Козуначна тема 2008- II част

  • 72 370
  • 750
  •   1
Отговори
# 555
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Момичета, нещо много бавно ми втасва тестото, при месенето стана страхотно на мехури, не съм го била в плота, теглих го като мокра дреха и го усуквах по съветите на О Хара. Сега ми втасва във фурната на 50 гр. при затворена врата, но не е мръднало, а вече минаха 25 мин. дали не му е студено, или пък топло, не знам защо. Закваската преди да я сложа също беше станала на мехурчета, но ползвах суха мая. Някой да даде съвет.. #Crazy newsm78

# 556
  • Мнения: 780
Lindita, дай му още поне половин час. Аз бих открехнала малко фурната.

# 557
  • Мнения: 5
За козунака "в хладилник".
Ползвам прясна мая - 1 кубче от 40-42 г за 1 кг брашно.
Втасването е първо. Плика трябва да е 2,5 - 3 пъти по голям от обема на тестото, за да има място къде да бухне. За по-удобно в 1 плик слагам тесто направено от 1 кг брашно. Ако замесвам повече килограми брашно, разпределям в съответно повече пликове.
Ползвам този начин за правене на козунак, защото си правя тестото на спокойствие когато мога вечерта, на сутринта оформям козунаците и има време и да втасат повторно, и да ги опеча до обяд. Иначе целият ден минава в правене на козунаци.

# 558
  • Мнения: 27 524
Ето ги и моите:  Simple Smile

1
2
3
4
5

# 559
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Блонди, чудесни са  Hug

Аз го премесих пак, защото като го погледнах последния път плуваше в олио, после пък докато го месих ужасно лепнеше, на какво се дължи.... #Crazy newsm78 сега пак втасва, но пак има малко олио по краищата, но повече не ми се меси, ръцете ми окапаха, даже и приятеля ми меси и той ooooh!

# 560
Ех, да докладвам и аз (след като се поокуражих от постинга на n-ta, че не съм единствената, която се мъчи от лепкавото тесто!): ето го и моя френски experience, ha ha:
След мъка и почти рев над лепнещото тесто го зарязах да втасва, ако ще...  Ама тук изобщо няма такова нещо като голями и дълбоки тави, та съм принудена да ползвам малки или по-широки, но задължително плитки такива. Викам си, айде бавно втасва, ще го сложа на топло във фурната... и като изригна онова ми ти тесто, за малко да плъпле из цялата фурна. Хеле, задъжа се, но като го извадих  Cry беше започнало да се запича почти. И аз с целия си пилешки мозък го остъргах с надеждата да успея да го оформя. ГРУБА ГРЕШКА! Сплюфна се цялото, че за отмъщение на всичкото отгоре докато се печеше ми "изплю" цялата мазнина дето му бях наблъскала при месенето и накрая стана един изгорял отдолу, пържен козуначен "пльок", който хич не е за пред хора! Е, разказах ви голямата неволя... няма да го носим никъде, но пък ножа няма да му се размине, щото на вкус поне от съставките си мяза на козунак, ама на консистенция хич!
За утеха, или по-скоро от яд, изсипах всичко, което ми беше останало от продукти в машината за хляб и сега имам и един сладък хляб, който малко намирисва на козунак. Мойта машина е една смотана и по време на програмата не дава никакви сигнали, та не посмях да го пусна на програма за хляб и да го следя, а го пуснах на тесто (1,30ч.) и след това го пекох на няколко пъти пак в машината (вече нямах нерви да се опитвам да го вадя и да правя опити за плитки).
Днес - яйцата! И за лош късмет пак най-важната боя - червената - е слаба! Пу да му се не види!
Ама и тях ще ги мъчим!
Весели празници и до следващия път! (вече сигурно ще сме трима, когато ще пиша пак!)

# 561
  • Варна
  • Мнения: 5 193
Здрвейте Grinning, днес направих първия си козунак в живота по рецептата от Tandoori, както и спазено  разяснението и за месене,втасване и печене
Ето го:
втасал неизпечен
 
вече готов

и изваден от формата

Сега се пече втората доза,едната ще я нося утре на гости, затова не мога да срежа парче, но ми се струва,че докарах конците, още докато го оформях се забелязваха

Трудност срещнах само в преместването на плитката във формата, точно тогава малко развалих плетеницата,но мен хич не ме притеснява,има време да се уча още

# 562
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Момичета, наистина имам нужда от съвет, пак не втасва, плува в олио, пак ли да го меся, или да прибавя брашно....или да го плета невтасало, само да кажа че в тестото няма белтъци, само жълтъци да не би затода да не иска да втаса newsm78

# 563
  • София
  • Мнения: 2 658
колко време го държиш да втасва? Аз моите 2 кила ще ги държа 2 часа като духалката ми работи почти нон стоп, за да е топла кухнята и съм го завила с вълнено одеяло. Тестото не трябва да е мазно. Ще го месиш докато поеме цялата мазнина и тогава е нормално да започне да лепне и да се залепя по съда, в който го месиш. Намазваш го хубаво с олио, слагаш отгоре найлон и ако искаш го завий като мене с вълнено одеяло и чакаш да се надуе хубаво и да стане на балончета.

# 564
  • Мнения: 836
Момичета, кой козунак от дадените е най-непретенциозен и лесен за приготвяне?
Досега все баба ми ги е месила - голяма майсторка е, ама при нея технологията е много сложна, дълга, пипкава и аз затова все не смея да се захвана с такова рисково изпълнение.
Но, днес се събудих с необясним порив да омеся и аз един козунак. Та, за начинаещ (и късно се сетил), какво ще ми препоръчате - така, че да не ми спадне козунакът и ентусиазмът?  Laughing Simple Smile
(харесала съм си чешкия, но дали ще се справя?)

Последна редакция: сб, 26 апр 2008, 15:30 от Силви_

# 565
  • София, Младост
  • Мнения: 2 414
Току ще оставих и моето тесто да втасва. Правя го по рецептата от една книга на майка ми, и така като гледам това е рецептата на Tandoori/О'Хара. В процеса на месене тестото се държеше доста прилично и не лепне, не знам защо при някой се получава така, освен брашното нещо да не е добро... Ако крайния резултат става за пред хора, ще го видите  Grinning

# 566
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Момичета, наистина имам нужда от съвет, пак не втасва, плува в олио, пак ли да го меся, или да прибавя брашно....или да го плета невтасало, само да кажа че в тестото няма белтъци, само жълтъци да не би затода да не иска да втаса newsm78

От мазнината е, как така плува? Не трябва да е мазно тестото. Мазнината затруднява втасването.

# 567
  • Мнения: 27 524
Силви, имам рецепта за немски козунак, той е без месене и става лесно. Е, не става на конци, но си е козунак. Ако искаш, кажи  Hug

# 568
  • Мнения: 836
Разбира се, че искам. Казвай  Hug

# 569
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
(харесала съм си чешкия, но дали ще се справя?)
Сега го печа,не е труден според мен,но нещо не се събира във фурната май Joy

Общи условия

Активация на акаунт