Задълителна ли е следродилната депресия

  • 1 238
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
Аз не сам имала следродилна депресия. Напротив бях много щастлива и доволна, че вече всичко страшно(имам предвид раждането) е минало, че си гушкам бебето, че корема вече го нямаше и започнах да си влизам в старите дрехи. Преди да родя ме бяха обхванали едни мрачни настроения, но не беше толкова страшно. Преди 2 седмици Яна стана на 1 годинка и покрай това се сетих за емоциите от преди година.

# 16
  • На небето
  • Мнения: 5 530
И аз не съм имала, следродилна депресия. Но много исках това бебе и много му се радвах. Първите месеци не можех да му се нарадвам все си го гушках и не исках да се отделя от него и за секунда. Беше много хубаво.  smile3541 Въпреки, че сега ми дотяга понякога и си поплаквам, ама то с такова криво дете. По цял ден все реве, не иска да спи, все иска нещо и аз не мога и да мръдна дори. Абе тежичко ми е гледането му, но пък за щастие нещата не се усложниха с подобна депресия. Че незнам как щях да се справя инъче.

# 17
  • Мнения: 639
Досега все майки - късметлийки са ти отговорили дето са нямали депресия. Аз пък имах и с двете деца. Първия път доста тежка, живеехме със свекърва ми в един апартамент и нещата бяха доста драматични. Подкрепа каквато и да е от таткото - тц. Спасявах се като излизах в девет сутринта и се прибирах в девет вечерта...после смених таткото...
Сега съм щастлива, имам най-прекрасния мъж на света, обгрижена и задоволена от всичко жена и.......въпреки това пак ме поодруса таз депресия. Дебела, провиснала отвсякъде, все сама - гадното усещане, че живота си върви покрай теб , а ти си "извън играта"...
Добре, че беше подготвен, че иначе големи бели могат да станат с тази следродилна депресия, може такива пукнатини в отношенията да предизвика, че да се чудиш после откъде тръгнала работата...
Разумно е да предопредиш близките си и най-вече любимия "що е то депресия и има ли тя почва у нас" , никой не е застрахован...

# 18
  • Мнения: 436
Не съм имала  поне до сега,  Laughing а може и да не съм я забелязала.

# 19
  • Мнения: 702
Имах много тежка следродилна депресия около 7 месец след раждането

# 20
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Следродилна депресия - какво ще рече това Mr. Green
Не съм имала - нито с баткото,нито с беба.Въпрос на психика е,както и на малко организация.По принцип ако се чувстваш подготвена за бебето (четене,четене,четене и ако може,примерно практика с бебе на някои познати),не позволиш да ти се месят и да те обезкуражават баби и сие,впрегнеш таткото да помага и не се влияеш много от хормоналните промени,няма да я усетиш.А с второто дете май просто не ти остава време за луксове като депресии Mr. Green

# 21
  • София
  • Мнения: 3 787
Аз такова нещо нямам.Още от самото начало,когато ми дадоха бебо в болницата,започнах да се грижа за него с чувството,че цял живот е бил с мен.С прибирането в къщи,въпреки че свеки беше у дома уж да помага,аз си се справях със всичко-гледане на бебо,пране,готвене и нищо не ми тежеше.Напротив-чувствах се страшно щастлива и това чувство се засилва с всеки изминал ден.

Забелязах и друго-моите приятелки,на които не са давли бебоците в болницата да стоят при тях постоянно,всичките прекараха следродилна депресия.Не знам дали има някаква връзка,но на мен ми се отрази много добре това,че бебо беше при мен,макар и да не бях спала почти 3 дена.Всичко си заслужава,та дори и една депресийка Grinning Grinning Grinning

# 22
  • Мнения: 2 032
Мисля, че трябва да се разграничи ревливо-подтиснатото настроение, свързано с промени в хормоните малко след раждането (почти взеки минава през този етап, но той е кратък) и истинската следродилна депресия. Аз познавам само едно момиче, което получи депресия: няма начин да се сбърка това състояние: на нея й трябваше повече от година да се оправи, беше невероятно подтисната, всичко й беше черно, не можеше да се привърже кък бебето, не искаше да излиза навън, предписаха й хапчета, тя не ги пиеше, тряваше да ходи на терапия, май и в болница трябваше да я приемат.

# 23
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Има 3 термина в психологията и психиатрията за състоянието на потиснатост след раждането, които са 3 различни степени:
1. Родилна тъга - почти всички майки имат такава фаза - преодолява се за часове или за дни, хормоните си казват думата и новият начин на живот, не е страшна изобщо!!!
2. Следродилна депресия - едва 1 на 10 майки я преживяват - свързана е с мрачност, нервност, непрекъснати неприятни мисли, та дори и за самоубийство понякога, липса на сън, на апетит, на сексуални желания, секват всички интереси и радости, чувство на голяма вина и на несправяне с бебето, желание да не си майка и т.н. Задължителна е подкрепата на близки, психолог или психиатър, не минава сама, тежко състояние е, независещо от самата жена, която изобщо не желае да е такава, тук волята не помага...
3. Следродилна психоза - много, много рядко състояние!!! - жената страда от халюцинации /вместо 1 бебе вижда 2, чува бебето да плаче, а то спи мирно.../ и от налудни мисли /примерно си мисли, че е Мадона или жената-вамп, убедена е, че бебето я мрази, че някакви хора я следят и т.н./ - задължително е лечение, почти винаги успешно... Най-тежкото състояние е това, то съчетава и симптомите на следродилната депресия, и е опасно...
Дано да съм била полезна с нещо!!!
Бъдещи майки, мислете си, че ще сте от тези 9 от 10 жени, които НЕ преживяват депресия!!! Кураж от една вече преминала депресия, но оцеляла и щастлива майка!!! Весел ден - Деси.

# 24
  • Мнения: 1 215
Ами аз да си кажа откровенно карах много тежка бременност психически и естествено следродилната депресия изобщо не ме подмина. Първите дни не беше толкова страшно, но на третия, четвъртия ден не спирах да рева. Ама само някой да влезеше при мен и аз почвах веднага да рева. Носеха ми бебка по мое желание, да спи до мен на леглото, еми само като я погледнех и веднага почваха да текат тия реки от сълзи. Ама нещо страшно беше, а и аз бях със секцио, та от хълцанията ме болеше, ама на  newsm45 newsm45 newsm45 рев, и пак рев и не мога да спра. А мъжът ми колко си го отнесе.... просто незнам как се справи с мен тогава, за всичко ми беше виновен и като тръгне да ми се извинява .... аз пак newsm45 newsm45
Абе на никой не го пожелавам това, през което минах

# 25
  • Мнения: 951
Не съм карала за щастие.Беше ми трудничко,но държах първия месец да се оправям сама,(е,тати много помагаше,ама той все пак работи и през деня бях сама)времето беше кофти,зима,денят кратък-т.е всички фактори,предразполагащ към депресия,плюс че ти се спи,а пак трябва да кърмиш...но когато видиш своето слънчице забравяш за всичко Heart Eyes

# 26
  • Мнения: 8 769
Сега като прочетох написаното от Деси, разбирам,че първия път съм била в състояние номер едно-от време на време ми се ревеше, нищо друго, повече го правех край креватчето на бебето, умилявах се...и ронех сълзи....понякога и за няма нищо...но наистина беше за кратко. За това си мислех,че съм нямала следродилна депрсия.
Сега имах голяма доза нервност, идваща от наличието на свеки у дома за цЯЯЯЯЛА седмица (и по-скоро от факта,че не можеше да помага качествено и все едно бе третото бебе в къщата,за което трябваше да се грижа) и от странните настроения на "каката", за която идването на бебето си беше нещо ново.
В момента съмн във вид "депресия"-"много съм дебела и грозна" newsm77 newsm45 newsm45 newsm45

Общи условия

Активация на акаунт