кюфтета с бял сос-как правите?

  • 84 671
  • 40
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 314
аз ги правих ,но сложих по-малко кисело млако (по-малко от половин кофичка) мисля си ,че ако е повече млякото вкусът 6те е натрапчив пък аз не обичам ...  Rolling Eyes  станаха разкошни  Hug 

# 16
  • Мнения: 21
 Аз тъкмо се чудех,какво да готвя,но ще пробвам рецептатаи ще пиша  как е станало.Но звучи мн вкусно.Благодаря за рецептата   bouquet

# 17
  • Мнения: 11 607
Ще ги направя за вечеря и ме интересува - белтъците какво да ги правя? Мога ли накрая да ги сложа и тях към соса?

# 18
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Белтъците мислех да си ги направя на омлет, или може да ги ползваш за глазура за сладки, смесени с пудра захар и нялколко капки лимон. Аз лично ще си правя само за мен тази вечер сос, така че ще си сложа 2 жълтъка.
Идва и Великден, могат да се запазят за намазване на козунаците отгоре  Peace

# 19
# 20
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Тази вечер ги направих, много съм доволна , определено пак ще правя!
Мерси на t_ilieva за линковете.Там определено открих още идеи.
Ще ги направя за вечеря и ме интересува - белтъците какво да ги правя? Мога ли накрая да ги сложа и тях към соса?

Да ти кажа в темите които е дала t_ilieva, открих един вариант , където и белтъците се ползват за соса, но там не се слага кисело мляко. На котлона се поставя съд в който към брашното се прибавя малко по малко прецедения бульон в който са вряли кюфтетата до получаването на хомогенна каша. В отделен съд се разбиват жълтъците с няколко капки лимон, и в друг белтъците на твърд сняг, после белтъците се прибавят към жълтъчната смес и всичко се връща към брашнения сос, в който слагаме кюфтетата и чакаме да клокне на тих огън. Сервира се с много магданоз и черен пипер.

# 21
  • Мнения: 11 607
Тази вечер ги направих, много съм доволна , определено пак ще правя!

Тази вечер ги направих, хич не съм доволна, загорих соса, определено няма да повторя в скоро време!

Благодаря за помощта, но....скоро не искам да чуя за кюфтета с бял сос.......

# 22
  • Мнения: 2 142
Не можах да не се изкуша да ви дам и моята рецепта за "кюфтенца с бял сос" . Според мен е лесна, но със сигурност е уникално вкусна и здравословна, защото не запържвам. По принцип и моята рецепта има претенции, да е като в детската градина или поне така казваше баба  Simple Smile

Кюфтета с бял сос

Продукти:
за соса:
1 морков (не много голям)
1 средно голяма глава лук
корени за супа (аз ползвам много понеже обичам аромата им и слагам почти във всичко):
обикновено слагам това, 
1 парче целина (колкото кибритена кутийка)
пащърнак (колкото целината)
корени магданоз
1-2 кубчета зеленчуков бульон или сол на вкус
черен пипер или бял на вкус ( вече не слагам, откакто децата се хранят с нас)
2/3 кофичка кисело мляко, може и цяла,
1яйце
4-5 с.л. брашно с връх

за кюфтенцата:
300-400гр кайма
1/2 ч.чаша ориз
1 яйце
подправки на вкус (чубрица, магданоз, бял пипер- обикновено това слагам)

Забележка: Заради алергията на малката от известно време правя манджиджката с готова свинска кайма на Сами, тя е подправена и единственото, което правя е да я размеся с ориз, даже и яйце не слагам)

Приготовление:
Слагам една тенджера с около 2л вода на котлона. Пускам “корените”, моркова и лука да се варят (около 15-20мин, след като заврят, вече са меки и готови) През това време вече съм приготвила кюфтенцата. Пускам ги във врящия бульон да се сварят. Нужни съм и около 15мин. През това време си приготвям киселото мляко с яйцето. Когато кюфтенцата са готови ги изваждам от бульона и ги оставям настрана, докато приготвя соса. Пасирам зеленчуците в бульона и добавям киселото мляко с яйцето, както и брашното за сгъстяване, сухите бульони или солта и пасирам още веднъж, за да стане всичко гладко. Връщам  на котлона да къкри още 10мин, на слаб огън да се посгъсти, като бъркам отвреме-навреме да не загори. Връщам кюфтенцата в тенджерата и оставям за още 3-4мин преди да изключа котлона. Другият вариант е брашното да се запържи постепенно да се сгъсти бульона, това е класиката, но и пържено избягвам Crazy Поръсвам с една шепа ситно накълцан магданоз.

Добър апетит!
Забележка: Много е вкусно и ако се добавят малко гъби запържени с масло, но аз пак заради децата избягвам. При поднасяне на ястието, запържвам малко масалце с което поливам на тънка струя (прабаба ми запържваше червен пипер в маслото, на мен ми е тежко, но иначе е адски вкусно) или поръсвам със ситно нарязан на колелца зелената част от пресен лук.

Последна редакция: ср, 23 апр 2008, 18:27 от michel

# 23
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
. Тази рецепта я взех специално заради нея от дет.кухня като вземах още храна от там за малката.

ммм... там ги правеха страхотно   chef
Снежка, ще пробвам твоята рецепта

# 24
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Тази вечер ги направих, много съм доволна , определено пак ще правя!

Тази вечер ги направих, хич не съм доволна, загорих соса, определено няма да повторя в скоро време!

Благодаря за помощта, но....скоро не искам да чуя за кюфтета с бял сос.......

:

Мамо Цоцоланке, не се притеснявай, случват се и фалове понякога. За да не ти загори соса, аз не запържвам първоначално брашното с масло и после да прибавям киселото мляко с жълтъците. В една купа си смесвам 3 лъжици брашно, около половин до една чаена чаша кисело мляко и жълтъците, посолявам, разбърквам хубаво с тел, после тази смес я слагам на котлона на бавен огън и малко по малко прибавям водата от кюфтаците , като пак продължавам бъркането с тел, за да не станат буци. Така няма опасност да ти загори соса. После в този сос слагам и кюфтетата и чакам да покъкри малко, като обръщам и сипвам с лъжица сос върху кюфтетата през цялото време. После чак 1 мин преди да е готово, можеш да прибавиш и малко масло.
Ако решиш пак да се пробваш, направи го така, успех!  :bouquet

# 25
  • Мнения: 173
На скоро не съм правила но се сещам , че ми се бяха разпаднали кюфтетата

# 26
  • Мнения: 9 973
На скоро не съм правила но се сещам , че ми се бяха разпаднали кюфтетата
на мен на супа топчета ми се разпадаха Rolling Eyes

# 27
  • тук
  • Мнения: 510
Момичета, някой опитвал ли е да сложи в соса прясно вместо кисело мляко?  newsm78 Аз не харесвам сосове с кисело мляко, защото са ми кисели (може това да е търсен ефект, не знам). Мъжът ми много обича такива кюфтета, а аз заради това кисело мляко нито веднъж не съм правила.
Мерси предварително    bouquet

# 28
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Момичета, някой опитвал ли е да сложи в соса прясно вместо кисело мляко?  newsm78 Аз не харесвам сосове с кисело мляко, защото са ми кисели (може това да е търсен ефект, не знам). Мъжът ми много обича такива кюфтета, а аз заради това кисело мляко нито веднъж не съм правила.
Мерси предварително    bouquet
Да, аз съм го правила соса и с прясно мляко, както се прави бешамелов сос - също е вкусно!  Peace

# 29
  • Там някъде нейде !!!
  • Мнения: 1 136
В този сос си мисля, че този лек кисел вкус им придава страхотния аромат и вкус.

Общи условия

Активация на акаунт