Издаване на Бг паспорт без присъствието на 2ри родител-чужд гражданин

  • 2 723
  • 19
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 440
Аз съм госта, влязох най-накрая. Апостилът е международно признат, когато двете страни са се разбрали да го признават, иначе не важи и трябва да има легализация от БГ-то посолство или консулство. Ето инфо за държавите, с които има освобождаване от легализация: http://www.mfa.bg/bg/files/pdf/spisyk_na_dyrjavite.pdf
Най-добре мъжът на Биз да се обади в БГ-то посослство, или консулство и да ги пита какво трябва да направи.

# 16
  • Мнения: 1 783
Апостилът е международно признат, когато двете страни са се разбрали да го признават, иначе не важи и трябва да има легализация от БГ-то посолство или консулство.
според мен това не е вярно. Апостилът е международно признат, когато двете страни са подписали хагската конвенция за апостилите, както там се казва. Апостилът си е един вид легализация. Списъкът който си дала, е за държави, с които се освобождава от нуждата от апостил.

ето какво пише на уебсайта на МВънР:
"Ако документът е издаден в държава, с която Р България няма сключен договор за правна помощ, в който изрично да се предвижда освобождаване от легализация, документът се легализира (снабдява) със заверка "Апостил", съгласно Хагска конвенция №12 или се снабдява с печат на МВнР на съответната държава, удостоверен впоследствие от българското дипломатическо или консулско представителство в тази страна."

И пак да кажа, това е все пак частен документ, не е официален.

Явно е че ще ходим, когато дойде баща му в Бг, това е, излишни пари за самолетен билет и време за ходене до най-близкото консулство нямаме... ще им се не види... иначе в България, може да се подават документи за паспорт за дете с нотаризирано пълномощно от единия родител, ама като е чужденче не може. Да не би случайно някой да се възползва неправомерно от така желания български паспорт...

# 17
  • Мнения: 994
Пълномощията са наистина частен документ. Пак казвам, че апостилът не важи САМО за пълномощията за паспорт, било то детски или за възрастен. Откакто промениха процедурата да се подписваш лично, промениха и пълномощията. Аз преди 2006 съм вадила паспорт на дете в България само с апостилно пълномощно - тогава нямаше нужда от консулска заверка.
Не зная защо смениха процедурата (предполагам искат да спонсорират американския туризъм!), но за мен лично е страшно неудобно. Не съм проверявала скоро, но през 2006 ако не се лъжа имаше само 5 или 6 консулски представителства и това за 50 щата и толкова огромна страна! На нас не ни е удобно при всяко подновяване на паспорт на член от семейството ни да летим вкупом до Вашингтон. Тъй че засега се отказах да подновявам българските паспорти на децата. Те нали си имат ЕГН и валиден американски, не ми се занимава с излишни разправии.
Биз, наистина ще е най-лесно да отидете заедно със съпруга ти. Не знам защо и той трябва да подлежи на българския закон? newsm78 .

За всички останали случаи досега не съм имала НИКАКВИ проблеми в България  с апостилно заверени документи, било то официални или частни.

# 18
  • Мнения: 1 783
Да изтегля още малко локум от тази тема аз  Mr. Green - ами в нашата ситуация, както ние не живеем сега в САЩ? Ще ни карат да ходим там, за да подпечатат докИмента и да направят паспорт ли? Абе.... да са живи и здрави, и без него ще минем още няколко месеца.

Със сигурност ще проверя обаче с началничката и ще поискам копие от постановление или наредба или там каквото казва, за да пусна инфото в темата. Да я библиотечнат после за идните със сходни проблеми.

# 19
  • Мнения: 994
Е, чак това не ми се вярва Simple Smile. Нали имаш ЕГН и БГ акт за раждане. Като си попълниш формите и си платиш таксата и се разпишете с бащата на място, не би трябвало да се заяждат.
А това с наредбата е много добра идея.

Общи условия

Активация на акаунт