Премахват занималните в училищата?

  • 2 714
  • 33
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 700
Не знам за такъв законопроект, но както е казано по-горе системата на делегираните бюджети ги премахва по естествен път. Sad
Преди точно три седмици проучвах въпроса, защото дъщеря ми е в трети клас и от първи април вече уви не ходи на занималня.  Cry За някои хора дете на тази възраст може да е пределно голямо, но АЗ предпочитам да бъде под нечий надзор в училище, отколокото сама у дома. Та, по силата на делегираните бюджети се определя норматив за брой деца (по класове, занимания, увреждания и т.н.) За занималните специално, терминът е полуинтернатна група и задължителният брой деца е 20. Падне ли се под тази бройка, паралелката се закрива, както стана при дъщеря ми, въпреки че беше насред учебната година. Т.е. в някаква степен нещата зависят от самите родители. В началото на годината при нас посещаващите занималня деца бяха 27, но оредяха и резултатът е налице.

В първи клас май във всички училища занималнята е задължителна като опция, а до четвърти оставаше препоръчителна и зависеше от добрата воля на ръковдството и настоятелството. Казвам добрата воля, защото наличието на частна занималня в рамките на училището Х има някакъв финансов ефект и дирeкторите обикновено са демотивирани да търсят държавен вариант. Говоря на база миналогодишния ми опит - в крайна сметка се оказа, че може да има и държавна, но просто родителите трябваше да подскочат.

С всичко това, искам да кажа, че нещата са донякъде в наши ръце (на родителите)...

# 16
  • София
  • Мнения: 478
   Не знам, на първата родителска среща в нашето училище директорката в прав текст ни обясни, че въпреки усилията на ръководството, друг щатове за учители в занималните, освен съществуващите по един за 1,2,3 и 4 клас, им е отказано да бъдат отпуснати. И това за 2006/07 уч. г., преди промените в закона. А дори сега във втори клас много малка част от децата не ходят на занималня и функционират по 1 държавна и 3 частни към настоятелството групи -по една за всяка паралелка, т.е интересът на родителите определено е голям. Но може би при наличието на не много скъпа алтернатива при същите удобства и дори с 1 час по дълго работно време, каквото имат занималните към УН-во, родителите не сме достатъчно настоятелни. Така или иначе, изглежда някои опции по начало ще ни бъдат отнети Close.

# 17
  • София
  • Мнения: 1 752
В нашето училище със съгласието на родителите и като се събират по 5лв месечно ни обясниха, че има нормативна база за наемането на друг педагог за втора група за занималнята, така че варианти явно има. Но зависи от ръководството на училището. С делегираните бюджети и "парите следват ученика" ще се появи и конкуренция сред училищата, а занималнята особено за малките класове се явява сериозно предимство. Та, все си мисля, че който директор си разбира работата, ще намери начин да удовлетвори родителите, които искат занималня за децата си точно за да задържи тези деца в училището.

# 18
  • Мнения: 11 607
щели да бъдат премахнати занималните.

....предполагам за да могат след това да пробият без усилие частните занимални......

# 19
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
щели да бъдат премахнати занималните.

....предполагам за да могат след това да пробият без усилие частните занимални......

  Е,то това е ясно. Sad

# 20
  • Мнения: 11 607
щели да бъдат премахнати занималните.

....предполагам за да могат след това да пробият без усилие частните занимални......

  Е,то това е ясно. Sad

Ама аз и друга причина не откривам.....Защото при нас - занималните са пълни, децата ходят с желание, обичат си много учителите, родителите не са се оплакали, децата - също, напротив - хвалят се,че им е приятно, дори има деца, които искат да бъдат на занималня точно заради купона, който става там.......Децата си пишат домашните, учителите обесняват добре, обръща им се внимание...Та реално погледнато - говоря за нашите занимални - няма причина за да махат занималнята.......

Просто ще разчистят пътя за частните занимални......

# 21
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 И тук има училища,в които занималните са много хубави и децата ходят с желание. Sad
 Обаче на някого явно му пречат.

# 22
  • Мнения: 47 982
Еее, няма ли да има някога тема, свързана с някоя положителна промяна в родното образование
Писна ми вече, избрах училище със занималня в 1,2 и 3 клас, а сега ако ги затворят  #Cussing out

# 23
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Еее, няма ли да има някога тема, свързана с някоя положителна промяна в родното образование
Писна ми вече, избрах училище със занималня в 1,2 и 3 клас, а сега ако ги затворят  #Cussing out

 Или го пускаш в частна или напускаш работа. Confused

# 24
  • Мнения: 47 982
Познай, със син, за който няма място в градината, и дъщеря без занималня какво ще направя: дали ще плащам на две места по *** лева или ще напусна?! Мисля че  е ясно...

# 25
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Познай, със син, за който няма място в градината, и дъщеря без занималня какво ще направя: дали ще плащам на две места по *** лева или ще напусна?! Мисля че  е ясно...


   Sad Никой не мисли за родителите в тази държава.

# 26
  • Мнения: 247
Ползата на държавните занимални е единствено това, че ти гледат детето до 17:00ч. За уроците и домашните- няма да говоря. Когато подавахме молби за занималнята, госпожата ни каза, че на дете се падало по 2 минути занимание с учител Shocked, тъй като имало много желаещи. Записах детето си. Тръгна си и се оказа, че половината домашно го пишем там, а останалото в къщи. Попитах госпожата от занималнята, дали само при нас е така, а тя ми каза, че било масово. Отписах я. Във втори клас ще я запиша единствено защото ще бъда на работа до 17:00ч. и няма да мога да я водя и вземам по обяд. А домашното и уроците- вечер. Няма как...

# 27
  • Мнения: 8 999
Подготовката в занималнята много зависи от конкретния преподавател. През първия срок в училището на дъщеря ми, занималнята се водеше от една доста отвеяна госпожа, която по никакъв начин не успяваше да озапти децата и да ги застави да си учат уроците. Тъкмо бях на път да отпиша дъщеря ми и да се вържа на фльонга, за да успея и на работа да ходя, и с нея да се занимавам, когато въпросната госпожа напусна и на нейно място дойде едно творение на природата, за което нямам думи да се нахваля. Никога не заварих търчащи деца в класната стая, нито веднъж детето ми не се прибра вечер с ненаписано домашно, дава им допълнителни задачи, кара ги да четат допълнително - с една дума върши по-добра работа от класната им.
За жалост, обаче, не е ясно дали тази госпожа ще води занималнята и догодина. Ако изобщо има безплатна занималня за 2ри клас.
Но аз съм склонна да плащам колкото ми кажат /в рамките на разумна сума, разбира се/, ако занималнята се води от тази госпожа, но на частно, в училището.

# 28
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
  baibibi,и на мен много ми похвалиха занималнята в училището,което сме избрали пък ще видим. Peace

# 29
  • Мнения: 2 700
Сори за оффа, но защо си мислите, че в занималните трябва да има "занимания с учител" newsm78.  За мен занималнята трябва да бъде място, на което детето да може да се самоподготви и ако случайно има някакъв въпрос да има на кого да го зададе. Ако остане свободно време, нека да им дават нещо допълнително, но постът на мега7703 ме озадачи. Thinking

Общи условия

Активация на акаунт