Чужд човек да се кара на детето ви?

  • 6 594
  • 131
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 220
В твоята ситуация не бих позволила да се карат на детето ми. Както и аз не бих го направила, ако видя, че родителят взема мерки поне да каже нещо на малчугана. Признавам, случвало се е аз да се скарам на чуждо дете, но родителите не се мяркаха никакви, а то сипеше закана след закана към моето, размахвайки юмруци - защото, представете си, той бил искал да седне на люлката. Беше не повече от 4-годишен, но ме изуми агресията, която прозираше дори в погледа му. Ами, не приемам детето ми да го е страх, а аз да не го защитя...

# 16
  • Мнения: 17 407
Страх, не страх, ако налага, няма да го защитя, пък. И пак от наблюдения- забележката, направена от родител в такива случаи, действа до следващия път, който съвсем скоро. Не са спорадични тези прояви.

# 17
  • Мнения: 800
Може би точно защото сме родители и възпитаваме деца не би трябвало някой друг да ни възпитава децата по градинките. Досега съм почти пет години по градинките и виждам много деца, чиито придружители (било то майки или баби ...) са някъде на пейка и увлечени в разговор... Не е честно те да възпитават моите деца. Та аз обикновено съм в пясъка с тях (синът ми е само на 1 г.) или до люлката/ пързалката и мога сама да ги възпитавам ако се наложи. Случва ми се често да говоря с други дечица, просто защото те търсят контакт с мен, да предложа на големите да пазят малките или нещо от сорта на "недейте с крака по люлките", но да се скарам - според мен не би трябвало аз да го правя

# 18
  • Мнения: 2 220
Страх, не страх, ако налага, няма да го защитя, пък. И пак от наблюдения- забележката, направена от родител в такива случаи, действа до следващия път, който съвсем скоро. Не са спорадични тези прояви.

Ще оставиш непознато дете да се зъби и размахва юмруци пред носа на твоето, само защото е седнало на люлка да се люлее?

# 19
  • Мнения: 17 407
Ти не можеш да четеш или...какво?

# 20
  • Мнения: 9 990
Това са деца. При положение, че Denni не е някава безотговорна майка, а е реагирала светкавично и се е скарала на нейното детенце, намесата на бабата е излишна. А и споменава, че то досега не е посягало. След това му е обяснила, че другото детенце го е заболяло и подобни.
Аз също не се карам,при положение, че човекът, с когото е детето му се е скарал.  Не е моя работа.

Да, при адекватна проява на родител, чужда намеса е досадна, излишна и непомагаща.Ако детето е оставено на самотек-тогава да се месят колкото си искат.
Дренка, напротив-има си доста случаи, в които инцидентна проява и забележка си дават резултата, най-много да трябва да му напомниш следващия път на детенцето и до трета проява не се стига.Не обобщавайте.

# 21
  • Мнения: 2 220
Мога да чета, но явно не и да вникна в написаното от теб. Нека да действа до следващия път забележката, за мен е важно да не ми се налага аз да я правя. А детето си невинно няма да подложа на тормоз, само и само да не се скарам на чуждото дете.

# 22
  • Мнения: 472
В конкретната ситуация, бих постъпила по същия начин.
Никога не си оставям детето без наблюдение и не подминавам с извръщане на глава каквато и беля да направи. Смятам, че съм достатъчно толерантна и в същото време строга към детето си. Бих приела забележка от рода - не се прави така и пр., но да му се карат и да го наричат лошо, абсурд.
За съжаление имам наблюдения, че доста родители не обръщат внимание на децата си и чувам изрази - да се оправят, голяма работа и пр. На тях трябва да се правят забележки, а не на децата. Децата са такива, каквито ги направят родителите им  Wink

# 23
  • Мнения: 17 407
пенелоп, не обобщавам, бе. Споделям опит, а той е на база наблюдения на доста деца. Изключения има, разбира се.
Тонина, казах, че няма да си защитя детето, ако друг му се кара, защото се бие или проявява агресия. Не ме интресува страх ли я е или не. Дано ме разбра.

# 24
  • Мнения: 9 990
Хм, аз обаче, честно си признавам, че на няколко пъти едвам съм се въздържала да не хвана чуждо за ревера.....но наистина в ситуациите на абсолютно безхаберно отношение от страна на възрастния с детето.Съгласна съм че има много агресия, но случката, описана от авторката не смятам, че е била за опяване от страна на бабичката.Просто за тази ситуация, така описана-не е имало нужда от мрънкането и.

# 25
  • Мнения: 14 654
Ако детето ми е заслужило, няма да се обидя от чуждата забележка, но и зависи точно как ще му е отправена. Има някои бабички, които не се задоволяват да кажат едно изречение, ами почват: "Е така се почва, е така! Онуй ще изгние по затворите (към мен), то и какво друго, яя го глей, келеш с келеш, майка ти не те ли е учила теб как се говори със стар човек! Извини ми са веднага, извини са, че то така се почва!"
Това, защото детето ми каза, че тази баба мирише на риба, което си беше така...Как да му кажеш да се извини на такава, как?

# 26
  • Мнения: 2 309
Случвало се е да направя забележка на чуждо дете за агресивно поведение. Към моето досега не е имало от непознати. Бих приела чужд човек да й направи забележка, но дотам. Каране, повишаване на тон или обиждане не бих приела.

# 27
  • Мнения: 800
Да, ама тази агресия откъде идва - децата ли си я измислят? Нали ги гледам хлапетата - копират и повтарят репликите на възрастните, не сме ли ние тези, които трябва да внимават какво говорят и да научат децата си да играят с другите деца, а не да ги нападат. Напоследък много рядко виждам да играят деца на възрастта на моите - обикновено си приказват или пък всеки иска да е "госпожата" или "майката", т.е. да определя правилата и винаги има обидени, разсърдени или недоволни... Може би ако има повече внимание от страна на родителите, ще е по-лесно по градинките, а така се получава - че аз (заради малкия) играя с десетина деца и разрешавам спорове и конфликти, докато другите си почиват и отвреме на време извикват по нещо на децат си, когато се сетят...

# 28
  • Мнения: 2 220
Ясно, Дренка. Разбрах те. Аз говорех за обратния вариант, де. Но дори и да е виновен, при положение, че аз съм реагирала, не виждам причина отсреща да му се развикат. Ако не ми пука - тогава да. Това е моето мнение.

# 29
  • София
  • Мнения: 1 783
Ако детето ми  е направило нещо нередно, го оставям да си понесе последиците. Не позволявам само обидни думи  и да го наричат "лошо". Ако не е направило нищо нередно, но някой му прави заблежежки  - намесвам се.
Ако някое дете се държи не добре с моето дете - правя забележки.
Не съм привърженик на непрекъснатото киснене на 30-годишин дами по пясъчниците , раздаващи кротка, но агресивна справедливост. Както и молещи ме да държа детето си да не падне, щото се притеснявали.
Аз съм от тези неприятни жени, които седят по пейките и не ходя след децата като хрътка.
Когато бяхме деца съседските баби  и ни се караха,  и ни хранеха, и ни промиваха раните. Предполагам, затовапорастнах травмирана и с объркани авторитети и приоритети.

Общи условия

Активация на акаунт