Да си представим....

  • 6 466
  • 88
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 399
Ами Калинка, в такъв случай питай направо бихме ли се върнали за 300 евро, да ти отговорим всички със средностатистическия отговор 'не, не бих' и да се успокоиш, че филма е черно-бял, а не че телевизора ти е развален.

Този отговор много ми хареса и го намирам за много точен. И без да съм учила за бизнес, смятам че няма да ми се налага да работя за 300-400?. Доколкото ми е известно, бих имала доход, който би ми позволил да имам доста приличен стандарт на живот. И не знам колко средно статистически българи познавам, но не познавам нито един човек който да си няма тоалетна вкъщи или парно отопление, защо трябва да си представям че аз ще бъда най-изпадналата? newsm78  Моето поколение живее съвсем не лошо, а по-младите от мен, пък имат далеч по-добри перспективи за професионално развитие от връстниците им тук. Имам и достатъчно много познати които живеят в БГ при по-добри условия отколкото други мои познати живеят тук. А пък когато ходя на пазар съм единствената, която мъкне торби. Изобщо, това което искаш да си представя е някакъв пълен абсурд. Не казвам че няма хора, които да живеят по описания от тебе начин, но нямам причини да мисля, че бих била от тях. Културен шок бих изживяла защото вече над 10 години съм извън страната, но и тук го изживявам отвреме на време, а и доста неща ми се струват твърде сходни със ситуацията в БГ.

# 16
  • Мнения: 3 034
Агентка-007 ,  Peace

Калинка, ти не си ли учителка? защото аз не познавам такава, която да работи за едните 200 евро в БГ  newsm78 дори само от частни уроци или извънкласни занимания си докарват поне още толкова. отделен е въпросът ако не му се работи на човек и иска да се прибира след 6-тия час. но тогава с такава нагласа, каквото и да работи все ще е на ръба на съществуването.

Вечерница , мисля че брат ти просто трябва да потърси друг работодател. братовчедка на съпруга ми - незавършила още!, започна работа в по-малък град от Стара Загора като ИТ, взима 650 лева в момента - абсолютно стартово ниво - пробват я все още  Peace

# 17
  • Мнения: 3 423
Как изобщо може да си позволите
да се върнете за 300 евро, не знам.
Може би само с лежане се изкарват
толкова, тоест, ако нищо не правиш.
Ако правиш нещо, няма как да висиш
за тия стотинки. Само мързелите могат
да се задоволят с толкова малко пари.

# 18
Как изобщо може да си позволите
да се върнете за 300 евро, не знам.
Може би само с лежане се изкарват
толкова, тоест, ако нищо не правиш
.
Ако правиш нещо, няма как да висиш
за тия стотинки. Само мързелите могат
да се задоволят с толкова малко пари.


абе не съм много убедена в това, но Щом казваШ, дано да е така....

ако въпросът е бих ли отиШла доброволно да живея в мизерия, не не бих (въпреки, 4е в бг. не съм живяла по този на4ин)

# 19
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Как изобщо може да си позволите
да се върнете за 300 евро, не знам.
Може би само с лежане се изкарват
толкова, тоест, ако нищо не правиш.
Ако правиш нещо, няма как да висиш
за тия стотинки. Само мързелите могат
да се задоволят с толкова малко пари.


Това въобще не е вярно, което си написала. Познавам доста хора, които се смачкват от работа и получават жълти стотинки.

..... само от частни уроци или извънкласни занимания си докарват поне още толкова. отделен е въпросът ако не му се работи на човек и иска да се прибира след 6-тия час. но тогава с такава нагласа, каквото и да работи все ще е на ръба на съществуването.


Гнилото на българската образователна система е, че децата в масовост трябва/ ходят по частни уроци. Искам да вярвам, че един ден няма да им се налага, а часовете в училище ще са достатъчни.

 Stop Не се хващайте за цифрите, като отпорна точка за размишление....И идеята не е, ако се върна ще получавам много повече, правила съм го и т.н.
По-скоро е :  сегашният начин на живот / нещата в него биха ли оказали / оказват ли влияние върху едно решение да се върнете / отново да живеете в България.

Последна редакция: пн, 28 апр 2008, 13:55 от Kalinka

# 20

 Stop Не се хващайте за цифрите, като отпорна точка за размишление....И идеята не е, ако се върна ще получавам много повече, правила съм го и т.н.
По-скоро е :  сегашният начин на живот / нещата в него биха ли оказали / оказват ли влияние върху едно решение да се върнете / отново да живеете в България.

разбира се

# 21
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967

 Stop Не се хващайте за цифрите, като отпорна точка за размишление....И идеята не е, ако се върна ще получавам много повече, правила съм го и т.н.
По-скоро е :  сегашният начин на живот / нещата в него биха ли оказали / оказват ли влияние върху едно решение да се върнете / отново да живеете в България.

разбира се

Как? Ето това ми е интересно....

# 22
  • Мнения: 780
Simplyaven, не говорим за това какви възможности хората от определена професия имат за изкарване на пари в извънработно време. А за това дали е съпоставимо като количество труд и заплащане.

В БГ преподавах във висше учебно заведение, тичах в частно училище, имах частни ученици и водех и вечерни курсове. Сутрин първият ми час започваше в 7.15, вечер приключвах в 21 ч. Можех да си позволя необходимото без да си броя стотинките и успявах и да спестя малко. Но с цената на какво???? И дали щях да мога да работя толкова много, за да поддържам сравнително добър стандарт на живот, ако бях семейна с 2 деца? И колко години щях да издържа на това темпо?

В момента не мога да си представя завръщане в БГ. Не бих го направила във въображаемата ситуация описана от Калинка.

# 23
  • Мнения: 1 107
[И дали щях да мога да работя толкова много, за да поддържам сравнително добър стандарт на живот, ако бях семейна с 2 деца? И колко години щях да издържа на това темпо?
Като прочетох въпроса именно това си представих- колко биха желали да загубят цялото си свободно време, нерви връщайки се у нас и успявайки да живеят нормално. Според мен малко...за съжаление много малко, а и не всеки е ИТ специалист или икономист на мениджърска позиция....

# 24
  • Мнения: 11 315
Аз лично бих се върнала само при реформа на образователната система и то с обратен знак - т.е. да върнат старата, по която повечето сме израснали. Това, което в момента работя от къщи, мога да го работя и оттам. Ще мога дори за забавление да се върна и в театъра, въпреки мизерното заплащане. Няма колега, който да получава повече от 200-300 евро. Confused

# 25
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Не мога да си представя, защото докато бях в Бг не съм била в тази средна статистика Wink, която си описала и не съм заминала за да живея по-добре на вън. Явно съм късметлийка Laughing.

# 26
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Аз лично бих се върнала само при реформа на образователната система и то с обратен знак - т.е. да върнат старата, по която повечето сме израснали.

Това се съмнявам, че някога ще стане.


Като прочетох въпроса именно това си представих- колко биха желали да загубят цялото си свободно време, нерви връщайки се у нас и успявайки да живеят нормално. Според мен малко...за съжаление много малко, а и не всеки е ИТ специалист или икономист на мениджърска позиция....

Горе-долу това имах впредвид ( нещо, на което сме свикнали сега тук, бихме го загубили там и това би ни спряло за крачка назад, дори и да искаме....)

Не мога да си представя, защото докато бях в Бг не съм била в тази средна статистика Wink, която си описала и не съм заминала за да живея по-добре на вън. Явно съм късметлийка Laughing.

Не си единствената, която е заминала по друг повод, а не по-добър живот....Със сигурност, обаче, има нещо, което го прави по-различен, И понякога от нежелание да загубиш това "по-различното" не искаш да направиш крачката назад, дори и да искаш. ( нямам впредвид лично теб, а по принцип)

# 27
  • Мнения: 3 423
А като си помислиш и каква среда би
осигурила за детето си, не си струва.

# 28
  • Мнения: 780
Като прочетох въпроса именно това си представих- колко биха желали да загубят цялото си свободно време, нерви връщайки се у нас и успявайки да живеят нормално. Според мен малко...за съжаление много малко, а и не всеки е ИТ специалист или икономист на мениджърска позиция....

Горе-долу това имах впредвид ( нещо, на което сме свикнали сега тук, бихме го загубили там и това би ни спряло за крачка назад, дори и да искаме....)[/quote]

Така погледнато, най-общо казано - спокойствието (което се дължи на ред обстоятелства).
НО мога да го кажа само защото съм видяла, че може и по друг начин да се живее, а не на база 'някой казал'.

С други думи казано, докато бях в БГ не съм си и помисляла за емиграция. Живеех в собствено жилище (прекалено голямо за сам човек), работех като вол (което в онези времена хората определяха като "късметлийка си, че имаш възможност!"), плащах си сметките, не стоях на студено през зимата (но отоплявах само една стая и все гледах да ползвам нощна енергия), излизах с приятели на вечеря и сладка приказка (ееееехххх, спомени), ходех до морето за по седмица-две. С тогавашните ми разбирания (а и тези на всички около мен) това означаваше, че няма за какво повече да се мечтае. (Както казва мъжът ми: "It's simple. You didn't know any different!")

Да, ама не било така! Имало и по-друг начин на живот, който не се заключава в изкарването на пари и тичането (буквално) между 3 работни места. Оказа се, че има и друг тип хора, които не ти надничат в паничката, за да ти слагат оценки. Оказа се, че имало и друг тип ОТНОШЕНИЯ между хората. Оказа се, че има място, където се чувствам много по-спокойна и сигурна за себе си и семейството си. Ей този живот не си го давам. Предполагам при всеки е различно, но това е моето усещане.

# 29
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
хич не мога да си представям.
ако не бяха децата досега да съм се прибрала вече няколко пъти.

Общи условия

Активация на акаунт