Пътуване на дете в чужбина

  • 16 981
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
За документите - паспорт на детето (и твой, разбира се), ако излизате без бащата - пълномощно от него (не съм сигурна дали трябваше да е нотариално заверено, дано някой друг пише), че може да изведеш детето извън България. За течностите, не позволяват повече от 100 мл на опаковка, до 1 л. т.е. можеш да вземеш 10 опаковки от нещо по 100 мл всяка. Повече не е разрешено. Но като минеш контрола, в самото летище можеш да си купуваш каквото решиш и колкото решиш, и да си го качиш в самолета, за там няма проблем. Единствено, цените в летището обикновено са по-високи от тези извън него.
За макаричките нищо не мога да ти кажа.

Това са изисквания за целия ЕС. Можеш да погледнеш изискванията и в страницата на компанията, с която летиш, също и да им се обадиш по телефона за подробности. Никой няма да ти откаже информация.

# 16
  • Мнения: 153
Благодаря много, Вес! Ще пътуваме цялото семейство, вкл. и таткото. Ние имаме паспорти, на малкия ще извадим. Това, че може да се купува от летището и да се внася в самолета е добре. За макаричките ще питам лекарката, която го оперира. Много ми беше полезна информацията ти, изнервена съм покрай предстоящото пътуване и не съм сигурна, че правя всичко както трябва. Благодаря ти още веднъж, желая ти лек и успешен ден!!!

# 17
  • Мнения: 2 575
Само да добавя, че Акт за раждане се изисква единствено в случай на различни фамилии на родителите. Иначе само паспортът на детето е ОК.

# 18
  • Мнения: 2 839
Само да добавя, че Акт за раждане се изисква единствено в случай на различни фамилии на родителите.
Което е ужасно нелепо, защото еднаквите фамилии изобщо не означават нищо  Laughing
При едно пътуване имахме такъв случай. Бяхме голяма група, едното от семействата е ... Иванови да речем. Отделно баща пътува с дъщеря си, те също са Иванови. Ок, ама бащата беше пропуснал момента с пълномощното от жена си. Та по всички граници минаваше с жената на другия Иванов, представяха се за родители на момичето  Laughing

# 19
  • Мнения: 415
И аз да споделя моя опит - ние също сме с различни фамилии и е имало случаи, когато са ни правили проблем /имаме и английски визи в паспортите си / и когато са ни пускали без забележки. Явно , когато искат акт за раждане служителите се престарват.
Аз вече си нося едно копие винаги , за да си спестя излишни разправии.

# 20
  • София
  • Мнения: 6 999
Абе стига бе, не ми казвайте, че не им излиза връзката на родителите и разчитат основно на фамилиите Shocked

Това, което им излиза /поне първоначално/ като прекарат паспорта през четеца е три имена, дата и място на раждане и дали лицето се издирва. Може би имат възможност за по-детайлна справка...знам ли.

Винаги нося и копие от акта за раждане с мен + декларацията от бащата /копие и оригинал/ ако пътуваме без него.

# 21
  • Мнения: 487
Абе стига бе, не ми казвайте, че не им излиза връзката на родителите и разчитат основно на фамилиите Shocked
Тогава хипотетично, мъжът ми може да изнесе децата, ако само навие коя да е жена с неговата фамилия да пътува с него  Shocked

Има и по тежки случай, минавала съм с кола Канадско Американската граница със спящата ми дъщеря в колата. При проверката на митницата дори не й отвориха паспорта, камо ли да я събудят да видят аджаба поне дали е жива.

# 22
  • Мнения: 2 575
Абе що се правят на интересни, като гаранция като проверят паспорта, им излиза цялата родствена връзка на детето.
Ние също излизахме от БГ преди седмица с децата, попитаха ме защо съм с различна фамилия. Ние имаме брак, но съм си с моминската. Изобщо не съм се обяснявала, казах, че с тази фамилия си ми харесва да бъда.
Когато е с двамата родители, на детето не му трябва акта.
Не съм запозната какъв е случая, когато е с единия родител.

Това ИЗОБЩО не е вярно. Миналата година като ходихме до Гърция и на нас никой не ни е искал АКТ за раждане ( ние сме си с различчни фамилии), но тази година излизаме вече 2 пъти зад граница с Ясен и за пръв път на летището ни поискаха Акт - е, нямахме естествено - хората си пуснаха справка ( правят я по телефона обаче) и проблеми нямаше.
Вторият път на Кулата  аз отново не бях взела акта ( щото съм много отворена и бях сигурна, че там НЯМА да го поискат), но не познах - пак го искаха - аз нямах, е, направиха същата телефонна справка, което ни забави 5 мин., но не е болка за умиране.
Имам обаче познати, които поради проблем със системата за справки ( на Калотина ) са си идвали до София, за да си вземат документа.
Изобщо няма значение дали се пътува с двамата родители - ние сме винаги заедно и детето си обяснява, че аз съм майка му щото е голям, но това не върви - ТРЯБВА СИ ДОКУМЕНТ.

# 23
  • Мнения: 1 174

Точно днес ходих в паспортна служба и подадох заявление за паспорт на детенцето.
Поинтересувах се за необходимите документи, които ще ми се изискват на границата, понеже ще бъда без таткото и служителите ме увериха, че при всички случаи ще трябва да имам в себе си копие от акта за раждане на дъщеря ми, както и няколко копия от нотариално заверената декларация - пълномощно от мъжа ми, че мога да извеждам детето ни извън страната.Та, независимо дали ще сте двама родители или не, свидетелство за раждане явно ще е хубаво да се носи.
Моят въпрос, ако мога да го вмъкна в темата, е за текста, написан на пълномощното от таткото.Трябва ли в него да бъде спомената държавата (континента), която ще се посещава и трябва ли също така да бъде описан период от време за излизане от България?

Ще бъда много благодарна, ако тези от вас, които имат опит с подобни документации, го споделят!

# 24
  • София
  • Мнения: 14 708
Най-добре е да направите универсално пълномощно, за да не се налага на всяко излизане да правите ново. Беше нещо в смисъл-

Упълномощавам............да извежда зад граница детето ми........Но това ти го цитирам по памет, като пуснеш търсачката предполагам, че ще излезе, виждах го пълномощното преди време някъде.

# 25
  • Мнения: 1 715
На мен също ми предстои да правя такова пълномощно.Прави се при нотариус.Съпруга ми е питал на границата и са му казали,че трябва да има поне две копия,защото едното остава при граничният полицай.За период незнам дали се пише,но знам че важи 6 месеца.

# 26
  • Мнения: 2 839
Пълномощното вие си решавате какъв текст да бъде. Срока също си е ваш избор, може да е безсрочно.
Заверявате при нотариус и готово.

# 27
  • Мнения: 1 174
Да, благодаря ви! Simple Smile

Имаме вече пълномощното, но се притеснявах някой да не ми направи проблем за оформлението на текста в него, защото го писа една служителка... ooooh! - въобще не ни е слушала какво й говорим!

Нашата декларация е с такъв текст:

"Долуподписаният:
...(трите имена на бащата, ЕГН, номер на лична карта, постоянен адрес)

                               
                                                   ДЕКЛАРИРАМ, ЧЕ

Съм съгласен малолетната ми дъщеря...(3-те имена, ЕГН, дата и месторождение на детето), да пътува извън границите на страната, придружавана от майка си (моите имена и ЕГН)."


Надявам се да нямам проблеми с него. Simple Smile






 

# 28
  • София
  • Мнения: 3 857
Преди месец летяхме до Прага.Ние с мъжа ми имаме еднакви фамилии по рождение, но имаме и брак и съответно с паспорта на детето нямахме проблеми.Но брат ми и снаха ми нямат брак и не бяха взели копие от акта за раждане на племенника.Попитаха ги и те отговориха отрицателно и всички се притеснихме защото живеят в провинцията и няма как да си вземат копие и самолета отлита.Полицая каза изчакайте,взе им паспортите отиде до някъде и дойде след 5-6 минути и каза,че няма проблеми.В Прага от страна на чешката полиция никой нищо не им каза нито при кацането, нито при излитането!Приемам го за напълно нормално, тъй като какво би разбрал един чех от написан на български език акт за раждане! newsm78

Последна редакция: ср, 18 юни 2008, 07:50 от bellatrix

# 29
  • Мнения: 2 839
Тези проверки се правят само на излизане от страната. На чуждите полицаи не им влиза в задълженията да ни проверяват. Целта е да не изнесеш българче в чужбина.

Общи условия

Активация на акаунт