ГЕНЕТИЧНИ И ИМУНОЛОГИЧНИ ПРОБЛЕМИ - тема 2

  • 122 925
  • 1 024
  •   1
Отговори
# 945
  • Мнения: 3 988
И на български е серклаж.  Peace Прави се когато шийката на матката (цервикс) е скъсена и/или отпусната. В България правилния термин е "инсуфициенция на цервикалния канал" (какво ли му е българското на това...).
Серклажът се прави през 16-18 г.с. при необходимост може и по-късно до към 21 г.с. Около маточната шийка се поставят един или няколко шева, които я задържат плътно затворена. Прави се с упойка. Процедурата трае околои 15 мин. Поставя се най-често, когато има проблем с шийката на матката, тоест подпомага я да издържи до края. Прави се когато има разкритие (тоест ясни признаци), а то се установява с гинекологичен преглед. Конците се махат, когато бременността стигне на термин или по преценка на лекаря. Ражда се нормално, ако няма други показания за секцио.

http://www.zdravnitza.com/a/nav/list_center/list_center_id/338/color/4/cat/20

# 946
  • Мнения: 694
Момичета кога може да се разбере дали има проблем с шииката в кой месец става ясно дали трябва да се направи серклаж и с ехограф ли само може да се установи? Hug

# 947
  • Мнения: 365
може, по всяко време, дори според мен е задължително да се прави... за всеки случай и само с ехограф, щото с тези прегледи...
може да се установи дали е скъсена, дали има други притеснителни неща и както кюбит по-долу казва има си време и начин да стане тази интервенция, моята приятелка така износи второто си бебче.

# 948
  • Мнения: 398
vesi2 , на мен още преди икси-то една доки при вагинален ехографски преглед ми каза, че моята шийка била малко по-скъсена, отколкото е нормално и ми каза, че при бременност ще трябва серклаж и много почивка. Ама да си призная, мен ме е страх от подобно нещо, поради две причини- едно, че може да не го направят качествено и да спукат мехура и да се роди преждевременно бебчето в малките месеци (чеох из форума на момиче за такъв случай) и второ, че съм чувала, че май при някои жени не помага това кой знае колко.  Confused Ох, дано не е така, но и аз съм много притеснена и дори не зная обикновено в кой месец се прави серклаж  newsm78
Също така зависи и от друго- може да е скъсена шийката на матката, но си зависи и от здравината на мускулатурата й и колко е издръжлива да закрепи бебчето...Не зная дали няма и някаква профилактична гимнастика за бременни за укрепването на тази мускулатура  newsm78
Дано и други момичета пишат с повече познания. Кюбит, а ти какво знаеш по тези въпроси?  Simple Smile  Hug

# 949
  • София
  • Мнения: 32
puhita, много съжалявам и скоро безпроблемна бременност ти желая.

/x/keral, този вид аборт има физиологична причина (т.е. проблем с шийката на матката) и няма нищо общо с терапията на доц. Конова.

# 950
  • Мнения: 694
 Shocked,как така не е сигурно със серклажа ?Аз мисля че точно зотова го правят значи не е сигурно ,ами защото предната ми бременност искаха да ми правят такова нещо въпреки че шииката беше добре  за всеки случай ,но аз не дадох  Naughty!Сега ще накарам пак да ме прегледат но само с ехограф   нали?Ако имаше проблем дали лекаря щеше да го види  без аз да го питам и променя ли се състоянието на шииката през месеците? Hug
/х/Керал ,Марведа ясно ти го е казала ,че нещата при Пухита са от физиологичен характер и терапията тук не е играла роля,но въпреки всичко пак има едно наум! ooooh!

# 951
  • Мнения: 453
Марведа , vesi2 , аз като се замислих после също стигнах до този извод, но незнам, все още не мога да се доверя. Вече бях на консултация при д-р Тодорова и не съм особено очарована. Не ми позволи да и задам никакви въпроси и доста претупа всичко.

Веси, на теб как върви бремеността, надявам се всичко да бъде наред при теб и да гушкаш бебчо скоро  Hug

# 952
  • Мнения: 3 988
Момичета, Денива, избягвайте да генерализирате и да правите изводи на базата на един-два случая или "една приятелка ми каза".  Peace
Има случаи на жени със по-къси шийки, които са износили плода без проблем, има и жени с нормални шийки, които не могат.
Всеки случай е индивидуален, при всеки има различни фактори, които играят роля.

Денива, виж предния ми постинг тук.
Цитат
Серклажът се прави през 16-18 г.с. при необходимост може и по-късно до към 21 г.с.
Не си прави излишен стрес. Само вреди това. Можем и по-лоши сценарии да си измислим - да ни блъсне кола като отиваме да ни правят серклаж. Ми в къщи няма да дойде никой да го направи. И т.н... Има от лошо по-лошо. Но защо да дърпаме дявола за опашката?!
Успокой се, моля те.

Има гимнастика за стягане на "тази" мускулатура. Ако не можеш да намериш сама, ще потърся аз.  Hug
Просто се опитай, а и другите, да гледате малко по-розово на нещата. Нали надеждата е това, което ни крепи. Защо да я попарваме в зародиш още...  Hug

# 953
  • Мнения: 767
Здравейте момичета пиша ви и аз ,със 4 спонтанни аборта съм последните бременности бях и със серклаж .Първия път беше стандартен серклаж със конец стегнаха шийката но през 25 г.с.получих леко зацапване постъпих в болница лежах нон стоп и така 10 дена бях на легло на системи и всякакви хапове така 10 дена и вечерта на 10 ден просто тръгна много силно да кърви прегледаха ме нямах разкритие през ноща ми тръгнаха болките,до следващата вечер бях на системи и на болки през 5 мин.вече просто не издържах като ме прегледаха имах 3  см.разкритие със серклаж,процеса беше необратим,не испяха да махнат серклажния конец и така бебо го скъса и излезе.Просто не бях на себе си,преведоха бебето в друг град където има неонатологично отделение видях го веднъж и на следващия ден нашето момченце беше починало това беше най големия срив във живота ми имах чувството че просто съм във някой филм и просто че сънувам.Така след 1 гад.се реших да забременея за 4 път.Постъпих в болница без да имам проблеми лежах си отивах само до тоалетна .Един ден просто като станах от леглото прокървях много силно но бебо се развиваше кървях повече от месец .Спря кървенето 13 г.с. ми направиха серклаж по метода на Дешан този път с някакви ленти с цел удължаване на шийката всичко беше добре до онзи 19.11.06 когато просто си легнах в 21.30 и в 22ч.почна да ми става студено завих се до мене в стаята беше една женичка даде ми още едно одеоло,но към 22.30 взе да ме тресе извикахме акушерката измериха ми температурата 39.7имах чувството че ще литна бях в 18г.с.правиха инжекции поспадна малко температурата и след полунощ в 2 часа почнаха да ми текат водите.Сутринта вече не издържах от болки вкараха ме в кюретажната докато маха серклажа се спукаха водите бяха мътни доктора ме погледна и каза плода е мъртъв а 2 дена преди това бях на ехограф всичко беше о.к. направи ми се запис на сърце.Така  поредното 4 разочарование пак беше момченце сега съм пак в началото имам изписана терапия от доц.Конова но не смея да забременявам.Искам да ви кажа че като тръгне и серклажа не помага просто се моля за всички нас да не тръгват да излизат преди да им дойде времето.Дано не съм ви натоварила но това е част от моята история Hug

# 954
  • Мнения: 398
Кюбит,напълно си права, че всеки случай си е индивидуален. Просто исках да зная твоето лично мнение по въпроса, защото ценя високите ти познания и винаги си обоснована. Hug
Що се отнася до притесненията ми- да, много ги имам и от разнообразен характер-вече изживях един мисед и през цялото време вътрешното ми чувство и притеснение, че точно това ще се случи и ще спре сърчицео на бебо, не ме напускаше (нямах никакви основания да си мисля подобни неща, но уви- вътрешно чувство). Въпреки всички добри изследвания, въпреки, че всичко изглеждаше просто перфектно- изследвания, резултати, снимката на бебо, сърчицето си биеше нормално...и 8 дена по-късно ме попариха с диагнозата мисед- без признаци, без нищо лошо да бях усетила, без кървене... После ми откриха и НК-клетките, на които отдадоха причината за миседа. А съвсем наскоро ми казаха и за скъсената маточна шийка и необходимостта от серклаж.
Да, притеснена съм след всичко това, още повече, че за съжаление предишното ми предчувствие стана истина, сега все си мисля да не се случи пак, много е трудно за преживяване, всички го знаем. Да, страх ме, и всички ние си имаме страховете, знаем през какво преминаваме, за да забременеем, през какви мъки, терзания, неволи и лични драми, но по-голямата истина и то обективната истина е, че огромните страхове и съмнения са именно после- след забременяването- всеки един ден, всеки един час, минута- какво става и как се развива бебо, дали всичко се развива добре, дали си бие сърчицето му, дали ще успееш да го запазиш на сигурно и уютно място в утробата си 9 месеца...всеки един ден е борба с тягостни терзания. Ние, с проблемното забременяване, а и с мисед-абортите ,сме по-податливи на всякакъв род евентуални рискови моменти и емоциите ни се провокират и по-лесно. Зная, че трябва да съм по-спокойна, зная, че така не помагам на евентуалната си бременност, сигурна съм, че искаш да ми въздействаш позитивно и оптимистично и това само би помогнало. Оценявам това от твоя страна. HugНо пък и тази новина за скъсената шийка и опасенията на доки заради това за трудното износване, отново ме хвърлиха в паника  #Crazy #Cussing out
И vesi2 много основателно пита- 
Ако имаше проблем дали лекаря щеше да го види  без аз да го питам
Съмнявам се, че лекарите ни казват дори и половината от нещата, които ние трябва да знаем и какво да правим. На мен, в продължение на 15 години, половин БГ -гинеколози и вече половин САЩ - гинеколози, дето се казва, са ми гледали п..., и нито един, ама нито един не ми е казвал за скъсената маточна шийка и това ми го каза едва сега техничарка, която ме гледаше за друго на вагиналния  #Crazy
vesi2, отиди при някой читав гинеколког и внимателно да те прегледа за шийката- наблегни му на вниманието притесненията си и искай да знаеш какво е състоянието и какво е най-добре да направиш- серклаж или повече лежане. Попитай го дали и как се променя състоянито на шийката през бременността, но логично е, че от тежестта на бебо, още повече се скъсява и да има опасност от разкритие.
benito_79, много съжалявам , мила, през целия този ад, през който си преминала. Това е ужасна история, просто е нечовешко да губиш и то 4 пъти бебенцата си. Дано следвашата бременност бъде пълноценна и лека и да родиш здраво бебче! Praynig Hug
Кюбит, благодаря ти, че се включи!   bouquetНаистина, ако ти можеш също да намериш някаква гимнастика за укрепването на мускулатурата, смятам, че на доста момичета ще им е полезно. Аз също ще се разрвя из гугъла, но винаг съм била по-доволна на твоято инфо!  Heart Eyes И ми се ще да разбера и личното ти мнение относно серклажа Embarassed

# 955
  • Мнения: 3 988
denniva, спомняш ли си дългия мейл, който ми беше пратила като се запознахме? Почти ми се прииска да ти го върна обратно сега. Защо не можеш цялата тази позитивност да я излееш в твоята чаша.  Hug
Не искам да омаловажавам болката ти и страха, но не се оставяй те да те владеят.  Hug  Hug  Hug

Аз съм конизирана, което предполага, че шийката ми е скъсена. Мерили са я 2 пъти след конизацията двама различни лекари. И двамата са били на мнение, че при някои жени това е изходното положение. Казват, че по-всяка вероятност няма да се наложи да ми правят серклаж. Но както знаем гаранции (още повече в медицината) няма. Не бих се поколебала нито за миг, ако ми кажат, че препоръчват или че се налага.
Това, че една жена (от колко... хиляди, милиони?) е имала проблем в следствие на серклаж, нищо не значи в моя случай.
Пак давам моя пример: милиони хора са загинали в автомобилни катастрофи, но това че ме е страх и мен да не ме сполети, не ме спира да се качвам в колата. Ако е обратното - тогава става дума за фобия и психотерапията е наложителна.

Нямам време да ровя за упражнения. Просто потърси сет с упражнения за бременни. Обикновено има и такива за инкомпетентен цервикс.  Peace

И отново да напомня, че
Цитат
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=178356.msg8022084#msg8022084
Серклаж е малка хирургическа процедура, която има за цел да държи шийката на матката затворена по време на бременността. Прави се на жени с по-къса шийка (физиологично, при повтарящи се аборти във втория триместър или след конизация). Серклажът се прави обикновено между 15-та и 18-та седмица, когато полодът започва да става по голям и се маха около 37-та.
Аз знам за 2 начина на затваряне на цервикалния канал - специален шев или нещо подобно на кламер.
Нормалната средна дължина на шийката е около 4.2см, при конизирани жени, е около 3.5 до 3.7см. При повечето дори не се налага серклаж. Има доста студии по въпроса.

# 956
  • Мнения: 398
Много съжалявам, Кюбит, за това, през което е трябвало да преминеш! Тежко е, че преминаваме през много такива неприятности, но животът ни е една борба и накрая се забравя болката, когато родим така дългоочакваните си деца.  Hug Сигурна съм, че всички тук ще постигнем мечтата си, независимо трудностите. И каквото се налага-ще го правим, разбира се!
Защо не можеш цялата тази позитивност да я излееш в твоята чаша.  Hug
Добър въпрос, приемам критиката, зная си го, че е така.  Embarassed За съжаление, както вече писах, съм по-скоро умерен песимист, отколкото оптимист, макар привидно от мен да лъха позитивизъм в лични разговори. Старая се да си мисля, че този път ще е различно от първия път, че ще постигна мечтата си до края, но толкова е трудно да се отпусна...Но важното е , че ние всички правим каквото трябва и каквото зависи от нас, за другото Господ и докторите да ни помагат!  Praynig Благодаря за отговора!  Hug

# 957
  • Мнения: 694
БЕНИТО 79, сподели каква терапия ти е назначила Доц.Конова и каква се оказа причината за тези аборти ,защото аз мисля ,че има разлиика м/у аборт и мисед аборт?Ако е не е така някой да ме поправи! Embarassed
/х/Керал да разбирам притесненията ти ,аз също съм притеснена ,а за въпросите към Тодорова  мисля ,че си знае работата и многото въпроси и знание от наша страна понякога не ни помага поне при мен е така колкото повече знам повече мисля и обмислям а няма смисъл да се натоварваме с такива неща трябва да сме позитивни и да вярваме ! HugУСПЕХ   bouquet

# 958
  • София
  • Мнения: 1 220
Искам да попитам момичетата, които вливат интралипид, през колко време го правят ? Четох че е през два месеца, но видях че може и по-често. Аз вливах на 21. 11 и сега се чудя кога да е следващото вливане. Час за Тодорова имам чак за 27.01 доста е далечко и не знам дали няма да пропусна времето за второто вливане. Да уточня не съм бременна все още   bouquet

# 959
  • Мнения: 2 111
Момичета,бихте ли казали мнението си за изследванията ми.Няколко дни се ровя и чета,ясно е,че имам проблем/хипофункция на щит.жлеза/,но дали е много сериозен.Имам час при Тодорова чак за 11.01.09.Притесняват ме високите стойности на МАТ.   
                                референтни стойности
fT4       12.11               12-22 pmol/l

TSH      4.41                 0.27-4.2 mIU/ml

TAT      189.2                до 115 IU/ml

MAT      344.7               до 34 IU/ml

пролактин   50.53       4.8-23.3 ng/ml

Общи условия

Активация на акаунт