Готвите ли с мас?

  • 17 857
  • 137
  •   1
Отговори
# 105
  • София
  • Мнения: 614
Преди да сготвите следващия път с мас, каквато и да била прочетете малко повече за холестерола и ще се откажете много бързо. Може и да е вкусно, но е чиста отрова.

Хайде и аз да ти препоръчам на теб, както и на всички, които използват думата "отрова", , също да прочетете малко повече за холестерола, става ли? Преди да се дават крайни определения, е добре човек да си направи труда и да провери.

Холестерол в немалки количества има в много храни, които използваме ежедневно - сирене, кашкавал, свинско месо, телешко /повече, отколкото в свинското/, риба, салами, краве масло и да не продължавам....Холестеролът е опасен, когато се отлага по стените на кръвоносните съдове, а това става с помощта на транс-мастните киселини. Естествените растителни и животински мазнини -  олио, зехтин, краве масло, говежда и овча лой, свинска мас, почти не съдържат транс-мастни киселини. За разлика от безхолестеролния маргарин и подобни хидрогенизирани мазнини, с помощта на които холестеролът се освобождава в кръвоносните съдове. Така че, отровата я търсете на друго място.

Не мисля, че ако човек използва свинска мас в сладкиши или в манджа веднъж или два пъти месечно, ще си отрови домочадието. Използването й е въпрос на вкус и традиции. Ако на някого му е гнусна и отвратителна - да не я ползва.  А определението "отрова" в случая звучи доста озадачаващо и неуважително. Още повече, когато не е подкрепено със съответните факти.  Peace

# 106
  • Мнения: 2 032
Не. Ама Найджела Лоусън има един начин за приготвяне на печени картофи с гъша мас. Става въпрос за част от коледно ядене. Мисля, че рецептата й е нарочно с гъша мас заради високата точка на горене, те картофите буквално се пържат във фурната.
Правила съм 2 пъти по Коледа значи.
Иначе не готвя с мас.

# 107
  • Мнения: 5 001
Подкрепям поста на Цецето  Peace  Peace  Peace  Peace
И да добавя......Ако системно лишавате организма си от холестерол,то заболяването от Алцхаймер е много вероятно!

# 108
  • Мнения: 1 523
Бабите ни на село едно време да не са готвили с нещо друго?!?

# 109
  • Мнения: 224
Преди да сготвите следващия път с мас, каквато и да била прочетете малко повече за холестерола и ще се откажете много бързо. Може и да е вкусно, но е чиста отрова.

Хайде и аз да ти препоръчам на теб, както и на всички, които използват думата "отрова", , също да прочетете малко повече за холестерола, става ли? Преди да се дават крайни определения, е добре човек да си направи труда и да провери.

Холестерол в немалки количества има в много храни, които използваме ежедневно - сирене, кашкавал, свинско месо, телешко /повече, отколкото в свинското/, риба, салами, краве масло и да не продължавам....Холестеролът е опасен, когато се отлага по стените на кръвоносните съдове, а това става с помощта на транс-мастните киселини. Естествените растителни и животински мазнини -  олио, зехтин, краве масло, говежда и овча лой, свинска мас, почти не съдържат транс-мастни киселини. За разлика от безхолестеролния маргарин и подобни хидрогенизирани мазнини, с помощта на които холестеролът се освобождава в кръвоносните съдове. Така че, отровата я търсете на друго място.

Не мисля, че ако човек използва свинска мас в сладкиши или в манджа веднъж или два пъти месечно, ще си отрови домочадието. Използването й е въпрос на вкус и традиции. Ако на някого му е гнусна и отвратителна - да не я ползва.  А определението "отрова" в случая звучи доста озадачаващо и неуважително. Още повече, когато не е подкрепено със съответните факти.  Peace


Аз също мисля така...

# 110
  • варненка от София
  • Мнения: 4 882
Бабите ни на село едно време да не са готвили с нещо друго?!?

Съгласна съм, че е така, но бабите ни преди години са хранили животните с чисти продукти, сега има много химия и съответно това се отразява и на маста. Друг е въпросът, че мазнините не са особено полезни, растителни, животински....

Въпросът е да се намери баланса, аз лично вече казах, че органически не понасям тази миризма, но това вече е въпрос на вкус.

# 111
  • Мнения: 6 055
Преди да сготвите следващия път с мас, каквато и да била прочетете малко повече за холестерола и ще се откажете много бързо. Може и да е вкусно, но е чиста отрова.
Ами прочетох, да....поста на Цецето показва точно обратното. Ти би ли написала свойте аргументи за това маста е "чиста отрова"?
Аз пък не мисля така, въпреки че не готвя с мас. Ако маста беше отрова, досега едва ли щеше да има жив човек, защото всеки втори поне един път през живота си е опитвал нещо сготвено с мас. Naughty



но бабите ни преди години са хранили животните с чисти продукти, сега има много химия и съответно това се отразява и на маста. Друг е въпросът, че мазнините не са особено полезни, растителни, животински....
Да не би да храниш животни, че да знаеш какво има в "продуктите" както се изрази? В храната с която се хранят домашните животни няма нищо свързано с химия. Хората който имат животни ги хранят с отглеждани от тях растителни култури и нищо друго- може би с изключение на смески и трици, но ако се позамислиш малко и в тях няма нищо химично, защото това са отпадъци от смляно жито. А в него няма химии... Може в комбинатите за яйца, олио и т.н. да ги хранят с продукти съдържащи "много химия", което мога да потвърдя на 100%, но не в храните с който се хранят домашно отглежданите животни. Преди да пуснеш следващият си пост, помисли първо, дали наистина това което ще напишеш е вярно, ако не си, увери се и тогава решавай дали да констатираш! Ако не ми вярваш отиди в някое селце и попитай някоя баба....тя ще ти каже!

Нищо лично, просто констатирам... Wink

# 112
  • варненка от София
  • Мнения: 4 882
Преди да сготвите следващия път с мас, каквато и да била прочетете малко повече за холестерола и ще се откажете много бързо. Може и да е вкусно, но е чиста отрова.
Ами прочетох, да....поста на Цецето показва точно обратното. Ти би ли написала свойте аргументи за това маста е "чиста отрова"?
Аз пък не мисля така, въпреки че не готвя с мас. Ако маста беше отрова, досега едва ли щеше да има жив човек, защото всеки втори поне един път през живота си е опитвал нещо сготвено с мас. Naughty



но бабите ни преди години са хранили животните с чисти продукти, сега има много химия и съответно това се отразява и на маста. Друг е въпросът, че мазнините не са особено полезни, растителни, животински....
Да не би да храниш животни, че да знаеш какво има в "продуктите" както се изрази? В храната с която се хранят домашните животни няма нищо свързано с химия. Хората който имат животни ги хранят с отглеждани от тях растителни култури и нищо друго- може би с изключение на смески и трици, но ако се позамислиш малко и в тях няма нищо химично, защото това са отпадъци от смляно жито. А в него няма химии... Може в комбинатите за яйца, олио и т.н. да ги хранят с продукти съдържащи "много химия", което мога да потвърдя на 100%, но не в храните с който се хранят домашно отглежданите животни. Преди да пуснеш следващият си пост, помисли първо, дали наистина това което ще напишеш е вярно, ако не си, увери се и тогава решавай дали да констатираш! Ако не ми вярваш отиди в някое селце и попитай някоя баба....тя ще ти каже!

Нищо лично, просто констатирам... Wink


Ндаааа, нека да тръгнем от там как се отглежда царевицата, житото и другите фуражни храни, с които се хранят и домашните животни. Чувала ли си за пестициди и по-точно за хербициди? А на ясно ли си, че много често се купуват готови смески за отглеждането на дочашните животни?
Не ми хареса назидателният ти тон и не мисля, че е редно да ми даваш съвет да пускам постове или не. Значи, отраснала съм в семейство на агрономи и все си мисля, че съм подготвена на това, което пиша. Ако питаш баба си преди в житните поля, преди да са познати хербицидите са се синееле макове и ралици, сега просто ги няма, защо ли? Хайде ти се замисли също, права ли си?

# 113
  • Мнения: 573
Всички мазнини, които са втвърдени при стайна температура спомагат за повишение на лошия LDC холестерол, същото важи за бялото брашно, захарта, солта, пълномасленото мляко, сирене, кашкавал и т.н. Освен транс-мазнините има и наситени мазни, които се съдържат в животинските продукти. Всички тези мазнини се лепят по кръвоносните съдове, Цецето.  Wink Единствената полезна животинска мазнина е рибената.
Не напразно България е водеща по броя инфаркти и инсулти. Всеки сам си решава, но малко повече образованост по въпроса не вреди.

Последна редакция: ср, 30 апр 2008, 00:01 от kaigi

# 114
  • Мнения: 730
Правя козунаци и тесто за някои сладки с мас.

# 115
# 116
  • Мнения: 6 055
marulka_s хайде да не спорим за това дали хората използват храни в който има химия или не, защото все пак, не знаем кой с какви храни храни животните си. Аз познавам доста хора,  който не използват храни в който има пестициди, защото всичко е домашно придобито. Вярно е това, че има и такива храни, но с тях хранят животните си големите комбинати, както споменах и в предният си пост, за да може да припечелват повече от животните си, като имо дават яйца, мляко, месо и т.н.. И да питам баба си и да не я питам, знам, че в храните с който храни животните няма никакви пестициди. А и макове и ралици виждам и сега!!! Спирам до тук, защоото темата доби съвсем различен характер!!!!

# 117
  • варненка от София
  • Мнения: 4 882
marulka_s хайде да не спорим за това дали хората използват храни в който има химия или не, защото все пак, не знаем кой с какви храни храни животните си. Аз познавам доста хора,  който не използват храни в който има пестициди, защото всичко е домашно придобито. Вярно е това, че има и такива храни, но с тях хранят животните си големите комбинати, както споменах и в предният си пост, за да може да припечелват повече от животните си, като имо дават яйца, мляко, месо и т.н.. И да питам баба си и да не я питам, знам, че в храните с който храни животните няма никакви пестициди. А и макове и ралици виждам и сега!!! Спирам до тук, защоото темата доби съвсем различен характер!!!!

Последно да кажа, навсякъде вече се пръска, срещу всякакви вредители, било то инсекти, било то плевели, гъбични или вирусни заболявания по растенията, а това си е все химия. Не си мисли, че по селата не се пръска, а всички препарати са под едно наименование - пестициди. Отделните групи се разделят на хербициди, инсектициди, фунгициди, все за нещо се пръска, просто без препарати вече нищо не се отглежда. За това ти казвам, че тонът ти не ми допадна, а и това, което го пиша не е измишльотина, а просто информираност. Дори и по селата се ползват препарати, че то ако не се ползваха на много хора бизнесът им ще замре. Майка ми приживе имаше също така фирма за селскостопански торове и препарати. На царевицата се слага амониева селитра, различни торове, запознай се и тогава ми скачай Tired.

И темата доби такъв характер, просто защото ти ми засвидетелства едно назидателно поведение, което не ми допадна.  Peace

Така както Цецето се аргументира, така и аз се аргументирах, защо не е известно с какво е хранено прасето, каква е царевицата или фуражът, че вече не са така чисти продуктите, както са били на времето при нашите баби и дядовци. Както и казах, че е въпрос на избор ще се яде или ще се готви със свинска мас.

Не смятам повече да ти отговарям, като и да пиша в темата ти.

# 118
  • Мнения: 6 055
че то ако не се ползваха на много хора бизнесът им ще замре.

Да именно, че ще им замре бизнесът, но пък хора който не отглеждат животни с който да припечелят, едва ли биха ползвали препарати и разни от рода, като знаят, че след това те ще го ядат. Замисли се малко. Ти би ли ползвала пестициди в своята градина, като знаеш, че това което си наторила  и пръскала с разни химии, ти ще го ядеш. Каквото и да казваш, не можеш да знаеш на 100% дали всички хора ги използват. Евала, че разбираш от агрономство. Именно и затова мислиш така, но не всички можем да мислим и действаме като агрономи. Това е. Ако имаш да ми кажеш нещо повече ми пиши на ЛС, за да не товарим темата с излишни коментари!! Wink

# 119
  • варненка от София
  • Мнения: 4 882
че то ако не се ползваха на много хора бизнесът им ще замре.

Да именно, че ще им замре бизнесът, но пък хора който не отглеждат животни с който да припечелят, едва ли биха ползвали препарати и разни от рода, като знаят, че след това те ще го ядат. Замисли се малко. Ти би ли ползвала пестициди в своята градина, като знаеш, че това което си наторила  и пръскала с разни химии, ти ще го ядеш. Каквото и да казваш, не можеш да знаеш на 100% дали всички хора ги използват. Евала, че разбираш от агрономство. Именно и затова мислиш така, но не всички можем да мислим и действаме като агрономи. Това е. Ако имаш да ми кажеш нещо повече ми пиши на ЛС, за да не товарим темата с излишни коментари!! Wink

Мила моя, няма хора, които не пръскат, най-простият син камък и го ползват.  Пръскат домати, картофи, пипер, да не говорим кооперациите, които садят царевицата, слънчогледа и после го раздават на хората, не става да се гледа без пръскане, така е изродено всичко и такива вируси и болести има по растенията, че не става без препарати.

Общи условия

Активация на акаунт