За проблеми на пикочните пътища и бъбреците

  • 68 628
  • 93
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 811
а при изписването ни се назначава - "продължителна, непрекъсната антибактериална профилактика" - със суметролим. Но аз много не бях съгласна с това лекарство (не че е лошо, но за повече от 6 месеца????) и разпитах подробно какво друго мога да направя и така намерих фуролин-а, който не се внася, но лесно се доставя от съседните държави. Продавал се без рецепта. От него от 1 таблетка в аптеката ни правеха 5-10 прахчета - в зависимост от концентрацията на лекарството.

Предполагам, че е със същите съставки като Триметроприм. От Италия ме го донесоха с название "мелоприме" или нещо подобно, а в Англия също е с различно наименование, но съставките са еднакви. Всичките съдържат бисептол, но "смекчен" и още нещо. Утре ще погледна да видя какво точно пише.

# 16
dete_viara, Анадолийска е стара мома, има ли деца? За това, че не е женена знам и от нея, но не знаех, че има деца... Знам, че Кюркчиева има син доктор.

# 17
  • Мнения: 430
Мам-Ам, дъщеричката ти е била на 5г. като са открили е.колите, така ли? До тогава не е имала никакви проблеми. А как ги откриха? Имаше ли някакви оплаквания? Лелеее, аз така се надявам с възрастта този проблем да изчезне, а то..... На Маги са и правили почти всички възможни изследвания без уродинамика. Казаха, че може едва след 4 годишна възраст. Прости невежеството ми, но какво е това изследване?
А относно Пансеф - това е второ поколение Зинацеф. Намерих го с поръчка от кварталната аптека (аптекарките обаче са ми дружки). Проверих в поне още 5, все големи и известни аптеки - не бяха чували дори. Изписа ни го Анадолийска. Произвежда се в Скопие. Излезе ми около 50 лв. Дано не ти се налага да даваш на детето, но имай предвид, че съм насреща. Мога да ти го изпратя.

# 18
  • Мнения: 542
Уродинамиката се прави, за да се разбере при определено количество изпита течност - за колко време бъбреците ще я преработят и какво количество урина ще отделят. Има си критерии и стандарти и за това. Висиш обаче с детето в коридора и го караш да пие вода, а после да стиска, а после да чака и накрая - да се изпишка - няколко пъти (колкото може). За всичко дават инструкции. Междувременно могат да направят и допълнителни изследвания...
За бактериите обаче - не е задължително да имаш проблем с бъбреците или пикочния мехур или друго, за да ги имаш или не. Лошото е че когато не се лекуват могат да причинят проблем и затова е добре да се проверява и да се предприемат мерки. Понякога самият организъм е по-възприемчив към такива неща, може и имунната защита да има отношение, но при всеки си е индивидуално. Най се ядосвам, че това е нещо, което не може да го видиш както сопола и да го изгониш с капки или друго...а трябват изследвания, проби...
Търпение и ... търпение... и много любов за децата ви желая на всички. Simple Smile

# 19
  • Мнения: 811
mumi,
Томова е обяснила какво е уродинамично изследване. Според мен на малки деца не е възможно да се прави. Щерката в момента е почти на 7, но я да я накараш да пие почти литър вода и да чака във ветровития коридор  Close Първия път лапето от притеснение повърна и  й прилоша. Сега знае програмата и не се страхува, но хитрува. Знае, че едва след като се изпиша в "пеещата тоалетна" ходим в Патиланци или София ленд и ......... лъже: Пиша ми се!  Да, ама не ..... и ни връщат по 3-4 пъти докато стане изследването. С него реално измерват силата и продължителността на пишанката. Прекъсвания в процеса /пишане на пресекулки/ е показател за проблем. Отчитат и времето от желанието за ходене до тоалетна и започването.
Като ходим да правим изследването много повече време отделям, за да обясня колко често ходи, колко течности пие, напишва ли се и кога, зацапва ли бельото, изпишва ли се напълно /в началото преди да почнем с Баклофена отива до тоалетна и след 5 минути пак - да се доизпиша/. Мисля си, че доктора е наясно, че децата се притесняват и разчита до голяма степен на наблюденията на майката, а не основно на резултатите от изследването.
Благодаря ти за предложения Панцеф, но ми се иска сега да не й давам антибиотик. Тя постоянно има Е коли, но антибиотик й давам, ако се влоши нормалната урина /белтък, седим./ и кръвната картина.
А наличието на бактерии се познава по: небистра урина, специфична миризма, често ходене до тоалетна, парене при уриниране, зачервяване и сърбеж.
Причините могат да са от най-различен х-р, но трябва да се лекува, защото продължителната инфекция може да доведе до увреждане на бъбреците.

# 20
  • Мнения: 27
Здравейте. сега за първи път взимам участие и за съжаление имам проблем за който искам съвет  newsm78. Мойта дъщеричка е на 1г. и 6м. и открих че днес имаше малко кръв на памперса. И явно я болеше защото плачеше. Утре ще ходим на изследване на урина. Но ако ниакой е имал същото оплакване моля да ми разкаже. Нашата лекарка каза че ситурно е възпалителен процес и аз се тревожа. Thinking много ви мерси мами предварително  bouquet

# 21
  • Мнения: 542
Не се тревожи и паникьосвай, ами си направи справка с бебешкия дневник и върни малко назад, за да си спомниш имало ли е и други проблемчета в тази област, искала ли е много вода или да е отказвала да пие, имало ли е нехарактерен цвят урината и други такива. Ако не те попита докторката, то ти й кажи всичко, което може да има връзка с това - дори и злоядството и апетита имат отношение.
Тази кръв може да от обикновено разраняване на уретера, до много по-сериозни неща, но със сигурност е желателно да ви направят изследване на урина, стерилна урина, кръв и нека не ти звучи прекалено, но и един ехограф на коремни органи, в частност - бъбреци. След всичко това, детски уролог е добре да си каже мнението по всичките изследвания и дано да чуеш само хубави новини и проблемът да се окаже просто някакъв инцидент. Simple Smile

# 22
  • Мнения: 430
здравей,
katosun ти е написала най-важните неща. Само да добавя - измери и температурата и като взимате урина за изследване, използвай стерилни шишенца (от аптеката, вземи по-големи - от 100 мл) и ако можеш , я накарай (дръж) да се изпиша в шишенцето. Преди това разбира се, хубаво я измии.
Сигурно лекарката ви е написала какво да се изследва, но ако е пуснала само ОХИ (общо-химическо изсл.), помоли да ти направят и една микробиология. Така картината ще е пълна. (двете изследвания са общо около 12 лв).
Успех! Дано сте здрави!!!

# 23
Здравейте! Казвам се Кристина и съм изключително доволна, че ми беше препоръчан този форум. От една страна е шокиращо, че моите проблеми се намират в тема, озаглавена "Деца с увреждания и хронични заболявания", но от друга е хубаво да знаеш, че не си сам. Проблемите на моето момиченце започнаха от скоро и аз определено не съм навлязла толкова надълбоко в тази тематика, но прочетох тук няколко познати имена на доктори и определено мога да кажа, че ми се изправи косата. Дъщеря ми се казва Йоанна и е на 6 месеца и половина. Преди около два месеца започна да вдига безпричинна температура. Не беше особено висока- между 37 и 37,8, но все пак беше температура. Първоначално джи-пи-то откри червено гърло. Една седмица пихме Панадол и чайчета, но нещата се влошиха. Минахме на Клацид и гърлото се подобри, но температурата не падаше. Към края на терапията с Клацида тя започна да плаче по време на пишкане. Джи-пи-то предположи, че е пикочна инфекция и ни пусна стерилна урина и без да дочака резултатие от нея, защото детето явно имаше проблем, ни даде да пием Зинат. Тя престана да плаче докато пишка, а в стерилната урина нямаше нищо, но температурата не спадаше. Тогава ни прати в детска консултативна поликлиника на нефролог. Попаднахме на доктор Лилова. Тя установи, че дъщеря ми има двойно и уголемено ляво бъбрече и ни накара да влезнем в болница, за да направят цветна снимка и да установят дали има рефлукс. Няма да коментирам отношението на обслужващия персонал и условията, които заварих там, но се установи, че детето няма рефлукс, а аз не съм мерила температурата правилно(така ми каза Лилова). За нещастие обаче, във втората стерилна урина, която взеха в болницата, имаше някакви бактерии. Лилова не ми каза какви са, но каза, че ще бъдат повлияни от Суметролима, който ми предписа и заради цветната снимка, правена в болницата и който детето трябва да пие в продължение на три месеца. След определе период от 7 дни трябваше да пуснем трета стерилна урина. Вчера получих резултатие от нея и пак има бактерии- някакви коли (така и не можах да ги запомня), които не се влияят от Суметролима. Цялата гадост се състои в това, че потърсих доктор Лилова в болницата, както самата тя ми беше казала и там ми казаха, че е в отпуска. Когато попитах за някаква връзка с нея, те ми се накрещяха, че жената си била в къщи и аз не трябва да я притеснявам.
 Знам, че стана малко дълго, но съм притеснена. Тя все пак е лекуващ лекар на детето и моето джи-пи не смее да направи нищо, защото не е специалист. А аз не мога да седя със скръстени ръце и да чакам Лилова да се върне от отпуска. Явно ходенето ми по мъките едва сега започва, поне доколкото виждам от другите поствания. Препоръчаха ми доктор Чаначев от Пирогов. Кажете, какво да правя? Дайте някакви координати или съвет- да оставям ли Лилова и да търся други или..?
Много, ама много благодаря предварително!

# 24
  • Мнения: 5 531
Телефон на детски урологичен кабинет в Пирогов-9154372,а на детското урологично отделение-9154371.Ние сме ходили при др.Панчев и съм с добри впечатления от него.Чувала съм че др. Момчилов е добър специалист , но нямам преки впечатления  .Нищо не ти пречи да потърсиш и друго мнение или консултация ,след като въпросната Лилова е в отпуска,и не е необходимо тя след това да знае за това.Моятя дъщеря е на 3г. и ние до сега сме имали също доста здравословни проблеми.Аз винаги търся и друго мнение,и винаги всяко от мненията на съответния специалист съгласувам с нашето GP.На нея имам пълно доверие.  bouquetМоята дъщеря е с астма,а миналата година направи остър цистит с усложнения.От тогава периодично е с увеличен пикочен мехур и със задържане на урина в бъбреците ,за последно юли това лято.Следят я на две места и да не казвам голяма дума ,ама засега се закрепихме.Цветна снимка не и направиха защото искаха да я приемат в 3-та градска болница сама ,и мъжът ми категорично отказа и добре че го направи ,защото за нея се оказа ,че това е абсолютно забранено/тя е и с алергия и алерголожката каза че е абсолютно забранено за нея да се прави това изследване/така че засега само я гледат на ехограф и следят урината и.Пожелавам ти успех и щом става въпрос за здравето на твоето дете ,значи твоите притеснения   са основателни и се бори да ти обърнат необходимото внимание. : Party

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 1 162
Имам въпрос към вас, мами. Винаги ли преди да ви открият проблемите са били предшествани от открити бактерии или други отклонения в урината? От прочетеното тук се замислих за малкия, които улавям напоследък като чурка, че в началото започва, прекъсва за секунда и след това пак продължава. Урината му е бистра, няма неспецифична миризма, не ходи често до тоалетна, преди 4 месеца пущахме профилактично изследване на урина, нямаше отклонения, само единични левкоцити. Урината не беше стерилна, но предполагам, че ако имаше бактерии щяха да се засекат при изследването и след това да се направи стерилна урина, за да се видят точно какви са. Навярно се тревожа безпричинно, но ще ви бъда благодарна ако ми отговорите.

# 26
  • Мнения: 542
Не винаги, но това прекъсване при изпишкване не е индикатор за проблем. Впоследствие, обаче, наистина се иска от децата да могат да правят една или две-три плътни струи урина. Това се случва след 2г и половина-3 год, когато контролът на тазовите резервоари е вече установен.
Не винаги при нормалното изследване се установява наличие на бактерии. Това става при изследване на стерилна урина с микробиологично проследяване. При наличие на бактерии в урината - рано или късно проява има - понякога се променя бистротата и цвета на урината (но може и по други причини). За спокойствие - пускате едно изследване на стерилна урина (след добър тоалет - питайте в лабораторията, защото си имат инструкции)


Кристина Йовчева - не се притеснявай след като лекуващият лекар не е оставил координати или заместник да потърсите заместник - за малко или за по-дълго. Родителят винаги се тревожи и не му е работа да е отговорен за това дали положението на детето е спешно или не. След като трябва да се свърши нещо за здравето на детето и лекарят не е на линия - просто потърсете друг. Координати имаш вече дадени, а ако ти интересува телефон на конкретен доктор - мога да помогна за един (ако искаш пиши ми на лични). Simple Smile

# 27
Благодаря ви много! Свързах се с доктор Чаначев от Пирогов, който ми беше горещо препоръчан. Като мине прегледът ще пиша пак, ако може нещо да помогне дадената информация.

# 28
  • Мнения: 2 732
Здравейте -нуждая се от помощ -ако можете да ми отговорите че много се притеснявам!
Ноември месец бяхме болни от бронхит тогава настъпи някаква промяна която се изразяваше в това че пишкаше 2-3 пъти на ден -направиха ни изследвания на урина откриха ни бактерии 10 на 2 и ми казаха че бактерии се лекуват при 10 на 5 -така ли е наистина ? Преди три дена и правих по собствена инициатива изследвания и се оказа че пак има бактерии и то 10 на 3 трябва ли да се притеснявам????-казва се morganella morgannii някой знае ли нещо за тях или къде да прочета???А отделно има и белтък в урината .При ехографски преглед пише че има леки застойки в легенчетата и сенки в паренхима-казаха ми че трябва време за да се оправи -дали е така ???? моля ако някой може да ми отговори нещо да го направи -предварително ви благодаря

# 29
  • Мнения: 2 531
А може ли да ми обясните как взехте стерилна урина на бебе? Моята буба не нададе този месец, няма апетит и за да изключат уроинфекция и пуснаха урина. Взех я с памук в паперса. Всичко е наред , с изключение на бактериите, но незнам как да и взема стерилна урина? newsm78При възрастни се прави първо тоалет, първата порция се изхвърля и до половин час зе носи в лаборатория , а при бебета?!?

Общи условия

Активация на акаунт