Имунизационен паспорт

  • 7 360
  • 23
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 977
Във връзка с информацията, която дадах по-горе, искам да ви разкажа какво се случи при мен, след като се заех да преведа имунизационният паспорт на детето.

ВАЖНО Е, ТАКА ЧЕ ЧЕТЕТЕ ВНИМАТЕЛНО:

Оказа се, че инстанцията, която единствена издава международен имунизационен сертификат, е Столична регионална инспекция за контрол и опазване на общественото здраве.
По-накратко казано - ходих до СРИОКОЗ и там дежурният лекар издава сертификата /принципно става веднага/.

Цялото удоволствие струва 33лв.
Не за това става дума, обаче.
Не става дума дори и за това, че една ваксина бе нанесена с грешна дата, а други 3 въобще не бяха въведени...

Сертификата представлява един обикновен лист, А4 формат с подпис и мижав печат на него.
Нещо, което, сещате се, е много лесно да се фалшифицира.

Това, което очаквах, взимайки този имунизационен паспорт, бе да ме впишат в някакъв регистър, че такъв документ е издаден.
Уви, няма такова нещо.

Така излиза, че само да разполагам с печата /което, сещате се, никак не е трудно/ не ми е нужно да ходя да се занимавам по инстанции и да плащам луди пари за НИЩО.

Та... Исках да ви посъветвам нещо, но незнам какво...
Всеки сам да си направи изводите. Лично аз смятам, че един обикновен превод би ми свършил същата работа, но... Като незнам какво точно ще ми искат в Норвегия.. Действах по установеният ред. Ред, който за съжаление в .бг е само на теория....


Намерих тази информация. Може би някои от вас ги интересува, затова я копвам тук:

Институциите в България, пряко свързани с имунизационните проблеми:


Министерство на здравеопазването: 02/ 981 0111

Имунизации за чужбина: 02/ 831 2017

Национален институт за имунизации и консултации: 02/ 944 6999 – 221

Вчера звъннах на тел. на "Имунизации за чужбина".
От там ми казаха, че трябва да отида с международният паспорт на детето при тях
/РИОКОЗ - бившото ХЕИ - ул. Враня 20/ и да преведат имунизационният паспорт на английски.
Нищо не казаха за легализация /дали е нужна/.
Таксата е 33лв., става за 1 ден.
Работят от 8:30ч. до 17ч. с почивка на обяд.

pamsi, сподели, моля те, защо се наложи да превеждаш и легализираш имунизационният паспорт?
Изискване на държавата, в която си ли е това?
И във фирма за превод и легалзиация ли ходи или в гореспоменатата инстанция?

# 16
  • София/Осло
  • Мнения: 4 541
Мишелка ,ми като имаш време и нерви да ходиш да се разправяш..аз нали ти казах какво направих и беше напълно достатъчно...трябваше да питаш и Марийо дали е правила такови чак стъпки...ама нищо де..поне ще послужи за урок на другите момичета  Laughing Hug

# 17
  • Мнения: 977
Мишелка ,ми като имаш време и нерви да ходиш да се разправяш..аз нали ти казах какво направих и беше напълно достатъчно...трябваше да питаш и Марийо дали е правила такови чак стъпки...ама нищо де..поне ще послужи за урок на другите момичета  Laughing Hug

Да, мила, каза ми, ама кой да слуша...

Както и да е.
Сега ще ходя да се разправям поне да ми нанесат вярно ваксините.

Бясна съм, но май повече съм бясна на себе си, че се вързах на това хоро...

# 18
  • Мнения: 361
имунизационния паспорт на детето само го преведох, а когато направихме и четирите други ваксини, които са задължителни тук, лекарката ги написа на лист формат А4.....всичко това обаче се оказа достатъчно и нямахме проблеми при записването в училище- обикновен превод без легализация беше достатъчен.

# 19
  • Мнения: 3 880
Чета ви темата от време на време и всеки път се чудя кога в БГ ще започнат да ползват интернационални имунизационни паспорти и да спестят подобни преводи на пътуващите, а не да се чудят за какво да приберат 33 лв и с какво писане на А4 листове да си запълват работното време- всичко може да е толкова по-бързо и по-лесно и по-евтино.....Нали уж и те се натискат да са европейци...
Тукашните имунизационни паспорти са на 3 езика (немски, английски, испански) и където и да мръднеш по света се предполага, че лекарите там  трябва да разбират поне един от тези 3 езика (ако не разбират проблемът си е техен, значи не са внимавали достатъчно в час Wink). Доказателство за валидността са само подписите и печатите на лекарите, така че не се лъжете да правите разни легализации- и това ще са пари, хвърлени на вятъра.....

# 20
  • Мнения: 977
Така е...

Оказа се, че и моите пари са хвърлени на вятъра.
Беше напълно излишно да издавам подобен имунизационен сертификат.
Но, разбира се, никой не сметна за нужно да ми каже това предварително.
Нито като се обаждах по телефона, нито като отидах и си платих за документа.
Всичко, което направиха вчера бе да ми въведат корекциите и да ме изпратят по живо по здраво.
На вратата миказаха: "Надали ще ви е нужен документа. По принцип се изисква за студенти, работещи..."

Нямам какво повече да коментирам...  Sad

# 21
  • Мнения: 4 111
Когато ние се се местихме с детето в Гърция трябваше от ХЕИ да ми изкарат справка с имунизациите, преведохме я и легализирахме и тук в една болница вписаха в гръцки имунизационния паспорт ваксините, които са му бити в България. Дали е била нужна легализация освен превода не знам, но я направихме.
Сега ме интересува обратния вариант - нужно ли е да се превежда на български от гръцкия имунизационен паспорт като имената на ваксините са на латиница? Ще се приберем с детето за няколко месеца и предпочитам тези ваксини да са вписани и в българския регистър. Моля, ако някой има информация да сподели!   Simple Smile

# 22
  • Мнения: 24
az kogato vadih imunizacionia pasport na detenceto ot HEI-Plovdiv mi kazaha,4e ne e nujno da pravia prevod i legalizacia ,4e tova si e oficialnia dokument-" vse edno da si pevejda6 pasporta"-mi vika jenata v HEI.Poneje i az taka neznaeh kakvo da pravia.Obiasniha mi 4e te ztova gi izdavat na latinica vsi4ko e vpisano za da moje lekarite da sa naiasno kakvi imunizacii ima deteto.I koto predstavih tozi imunizacionen pasport na malkia tuk v italia,pediatara razbra vsi4ko kakvoto be6e naneseno vatre .Taka ,4e moje bi ne se nalaga da se prevejdat i legalizirat,nezavisimo ,kade otiva6.No pak ne sam na 100% sigurna .Ima dami tuk ,koito sa patuvali pov4e moje niakoi da e po-naiasno po vaprosa

# 23
  • Мнения: 24
A az pak iskam da vi pomolia ako niakoi znae kade moga da otkria imunizacionnia kalendar na Italia neka mi pi6e,a o6te po-dobre 6te e da mi go izprati

Общи условия

Активация на акаунт