Разширени вени

  • 44 035
  • 39
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 17 546
Значи всеки съдов хирург ще ви посъветва първо да коригирате режима на живот и евентуално телесното тегло (ако е необходимо). При разширените вени най-важна е профилактиката, преди да е станало късно. Моите съвети са: не бива да се стои дълго време прав или седнал на едно място. Не бива краката да се излагат прекомерно дълго време на слънце през лятото(на плажа), не бива да се носят много високи обувки с нестабилен ток или много ниски такива, оптималната височина е 4-5 см. Ходенето е полезно, но с удобни обувки! Също така не трябва обувките, ботушите да са стегнати. Три-четвърти чорапки също нарушават кръвообращението или чорапки с много стегнат ластик. Добре е при къпане, накрая да обливате прасците с редуващи се топла и студена вода. При разширени вени не е добре да се прави интензивен масаж на подбедриците, кола маска и дори епилатор (въобще не е шега!). По аптеките се продават чорапогащи със степен на компресия или чорапи такива, които са специално за разширени вени. Лятно време, на морето, е изключително облекчаващо да се ходи по брега, там където се разбиват вълните, на дълбочина до коляното!  Добре е да се пие по една таблетка аспирин дневно, който действа леко разреждащо на кръвта и това помага за подобрение на кръвотока. Можете да мажете краката с Лиотон 1000 гел, който е на цена около 12 лв за 100 мл или Хепароид на цена около 6 лв за 30 мл. Ако положението е по-сериозно, лекарите обикновено изписват едномесечна терапия с Детралекс (16- 18 лв)или Флебодия (над 35 лв).
Не бързайте с операциите защото те не са окончателно решение на въпроса, вените се появяват отново на други места. Всичко това ми е до болка известно, защото мъжа ми страда от разширени вени, нелечението на които (заради мъжкото твърдоглавие) продължи в тромбофлебит. Да не говорим, че при откъснат тромб на 37 години получи белодробна емболия , което вярвам знаете колко е страшно. Сега провеждаме непрекъснато лечение и дори е на антикоагуланти, защото не приемаше навремето съвети и положението стигна твърде далеч, за съжаление...

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 727
Много добре си описала съветите, които и аз получих от лекаря, само това за плажа не са ми го казвали, дали наистина е опасно  newsm78
И друго да те питам, това за ходенето в морето и аз съм чувала че е добре за разширени вени, ама моите са над коляното, по задната част на бедрото, малко над колянната ямка, та се питам на каква дълбочина да ходя и въобще ще помогне ли?

# 17
  • Мнения: 17 546
Много добре си описала съветите, които и аз получих от лекаря, само това за плажа не са ми го казвали, дали наистина е опасно  newsm78
И друго да те питам, това за ходенето в морето и аз съм чувала че е добре за разширени вени, ама моите са над коляното, по задната част на бедрото, малко над колянната ямка, та се питам на каква дълбочина да ходя и въобще ще помогне ли?
Опасно до толкова, че не бива краката ти да са изложени твърде дълго време на силно слънце. Печене както го дават за най-здравословно. Примерно от 9 часА до към 10 на слънце и от 17 до към 18 пак. Когато е най-горещо след 10 часА до 16,30 - 17 под чадъра на сянка.
 Всяко ходене из водата е полезно, просто ти трябва да влезеш на по-дълбоко и ще ти е по трудно, но не е невъзможно. Също така и гимнастика под водата с крака.

# 18
  • Мнения: 1 589
При разширени вени не е добре да се прави интензивен масаж на подбедриците, кола маска и дори епилатор (въобще не е шега!).
.

Това сега го чувам,епилатора какво пречи?Оххх и аз съм в същото положение.
Моя позната си прави операция в София,преди 3 месеца.С напревление,по здр.каса.Засега е доволна,махнали са и само 1 вена.Но тези операции се превят когато е по студено-ранна пролет или есен.
Аз все още не мога да се навия,но иначе следя всички теми за вените  Simple Smile

# 19
Здравейте,и аз съм с разширени вени-ужас!Много боли-краката ми тежат,пулсират,нощем се схващат, а и не е възможно да облечеш нещо късо.Ходих на съдов хирург-обясни ми,че трябва да променя начина си на живот-на всеки един час по 10 мин раздвижване,вдигане на крака+никакви тесни дрехи и убийствени токове,по-добър хранителен контрол, но и подчерта,че без лекарства не може-напълно отрече хранителните добавки и мазила като Лиотона/трябвало да намажа 20 туби на ден, за да постигна концентрацията, а и кожата при оток ставала по-непропусклива и на практика с подобни мазила само "охлаждам и ароматизирам", както ми каза той.Каза,че това е неглижирано заболяване,което ти вчернява живота, да не говорим, че го застрашава.И че трябва всяко лято да си вземам по три месеца лекарство, за да не стигам до мъчителни операции-предписа ми Доксиум/не е скъпо-от четири дни съм на него,не ми дразни стомаха-на третия ден се чувствам по-добре,краката ми олекнаха/не са се схващали нощем.Дано помогне-така ме наплаши,каза да отида и да си купя всичките опаковки наведнъж за трите месеца,защото обикновено хората вземали 10-15 дни и после забравяли, а така не било редно.Стискайте палци.

# 20
  • Мнения: 624
Балу е написала всичко много изчерпателно. Мога само да добавя, че когато сте на почивка на море може да слагате морски водорасли.
Аз също имах разширена вена, но вече (да чукна на дърво) не ми създава проблеми, дори не съм забелязала дали е изчезнала. При мен се получи от продължително стоене на стол. Но откакто започнах да се движа по-интензивно и да спортувам, нямам никакви оплаквания. Мазала съм се с Лиотон 1000 гел, резултатите бяха временни - около 2 ч., но същото се постига и с поставянето на хладки компреси.
 

# 21
  • София
  • Мнения: 423
Моя приятел имаше разширени вени и на двата крака.Миналата година прочетохме тук за доцент от Варна ,който прави лазерни операции.След няколко месечно мислене се свърза с човека(който се оказа много коректен и учудващо загрижен за непознат човек)и уговориха среща за преглед(доцента имаше снимки в София за някакво предаване и си уговориха среща в хотела му)Първите дни на януари приятеля ми замина за Варна сам и след 2 дни се прибра в влака,полежа още 2 дни в къщи и тръгна на работа.Още си слага ластичен чорап като спортува ,но нищо повече.Като пари не е много -около 600 лева всичко.Сега обмисля операция и за другия крак,но чак есента или зимата.Ако някой се интересува от повече инфо да ми пише на лични,не знам дали е коректно да пиша имена и телефони във форума.

# 22
  • Мнения: 2 069
Здравейте и аз съм с разширени вени  Tired
и мен като Рада през нощта ме болят и ми се схващат, и много ми почервеняват краката.
В момента пия Детралекс и нося ластични чорапи,мажа се с Лиотон
когато спортувам болката не е толкова силна  Wink
Имам въпрос към оперираните
За колко време се възстановихте след операцията ?

# 23
  • Мнения: 1 699
И аз имам разширена вена и също лятото на плажа гледам винаги да я покрия с водорасло чувала съм че помага.Ако не за друго поне охлажда мястото и малко или много я предпазва от слънчевите лъчи.Иначе на лекар не съм ходила защото съм голяма пъзла LaughingА също така аз имам много напукани капиляри особено около глезените.Предполагам че е в резултат на работата ми като сервитьорка 8 години с която вече приключих.Някой знае ли дали имат връзка капилярчетата с разширените вени,дали след време се превръщат в такива? newsm78
А за операциите съм чувала че има голям процент вероятност след нея да се появят още повече.Но не е от сигурен източник може и да не съм права.

# 24
  • Мнения: 17 546
А също така аз имам много напукани капиляри особено около глезените.Предполагам че е в резултат на работата ми като сервитьорка 8 години с която вече приключих.Някой знае ли дали имат връзка капилярчетата с разширените вени,дали след време се превръщат в такива? newsm78
А за операциите съм чувала че има голям процент вероятност след нея да се появят още повече.Но не е от сигурен източник може и да не съм права.
Стоенето продължително време на крак е причината за проблема при хора предразположени към разширени вени. Професията ти е допринесла много да проблема. Напукани капиляри вървят ръка за ръка с проблемни вени. Те се явяват в следствие на слабост на стените на кръвоносните съдове. Капилярите не се превръщат в разширени вени поради това, че са друг вид кръвоносни съдове, но двете неща са обикновено свързани, както вече написах.
Това за операциите е вярно, за съжаление. Не повече, а просто други съдове, които ще компенсират, ще се разширят. Ако просто човек си страда от разширени вени, то проблема се проявява там, където има най-голямо натоварване в организма. Нещата, предпазващи от това са комплексни и най-важното е профилактиката, преди проблема да се задълбочи. След като се изпусне този момент, лечението трябва да се провежда отговорно, за да доведе до трайно подобрение.

# 25
  • Мнения: 2 069
Цитат
Стоенето продължително време на крак е причината за проблема при хора предразположени към разширени вени.
работа ми винаги е била на крак по 8-9 часа  Tired
и преди си имах оплаквания но след бременността много се засилиха и си мисля че няма да мога дълго да търпя  Sick
на съдов хирург още не съм ходила просто няма кой да ми гледа детето и затова отлагам
а за операцията знам че отново могат да се появат все пак не ти сменят краката с нови  Mr. Green
аз много не съм на ясно  Embarassed кое е по-доброто лазера или оперативното махане  newsm78

Последна редакция: вт, 24 юни 2008, 16:52 от Кalaka

# 26
  • Мнения: 17 546
кое е по-доброто лазера или оперативното махане  newsm78
Това вече не зная.

# 27
  • София
  • Мнения: 5 735
Искам да попитам какви изследвания се правят за диагноза разширени вени.Вярно ли е,че те могат да бъдат без видимо външно проявление.От една седмица упорито усещам пулсирането само на една вена.Видимо няма външно проявление,но не спира да ме наболява.Знам ,че трябва да отида на доктор,но какъв и колко време трябва да отделя. 1-2 дни или ще са ми достатъчни няколко часа.

# 28
  • Мнения: 1 699
Ами да ти кажа аз не съм си правила никакви изследвания(а може би трябва) аз просто си ги виждам разширените вени.Да вярно е че могат и да са вътрешни и ти да не ги виждаш.Даже мисля че това е и по-лошо като са вътрешни ,незнам така съм чувала.Но пък на вътрешните това им е " хубавото " че не се виждат и можеш да си носиш късичко без да се притесняваш.В кръга на шегата естествено,нямя нищо хубаво като става въпрос за проблеми.
Трябва да отидеш на съдов хирург но колко време ще ти отнеме незнам.

# 29
  • Мнения: 17 546
Искам да попитам какви изследвания се правят за диагноза разширени вени. Вярно ли е,че те могат да бъдат без видимо външно проявление.
Прави се изследване с ултразвуков апарат "Доплер". Вярно е!

Общи условия

Активация на акаунт