Сираците - начин на употреба

  • 8 328
  • 156
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 3 827
не виждам нищo ненормално в ситуацията ,
това си е система au-pair ,

вариантът за момичето от дома е много добър - да се социализира - да види , усети и изживее какъв е животът в семейство , да си създаде подсъзнателно собствен модел ,
дано историята е истинска

# 46
  • Мнения: 6 362
Честно казано, ако не бяха няколкото постинги, в които се казва, че не виждат нищо нередно в ситуацията, щях да реша, че аз нещо съм сбъркана.

Наистина не виждам абсолютно нищо нередно.
Момичето е пълнолетно, има работа, осигурен му е дом. Върши домакинска работа... е и? То по тази логика аз и собствените си деца експлоатирам - да си чистят стаята, да помагат в домакинството и то с времето непрекъснато ги включвам във все повече домакински дейности. Да не говорим, че има и мъже, които се отнасят откровено грубо с жените си и ги третират като робини, ама това се приема едва ли не като нормално (т.е. жената да чисти, да готви, да се грижи за децата, да ходи на работа и т.н.  без да получава абсолютно никаква помощ) и не се приема за експлоатация (или употреба - както искате го наречете).
Преди години моя приятелка беше в Германия по au-pair програма и със сигурност получи много по-малко (като пари, а за отношение да не говорим - смени 3 семейства и навсякъде отношението им бе като към Пепеляшка).

Не мисля, че е нужно преекспонирането на описаното и правене на драма от нищо.
А това, че са описани повече нещата, касаещи домакинската работа, предполагам се дължи на въпросите, които се разискват в темата, от която е взет цитата. Според мен (ако се избяга от контекста на темата за домашните помощнички) това е най-същественото:
Цитат
ТОВА МОМИЧЕ ОСТАВАШЕ НА УЛИЦАТА, дадохме й дом и сигурност и закрила

Повечето от пишещите тук са родители. Само аз ли карам децата си да помагат в домакинството? Нямат ли и децата задължения вкъщи? Ако дъщеря ми е поела изцяло минаването с прахосмукачка вкъщи, а сина ми - изхвърлянето на боклука, трябва ли да им плащам заплата, защото в противен случай това ще е експлоатация или мога да им отвръщам за помощта с любов, грижа, топлина, уют, сигурност, закрила и всичко онова, което не може да се опише с думи или да се заплати с пари?

Не бих могла да знам каква е 100% истината в конкретната ситуация, но ако момичето е получило дом, закрила, топлина, сигурност, ако е прието като част от семейството и се отнасят към него с любов и уважение, дадена му е възможност да работи, за да се чувства финансово независима и т.н., смятам че е получило много добър шанс за живота си след напускане на дома за сираци. Шанс и късмет, който малцина от децата в тези институции получават, след като напуснат дома.

Последна редакция: чт, 10 апр 2008, 04:58 от BG-Mamma

# 47
  • Мнения: 523
И аз не виждам нищо нередно. Имах една колежка в университета, която живееше на квартира при една баба и се бяха разбрали наема да не е в пари, а да пазарува и чисти, както и да помага при нужда. И двете страни бяха доволни, апартамента беше до х-л Плиска, колежката си имаше отделна стая и така си спестяваше към 150 лв. месечно.
Според мен, това момиче  дори е имало късмет, защото все пак е могло да избира м/у това да е  домашна помощница или да отиде на улицата. Повечето от тези сираци нямат кой знае какви алтернативи.

# 48
  • Мнения: 25 907
Мамма, така, както представяш нещата, също не бих се впечатлила особено, нито щях да пусна тази тема. Но! Шокиращо за мен беше мястото, където и начинът, по който беше споделено това за момичето. Прочела си темата, видяла си - имаше известно надцакване, като срещу ливанката, която за 150 долара "3 години не излиза от къщата", бе изваден големият коз - момиче от дом. И веднага последва интерес от страна на другите, търсещи прислуга...
Да, всички ние караме децата си да помагат вкъщи, ако живеят роднини - също, но... Не го пишем в теми за домашни помощници, нали? Ако ти, Мамма, беше написала, че си си родила деца, за да си решиш проблема с домакинската работа и да не стъпваш повече в кухнята, също щях да пусна тема, повярвай ми!  Laughing ( "Родните деца - начин на употреба".  Mr. Green).
Според сега действащите закони е разрешено един родител да използва собственото си непълнолетно дете в семейния бизнес, но не може да наема чужди деца под 16 години. Т. е. законът прави разлика между собствено и чуждо дете.  В дадения случай мога да приема да се споразумееш с чужд, пълнолетен човек за някаква домакинска помощ срещу храна, квартира и джобни, но някак си не ми се струва морално да го направиш с човек, който няма друга алтернатива, т.е. - принуден е от обстоятелствата. Може да не е незаконно, просто за мен не е морално. Или поне не и да го представяш като благотворителност. Някой по-горе каза, че момичето може да си тръгне - къде??? Какво може да работи едно такова момиче от дом, без образование, без професия, без близки, които да му подадат ръка?
Благодаря на тези, които схванаха същината на проблема. Не е въпросът само да пращаме стари дрешки и шоколади по празниците, въпросът е какво можем да направим, за да помогнем истински на тези деца?
Веднага си казвам, че аз самата нямам възможност да помогна така, както според мен би трябвало - нямам излишна стая, където да приютя едно такова дете, нито фирма, където да го наема на работа, нито средства, за да платя образованието му. Защото аз така я разбирам помощта - не да подхвърлиш някоя коричка хляб сега, а да дадеш шансове човекът да стъпи на собствените си крака.
Между другото, гледала съм предавания по телевизията на подобна тема. Бай Някойси от село Нечие наел във фирмата си момчета-сираци, дал им някаква стара къща да живеят, осигурил им храна, дава им и някой лев джобни и ето - благодетел човекът. Само че, кой знае защо, въпросните сираци не изглеждаха нещо много щастливи. И благодарностите им бяха едни такива, с половин уста, за пред камерата. Но и си казаха в прав текст, че не виждат къде другаде могат да отидат...

ПП Ако вместо на работа, "благотворителката" беше пратила момичето поне да изкара някакъв курс, а не да го учи да ѝ готви и чисти... Ама ако.  Tired

# 49
  • Мнения: 6 648
Наистина преекспонирате ситуацията момичето е пълнолетно на много деца от по-бедни семейства им се налага да работят на две места .
Похвално е даже ,че това момиче вместо да поеме лекия и безотговорен път на съществуване има реален  шанс за един нормален живот.
Сравняването на тази ситуация с цирка в Италия е абсурдна .

Последна редакция: чт, 10 апр 2008, 09:13 от Iliana _

# 50
  • Мнения: 516
Сийке, според мен преекспонираш темата и излишно търсиш драматизъм в една нетипична, но в никакъв случай неморална ситуация. Момичето е голямо и ако има желание да се развива, ще намери и начин. Според мен тя има много по- добър старт в живота от тези деца, които излизат от дома и остават на улицата. И в много случаи такива деца започват къртовска работа, за да плащат мизерната си стаичка в квартира на края на града.

# 51
  • Мнения: 25 907
И в много случаи такива деца започват къртовска работа, за да плащат мизерната си стаичка в квартира на края на града.

Може да преекспонирам, може. Но все пак стигнахме до същността на проблема - защо къртовски труд срещу квартира и евентуално храна? Защо цената на труда е толкова ниска тук? Защо няма закони, действителна закрила над наемния труд, истински профсъюзи? Даже и истински социални дейности, макар че в тази област се пораздвижиха нещата. Малко. Отговорност и контрол над живота на децата сираци обаче няма и едва ли ще има.

ПП В другата тема Монда е написала нещо любопитно. За 150 долара, покрив и храна даже и филипинка не би се наела да работи. А нас ни плашат с внос на виетнамци и тайландци...  Whistling

# 52
  • Мнения: 1 080
Масларова е във Виетнам сега - Министърът на труда и социалната политика Емилия Масларова замина на посещение от днес до 12 април в Социалистическа република Виетнам, съобщи БТА. При това посещение се очаква да бъде подписан Меморандум за насърчаване на сътрудничеството в областта на труда, социалното подпомагане и социалната сигурност между двете министерства.
Не са само заплахи .
Скоро някои ще се молят за такава "работа" .

# 53
  • Мнения: 6 648
Домакинската работа за мен не е къртовски труд .
Въобще не са заплахи тук в Русе шивашки фирми вече са си наели работна ръка от Виетнам.Но тава какво общо има с темата  newsm78

# 54
  • Мнения: 516
Сийке, забележително черногледство имаш. На многото ти въпроси не мога да отговоря конкретно. Ще кажа само, че народът си заслужава управниците. Но начинът, по който ги поставяш ми навява популизъм. Според мен не трябва да се мисли за отговорност и контрол над живота на децата, които напускат домовете за сираци. Трябва да се мисли в друга посока- как да ги научим да се справят с живота сами. Да имат стимул да се развиват и да търсят адекватна себеизява. От друга страна не разбирам твоето негативно отношение към жените, които наемат домашни помощници. По въпроса за цената - това е двустранен договор. Докато има работници, които се наемат да работят за минимална заплата, ще има и работодатели, които ще я предлагат. Прост принцип в пазарната икономика.

# 55
  • Мнения: 1 080
Робовладелство
Тук са записани законите за робството(робство е когато някой от играчите наема друг за по-малко пари от тези които е определила държавата за минимална дневна надница)
Сега имаме един вид модерно робовладелство .

# 56
  • Мнения: 1 134
Децата в домовете, въпреки всичко, което им се налага да изживяват, не са лумпени с промити мозъци. Така, че те много добре знаят какво правят. Освен това, имат болезнено чувство за експлоатация, именно поради множеството подобни опити.
Трудно е да се коментира ситуация, с която не сме подробно запознати. Но аз също не виждам да има нарушаване на човешки права, свободи и пр.

Лично аз, докато не се парализирам не бих си наела някой за домакинска работа. Именно защото противоречи с моите разбирания и най - вече, защото не смятам, че някой би чистил собствената ми къща по - добре от мен, но това е друга тема... Mr. Green

# 57
  • Мнения: 25 907
От друга страна не разбирам твоето негативно отношение към жените, които наемат домашни помощници. По въпроса за цената - това е двустранен договор. Докато има работници, които се наемат да работят за минимална заплата, ще има и работодатели, които ще я предлагат. Прост принцип в пазарната икономика.

Моля, къде съм казала, че съм против жените, които наемат домашни помощници? Ако мога да си позволя, също бих си наела. Но и бих си плащала за труда каквото се полага.  Peace
А тук даже не става въпрос за минимална заплата, нито за възможност за избор. Ако дилемата или на улицата, или слугиня за без пари, но с покрив над главата е избор...  newsm78
Виж, за другото си много права - че тези деца не ги учат да се оправят сами в живота, а са захвърлени там на ясла, колкото да не умрат от глад. Няма инвестиции нито в образованието им (с много малко изключения), нито в изграждането на трудови умения и навици.
За закрила от злоупотреби с тях да не говорим... Те в самите домове нямат закрила, че навън ли?

ПП И за черногледството си права - на моята възраст би било доста смешно да ходя още с розови очила, не мислиш ли?

# 58
  • Мнения: 3 827
како Сийке , ти правиш една манджа с грозде , като смесваш хиляди неща в една ситуация , и на всичкото отгоре я изопачаваш .

# 59
  • Мнения: 516
Како, пак ти казвам- договорът е двустранен. Щом момичето е приело тази ситуация, значи е намерило ползата за себе си. Погледнало е перспективите и е преценило, че това го устройва за момента. След време, може да пожелае нещо друго. Никой не го държи насила в тази къща.

Общи условия

Активация на акаунт