За правната страна на нещата

  • 2 742
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 384
 newsm78
ако апартамента е на името на съпруга ти, а ти нямаш друг на твое име, можеш да искаш апартамента да отглеждаш детето докато навърши 18 години. Имаш го това право Peace
Като се събуди съпружето ще го питам повече и ще ти пиша на лични
Каквото и да става горе главата и успех  bouquet Hug

# 16
  • Мнения: 19 485
Татито предложи да плаща 100лв издръжка /при лични доходи над 1500лв!/, а съдът определи , че за дете 4-5 години издръжката на месец е 180лв т.е. всеки родител плаща по 90 и е написано дори , че таткото дава по-голям дял с 10лв!!! Иначе свекъра каза, че на детето до 18 годишна възраст нищо не му трябвало. Противното в цялата работа е, че от уважение аз кръстих детето на същия този свекър и сега носи и двете му имена.
Иначе сега драмата продължава, защото татито ни започна да завежда дела със съдия-изпълнител. Възпрепятставала съм го била да вижда детето - и това при положение , че все още живеем в един и същ апартамент и го вижда всяка вечер /ако се прибере навреме/.
Много интересно нещо е определил съда, няма що! Ами що не си оставиш детето на съдията да го гледа със 180 лева на месец това дете. Не дай си боже една по-сериозна настинка да го хване - само лекарствата ще са му към 100 лева на месец. Боже, как е възможно това!

# 17
  • Мнения: 634
моята история е подобна - няма да я разказвам, може би детайлите са по различни - например издръжката ми е 40 лева, а не 90 или 100, но това няма никакво значение.

КАКВО ДА ПРАВИШ
Според мен, казвам го от личен опит- за всяко нещо от тук нататък - мисли и премисляй по 100 пъти , консултирай се с адвокат и изисквай документи и ги пази!!!
И другото което мога да ти пожелая е :много, ама много КЪСМЕТ!!!Стискам ти палци,  има и нормални хора на този свят, но когато стане въпрос за имоти.....хората обезумяват за съжаление.

# 18
  • Мнения: 85
"Трансформация на лично имущество" е налице тогава, когато имотът е придобит с лични средства на единия от съпрузите. Авторката казва, че парите са от реституиран имот. Ако родителите са дарили на съпруга този имот по време на брака, то тогава той става негово лично имущество и не се включва в СИО - съпружеска имуществена общност. Ако след това той продаде този реституиран имот и с парите закупи нов имот - тоз нов имот е също негова лична собственост и не е СИО. Тогава се казва, че е налице "пълна трансформация". Това е юридическата страна на нещата.

# 19
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Татито предложи да плаща 100лв издръжка /при лични доходи над 1500лв!/, а съдът определи , че за дете 4-5 години издръжката на месец е 180лв
#Shocked  Не мога да повярвам .......

# 20
  • Мнения: 1 425
Татито предложи да плаща 100лв издръжка /при лични доходи над 1500лв!/, а съдът определи , че за дете 4-5 години издръжката на месец е 180лв
#Shocked  Не мога да повярвам .......
Има дори и по-малки издръжки в нашата хубава страна България. Вярваш - не вярваш - това е ситуацията.

# 21
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Татито предложи да плаща 100лв издръжка /при лични доходи над 1500лв!/, а съдът определи , че за дете 4-5 години издръжката на месец е 180лв
#Shocked  Не мога да повярвам .......
Има дори и по-малки издръжки в нашата хубава страна България. Вярваш - не вярваш - това е ситуацията.

О,знам че има и по-малки издръжки...но по мои спомени те са се оформяли от 10% от заплатата на задлъжнялата половинка....Затова има издръжки по 30-40лв.....шокира ме по-скоро факта, че съда е определил 180лв като достатъчни за едно нормално отглеждане на дете...
Да не казвам, че съм и отвратена от хора (по скоро мъже) които смятат, че това е един излишен за тях разход...и загърбват ЗАДЪЛЖЕНИЯТА СИ спрямо собствените деца.....това е извратено и ненормално....и не е проблем на държавата, а на хората в нея.

# 22
  • София
  • Мнения: 38 517
А нали апартамента е "имущество придобито по време на брака"?
Защо мъжът го е взел?
Не се ли полага на майката с детето?

# 23
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
Спешно ти трябва добър адвокат. Не се оставяй така. Имаш право да искаш да останеш в жилището докато детето навърши 18г. На всеки 6 месеца имаш право да искаш актуализация на издръжката за детето. Ами нарушавай му спокойствието пък. Можеш да си вземеш разни служебни бележки и да твърдиш, че детето има някои специални нужди - това може да е някакво лечение, може да е за детска школа по изкуства (твърдиш, че детето има някаква дарба за някакво изкуство или езици), за специално училище и т.н., това са все неща, които се признават.  Ако той има своя фирма, адвоката трябва да извади разрешение от прокурора и издръжката ще се определи като % от сумата доход по дънъчната му деклерация. Имам познта, която в аналогичен на твоя случай така постъпи, също и успя да запази жилището за себе си и детето, но съдът я задължи да изплати половината на бившия си. И тя му го изплати до стотинка. А тя тъкмо преди няколко месеца вече го беше платила на общината с пари от родителите си, които продадоха друг наследствен имот за да им помогнат...
А за в бъдеще си внимавай с тези неща, адвоката ще ти каже как.
Успех  Hug

# 24
  • Мнения: 141
Аз заставам зад това, което е споделила MVK. Наистина майката+ детето имат право да останат в жилището до навършване на пълнолетие. Имам колежка в същата ситуация. Съпругът й е бил заставе да остави майката и детето в апартамента и да се изнесе докато не навърши 18 години.

Ако имуществото е придобито по време на брака- то е на двамата; ако ли пък е придобито преди брака- след 10 години става общо; но в случай, че е дарение- нищо не може да се направи, освен ако не се намери някаква вратичка заради детето.

Много съм възмутена от тези дребнавости, но все повече се убеждавам, че хората изгубват човещината си заради някакви простотии, които не могат да си ги отнесат в гроба.
А това със събирането на фактурите- егати безочието. Тоз нахлебник цял живот си е правил сметки. Просто съм зверски покрусена от такова отношение.... Нека помисли той, както и семейството му за това детенце, което носи техните гени също.

olla, искрено ти желая успех. С добър адвокат можеш да успееш. Не се отказвай.

# 25
  • Мнения: 54
"Трансформация на лично имущество" е налице тогава, когато имотът е придобит с лични средства на единия от съпрузите. Авторката казва, че парите са от реституиран имот. Ако родителите са дарили на съпруга този имот по време на брака, то тогава той става негово лично имущество и не се включва в СИО - съпружеска имуществена общност. Ако след това той продаде този реституиран имот и с парите закупи нов имот - тоз нов имот е също негова лична собственост и не е СИО. Тогава се казва, че е налице "пълна трансформация". Това е юридическата страна на нещата.
Е това е моят случай. Обаче се оказва, че аз мога да работя цял живот и да правя вложения във въпросния имот и накрая да се надявам на морал от страна на съпруга си newsm78 Е, това не го разбирам... Защото когато изведнъж се оказа , че пазарната стойност на апартамента е вече 250 000лева /при вложени 80 000 три години по-рано/, разговорът вече е само за пари, няма етика, няма морал, няма нищо... А, да, има тупане в гърдите и викане "Мое е"!!!
Циничното в подобна ситуация е, че съпругът по всяко време може да подаде молба за развод с мотив "секса с тази жена вече не ми харесва" - нищо не може да се докаже и съдът веднага дава развод. Та циничният извод е: жената има покрив над главата си срещу предоставяне на секс-услуги на мъжа си /докато на него му отърва/.

# 26
  • Мнения: 54
А нали апартамента е "имущество придобито по време на брака"?
Защо мъжът го е взел?
Не се ли полага на майката с детето?

Теоретично ми присъдиха ползване, обаче също теоретично може бившият вече съпруг да ми определи да му плащам наем  Tired Освен това ситуацията е нетърпима да се живее по този начин...
Единственото решение е БЕЖ надалеч. Надявам се съвсем скоро

# 27
Наистина майката+ детето имат право да останат в жилището до навършване на пълнолетие. Имам колежка в същата ситуация. Съпругът й е бил заставе да остави майката и детето в апартамента и да се изнесе докато не навърши 18 години.

В нашия случай / понеже има повече стаи/ определиха съвместно ползване и разделиха стаите. Кошмарно е!!! Аз не знам кой влиза и кога, колко хора имат ключ, нямам право да си каня приятелки на гости /веднага се звъни на мъжете им да се пита какво правели у нас?!? Никой вече не иска и да стъпи при мен/, счупи се семейната ни прахосмукачка-аз купих нова, трябваше нов телевизор/семейният ни беше 14инча/ че детето вече иска да гледа филмчета на ДВД - аз го купих и т.н, да не казвам кой чисти
И не на последно място бившият ми спретна обир /не мога да го докажа, но съм убедена че има пръст/- изчезнаха само мои вещи и техника...

В крайна сметка няма да мога да ползвам правото си да живеем с детето там просто защото няма да издържа психически. И се чудя как съдиите ги разпореждат тези ползвания като знаят какво става...

# 28
  • Мнения: 141
olla, за пореден път се убеждавам, че тука правната ни система не защитава майката и детето/децата. Тези умници в съда луди ли са да присъждат съвместно съжителстване в апартамента. Ами това ще е не само психически тормоз за тебе, но и за детето. doh
Наистина си поставена в много неизгодна и абсурдна ситуация, но нещата ще се оправят. А за съпруга ти- нямам думи. Всеки получава заслуженото за действията си...
Искрено ти желая скоро да излезеш от тази ситуация.

Късмет и успех newsm10

# 29
  • Мнения: 597
изнеси се и пусни наемател и с тези пари си плащаи наема

Общи условия

Активация на акаунт