Външна или вътрешна изолация

  • 17 883
  • 49
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 606
  За сетен и пореден път ще кажа: разбира се, че със стиропор. Наистина ли има такива майстори - злодеи които не обяснявят за свойството на стиропора - паропропускливост и прецакват хората със фибран? Определено външна изолация и определено със стиропор поне 5 - 6 см. и плътност 18 - 20 кг./куб. м. Фибранът запечатва стената и не и позволява да диша. Получава се мухъл. Използва се за топлоизолация на под или по бетонните колони.

# 16
  • Мнения: 46 518
Ние сме с вътрешна изолация, защото моят мъж е "философ". Приятели ни съветваха да направим външна, но той не. Сега имаме страшен проблем с мухъла и тази година ни чака пак ремонт и външна изолация. Така, че аз само изпатих от вътрешната изолация.

Ако не отстраниш причините за мухъла (тъмнина и влага), ако ще и две външни да сложиш, пак ще го има  Simple Smile

Ние сложихме вътрешна.
В офиса я правихме преди 7 г., а вкъщи преди 4 г.
Нямаме никакви проблеми и на двете места  Peace

# 17
  • Мнения: 192
Никол, причините за мухъла далеч не са тъмнината и влагата.
Основната причина е термомостовете които образуват конденз на своята повърхност.
Най добрия вариант е външна изолация. Най голям ефект се постига ако се изолира и тавана.

В никакъв случай не ползвайте фибран, царя на боговете го обяснява вече в трета тема защо Simple Smile

# 18
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Ние направихме вътрешна, но изолирахме и всички стени, подове и тавани. Ефекта е забележителен - много топло и ниски сметки за отопление. Няма влага и мухъл никъде, но всичко редовно се проветрява и постоянно се отоплява, така че няма как да има. Преди да започнем, попитах един специалист по изолации каква да бъде изолацията  той ме каза, че е добре да има и външна, и вътрешна, като вътрешната задържа топлината в стаята, а външната изолира отвън и предпазва и стените, нещо такова ми каза, но вече съм забравила. За сега само с вътрешната съм много доволна. Но планирам да се направи и външна.

# 19
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Първо съм за външна изолация. Макари да ви е зърнена структурата на мазилката на къщата пак може- видях наскоро на един блок.
Сега защо съм за външна изолация- ние нямаше как да направим външна и сме с вътрешна. В едната стая сме с гипсо картон, защото беше на тухла. Другата изолирахме със стидопор. Дори и фибран да сложиш вътре- пак го има същия проблем- като се удари стената с нещо по-тежко и потъва - тоест остават големи следи- тук чукнеш, там чукнеш, детето ако играе  с топка вътрте- пак е зле.

# 20
  • Мнения: 1 413
Държа да отбележа, че има голяма разлика между апартамент и къща - имайте предвид, че къщите са отделени, апартаментите все пак поддържат помежду си някакъв топлообмен, все пак поне отгоре или отдолу има нещо, някой, който топли. Не бих взела предвид мнението на хора, които живеят в апартамент относно изолацията на къща.
Заинтригувах се от мнението "против" фибрана newsm78

# 21
  • Мнения: 1 900
Ние сме с външна, живеем в къща. Много сме доволни.  Peace
сменихме алуминиевата с 5 камерна пвц дограма
Само искам да вметна, че много по-важно е с какво качество са самите стъкла на дограмата тъй като те са много по-голямата част като цяло, самата рамка е от много по-малко значение. Peace

# 22
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Мечтице, прав е зеФс, с фибран се изолира бетоновата част от конструкцията, за тухла трябва друго.
Можеш да видиш разликата и кое къде се слага като минеш покрай някой нов строеж - с уговорката, че изпълнителят не си ги спестява тези неща, както направи нашият Twisted Evil. Фибранът е зеленикав на цвят, ще го забележиш само около плочата и колоните.

Ето картинки на системи за топлоизолация:


Проблемът на вече измазаните сгради е, че не може да се види кое къде е и се изолира с един и същ материал и където трябва, и където не, оттам идват и проблемите.
Отделно се изолират само части от сградата, а не цялата, от което няма особен смисъл, от разликата в температурите между двете покрития пак се появява мухъл и то при изолиралия се.

Аз съм в апартамент, но все едно ще изолирам къща - на последен етаж съм и всичките ми стени са външни.
Ситуацията ми се усложнява допълнително от това, че сградата е измазана, не личи къде е бетонова шайба, къде са тухли и при всички случаи без да сваля външната мазилка няма да мина, което допълнително ще ми оскъпи начинанието. Не съм фен и на алпинистите като изпълнители, имам поглед как при липса на удобства за работа претупват нещата. На нито едно място досега не съм видяла примерно да се демонтират олуците, директно ги вкопават в изолацията - добре, като дойде време за смяна на олук какво става, правим изолацията отново ли? И това е само едно от нещата...

# 23
  • Мнения: 3 770
Ние сме с външна, живеем в къща. Много сме доволни.  Peace
сменихме алуминиевата с 5 камерна пвц дограма
Само искам да вметна, че много по-важно е с какво качество са самите стъкла на дограмата тъй като те са много по-голямата част като цяло, самата рамка е от много по-малко значение. Peace

Аз само казах какъв ремонт сме правили ,без да коментирам качеството ,но щом трябва : 5 камерна пвц с нискоемисионно/Ка флоатно стъкло 10 mm.

# 24
  • Мнения: 3 782
Мечтице, прав е зеФс, с фибран се изолира бетоновата част от конструкцията, за тухла трябва друго.

Проблемът на вече измазаните сгради е, че не може да се види кое къде е и се изолира с един и същ материал и където трябва, и където не, оттам идват и проблемите.
Отделно се изолират само части от сградата, а не цялата, от което няма особен смисъл, от разликата в температурите между двете покрития пак се появява мухъл и то при изолиралия се.
Ситуацията ми се усложнява допълнително от това, че сградата е измазана, не личи къде е бетонова шайба, къде са тухли и при всички случаи без да сваля външната мазилка няма да мина, което допълнително ще ми оскъпи начинанието.
Искаш да кажеш,че сега ние тази мазилка дето е като камъни, трябва да се свали ooooh!. и наистина си мисля,че за една външна изолация ти трябват безумно добри майстори,които от своя страна искат безумно много пари.
Само искам да вметна, че много по-важно е с какво качество са самите стъкла на дограмата тъй като те са много по-голямата част като цяло, самата рамка е от много по-малко значение. Peace
Валерия, може ли да разясниш за качеството на стъклата, какво точно значи и от къде мога да разбера параметри? Rolling Eyes
Ние направихме вътрешна, но изолирахме и всички стени, подове и тавани. Ефекта е забележителен - много топло и ниски сметки за отопление. Няма влага и мухъл никъде, но всичко редовно се проветрява и постоянно се отоплява, така че няма как да има. Преди да започнем, попитах един специалист по изолации каква да бъде изолацията  той ме каза, че е добре да има и външна, и вътрешна, като вътрешната задържа топлината в стаята, а външната изолира отвън и предпазва и стените, нещо такова ми каза, но вече съм забравила. За сега само с вътрешната съм много доволна. Но планирам да се направи и външна.

То дори и да бъде външна изолация пак казват,че трябва да се проветрява. А за външна плюс вътрешна, то е ясно, че е идеалният вариант.

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 21
В никакъв случай не се прави външна изолация с фибран. Той се слага само на цоклите иначе ще запечаташ стените и няма да могат да дишат. Сложете стереопор поне петица и евростандарт 90 т.е. с по голяма плътност. Важно е също така и шпакловката, която ще сложите отгоре да е с добро качество. Не пестете пари , защото евтиното излиза скъпо. А не бих казала, че и майсторите  са без значение. Моя приятелка правиха вътрешна изолация със стереопор, но им я прави "майстор" , който явно само беше чул как се прави и една година след това всичко й се напука. Личеше всяко едно листче стереопор къде се снажда с другото. Аз живея в къща и нашата изолация е на Кнауф. Вярно, малко по скъпо излезе, но вече трета година не е мръднала и съм доволна. И пак ти казвам внимавай какъв майстор ще си наемете. А и между другото нашите бяха само двама, така че не е необходимо да са цяла гвардия.

# 26
  • Мнения: 3 782
Каква е цената на Кнауф, и вашата всъщност външа ли е?Мен точно от това ме е страх, живеем в малък град и тук ми се струва,че няма кой знае какви майстори. Thinking

# 27
  • Варна
  • Мнения: 478
Задължително си служи външна изолация и то стириопор-никакъв фибран.Има много марки на пазара-БАУМИТ,КНАУФ,ЦЕРЕЗИТ(мъжа ми работи в една от тях)Цената на квадратен метър за 5-6см дебелина на стириопора  излиза около 40лв с труд ,материали,монтаж и демонтаж на скеле,а ако слагаш мазилка отгоре(което е препоръчително за крайно покритие)още 10лв за кв.м.

# 28
  • Мнения: 606
Искаш да кажеш,че сега ние тази мазилка дето е като камъни, трябва да се свали ooooh!. и наистина си мисля,че за една външна изолация ти трябват безумно добри майстори,които от своя страна искат безумно много пари.

Една приемлива външна изолация струва около 45 лв./кв. м. Не е нужно да се сваля стара мазилка ако е здрава. Само ако се рони като на някаква къща от войната, пълна с призраци. Стиропорът (пише се СТИРОПОР), се залепва с теракол и след това се захваща и с дюбели към стената. Има си технологи, която не е зле "майсторите" да спазват. Лепилото се нанася върху стиропора по продължение на кантовете (по четирите края на плоскостта) на по 3 - 4 см. навътре. След това се слагат и няколко "кюфтета" лепило в средата на стиропора, така че около 40% от повърхността на плочата да се покрие с лепило. Плоскостите се редят като тухли - на хоризонтални линии, като се разминават вертикалните сглобки. 24 часа след залепването се слагат дюбелите. Те трябва да минават там, където отдоло има теракол. Не трябва да стърчат над стиропора и трябва да се подберат с такава дължина, че да влезнат в стената на около 5 см. Дюбелите трябва да са между 6 и 10 броя на всеки квадратен метър от изолациятя. После се укрепват всички ъгли с ъглов профил с мрежа. После се полагат 2 мм. шпакловка за топлоизолация, слага се армираща мрежа и се шпаклова тънко отгоре, за да се заглади. Обща дебелина на шпакловка с мрежа - от 3 до 5 мм. Снадките на отделните платна мрежа са на поне 10 см. Съхнене - 4 - 5 дни. Следва грунд за мазилки и след това мазилка. Трябва да се избягва и студ и жега по време на правенето на изолацията. Вероятно пролетта е най - удачният сезон. Ако се прави на есен в стените ще остане влага.

# 29
  • Мнения: 606
 Стиропорът има 2 параметъра. Дебелина и плътност. Дебелина от 5 см. е минималната приемлива, за да има някакъв ефект. В някои баровски къщи, например на собственика на Боро, дебелината стига 10 см. Така или иначе плащаш скеле, труд, лепило, дюбели, щпакловка, грунд, мазилка, по-добре да се напънете за максимум сантиметри дебелина стиропор. Другият параметър е плътността. Измерва се в килограма на кубичен метър. Препоръчвам твърдо висока плътност - 18 - 20 кг./куб. м. Пазарете се с майсторите за цена на труд, без материалите. Така няма да ви ударят с някои решаващ сантиметър или в плътността, за да избият пари от сделката.
  Вътрешната изолация е приемлива като "закърпващ вариант", но само на някоя студена стена. Не е добра според мен като цялостно решение. Не само за това, че стените стават толкова лесно нараними. Стените бързо поемат излишната влага и служат като акумолатор на топлина през зимата. Не позволяват рязки промени на температурата в стаите.

Общи условия

Активация на акаунт