Боб в глинен гювеч

  • 49 767
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Чесъна придава много приятен аромат на боба!  Peace
Ще опитам тази седмица. Щом казваш, че е вкусно.  Hug
Хайде! И после да споделиш впечатления! Надявам се да ви хареса!  Peace

# 16
  • Мнения: 1 205
И аз от вчера се сдобих с глинен гювеч и ще пробвам.

# 17
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Благодаря на всички за отговорите   bouquet
Харесах си някои идеи и утре ще се похваля Party

# 18
  • Мнения: 58
Аз първо го кипвам в тенджера и му сменям две води.След това го изсипвам в гювеча,слагам настъргани моркови, няколко скилитки чесън,джоджен,половин глава лук,нарязан на ситно,малко черен пипер,1-2лъжици ракия-за да уври по-добре,3 печени червени пиперки пак на ситно нарязани.Слагам повечко вода,защото ще ври доста дълго време.Слагам гювеча в студена фурна и включвам на две от възможни четири степени.Когато бобът е почти готов му слагам една подправка,която знам от баба си-рогата мерудия,тази подправка за мен е вълшебна,но доста силна и затова слагам няколко рогчета.Ври още половин час и изключвам фурната.Правя запръжка от останалата половин глава лук и червен пипер.Изсипвам в гювеча,малко кашичка от вода и брашно,разбърквам добре и оставам във фурната,да поври докато тя изстине.Става невероятно вкусно и каквото и количество да направя винаги свършва бързо! Забравих да пиша,че солта я слагам накрая.

# 19
  • Вече на село
  • Мнения: 569
Само  да  попитам  водичката  ,която  му  слагате  трябва  да  е  поне  хладка ,нали?


Добре е да не се долива вода в яденето по принцип, но ако се наложи, няма как и за разлика от всички други, при варивата се долива само студена вода  Naughty

# 20
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Само  да  попитам  водичката  ,която  му  слагате  трябва  да  е  поне  хладка ,нали?


Добре е да не се долива вода в яденето по принцип, но ако се наложи, няма как и за разлика от всички други, при варивата се долива само студена вода  Naughty

Аз доливам хладка вода.  Peace
А няма ли опасност при доливане на студена вода да се спука гювеча? Все пак това не е тенджера, а глина?  newsm78

# 21
  • Вече на село
  • Мнения: 569
Само  да  попитам  водичката  ,която  му  слагате  трябва  да  е  поне  хладка ,нали?


Добре е да не се долива вода в яденето по принцип, но ако се наложи, няма как и за разлика от всички други, при варивата се долива само студена вода  Naughty

Аз доливам хладка вода.  Peace
А няма ли опасност при доливане на студена вода да се спука гювеча? Все пак това не е тенджера, а глина?  newsm78

Ами внимавам да не попадне директно по стените, за дъното няма опасност, докато стигне до долу ...  Mr. Green

# 22
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Днес от 11 часа съм се заловила да правя боб, та досега.
Много хубаво се свари, сложих в началото с боба да се варят лук, морков , целина, чесън заедно с подправките и сол. След около час намалих градусите от 220 на 180 и го оставих  още час и половина, като сложих 20 мин преди да изключа фурната домати и магданоз и последно размих брашно с вода и малко лют червен пипер. Стана хубав, довечера ще дегустираме.

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 481
Днес от 11 часа съм се заловила да правя боб, та досега.
Много хубаво се свари, сложих в началото с боба да се варят лук, морков , целина, чесън заедно с подправките и сол. След около час намалих градусите от 220 на 180 и го оставих  още час и половина, като сложих 20 мин преди да изключа фурната домати и магданоз и последно размих брашно с вода и малко лют червен пипер. Стана хубав, довечера ще дегустираме.
Приятен апетит.Аз да има как ще готвя този боб по-често ма мойте двете кокони хич не го ядат.

# 24
  • Sofia
  • Мнения: 1 434
А да попитам - преди това сменяте ли му няколко пъти водата и държите ли го да престой в нея?

# 25
  • Мнения: 4 358
А да попитам - преди това сменяте ли му няколко пъти водата и държите ли го да престой в нея?

Аз всичко слагам сурово.Боба го кисна една нощ. Готвя го на другия ден. Не сменям води, нищо.
Сипвам боба подправките на силна фурна да заври, после намялям фурничката и той си къкри.
Но ако имаш проблеми със стомаха може да го възвриш едни път и тогава да готвиш.

# 26
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Моят беше пресен и направо го сложих да се вари от фризера.

# 27
  • Мнения: 534
...аз също съм го правила подобно като samotnika, но в запръжката накрая слагам и домат, а и съм го правила повечето пъти с джолан, който слагам още в самото начало...става суууууупер Peace

# 28
  • Мнения: 311
Аз първо го кипвам в тенджера и му сменям две води.След това го изсипвам в гювеча,слагам настъргани моркови, няколко скилитки чесън,джоджен,половин глава лук,нарязан на ситно,малко черен пипер,1-2лъжици ракия-за да уври по-добре,3 печени червени пиперки пак на ситно нарязани.Слагам повечко вода,защото ще ври доста дълго време.Слагам гювеча в студена фурна и включвам на две от възможни четири степени.Когато бобът е почти готов му слагам една подправка,която знам от баба си-рогата мерудия,тази подправка за мен е вълшебна,но доста силна и затова слагам няколко рогчета.Ври още половин час и изключвам фурната.Правя запръжка от останалата половин глава лук и червен пипер.Изсипвам в гювеча,малко кашичка от вода и брашно,разбърквам добре и оставам във фурната,да поври докато тя изстине.Става невероятно вкусно и каквото и количество да направя винаги свършва бързо! Забравих да пиша,че солта я слагам накрая.

рогата мерудия сминдух ли е?

# 29
  • София
  • Мнения: 10 858
Аз първо го кипвам в тенджера и му сменям две води.След това го изсипвам в гювеча,слагам настъргани моркови, няколко скилитки чесън,джоджен,половин глава лук,нарязан на ситно,малко черен пипер,1-2лъжици ракия-за да уври по-добре,3 печени червени пиперки пак на ситно нарязани.Слагам повечко вода,защото ще ври доста дълго време.Слагам гювеча в студена фурна и включвам на две от възможни четири степени.Когато бобът е почти готов му слагам една подправка,която знам от баба си-рогата мерудия,тази подправка за мен е вълшебна,но доста силна и затова слагам няколко рогчета.Ври още половин час и изключвам фурната.Правя запръжка от останалата половин глава лук и червен пипер.Изсипвам в гювеча,малко кашичка от вода и брашно,разбърквам добре и оставам във фурната,да поври докато тя изстине.Става невероятно вкусно и каквото и количество да направя винаги свършва бързо! Забравих да пиша,че солта я слагам накрая.

рогата мерудия сминдух ли е?

И на мен ми е интересно какво е "рогата мерудия"  Thinking

Винаги кипвам боба и изхвърлям водата поне веднъж. Иначе след това не е приятно Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт