Кокичета, минзухари и всякакви цветя вече избуяха на канадска земя - 25

  • 22 225
  • 284
  •   1
Отговори
# 210
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Съжалявам да чуя, че има толкова много болни. Бързо оздравяване на всички!
Милена, от това което пишеш ми е ясно, че вече си решила какво да избереш. Знам за всички неуредици в България, дразнили са ме и продължават да ме дразнят много неща там, но си ми е Родина. А по-важното е, че там са родителите ми - душата ме боли за тях. Съгласих се да дойда в Канада с идеята, че винаги мога да се върна. Но, не е съвсем така. Хич не е лесно. Нито насам, нито натам. Пък и моят избор е интересът на децата ми, а той за сега е тук. Единственото което ме държи и ще ме държи тук е болничната помощ - тя е на ниво. Само да пази Господ и да не се стига до там! В същото време доболничната помощ е под всякаква критика. Само за пример - вече 5-ти месец чакам за час при специалист УНГ. Ще го видя в края на месеца и вече едвам изтрайвам. Преди това ми трябваха 2 месеца да убедя личния ми лекар, че наистина имам нужда от преглед от специалист (на него му отне почти 5 за да ми го намери). Няколко часа след един от поредните му откази, се оказах в спешното, където лекар ме видя на 15-тата минута - показателно за състоянието ми.   Ако имаше на кой да оставя децата за 2 седмици, още преди месеци щях да съм си взела самолета за БГ и да си направя всички необходими изследвания. Да не говорим, че все още се консултирам (по телефона) с българския ни семеен лекар и не знам как, но все успява да постави вярната диагноза, за разлика от тукашните доктори.
За креватчетата (защо ги наричате кошари? Кошарите са от плат и са предназначени основно за игра) - ние купихме от wal mart ето това и сме много доволни.

# 211
  • Мнения: 319
За креватчетата (защо ги наричате кошари? Кошарите са от плат и са предназначени основно за игра)

Аз ги наричам кошари, защото така съм свикнала. Още като бях малка си знаех, че спя в кошара. Тогава не знам дали е имало такива от плат. Пък и може би зависи кой къде е отраснал. Аз съм от Ямбол, и там така му казваме - кошара Peace А тия в Walmart ги гледахме, но може би не бяха добре сглобени защото при съвсем леко бутане имах чувството, че ще се разпаднат. Затова не купихме оттам Rolling Eyes

# 212
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Пчеличка, лошо е било сглобено. Мъжът ми винаги слага и допълнителни винтове за всеки случай. Слава много обича да подскача по леглата (за мой ужас) и нейното не е изключение. Все още е съвсем здраво. Признавам си, не бях гледала какво продават по другите магазини. Един ден минавайки през Wal mart го видях, хареса ми и го взехме на момента (бях в 6-ти месец). Не съжалявам.

# 213
  • Мнения: 5 713
За креватчетата (защо ги наричате кошари? Кошарите са от плат и са предназначени основно за игра)

Аз ги наричам кошари, защото така съм свикнала.
И аз така съм свикнала. Simple Smile Дървена кошара и сгъваема.
Нашата вчера я сглобихме, че съм почти на финала. Simple Smile

# 214
  • Мнения: 270
В същото време доболничната помощ е под всякаква критика. Само за пример - вече 5-ти месец чакам за час при специалист УНГ. Ще го видя в края на месеца и вече едвам изтрайвам. Преди това ми трябваха 2 месеца да убедя личния ми лекар, че наистина имам нужда от преглед от специалист (на него му отне почти 5 за да ми го намери). Няколко часа след един от поредните му откази, се оказах в спешното, където лекар ме видя на 15-тата минута - показателно за състоянието ми.   Ако имаше на кой да оставя децата за 2 седмици, още преди месеци щях да съм си взела самолета за БГ и да си направя всички необходими изследвания. Да не говорим, че все още се консултирам (по телефона) с българския ни семеен лекар и не знам как, но все успява да постави вярната диагноза, за разлика от тукашните доктори.
О, Снежи, ти направо си късметлийка. Съпругът ми има язва, чието състояние личната ни лекарка тук държи да следи. В началото на миналата година имаше някакви проблеми и жената настоя възможно най-бързо да му се направи ехограф на стомаха и гастроентероскопия. Той се обади да си запише час за гастроентероскопия в края на месец март и му дадоха най- ранната свободна дата -28 декември, т.е. след 9 месеца. Така и не дочака въпросното изследване. С една дума- не е за говорене!!!
Нашето легълце също е от Wal Mart и все още е напълно здраво. Синът ми е 18 кг. и скача до припадък в него.

# 215
  • Мнения: 37
Zdraveite momicheta!
Az otdavna ne sam se poiaviavala, no i pochti ot tolkova niamma kirilica i nesmeia da pisha.
Imam edno pitane kym tezi ot vas, koito sa vadili balgarski pasport v Canada. kade si napravihte snimkite i tukashnite pasportni snimki otgovariat li na standarta za balgarskite?
Inache nie sme dobre, oshte si imame baba pri nas i tova e super za men. malkata raste, kakata pravi beli, no nali tova im e rabotata.

# 216
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 919
Обади се на консула и го питай, свестен е и ще ти обясни, а ако има и фото което е запознато с изискваништа за снимките ще ти каже. Тел му е416-696-2420 казва се Румен Каменов

# 217
  • Мнения: 160
Една от причините да се махнем от БГ е състоянието на здравеопазването. Направо се моля да не ми се наложи да търся лекари за нещо сериозно за бебето обаче и Вие какви неща споделяте... Confused А как е положението при педиатрите? Защото уж и в БГ нямали ограничение за направленията но много се оплакват момичетата с по-големи деца че все не могат да отидат при специалист когато се наложи.

Доколкото знам в Канада няма частни кабинети ами ако се наложи второ мнение къде ходите за децата? И масово ли се разболяват децата през зимните сезони както в България?

Ние избрахме Бритиш Колумбия заради мекият климат в сравнение с другите провинции. А Вие как се насочихме към определена провинция?

Затрупах Ви с въпроси  Crazy благодаря предварително .

# 218
  • Мнения: 3 271
Sneji, мъката по родителите ни беше голяма и първия път. А и тяхната към нас Sad Това е нещо, което няма как да измериш, просто е извън всяка класация. Но и ти казваш, че доброто на децата ти е твоят приоритет, както и за нас, и според теб там е по-доброто място, нали? Иначе не сме зле тук, както вече казах... Защо казваш, че обратният път не е толкова лесен? Ние сме програмисти, не виждам каквито и да е проблеми да се върнем на добра работа тук. За децата стреса ще е по-голям, но 1-2-3 години едва ли е толкова непреодолим проблем. Или греша? Мен идеята, че обратния път е лесен ме крепи в голяма степен.
Иначе за болничното облужване ми е ясно, и ме тормози, да Sad Не знам на какво се дължи? Много хора?
Иначе от Еа поемат цялото местене и първите 45 дни там, както и здравни, зъбни и прочие застраховки...
Дано да е за добро. Вярвам, че за 1 год. ще разберем къде ни е мястото, а това не е голям срок, за да не можем да се върнем леко.
Малко ми е особено в момента, а и мисълта за родителите ни винаги ме наранява...

# 219
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
Една седмица след онова боледуване отново започна кашлица, хрема и температура докъм 38,5С. Едната вечер пищя от болки в ухото и гърлото. Мъжът ми му даде Адвил и се успокои. Но кашлицата беше нещо неописуемо.
И това го минахме - всъщност това беше второто ни боледуване около седмица след първото ама нямаше температура и аз отказах да ходя на доктор за да не прихванеме нещо  в допълнение в чакалнята. Та сега като отидохме в спешното заради третото боледуване за малко повече от месец ни направиха снимка на гърдите заради продължителната кашлица. Тази сутрин пак бяхме в спешното - за малко повече от 48 часа вдигнахме 5 пъти температура над 40 градуса с почти непосилно сваляне - комбинация от лекарства и бабешки методи. Точно преди второто голямо вдигане на температура малкия си промени неузнаваемо вида и цвета стана на кръгли червени петна и устните му посиняха - страшна картинка. А за линейката и аз знам че е безпредметно но понеже се наслушах на ценни съвети от "специалисти" реших че така и така докато се опитвам да сваля температурата както аз си знам и си самолекувам детето може поне да ги викнем за всеки случай - което естествено ще ми струва някаква доста симпатична цифра но поне се застраховах че ако направи гърч или някаква тежка реакция ще са попреполовили пътя поне. Да не говорим че за този месец и нещо неопределен брой пъти се наслушах колко по-лесно щеше да го види педиатър в БГ и как трябва да взема мерки я за кашлицата му я за нещо друго - така че нееднократно се чудех колко ли ужасна майка съм та си самолекувам детето и го измъчвам с някакви ледени компреси и не искам да го заведа в спешното където да поотвисиме неопределен брой часове защото и там високата температура не се счита за проблем дори когато се качва само за 5 минути .... абе определено се замислям какво мога да направя за да се квалифицирам в медицинската сфера и да съм по-малко зависима от каквато и да е медицинска система.

# 220
  • Мнения: 449
hand, и мен здравеопазването в БГ много ме дразнеше. Страшни неуредици има, а и най-болно ми е, че мои близки са пострадали от некадърни лекари. Всичко с пари се уреждаше. Тук системата е по-различна. Впечатленията ми от болницата, в която раждах са положителни. Слава Богу досега не ни се е налагало да ходим по лекари за някакви сериозни изследвания. Ползвала съм само веднъж направление за гинеколог. Бях решила да си направя ПАП тест 1 год. след раждането. Чаках 2,5 мес. за дата и още 2 мес. за да излезе резултата. В България това изследване става за 10 дни. Просто се чудя недостиг на хора ли има, на апаратура ли или просто не си дават много зор.  newsm78  

shemet_neveroiaten, много болести, много нещо при вас. Марти доста се е измъчил, че и ти покрай него. Да ти кажа от както съм тук в Канада, непрекъснато чета и се информирам за болести, симптоми, методи на лечение, на самолечение и какво ли още не. Станала съм половин лекар вече. Аз си имам слабост към медицина и ми е интересно да чета де.   Mr. Green В България някакси ми беше по-лесно да ида веднага на лекар ако се наложи, а тук с това чакане на прегледи от днес за след 2-3 мес. или 5-6 часовото чакане в спешното като чели ми налага да се чувствам по-информирана.

Millena, и аз оставам с впечатлението, че сте взели вече решението. Първо да честитя на мъжа ти страхотната оферта, която е получил.  Peace Ти сама го каза, че това веднъж в живота се случва и е логично да последвате мечтата му. И тук се стига неизбежно до компромиса, който ти и децата трябва да направите, загърбвайки всичко в България. Знаеш какво те очаква тук, така че ще ви е по-лесно да тръгнете. А и когато човек тръгне с идеята, че винаги има път назад май му е по-лесно да вземе решението.  Thinking  

# 221
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Милена, писах ти на ЛС.
Шеметната, направо ми се изправи косата. Болестите са моят постоянен кошмар. За съжаление събирането с деца води до повече болести. Дано да сте преминали пика на болестта и Марти да започне да се оправя.
Каролина, всяка майка с раждането принудителностава половин лекар. А пък ние в Канада нямаме и голям избор.
hand, за BC не мога да кажа нищо, никога не съм била там. Ние много се чудихме къде да се установим. Кацнахме в Монреал, бяхме по Квебекската процедира и не искахме да рискуваме да ни върнат (беше много скоро след 11 септември). Торонто ни стана естествен избор и година по-късно се оказахме тук. Не съжаляваме.

# 222
  • Мнения: 919
Каролина, пап теста е едно от стандартните неща които правят на годишният медицински преглед при личния лекар, така няма да ти трябва направление за гинеколог и чакането е доста по малко. Peace
Лекар може да се посети по всяко време и в walk-in clinic където чакането обикновено не е повече от час и половина. Има и педиатрични такива и честно казано аз бих предпочела да ида там отколкото в спешното в случай на температура или лоша кашлица. Ние процедираме така, таткото отива и ни записват казват ни колко трябва да чакаме и след определеното време отиваме и веднага ни приемат.
Наистина здравеопазването им е доста мудно но поне накрая виждаш специалист който е наистина такъв и си разбира от работата а не се опитва да те рекетира както за съжаление се е случвало на доста мои познати в бг.

Millena, работата която сте намерили звучи много добре щом ви осигуряват и средства за преместването и застраховки. Мисля че си права, че за една година няма много да се променят нещата, а и според мен е достатъчно време да се ориентирате. Ти ще имаш ли право да работиш тук?

Шеметке и Мама Десислава, можете да купите от аптеката свещички, казват че по-бързо действали при такива екстремни температури.. нашата педиатъра все ме плаши че ако заведеш бебе с висока температура която не спадне в чакалнята с тайланол, ще му вземат урина с катетър и спинална течност за изследване за менингит, което е доста болезнено.
За Онтарио поне има един телефон на който веднага ви свързват със медицинска сестра и можете да си зададете въпросите и да ти кажат какво можете да давате или какво да направите в случай на гърч 1-866-797-0000

hand, моята мишка цяла зима е хремава въпреки че не ходи на градина постоянно лепи вируси от площадката, какво да направя, не мога да я държа само в къщи, приемам го като нещо нормално. Като се разболее гледам да не я водя на лекар освен ако не продължи повече от 3-4 дни защото шансовете са че ще лепнем някой бонус вирус докато сме при доктора. За второ мнение можеш да идеш на втори доктор, но както вече стана ясно ако ти трябва специалист чакането е отчайващо дълго.
Само ще добавя че до сега само два пъти са ни изписвали антибиотик и двата пъти с препоръка да не го пием ако не стане по зле положението, и двата пъти не сме го пили.. ако бяхме в бг щяха да са и надупчили дупето до сега сто пъти.

ох стана много дълго пак, желая на всички майки Честит Ден на Майката с малко закъснение  bouquet

# 223
  • Мнения: 449
Ние избрахме Бритиш Колумбия заради мекият климат в сравнение с другите провинции. А Вие как се насочихме към определена провинция?

В предишният си пост забравих да отговоря на въпроса ти.  smile3555
Ние бяхме по Квебекската процедура и отидохме в Монреал, но останахме само 2 мес. Мъжа ми си намери работа в Торонто и затова се преместихме и въобще не съжалявам, че стана така. Тук ми харесва повече от Монреал.  Peace

Каролина, пап теста е едно от стандартните неща които правят на годишният медицински преглед при личния лекар, така няма да ти трябва направление за гинеколог и чакането е доста по малко. Peace

Ами ние си нямаме личен лекар и за направлението ходих в walk-in clinic. Верно, че можеше и там да си направя изследването, но като ме вкара лекаря в една стая 2х2 метра и с едно магаре, което беше ужасно направо си поисках направление за моя гинеколог, който ми следя бременността.

# 224
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
Гаргамелчо ние звъняхме на тукашния телефон който е на инфо-санте - голяма измислица беше - ама то навсякъде ни обясняваха че се справяме чудесно и да продължаваме така - правели сме всичко което трябва и да се чувстваме доволни от себе си. Някак си много безпомощно звучаха и смисъла беше ако направи гърч или изгуби съзнание се обадете пак....
За мамите в Квебек а вероятно и в другите провинции не е по-различно - ако викате бърза помощ и имате някаква възможност докато ги чакате си пригответе седалката за кола на детето защото трябва да се монтира в линейката поне на нас това ни казаха.
Искат да е приготвена медикал картата и да е отключена вратата за да могат да влязат, ако сте в къща да са запалени лампите отпред.
От бързата помощ не очаквайте кой знае каква реакция - моето впечатление е, че го играят по-скоро нещо като такси. Може и да могат да помогнат за нещо, но на нас ни казаха, че нищо повече не могат да направят за детето, освен да ни извозят до най-близката болница, а не до детската такава. Ние се отказахме и отидохме сами в детската.
Иначе walk-in клиниките са добър вариант, но лошото е, че не всички работят през почивните дни, а още по-малко през нощта.
Много се надявам да сме овладяли положението с температурата и благодаря за съпричасността   bouquet Hug

Общи условия

Активация на акаунт