здравните осигуровки - най-накрая!

  • 8 697
  • 78
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 098
Ето най-новата информация от Атанас 4обанов:
http://www.dnevnik.bg/show/index.php?storyid=491080

# 16
  • Мнения: 2 032
Малей. Ама колко просто и гениално е измислено как да докажеш, че не си живял в страната, а?

Цитат
декларация, към която трябва да има и копие от задграничния паспорт, в което да има датите на влизане и излизане от страната

Kойто е сменил, да кажем, 5 паспорта, и всеки преден е бил връщан и унищожаван, или пък е пътувал с лична карта, или с чуждия си паспорт, или има размазани печати дето не се четат? Трябва да каже "честна пионерска" и да се закълне пред строя ли?

# 17
  • Монреал
  • Мнения: 1 469
Да, поредната дивотия и бюрократично главоболие  ooooh!

Ето полезен линк - да си проверите месеците.

http://healthinsurance.nssi.bg/report_healthhtm_1_15_out.asp

# 18
  • Мнения: 2 761
Добре,де.Ами ако аз не се прибирам изобщо в БГ,не съм чувала изобщо,че трябва да попълвам бумащини и т.н.Какво става в такъв случай?Не носят ли те вина,че не са ме известили в писмен вид,че имат някакви искания към мен,след като,когато напуснах страната,нямаха такива грандиозни безсмилени изисквания.

Между другото за мен излиза,че съм с прекъснати здравно осигуритeлни права и ми изписват месеците и годините.Обаче не пише да им дължа суми за това време.Така че не виждам къде им е проблема с декларация или без.
Аз лично ще си пасувам както до сега и ще чакам следващата промяна.

# 19
  • Мнения: 1 363
Малей. Ама колко просто и гениално е измислено как да докажеш, че не си живял в страната, а?

Цитат
декларация, към която трябва да има и копие от задграничния паспорт, в което да има датите на влизане и излизане от страната

Kойто е сменил, да кажем, 5 паспорта, и всеки преден е бил връщан и унищожаван, или пък е пътувал с лична карта, или с чуждия си паспорт, или има размазани печати дето не се четат? Трябва да каже "честна пионерска" и да се закълне пред строя ли?

Докато четях цитата и аз това се зачудих. Как точно се взима копие от унищожен паспорт?
Гранична полиция. Как се изискват данните от гранична полиция? Къде се намира тя? Къде трябва да отиде човек от провинцията за да събере нужната информация от споменатата институция?   Confused

Аз все още се чудя дали да ходя да подавам декларации, за отсъствие от станата от година еди коя си. Страх ме е, че проблема може да се задълбочи (бюрокрации и пр) вместо да се разреши лесно и бързо. Току що приет закон и ограничено време за тичане по инстанции.... newsm78...


.

# 20
  • В голямото море...Живот
  • Мнения: 765
Добре,де.Ами ако аз не се прибирам изобщо в БГ,не съм чувала изобщо,че трябва да попълвам бумащини и т.н.Какво става в такъв случай?Не носят ли те вина,че не са ме известили в писмен вид,че имат някакви искания към мен,след като,когато напуснах страната,нямаха такива грандиозни безсмилени изисквания.

Между другото за мен излиза,че съм с прекъснати здравно осигуритeлни права и ми изписват месеците и годините.Обаче не пише да им дължа суми за това време.Така че не виждам къде им е проблема с декларация или без.
Аз лично ще си пасувам както до сега и ще чакам следващата промяна.

И ние си задаваме същите въпроси  newsm78
Ами ако си си живял в Бг,но си бил безработен,не си бил на борса или там каквото и да е,не си ползвал никакъв вид докторски и апте4ни услуги...съответно не си могъл да плащаш здравни осигуровки....какво става в такъв слу4ай???Плащаш 6 вноски накуп и пак си в играта ли?Някак си странно ми се вижда цялата тая история с "4ужденците"  newsm78 а българите???

# 21
  • Мнения: 2 761
Ами ромите?

# 22
  • далечно
  • Мнения: 1 029
последното писмо от Атанас чобанов (Gioia, няма краен срок за подаване на декларацията)



НА ВЪПРОСИТЕ В ПОВЕчЕТО ОТ ПОСТОВЕТЕ ПО-ГОРЕ МОЖЕТЕ НА НАМЕРИТЕ ОТГОВОРИ В http://www.podpiski.org/?u_s=0&u_a=80& 

Дами и господа,
Днес разговарях с директора на  информационния център на НАП, г-н  Мишовски. Той ми съобщи, че е  сформирана работна група, която ще  разгледа нашите предложения за
поправки в декларацията.

Съгласно Данъчно-Осигурителния  Процесуален Кодекс (ДОПК) НЕ Е  ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да се прилагат  доказателства към декларацията. Ако ги  приложите, това може да ускори процеса
на проверка и заличаване на дълговете, но пак повтарям, не е нужно. Това ми  каза г-н Мишовски.

Ще поискам в писмен вид тълкуване на  закона и разяснение от НАП, но в  България започват почивни дни и най- вероятно ще имаме отговор другата  седмица.

Вчера се опитах да се свържа с БНТ, за  да коментирам новината за  освобождаването от здравни вноски. От  редакцията отговориха, че темата не ги интересува. Отказаха ми коментар и излъчиха дезинформацията на НАП, че трябва да се прилага копие от
международния паспорт. Вижте и чуйте тук:

http://news.bnt.bg/content/view/full/226115

Моля, разпространете правилната информация: НЕ Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да се
прилагат доказателства.

Декларацията може да се подаде и по пощата с обратна разписка. Можете да я пратите и по мейл, но само ако имате български електронен подпис, който се купува само в България.

Няма срок за подаване на декларацията по чл. 19и.

Днес отидох и подадох декларация лично в регионалния офис на НАП. Служителката не беше много сведуща. Опита се да поиска копия от паспортни страници, но и отказах и настоях да
приемат декларацията и да ми издадат входящ номер.

Прилагам PDF файла на декларацията, която подадох. Ще продължим натиска към НАП от понеделник, след празниците, докато не публикуват променената декларация и точни инструкции за попълването и подаването, в които изрично пише, че прилагането на
документи НЕ Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО.

Ще опитам също да получа ефирно време в БНТ или в някоя друга телевизия, където
да опровергая това съобщение за прилагане на копия от паспорта към декларацията.

# 23
  • далечно
  • Мнения: 1 029
П.С. въпросът за българите в България, които нямат доходи, също беше част от обсъжданите промени в ЗЗО - обаче не съм следила какво точно приеха за тази група  Embarassed

# 24
  • В голямото море...Живот
  • Мнения: 765
Mr. Green
имах в предвид вси4ки останали,които живеят в БГ

Лорелай,много си из4ерпателна в информацията  Peace
Аз оба4е 4ета и не мога да схвана някои неща  newsm78
не съм в Бг от 2001г,прибирала съм се за 9 дни през 2003 и никога пове4е,с прекратени здравно осигурителни права съм
това озна4ава,4е след като не съм подала молба до края на 2006г сега трябва да заплатя вси4ко,което дължа ли?
Ако сега се върна за постоянно в БГ какво следва?Този нов закон е за освобождаване в бъдеще от здравни вноски или ?

# 25
  • далечно
  • Мнения: 1 029
ДОРОМ, законът визира натрупаните задължения в периода 1999-2007 - т.е. по предишния закон се водехме длъжници и трябаше да платим здравните вноски, натрупани в периодите когато сме отсъствали. Декларацията, която НАП измъдри, е на базата на последните поправки и визира освобождаване от тези мними задължения. Поне преди имаше някаква декларация, че напускаш БГ  и спират да ти начисляват вноски - аз моята я подадох в НАП, ама нещо май не е стигнала информацията до където трябва в техните ИТ системи  hahaha.

В посочения сайт има инфо за процедурата по обратно влизане в НЗОК - ако се върнеш в БГ (май беше плащаш 6 месечни вноски наведнъж  newsm78 - но мойе и 12 да беше).

# 26
  • Монреал
  • Мнения: 1 469
Имам един въпрос към по-запознатите -

След като се попълни и подаде тази декларация, не започва ли още от следващия месец да се трупат пак неплатени вноски? Какво се прави във случая? Има ли някакъв вариант да се освободи човек от вноски напълно, ако е постоянно пребиваващ в чужбина?

П.С. Говорих с консулството тук и ми казаха, че нищо не знаят, да съм търсила в интернет  Rolling Eyes ooooh!

# 27
  • далечно
  • Мнения: 1 029
ТарикМом, през 2006 подадох една декларация на стандарртна бланка в общината - по-точно в Националната Агенция по  Приходите в общината -  с която заявявам, че пребивавам трайно в чужбина от тогава нататък (т.е. ретроактивно не може) и се отписвам от тъпата им система. Но и тогава доста празно ме гледаха служителките -явно не е съвсем ясна процедурата и повечето лели там тълкуват нещата както им дойде (напр. някой във форума май беше писал, че в НАП му казали 'ми плати си задълженията и тогава ще те отпишем').

Обаче по моя случай сега за мое най-голямо учудване в сайта на НОИ пише "Лицето е с непрекъснати здравноосигурителни права" - което е безумно  в моя случай на 'отписана'. НО поне май имам някакъв входящ номер от подадената декларация да им го лепна на челата като си потърсят пак кинти от мен  #2gunfire

# 28
  • Мнения: 3 098


Обаче по моя случай сега за мое най-голямо учудване в сайта на НОИ пише "Лицето е с непрекъснати здравноосигурителни права" - което е безумно  в моя случай на 'отписана'. НО поне май имам някакъв входящ номер от подадената декларация да им го лепна на челата като си потърсят пак кинти от мен  #2gunfire
А моят слу4ай е "Лицето е изклю4ено..."от еди къде си,подала съм заявление,4е в бъдещите години няма да ползвам здравни услуги и въпреки вси4ко,ако не се отписвам всяка година,то запо4ват да ми се трупат.Е,нали съм изклю4ена,как става този номер?
И друго,аз не съм била имала никой път ли4ен лекар,а защо ми водят 1 година преди да замина като осигурена,не знам?За това къде мога да направя справка?
Системата им е безумна,просто всеки път като ида при тях и се смея на тия дето работят там и те не знаят какво то4но.

# 29
  • Мнения: 846
Тепърва заминавам за чужбина, трябва ли да подавам някакви заявления, че спирам да се осигурявам или нещо друго  newsm78
и какво трябва да чакам да премине определения срок от еди колко си дни в чужбина и чак тогава да подавам декларация?

Общи условия

Активация на акаунт