Сираците - начин на употреба

  • 8 310
  • 156
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 553
oceanid аз съм от хората, които повдигнаха въпроса за психолози, но в друг вариант
Вариант, в който децата са в Защитено жилище, близко, до семейната среда

 Simple Smile едно друго мнение от първите страници визирах, според което излизаше едва ли не че един пълнолетен работещ човек трябва да бъде надзираван от психолог само защото е израсъл в "дом", не твоето мнение, относно защитените жилища.

по повод на тях-предполагам че са нещо много хубаво и необходимо - децата излизащи от домовете изглежда едни яйца не могат да си изпържат, не ги пускат в кухнята - да не излезе че експлоатират детски труд и заради изискванията на ХЕИ, доколкото разбрах. не стига че излизат без квалификация и възможност да взимат високи заплати, ако трябва да карат на кифли, защото не могат да си приготвят едно елементарно ядене, и колкото и да изкарват ако трябва да си купуват готова храна, как би им стигало просто не мога да си представя  Embarassed
има много недоразумения в начина на отглеждане в институциите...

# 121
  • Мнения: 4 138
явно не съм се изразила добре. нямах предвид момичетата и момчетата, излизащи от дом да се контролират, пък още по-малко без тяхно желание. не това исках да кажа, но явно живота в една страна, където тези неща са решени отдавна ме прави неточна в изказванията и си мисля, че смисълът, който дават е това, което мился аз. нейсе.
става дума, след като подобни деца биват настанявани с помоща на дадена организация при семейства, те да продължат да се занимават с тези деца, а не да считат въпроса за приключен. модели има много, поне тук, в германия е така.
защитените жилища са много добро решение, но не са достатъчни, много малко са и се финансират най-вече то частни дарения, а не както би трябвало, от съответните органи. примерно МТСП. и както казах, пари няма, и тези, които се интересуваме малко или много, знаем също защо МТСП ги няма.
та, това е.
аз поддържам много близък контакт с момиче, живяло в дом. от около 4 години. тя например има огромна нужда от психилог. паталогичен лъжец е, има доста изкривени представи за света и по едно чудо не е попаднала на търговци на робини за публични домове. просто има ангел, който явно я пази. но е много проблемно дете, и макар вече да е на 25 е дете. с нея имам и наблюденията за емоционалната зависимост.
едва се осъзна да не замине скоропостижно за швейцария, където по всичко личеше, че някой доста нагло шеше да я ползва за каквото му падне. историята е дълга, лична и не ми се говори за нея, защото не засяга само мен, а най-вече това момиче.
децата излизат от дома всякакви. просто са хора и са различни. по характер, по желания, по умения.
лично аз вярвам напълно на историята на оцеания и се надявам повече хора да постъпят по такъв начин. това е. за себе си знам, че когато имам нужда от помощ в домакинството ще потърся такова дете. тук нещата са регламентирани, така че проблемите са минимални.
всяко опер момиче, което идва тук е с включване в семейството. другояче няма и как да стане. регламентирано работно време, регламентирано възнаграждение, задължителен курс по немски, регламентирани джобни са задължителни за този вид наемане на работна ръка. държавата дава дотации, ползата е взаимна и домакинското семейство поема ангажимент спрямо момичето. то става част от семейството.

# 122
  • Мнения: 553
Би било полезно реално да могат и да има към кого да се обърнат, ако и когато те решат че имат нужда от подкрепа и съвет и който да е страничен  и не само психолози... май и юристи ...

# 123
  • При семейството си
  • Мнения: 6 688
oceanid,   bouquet Успех и на двете ви !

# 124
  • Мнения: 19 357
a koлко лесно би било подобни неща да се регламентират.........примерно по подобие на програмата о-пер в германия.
работното време е по минимум 4 часа на ден, държавата добавя пари заради плащанията на наелите момичето, фамилията, която го е наела е длъжна да му плати осигуровките и да го прати на курс по немски..........полагат му се освен квартира и храна и джобни.

Познавам няколко о-перки, както и семейства, имащи о-пер. Работният ден е минимум 8 часа, какво пише в договора никой не го интересува. О-перката може да се оплаче на фирмата, но това е рядкост, най-много да смени семейството. На курс обикновено ходят първите 2-3 месеца, после не, не съм чувала някой да живее в отделна квартира, а при семейството.
Въобще о-пер-а за чужбина е евтиният вариант да си намериш домашна прислужница.

# 125
  • Мнения: 4 138
е, явно такива семейства познаваш, нищо лично де, не се заяждам..........аз познавам пък от другия вид, тези, които спазват условията. но това е вече до хора и до възпитание. важното е, че условията ги има и са регламентирани. а колкото до това къде може да се оплаче, може да го направи в общината, в арбайтсамта, в църквата и на още сума ти места. и ще и обърнат внимание.
 
детето на моя приятелка беше опер в щатите, нейни приятелки също. само едно от момичетата имаше проблеми със семейството. смени го. естествено, всички са немски гражданки. фирмите са немски. така че, явно не е до семействата, а до това, кой как си търси правата и доколко е читава фирмата, която посредничи.
за повечето немци, англичани и французи това е начинът децата им да научат добре един език. след като завършат гимназия отиват или в някоя европейска държава или в щатите.
и от никого не съм чула, че детето му е било експлоатирано, но ако има подобен случай фирмата се грижи това семейство да не получи повече подобна услуга по програмата опер.
така че, пак опираме до хора, а не до проблем и грешка в системата. нашите фирми са алчни и не ги интересува съдбата на тези момичета кой знае колко много.
 гледат да си приберат процента за посредничеството и толкова. не е тяхното дете, я.
а както знаем пред вратата на подобни фирми има опашки, лицензи за подобна дейност или не са издадени, или разсрешенията са взети с връзки.
няма нужда да отричаме система, която функционира. причините за проблемите не са в структурата и правилата, а в хората, които ги прилагат.
лично аз бих взела отношение, ако някой по подобен начин се държи с нечие дете. колкото и близък познат да ми е. повечето от приятелите ми също. бих подала и сигнал в съответната служба.

и стига с това понятие - ПРИСЛУЖНИЦА. вярната дума е помощница. на немски също. никой не ми слугува или прислужва, а ми помага в домакинството.

Последна редакция: пт, 11 апр 2008, 11:15 от matakosmata

# 126
  • Мнения: 19 357
Това исках да кажа и аз.Зависи отношението на семейството към момичето. Тя може и по 4 часа на ден да работи и пак да се чувства унижена и експлоатирана. Преди години моя приятелка беше о-пер във Франция. Семейството искало уикенда да я няма в къщата, защото им пречела  Shocked Правили и куп други мизерии с нея и накрая сменила семейството.
По принцип познавам повече българки, които са били о-пер в Германия. Последният пример е едно момиче, което наистина трябваше да гледа детето по 8-10 часа на ден. От друга страна отношението на семейството към нея беше перфектно. Правеха й подаръци, даваха й отпуск и най-важното намериха й практика в SICK, a от там толкова я харесаха, че й предложиха нормален договор.

Последна редакция: пт, 11 апр 2008, 15:31 от В_и_В_и

# 127
  • Мнения: 1 843
Извинете, не мога да изчета цялата тема, въпреки доста провокативното заглавие (в интерес на истината, сърцето ми подскочи).

oceanid, възможно ли е да дадеш името и координатите на тази фондация (ако имаш резерви, може на ЛС). Ако всичко е наред с тази организация, това би могло да бъде шанс за повече деца, които след навършване на пълнолетие, нямат друга алтернатива освен улицата.

Питам те не само като жена и майка, а и като представител на сдружение "Гражданска Инициатива Осиновени и Осиновители".

# 128
  • София
  • Мнения: 18 679
Аз пък искам да поздравя Кака Сийка за доблестта да се извини, когато види, че не е права!
Ужасно малко хора са готови на това, повечето драпат до последно с измислени аргументи, само и само по гръб да не паднат - смешно и жалко!
Браво, Како, знаех си аз, че си мой човек Hug

# 129
  • Мнения: 9 991
Бях гледала едно предаване но не в България, където една жена се оплакваше , че има проблеми в къщи , мъжът и я тормози , тя има 2 деца , иска да го напусне  но няма къде да отиде.Един човек се обади , каза че има къща на село която седи празна , че тя може да отиде там с децата без да плаща и каквото си изкара си е за нея. Интересно ми как ще из коментирате това. Аз в постъпката на жената нищо злонамерено не виждам , мисля че и е дала топлина и подкрепа от която тя се нуждае, а за чистенето не сме ли и ние чистачки на собствените си домове.

# 130
  • Мнения: 6 642
Лошо отношение от работодател може да има във всяка професия и към всеки работник.

Мисля ,че предназначението на темата се изчерпа написаното от набедената "робовладелка" опроверга фрапиращото заглавие .

# 131
  • Мнения: 1 080
Така ,извинявам се на  oceanid ,ако съм я обидила по някакъв начин ,като че ли прибързах ,но така разбарх темата .
Понеже всичко е сбъркано в тази жалка държава ,взех и аз да се сбърквам вече .
А че сираците се употребяват ,употребяват се ,кой е отговорен за това обаче .Сигурно те са си виновни .

Последна редакция: пт, 11 апр 2008, 14:19 от catch

# 132
  • Мнения: 553
Извинете, не мога да изчета цялата тема, въпреки доста провокативното заглавие (в интерес на истината, сърцето ми подскочи).

oceanid, възможно ли е да дадеш името и координатите на тази фондация (ако имаш резерви, може на ЛС). Ако всичко е наред с тази организация, това би могло да бъде шанс за повече деца, които след навършване на пълнолетие, нямат друга алтернатива освен улицата.

Питам те не само като жена и майка, а и като представител на сдружение "Гражданска Инициатива Осиновени и Осиновители".

Нашия случай не е резултат на някакъв конкретен проект, а на моя конкретна молба за съдействие към хората от фондацията./макар че по мое скромно мнение би могло от тази идея да се получи нещо много успешно- една от малкото ползи от тази тема беше да стане ясно че е практика в много страни./

Предвид вида и тона на част от писанията в темата допускам възможността някой да започне да спряга името и труда на тези безкрайно свестни хора така че да ги окаля. Затова ако им намеря координатите -3г са много време все пак, ще им пратя линк към темата и ще оставя на тяхната преценка как да постъпят.

"Ако някой хвърли камък в локва- тя ще окаля всички наоколо."

Надявам се че ще ме разберете...
нали знаете- "..иди после разправяй че нямаш сестра..."




# 133
  • Мнения: 13 512
Току-виж накрая, че ги изкарат,че продават сираци в робство!

# 134
  • Мнения: 3 835
Снощи попрочетох темата.....

Как' Сийке, като как точно реши да пуснеш тая тема, без да уведомиш авторката на цитата, който си използвала? Първи и основен въпрос?

От него следва и въпроса, защо обсъждате, разнищвате подобен случай, проблем, който повече от очевидно, че е свръх деликатен, имайки предвид и положението с децата в институции и безперспективността им, имайки предвид все пак и добронамереността, която прозира в първия цитиран постинг на Оceanid. Всичко това не ви ли навежда на мисълта, че нещата няма как да бъдат прозрачни и ясни от един постинг във форум. Изваждаш елемент от нещо, което очевидно е огромно, слагаш го и го подлагаш на дисекция, а резултата, логично няма общо с цялото, защото то не е взето предвид.
Имайки предвид изключително много неща, смятам, че в конкретния случай, момичето-сирак е имало късмет, и че Оceanid е сторила едно добро дело, което е още по-добро, защото е добро и за двете страни. Това придава нормалност на нещата, всекидневност, т.е. стига да има все пак някаква регламентираност, предвид злоупотреби, това е вариант, който с малко повече късмет, би бил много добра възможност за доста сираци.

Общи условия

Активация на акаунт