Детска песен - странни асоциации

  • 5 197
  • 42
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 25 615
Въпросните "роклички" са се ползвали при малките деца, които още не са владеели напълно отделителните си процеси по понятни причини - тогава не е имало не само памперси, но и гащи за най-малките. (Е, имало е, но са били привилегия само на по-заможните и интелигентни семейства. Баба ми е спечелила клетвите на свекърва си по този повод, защото "Къде я намери, сине, тази разсипница? Къде се е чуло и видяло на бебе гащи да се обуват???"  Mr. Green).
А, между другото, песничката не е задължителна - на който не му харесва, да не я пее на детето си. Аз лично много я обичах, също и синът ми като беше малък.

# 16
а мен ми се струва, че си чела едно списание за бебета..там авторката го беше написала по същия начин... Thinking ooooh! Thinking

# 17
  • Мнения: 9 991
И на мен ми е странен текста на тази песен
Добре де, някои хора знаят това, за момчетата обличани с рокли, но какво ще си помисли едно дете слушащо тази песен и то няма да я разбере определено.
Защо не измислят по-актуален текст, за днешните деца, след като е толкова актуална и днес тази песен?  newsm78



Аз по бих се притеснявала от вида на Азис , /една звезда, ИДОЛ с голям мащаб в България/например, как бих обяснила на дете то си , защо тоя батко се облича както кака/нищо против , лично/, отколкото текста на тези песен.Аз съм я слушала като малка и никога не съм си правила такава асоциация. Не мисля че би си я направила и всяко друго дете, по простата причина че едва ли разбират и осъзнават какво е педовил , гей и тем подобни.???

Под актуален текст какво се разбира , че като ги слушам днешните песни ми се плаче.

''Искам да стана манекенка, мутра  Joy''-- Ти как го визираш тоя ''модерен '' текст, дай предложение.

# 18
  • Мнения: 5 001
Aз съм израснала с тази детска песничка.....Много е хубава....Явно по-младите майки,които не са израснали с нея не разбират текста или четат по диагонал.... Joy Joy
 Едно време имаше майки,които искаха да имат момиченце,но им се ражда момченце....Докато е малко го обличат като момиче.... ooooh! Да! Познавам такива жени....
 Та песничката е точно за такава майка.Но детето вече е осъзнало,че е момченце и се радва,че са му купили нови панталонки.Ще скрие всички рокли на тавана да не би да хрумне някога на мама....А чичото е споменат в песничката,защото ще му се смее,ако го види пак облечен като момиче....
  Няма нищо педофилско в песничката....

# 19
  • София
  • Мнения: 62 595
Мен ме навява на едни мисли относно настъпващата извратеност на мисленето на възрастните. Вече прилича на параноя, но това е от цялостната несигурност и рискове в обикновения живот тук.

# 20
  • София
  • Мнения: 18 679
Е не, не е истина просто Joy
Народът изтрещя якооооо ooooh!

# 21
  • Мнения: 4 841
Това е втората тема днес, която ме разсмя искрено и с глас (първата е "Омъжих се за момче от село?!? или нещо подобно...)
 Joy Joy Joy

По темата: ще ти разкажа един виц, изводите сама си ги прави.

Мъж отива на психолог. Доктора рисува кръг и пита какво е това. Мъжът отговаря: "Гола жена".
Докторът рисува правоъгълник, мъжът - пак "Гола жена".
Същото се повторило и с кръга, и с елипсата, и с конуса...
Накрая докторът възмутен му казал:
- Абе младеж, на тебе само това ли ти е в главата?
- Ааааааа, докторе, вие ми ги рисувате тия жени!



# 22
  • Мнения: 9 991
Е вица беше хубав Joy Joy Joy

# 23
  • Мнения: 25 615
Написах го вече, но не вярвате. Отворихте ми работа да ровя по етнографски сайтове:

Децата повивали с вълнени пелени. Двата ръба на пелената с ъгъл към главата на детето обшивали със син конец и прикрепвали златна пара, сини мъниста, „челебей”, ключица от пиле и глава от чесън, за да не се урочасва детето. Пелената се превързвала с повой — дълго плетено въже с бели, морави и черни вълнени конци. След петия месец детето обличали с блузка (антерия) от кръста нагоре, а когато почвало да лази, му слагали рокличка, която по кройка приличала на женската дреха. Върху рокличката надявали елече, а на главата калпаче. Кръста му опасвали с тасмичка с „челебей”, свински зъб, глава чесън, мъниста и ключица от пиле, против уроки. След третата година дрехата на мъжкото и женското дете се различавали основно, както при възрастните хора.

# 24
  • София
  • Мнения: 553
 Grinning Честно казано и на мен самият текст на песничката винаги ми е бил странен и малко безсмислен, но по-скоро съм го свързвала с това, че се е търсила някаква рима, отколкото съдържание. Със сигурност се няма предвид някаква педофилия и др. подобни явления  Simple Smile Но пък майка, която си облича момчето в женски дрехи ...  newsm78 Grinning Не мисля, че се има предвид и "универсиалните" дрехи за момчета и момичета, защото ясно се разграничава понятието и "рокля" и "панталонки" и от самото детенце.

# 25
  • София
  • Мнения: 38 499
Чувала съм и за версия, че тази рокличка/риза се е носела, защото с нея е по-трудно да се пълзи.
Считало се е, че не е достойно човечето да пълзи като животинка.
В арабските страни все още обличат малките момченца така.
Песничката е много хубава - вече съм мъж и имам панталонки!

# 26
  • София
  • Мнения: 1 762
Песента е стара и е съобразена с бита от онези години. Затова пък е много хубава  Peace Същото е, като преди години, когато синът ми кандидатсваше след 7 клас, имаше много бисери от сорта- "Каруцата била паркирана на края на нивата"  Laughing или- "Той въртял дребен бизнес от град на град с гребенчета и панделки". Съвсем нормално, сегашните деца знаят, че дори и каруца тя се паркира, а всичко свързано с търговията е бизнес. Няма и най- малък намек за педофилия или хомосексуализъм в тази песен. Просто временета се промунят и ние с тях. По- младите не ги знаят тия неща  Wink   bouquet

# 27
  • Мнения: 1 488
Aбе вие за кавър версия (cover version) на песен не сте ли чували бе хора?  Laughing

# 28
Няма такова нещо. Едно време всички деца са били обличани в някакво подобие на роклички, независимо от пола на детето. И така е било до момента, в който родителите са рашавали, че детето излиза от бебешката възраст - някъде около 4-тата годинка най-късно. А съгласи се, едно дете над 3-4 години се е осъзнало достатъчно като момче или момиче и съответно иска да прилича на майка си или на баща си.
А децата едно време са имали много чичовци и лели, виждали са ги често и мнението им е било важно. За момчетата е важно мнението на чичовците и са искали да се "доказват", да бъдат един вид признати от чичовците си за момчета и оттам за мъже.
Да, ама сега вече не е така и децата от малки са обличани подобаващо на пола.И на мене ми е била винаги много странна тая песен.Само дето аз  си мислех, че е момиче, което иска да е момче #Crazy

# 29
  • София
  • Мнения: 62 595
Какво да се прави като песничките от едно време много се харесват на децата! Много рядко в днешно време се правят хубави български песни за деца. Пак до пари и престиж опира въпросът. За поетите и композиторите е къде-къде по-печелившо да пишат чалга.

Общи условия

Активация на акаунт