здравните осигуровки - най-накрая!

  • 8 724
  • 78
  •   1
Отговори
# 45
  • далечно
  • Мнения: 1 029
аз се отписах в НАП (което се намира в об6ината ти по местоживеене)

# 46
  • В голямото море...Живот
  • Мнения: 765
Аз пак да попитам
След като няма да се прибирам поне още 2г в БГ как да се отпиша?

# 47
  • Мнения: 2 617
госте, все по някакъв начин трябва да се легитимираш пред Гранична полиция, нали се сещаш  Peace : мисля, че би трябвало и да може и с лична карта. В техните бази данни те намират по ЕГН, име, а не по паспорта ти  Laughing

За цената - не си спомням колко беше преди 2-3 г., когато си правих, ама не беше някаква сериозна сума - от порядъка на 10-15 лева, май.

Изивнявай, ако се повтарям, но бих искала да изясня малко по-подробно: следователно, отива се в Гранична полиция, легитимираш се както следва и по ЕГН ти изваждат справка за периода, за който не си бил в България?
Със задна дата ми се струва малко вероятно да се подава Декларация за освобождаване, но аз ще пробвам. Има ли и други като мен?

Последна редакция: пт, 13 юни 2008, 12:10 от Tsugumi

# 48
  • далечно
  • Мнения: 1 029
отива се в Гранична полиция, легитимираш се както следва и по ЕГН ти изваждат справка за периода, за който не си бил в България?

да, инфо от преди 2 години, не вярвам да се е променило

Аз съ6о подадох декларация със задна дата, но тогава пресните промени в ЗЗО не бяха приети (дълга история). СЕГА промените визират то4но освобождаване от мнимите минали дългове
натрупани 2000-2007. Отписването от НЗОК е отделно и за бъде6и периоди.

# 49
  • Мнения: 2 617
отива се в Гранична полиция, легитимираш се както следва и по ЕГН ти изваждат справка за периода, за който не си бил в България?

да, инфо от преди 2 години, не вярвам да се е променило

Аз съ6о подадох декларация със задна дата, но тогава пресните промени в ЗЗО не бяха приети (дълга история). СЕГА промените визират то4но освобождаване от мнимите минали дългове
натрупани 2000-2007. Отписването от НЗОК е отделно и за бъде6и периоди.

Благодаря ти!
Следователно, има обратно действие  Peace

Последна редакция: пт, 13 юни 2008, 15:16 от Tsugumi

# 50
  • Мнения: 1 550
отива се в Гранична полиция, легитимираш се както следва и по ЕГН ти изваждат справка за периода, за който не си бил в България?

да, инфо от преди 2 години, не вярвам да се е променило

Аз съ6о подадох декларация със задна дата, но тогава пресните промени в ЗЗО не бяха приети (дълга история). СЕГА промените визират то4но освобождаване от мнимите минали дългове
натрупани 2000-2007. Отписването от НЗОК е отделно и за бъде6и периоди.
Благодаря ти!
Следователно, действието е и с обратно действие  Peace

Аз подадох преди 2 години (2006) декларация за освобождаване и от 2006 насам не се натрупали други начисления. Но за периода 2000- 2006 начисленията си стоят. Служителката тогава беше казала, че има някаква давност т.е в един момент дълговете за 2000 година ще бъдат опростени, в последствие за 2001 и т.н. Когато бях там ми показаха извадка от Гранична Служба с датите на излизане и влизане. Значи НОИ има достъп до тази информация и се чудя защо е необходимо отново да вадя такава справка и доказвам, че не пребивавам постоянно в БГ.
Аз не мисля сега като се прибера да предприемам каквото и да е, защото със сигурност пак ще измислят нещо ново Crazy

# 51
  • Мнения: 2 617
Аз подадох преди 2 години (2006) декларация за освобождаване и от 2006 насам не се натрупали други начисления. Но за периода 2000- 2006 начисленията си стоят. Служителката тогава беше казала, че има някаква давност т.е в един момент дълговете за 2000 година ще бъдат опростени, в последствие за 2001 и т.н. Когато бях там ми показаха извадка от Гранична Служба с датите на излизане и влизане. Значи НОИ има достъп до тази информация и се чудя защо е необходимо отново да вадя такава справка и доказвам, че не пребивавам постоянно в БГ.
Аз не мисля сега като се прибера да предприемам каквото и да е, защото със сигурност пак ще измислят нещо ново Crazy

Много неприятно Sad
Аз другата седмица съм решила да се занимавам и с това, после ще докладвам  Crazy ooooh!

# 52
  • далечно
  • Мнения: 1 029
нямам време да пи6а, но моля про4етете новите промени в ЗЗО касаят именно из4истването на миналите/натрупани дългове/на4исления!! Параграф 6

http://lex.bg/laws/ldoc.php?IDNA=2135585206

промените илзязоха в ДВ на 8 април т.г. и са в сила от 1 юли 2008 г

# 53
  • Мнения: 1 550
Да се отчета прилежно Grinning
Миналата седмица се занимавах със здравните осигуровки и не се мина без разкарване и разправии Crazy
Първо се наложи да чакам една седмица за справката от гранична полиция. Оказа се, че не е изкарана до сегашния момент и се наложи да я вадя наново Rolling Eyes Понеже още 2006 година съм подала молба да ме изключат от здравната система, служителката от НАП тръгна да ми обяснява колко наложително било да ме включат обратно в здравната система. В крайна сметка си подадох справката от полицията и попълнения формуляр и се разминах с включването отново в здравната система.
Преди малко проверих в сайта им и всички начисления все още си стоят. Явно не работят толкова бързо Thinking

# 54
  • Мнения: 977
Понеже още 2006 година съм подала молба да ме изключат от здравната система, служителката от НАП тръгна да ми обяснява колко наложително било да ме включат обратно в здравната система.

Много интересно какво ли е били толкова наложително?  newsm78
Какво ли са измислили?... Twisted Evil

# 55
  • Мнения: 1 550
Понеже още 2006 година съм подала молба да ме изключат от здравната система, служителката от НАП тръгна да ми обяснява колко наложително било да ме включат обратно в здравната система.

Много интересно какво ли е били толкова наложително?  newsm78
Какво ли са измислили?... Twisted Evil
И аз това се чудех. Не ми се искаше да се натрупват нови задължения, при положение че аз исках да оправя старите.
Доводите и бяха, че ако ми се наложи лечение в България нямало да бъде възможно след като съм изключена от здравната система.
Отговорих, че ако ми се наложи да се лекувам някой ден в България(в което особено се съмнявам), ще отида в частна клиника или кабинет. И без това вече за всичко си плащаш Crossing Arms

# 56
  • Мнения: 2 617
И аз минах по този път преди месец. Служителката беше абсолютно неподготвена и не знаеше, какво да ме прави, консултира се с всеки, за който се сети, след това аз й обясних задълженията й и накрая нейната работа я свърши някакъв неин колега. "Извинението" беше, че още нямало практика Shocked, на което й отговорих, че ако никога не започнат, така и ще си останат без практика  ooooh!
На мен също надълго ми обяснявааха, как не било хубаво да се заличавам с някакви доводи, че после евентуално ще ми бъдат необходими много средства за лечение тук.

# 57
  • Мнения: 247
Здравейте,включвам се в темата ,която дискутирате,тъй като и аз миналата година имах доста проблеми със натрупани неплатени здравни осигуровки и лихви..След доста колебание,и консултации с хора работещи в тази система прежалих около 500 лева и покрих задълженията си...Съпругът ми се безпокоеше да не би да имам проблеми при пресичане на границата ,след като имам задължения към държавата и затова и се навихме и платих...
Тогава подадох и въпросната декларация за отказ от личен лекар и съответно освобождаване от заплащане на здравни осигуровки...
Скоро си бях в България и буквално последният ден преди да си тръгнем прочетох за промяната в закона...Чесно казано не ми се вюрва дали ще си получа обратно парите..нали уж така пише,но ще се пробвам..Знае ли някой... Simple Smile

# 58
  • Мнения: 352
Ох, пълна мъгла ми е  Confused
На сайта на НЗОК ми излиза:

По пациентска листа на НЗОК за месец АВГУСТ 2008 година: 
Лицето е с прекъснати здравноосигурителни права
Месеци без данни за здравно осигуряване в периода от АПРИЛ/2007 до ЮНИ/2008
Месеци без данни за здравно осигуряване в периода от ЯНУАРИ/2000 до МАРТ/2007


И отдолу са изредени годините ми извън БГ...
Това сега наред ли е? Никъде не пише какво дължа  Confused
 

# 59
  • далечно
  • Мнения: 1 029
Босилек, това което ти излиза зна4и, 4е имаш начислени задължения за тези периоди. Да, сумите не излизат в сайта. Тях трябва сам да си ги изчислиш, ако те интересува има някакви таблици с мин. месечни вноски. Но, след приетите промени в ЗЗО, можеш да се освободиш от старите задължения - виж линкове съм дала по-нагоре. Отписването от НЗОК, от друга стрна, визира ненатрупването на нови задължения в бъдеще

Общи условия

Активация на акаунт