НЕСЪВМЕСТИМОСТ НА КРЪВНИТЕ ГРУПИ

  • 90 653
  • 112
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 016
Чувала съм за едно семейство при което е имало голяма несъвместимост и не са могли да си имат детенце . Развели са се заради несъвместимостта . Незная какви кр .групи са били . Това ми го разказа една лекарка . Изключително рядко се срещал подобен проблем .Явно е в някакви проценти   .

# 16
  • София
  • Мнения: 3 524
ето една статия:
Резус - фактор - това вещество (белтък) в кръвта, който притежават 85% от всички хора, и затова се наричат резус-положителни. Останалите 15%, при които този белтък липсва, резус-отрицателни. Резус-фактора се съдържа в еритроцитите в кръвта на човека и макаки-резуса (откъдето идва и името). Отрицателния резус-фактор почти не влияе за живота на човека. Особено внимание трябва да се обърне на жени с резус-отрицателен, които искат да имат бебе.
При съчетание в семейства с "отрицателен резус фактор"при жени и "положителен резус фактор" при мъжа, възниква опасност резус-конфликт, но за щастие, това не винаги се случва. Резус-конфликт може да възникне само в този случай, ако зародиша унаследи резус отрицателен. Тогава кръвта на бебето се оказва чужда за майката: резус-фактора на плода преодоляват плацентата и попада в кръвта на майката, а нейния организъм, възприема това като непознато вредно вещество, и започва да изработва защита - антитела.
Антителата на майката се промъкват чрез плацентата към бебето и атакуват еритроцитите. В кръвта се появяват голямо количество вещества, наричани билирубини. Затова нашето бебе изглежда оцветено в жълт цвят. Тъй като еритроцитите на плода се унищожават неправилно, неговите черен дроб и далак се мъчат да преодолеят този проблем. В края на краищата, и те не се справят. Възниква анемия (низко съдържание на еритроцити и хемоглобин в кръвта).
В такъв случай, защитавайки майката, антителата предизвикват сериозна заплаха за нейното бебе. При тежка форма на резус - конфликт е възможна вътреутробна гибел на плода и аборт през целия период от бременността. С ъщотака са възможни разтройства в главния мозък, слх а иречта. В най - тежките случаи резус-конфликта се проявява във вродено събиране на вода (отоци) на плода, което може да доведе до неговата гибел.
В такива случаи на новороденото помага замяната на кръвта - кръвопереливане. Вливат му едногрупен резус-отрицателна кръв и го привеждат в реанимация. Тази процедура е ефективна само в първите 36 часа след раждане.
За да предпазим бебето от подобни проблеми може и е нужно още преди раждането, при планирането на бременността. Първоначално, трябва да узнаем своята и на мъжа кръвна група и резус - фактора - да направим кръвен анализ.
Несъвместимостта между партньорите по резус-фактор не е повод за притеснение или отказ от мечтите за бебе. Тези 15% жени, при които резус - фактора се оказва отрицателен, са също талкова способни да станат майки на очарователни деца. Перспективата е такава: на жената се налага да дава много често венозна кръв за наличие на антитела. До тридесет и втората седмица на бременността - един път в месец, от 32 до 35 седмица - два пъти в месеца, а след това до раждането еженеделно. Тези процедура, разбира се, не са приятни, но съвършено необходими. По нивото на антителата в кръвта на бременната жена лекарят може да направи изводи за предполагаем резус - фктор при бебето и да определи началото на резус-конфликт.
Като правило, по време на първата бременност резус - конфликт се развива рядко. При повторни бременности вероятността на проблема се повишава.
Сега развитието на резус-конфликта може да се предотврати чрез въвеждане на специални ваксини - анти - резус - имуноглобулин - веднага след първото раждане и даже след прекъсната бременност. Този препарат свързва агресивните антитела, образуващи се в кръвта на майката и заплашващи бъдещото бебе, и ги изхвърлят от организма. Въвеждането на резус - антитела може да се проведе и по време на бременността. Профилактиката с имуноглобулини при резус - отрицателни жени трябва да се проведе в течение на първите 72 часа след раждане, отлепване на плацентата, амниоцетоза, аборт, извънматочна бременност, преливане на кръв.
В наше време медицината успешно се справя с лечението на резус-конфликта.

и още по темата:

http://www.az-jenata.com/index.php?page=article&aid=1013

аз лично не съм чулвала такова нещо като несъвместимост на кръвните групи. чувала съм  за наличие на антитела у жената срещу сперматозоидите на мъжа, (имунологична несъвместимост) наличие на авто антитела срещу собствената яйцеклетка, ама за несъвместитми кръвни групи Shocked

# 17
# 18
  • Мнения: 526
много полезна информация  Hug Благодаря  момичета   bouquet

# 19
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 265
Съществува т.н. АВ0 несъвместимост.
Не си спомням подробностти , но мисля че се получава , когато майката е кръвна група 0, а бебето А или В.  Майката с нулева група, може да предаде на бебето антитела срещу А и В антигените (т.е. грубо казано срещу собствената му кръв), които да предизвикат разпадане на червените кръвни клетки на бебето. В резултат такива бебета страдат от по-изявена жълтеница.
Не мога да си спомня точно как беше. Но не пречи на забременяване, а по време на бременността.
Има информация в нета, потърси.

# 20
Много благодаря, момичета за информацията, въпреки, че не ме радва особено, тъй като съм с Rh- а мъжът ми е с положителен.Аз досега се чудих на какво се е дължал проблема при първото ни дете-то имаше сърдечен проблем и почина на 2 месеца и тогава ми биха такава инжекция но незнам защо при втория опит направих аборт.Сигурно пак това е била причината.След аборта обаче не ми биха такава инжекция ,знаете ли кога трябва да я няправя, защото вече започнахме опитите и се притеснявам да не се получи същия проблем.Надявам се ,след като медицината е толкова напреднала да нямам рпоблем при следваща евентуална бременност.Пожелавам на всички успех!

# 21
  • София
  • Мнения: 3 524

много съжалявам за това което ви се е случило  Cry
мисля че е най-добре да се консултираш с лекар за тези инжекции.

# 22
  • Мнения: 3 016
Да обаче всеки лекар различно ти казва  .И вече не знам на кого да вярвам .

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 1 081
А в крайна сметка някой знае ли дали  има несъвместимост между кръвните групи като  пречка за забременяване , а не като вече е родено детето .
С две думи жена - мъж , а не жена -бебе?

# 24
  • Мнения: 2 422
Няма връзка за забременяването а за износването на плода.

# 25
  • Мнения: 30
Здравейте,

Искам да попитам, за да съм по сигурна, т.е.  А2 + /пол./ за жена и А1 +/пол./ за мъжа няма проблем за забременяване и износване ?

# 26
  • Мнения: 239
Нцъ Naughty резус фактора и то отрицателен при майката и положителен при бащата влияе на износването а не на забременяването.

 Peace Точно така е! Имам две двойки познати, при които жените забременяха от първо бебеправене, а и женската и мъжката част от двойките са с Rh (-). Майка ми и баща ми пък например са тя с (-), а той с (+) и не е имало никакъв проблем при зачеване, проблемът е дошъл след забременяването, защото аз съм взела от баща ми кръвна група с положителен Rh и тъй като майка ми е с отрицателен резус фактор бременността й е била адски тежка, с много повръщане, седене по болници и т.н. А на моите познати дето и двамата са с (-) явно и бебчето е с (-), защото и двете нямат никакви проблеми с бременността, дори не повръщат. Знам, че на майка са й слагали след раждането инжеция, за да не изхвърли евентуално следващ плод при второ забременяване и това се правело при жени с отрицателен Rh. Но явно проблемите по принцип се получават, ако майката и носеният от нея плод са с различни Rh, а не групи.

# 27
  • Мнения: 130
Здравейте, аз искам да ви споделя как са нещата в нашето семейство! Майками е А-, а баща  ми Б +! Аз съм А+, а сестрами Б-! С мен майками е намала проблем, но със сестрами се е появил, въпрвеки, че тя е била със същия Rh! Сестрами е недоносена и сдва са ги спасили и двете! Предполагам, че проблема е дошил още от това, че бързо е забременяла и не са й били инжекция!

# 28
  • Мнения: 239
Майками е А-, а баща  ми Б +! Аз съм А+

И ние сме така  Grinning

Предполагам, че проблема е дошил още от това, че бързо е забременяла и не са й били инжекция!

kleopatra555, доколкото знам инжекцията се бие след раждането на първото дете, когато майка му е с Rh (-), за да няма проблем със следващо бебче. Да не би да са забравили да й бият инжекция след раждането ти и затова да е имала проблем със сестра ти?

# 29
  • Мнения: 130
Майками е А-, а баща  ми Б +! Аз съм А+

И ние сме така  Grinning

Предполагам, че проблема е дошил още от това, че бързо е забременяла и не са й били инжекция!

kleopatra555, доколкото знам инжекцията се бие след раждането на първото дете, когато майка му е с Rh (-), за да няма проблем със следващо бебче. Да не би да са забравили да й бият инжекция след раждането ти и затова да е имала проблем със сестра ти?


Най-вероятно е това! И аз това си мисля!

Общи условия

Активация на акаунт