За CV-ата и мотивационните писма

  • 8 362
  • 41
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 550
Предполагам, че никоя не пише, че е бременна.
Не е длъжна да отговаря, дори и да я питат, дали.
Тук, в Холандия, по закон нямат право да ти задават такива въпроси.
Нито дали имаш ли планове за скорошна бременност, нито дали имаш деца и т.н. Т.е всичко, което те дискриминира като жена.
Това, че се прави въпреки всичко обаче е друг въпрос.

# 16
  • Мнения: 4 399
Такива неща съм писала само за Германия, а единствения път когато кандидатствах за работа в Австрия, ги оформих по немския образец. Но предполагам, че и в Германия има различия, така че ще опиша как оформяме документи с кандидатстване с мъжа ми:


Изисква ли се поставянето на снимка?    Да

Пишете ли каква националност сте и от какъв пол?  Да, и да не си напиша пола, предполагам че ще се досетят от името ми.  Grinning

Дали сте омъжени и дали имате деца?   Да

Как подреждате годините на завършване
на образование или на професионален опит -
от най-актуалната дата или обратното?   По хронология

Предполагам, че никоя не пише, че е бременна.
Не е длъжна да отговаря, дори и да я питат, дали.

Не съм чула някой да пише. Доколкото знам ако те попитат можеш да откажеш да отговориш или да излъжеш като нямат право да те накажат за лъжата впоследствие. Но това е ако все още не си във фазата, в която ти личи.  Laughing Имам колежка, която е била бременна преди да започне работа, не знам дали още когато е кандидатствала или е забременяла във времето между кандидатстване и започване на работа.  В сферата, в която работя, е възможно нещата да се протакат доста. Както и да е, когато трябваше да си каже, шефовете не бяха много щастливи, но не предприеха нищо, въпреки че беше в изпитателен срок.

# 17
  • Germany
  • Мнения: 1 262
По последни данни, в Германия сега е много добре снимката да е черно-бяла - мода някаква  ThinkingНо тук тя не е задължителна! Мой познат от ХР ме увери, че често наемат хора и без снимки  в СВ-тата и то за голяма компания  Wink
Изобщо не е необходимо да упоменаваш дали си омъжена и дали имаш деца - никой няма право да те пита и не ги и интересува.
Също много важно нещо, което трябва да се включи в СВ-то е обучения - ако си ходила по обучения от предишните ти работи. Сертификати и т.н.
Друго важно за мен е да упоменеш ако имаш препоръки от минали работодатели - много е важно.

Намирам за голяма глупост изискването тук в Германия в СВ-то за работа и образование да се започва от първото ти образование и първата ти работа. Според мен правилното е да си пишеш винаги на първо място последните и актуални раб. места и образование. Моето е така конструирано и няма проблем.
Също не харесвам и СВ, което е написано в таблица, особено по европейските стандартни таблички  ooooh! за мен това е тотална липса на креативност и желание да се покажеш в най-добрата си светлина  Naughty

Последна редакция: нд, 04 май 2008, 11:28 от dezita

# 18
  • Мнения: 3 423
Ха, като се спомена креативност, как би се
гледало на CV, оформено като флайър с
две сгъвки по средата? А разните му там
графични заигравки, орнаменти? Не е ли радикално?!
За професии, свързани с изкуство, ок, но за другите?

# 19
  • Мнения: 4 399
Ха, като се спомена креативност, как би се
гледало на CV, оформено като флайър с
две сгъвки по средата? А разните му там
графични заигравки, орнаменти? Не е ли радикално?!
За професии, свързани с изкуство, ок, но за другите?

Едва ли има някакви правила на кое как ще се гледа, всичко зависи на какъв човек ще попаднеш. Аз го правя така както смятам че в моите очи е най-прегледно. Имай пред вид, че особено в големи компании едно СВ се преглежда за 1-2 мин, пък ако не беше и секунди според статистиката. Това означава, че ако искаш да имаш шанс, би трябвало да поднесеш важната информация въможно най-бързо и прегледно, без 8 прегъвки и фантифлюшки.

# 20
  • Мнения: 3 367
Забравих-за учители,дизайнери и пр. искат освен СВ и мотив.писмо, и т.н. портфолио където прегледно са събрани извадки от предишни проекти,мнения на ученици,линкове към страници ако си правил и пр.
В предишния си пост споменах за загиравките-аз се дразня,споделено от колеги,но може да се гледа с добро око на някои места
Има много писано из нета по темата,от хартията до шрифта,редица компании дават и примерен формат,не бих експериментирала особено
Интересно ми беше да прочета за снимките из Европа,интересно защо е изискване..

# 21
  • Мнения: 1 959
За UK много рядко се иска класическото CV и мотивационно писмо.
Обичайно се попълва специална форма, която предоставя работодателя,
изтегляш си я по интернет или ти я пращат по пощата. В нея е включена
информация като образование, заемани длъжности, причина за напускане,
дори възнаграждение. Лица, които могат да ти дадат препоръки.
Има отделено място и за "две думи" защо и как си подходящ за въпросната
вакантна позиция.
Освен тази форма винаги ме карат да попълвам и т.нар. Equal Opportunities Form.
В нея пишеш етническа принадлежност, пол, възрастова група, инвалидност,
ако имаш, понякога и сексуална ориентация.
Тази информация се третира като конфиденциална.
В повечето обяви изрично се казва-моля, не пращайте CV и други документи,
освен формата за кандидатстване.
Снимка никой не изисква!

# 22
  • Мнения: 780
Като чета, основните разлики тук са 2:

1. Няма мотивационно писмо, но има писмо за кандидатстване (letter of application), което обикновено е доста дългичко и изисква доста време за да е съставено както трябва. Задължително в него кандидатът трябва да засегне всеки един критерий, упоменат в характеристиката на длъжността, за която кандидатства. Целта е да докаже, че отговаря на изискванията, независимо от колко кладенеца ще донесе вода - колкото повече, толкова по-добре! Това се отнася и за личните качества, упоменати в характеристиката. Приема се, че за всеки един критерий трябва да има отделен параграф. Това прави едно такова писмо поне 2 солидни страници.

2. По отношение на креативността: тук все повече и повече навлиза използването на портфолио при кандидатстване за работа. То съдържа в резюме практически доказателства за уменията и опита на кандидата. По време на интервюто зависи от кандидата дали ще съумее да го използва в своя подкрепа и да направи връзка между задаваните му въпроси и това, което има да предложи на евентуалния си бъдещ работодател. Портфолиото следва непрекъснато да се обновява и да отразява последните тенденции както и доказателства, че кандидатът може да ги прилага. Няма формат за самото портфолио и тук всеки може да изяви изобретателността си както и да докаже владеенето на различни софтуеърни продукти (макар че съм виждала и портфолио, изработено само с подръчни средства - огромна сграда от картон с много прозорци. Отварянето на всеки един прозорец откриваше някаква малка фигурка, която символизираше определено качество или умение).

Накратко за CV-то. То следва да съдържа само трудов стаж, свързан с обявената длъжност. Както и при образованието, се започва от последно заеманите длъжности и получени квалификации.
Задължително се дават данни на хора за препоръки и референции.

# 23
  • Мнения: 3 461
Най-добре е да си свериш часовника с  човек, който професионално се занимава с оформяне на cv-та. той ще отчете и специфичните особености на дадена страна, без непременно да живее в нея.

# 24
  • Мнения: 5 710
Изисква ли се поставянето на снимка?
не
Пишете ли каква националност сте и от какъв пол?
не, не пиша.

Дали сте омъжени и дали имате деца?
не

Как подреждате годините на завършване
на образование или на професионален опит -
от най-актуалната дата или обратното?
Чух, че във Франция мотивационните писма се
пишели на ръка? Истина ли е това и има ли го другаде?

Първо поставям професионалния си опит, като започвам с най-актуалния такъв.

Не мисля, че може да се обмени опит в нещо толкова специфично, като СВ, резюме, мотивационно писмо и тн. 
В моят случай този документ съдържа информация за много неща и мени обема и фокуса си според позицията за която кандидаствам.  В идеалният си вариант съдържа описани моите сфери на познания, компентенции, професионален и консултантски опит, публикации,  членства и завършва с образование и референции.
Ако позицията не изисква целия обем от информация не го давам, съобразявам се с много фактори и  предлагам това, което знам/мога и се търси. Мисля много , нямам едно с едно еднакви, всеки файл ми е насочен , като предварително съм проучила и мястото, имам и стратегия към него и съответно се старая резюмето ми е да изглежда адекватно. Не пускам СВта на килограм. Ако стигна до интервю и реша, че има нужда нося неща, върху които съм работила, за да ги покажа.
 


Тук, в Холандия, по закон нямат право да ти задават такива въпроси.
Нито дали имаш ли планове за скорошна бременност, нито дали имаш деца и т.н. Т.е всичко, което те дискриминира като жена.
Това, че се прави въпреки всичко обаче е друг въпрос.


Обикновено тук  тези въпроси са закодирани в " Как и къде си представяш себе си след 5г ( напр.)"


Последна редакция: пн, 05 май 2008, 07:18 от 10¢'s cafè&lounge

# 25
  • Bristol
  • Мнения: 9 365
За UK много рядко се иска класическото CV и мотивационно писмо.
Обичайно се попълва специална форма, ...
Да, тези форми ги бях забравила.
В момента си търся работа и попадам основно на работни места, където искат СВ и мотивационно писмо  Crazy  Заради това не бих написала рядко, даже според моята статистика е обратното  Thinking

# 26
  • Мнения: 3 932
]
Изисква ли се поставянето на снимка?
Не, изобщо не практика

Пишете ли каква националност сте и от какъв пол?
Не се пише, смята се за дискриминационен елемент.

Дали сте омъжени и дали имате деца?
Тоже

Как подреждате годините на завършване
на образование или на професионален опит -
от най-актуалната дата или обратното?
Чух, че във Франция мотивационните писма се
пишели на ръка? Истина ли е това и има ли го другаде?

Започва се с професионален обектив (т.е. каква ти е целта в живота), онбикновено меняща се според поста, за който се кандидатства (това, лична практика)
След това се изреждат специфични умения и проф. опит, 4-7 реда, като гледаш да ги напаснеш според обявата или поста (това последното лична практика)
После се дава объчението, като се започва от най-актуалното образование+месец на започване (завършване) и година
Ако имаш някаква степен, коато е доста по-висока от изискваната за поста, за който кандидатстваш, просто не я споменаваш, а вместо образование, озаглавяваш тази част<Образование, отнасящо се за поста>, това пак лична практика

Следва проф. опит пак с месец и година+кратко описание на заеманите длъжности, като целта е там да се намират повечето ключови думи от обявата. За агенциите знам, че селекционират постовете с търсене на ключови думи в св-тата, така че правейки това сте крачка напред.

Следват свободни интереси, благотворителност, прояви в университета

В началото на св-то под проф. цел може да се спомене наличие на шьофьорска книжка (ако примерно поста подсказва, че ще е нужна такава)


Референции, препоръки се показват при поискване, поне така ни учиха в У-та (завърпила съм Чов. ресурси), но на практика се убедих, че работодателите се впечатляват от препоръки, така че не е лошо да се прилага при наличие този вид документ.

И мотивационното писмо, и св-то си адаптирам за всеки пост, а като кандидатствам за позиция, си запаметявам кандидатурата в досието "изпратени писма" на ел. поща, за да знам какво и къде съм пратила.

Ми, туй то, успех ако темата е пусната не само с образователна цел  Peace

# 27
  • Мнения: 1 959
За UK много рядко се иска класическото CV и мотивационно писмо.
Обичайно се попълва специална форма, ...
Да, тези форми ги бях забравила.
В момента си търся работа и попадам основно на работни места, където искат СВ и мотивационно писмо  Crazy  Заради това не бих написала рядко, даже според моята статистика е обратното  Thinking

Интересно... И аз съм в процес на търсене, но коренно различно впечатление.
Знам ли, може би за различните сфери е различно...
Както и да е - Успех!

# 28
  • Мнения: 2 563
На мен ми се е случвало в обявата да пише СВ, писмо, референции. Пращам, викат ме на интервю и на самото интерявю ме карат да попълвам 3-4 страници формуляр със същата информация като от СВ + информация, която не нося у себе си - адрес на гимназията ми, на колежа ми, на всичките ми работодатели и т.н. Много се дразня от такива. Но предполагам е за тяхната си база данни.

# 29
  • Мнения: 393
мотивацинно писмо=cover letter newsm78.
За  CV:
Зависи за какво се кандидатства.  Дали да започнеш с професионалните си умения или с образованието.
Cover letter се пише всеки път наново и наново- в зависимост от длъжността, за която се кандидаства. За CV: ако си имаш "готовия модел', пак според зависи (извиненения за "словестния урод") с копи/паст може да се направи нещо добро. Същото важи и за встъпителната част "summary".

Общи условия

Активация на акаунт