социалните придобивки в държавата, където живея

  • 2 351
  • 19
  •   1
Отговори
# 15
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
много Ще ми е интересно някой да напиШе за Дания, заЩото миналата седмица 4етох една статия, която ме потресе... в положителен аспект, де.
днес не, ама в петък съм в си в къЩи, Ще я синтетизирам. надявам се после моми4етата да потвърдят, или оспорят.

# 16
  • Мнения: 846
Rotsa,   newsm51

благодарности за включването, много пълен отговор, ще си го запазя. Heart Eyes

# 17
  • Мнения: 402
В Дания до преди около няколко години майчинството беше 6 месеца, но вече е 1 година. Майчинството може да се подели между двамата родители. Допълнително, на бащата му се отпускат "задължително" 2 седмици "бащинство" след раждането на детето.  Не малка част от датчанките не се възползават от удълженото майчинство и се връщат на работа по-рано. Но пък расте процента на бащите оставащи в къщи.
Здравеопазването и образованието са безплатни, има и частни "алтернативи", както навсякъде по света.
Данъците са МНОГО високи, колкото по-голям дохода, толкова по- висок данъка. Тъжна тенденция е, че процента на плащащите данъците намалява, за сметка на растящата прослойка на получаващите социални помощи. Но и това не е нов феномен в западна Европа.

Последна редакция: ср, 30 апр 2008, 17:57 от mireille

# 18
  • Мнения: 3 804
забравих да допълня пък към всяка държавна болница или поликлиника има аптека-от която соц.слабите могат да полу4ават лекарства безплатно

# 19
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Германия:
45 дни преди раждане - излизаш в майчинство.
Работещите имат право на 12 месеца + 2 месеца за таткото; кой-кога ще ги вземе е въпрос на договорка с шефа.
Социално слабите имат право на помощ за "бременски" дрехи и първоначалните нужди за бебето (облекло, легло, количка,повивалник, столчето за кола и т.н.)
Раждането е безплатно. Майчинските са % от заплатата през последните месеци, неработилите получават 300Е 1 година, ако е второ дете има бонус от 75Е; детските са 154Е до 18 год. или завършване на обучението.
Майката може да се върне по-рано на работа, като работи 3 дни цял ден и останалите 2 са свободни или 4 "половин" дни;
Кърмачките имат 1 свободен час на ден , който не трябва да отработват или да бъде приспадан от заплатата. Мисля, че имаше и някакво ограничение на командировките  Thinking
Преди и след раждането се полага безплатно акушерка, проследяваща бременността и след раждане 10 визити у дома.
За осигурените  (деца) в ЗК мед. обслужване + зъболекар е безплатно, частно осигурените първо плащат, след това им се възстановяват сумите.
Касите и разни организации поемат т.нар. "Майка + дете- почивка".
Таксите за ясла/градина на "бедните" се поемат от служба за младежта.  Работещите имат право да приспаднат такси от данъците си.


Общи условия

Активация на акаунт