Обаче изискват още един документ - който удостоверява, че бракът ще бъде законно зачетен в Израел, а тук не вадят такива справки на закон или подобни удостоверения  Confused Сега звъним на нотариуси с молба да напишат, че няма законова пречка за брака, но на тях им е много странно нашето искане  Sad

Ето, тук гледахме изискванията за документи, необходими за сключване на брак с израелски гражданин:
http://www.grao.bg/mezdoc/sbornik/israel/israel.html
(имам още няколко връзки към сайта на ГРАО, но тази е най-съществена)

Вие как се оправихте? Помниш ли какви документи носихте? Предполагам, че сте сключили брак сравнително скоро...

Общи условия

Активация на акаунт