Делници, празници...

  • 7 263
  • 72
  •   1
Отговори
# 15
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
В Гърция има доста празници, на които се почива. Два национални празника, 1 май, 3-4 религиозни, празника на града (който също е свързан със светия).
Годишните отпуските са отделно, мисля че минимума беше 15 работни дни.

# 16
  • Мнения: 7 914
честно да си кажа, четох темата в Клюкарника ( Tandoori тя ли те вдъхнови  newsm78) и лекоооо завидях Blush

тук  миналата седмица имаше два почивни дни 30 април и 1-ви май.... и петък си беше работен ден Rolling Eyes... помислих "еййййй, сега ако бяхме в БГ щеше мъжа ми да си е 5 дена у дома" Rolling Eyes ама нямаааааааа Mr. Green Mr. Green

никога тук не се "изливат" Mr. Green мостове... никога... и е безспорен факт, че Холандия е страната с най малко официални празници.... има още един  официален празник и следващият е Коледа Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 17
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Тук платената отпуска,която се натрупва в рамките на една година е 21 дни.Естествено ако фирмата не плаЩа извънредните 4асове и те се акумулират под формата на такава. По4ива се по Коледа,на Великден,25ти април ( годиШнина от падането на фаШизма ) , 1май, 2 Юни ( празник на Републиката ),15 август, 01 ноември,в Милано празнуваме на 7 декември празника на Св.Амброзий (патрона на града),8 декември ( религиозен празник ) Може и да съм пропуснала някой,ако се сетя Ще допълвам  Mr. Green
Тук съЩо има тенденция към някои от гореизброените дати да се прика4ва по ден така,4е да се полу4и така наре4ения мост и да се изкара неЩо като дълъг уикенд. Тази година например на 25ти и 26ти април не се работеШе ,след това по4ивахме от 01 до 04ти май.Някои хитреци си взеха три дни отпуск на 28,29 и 30 април и си изкараха ваканцийка от 25ти април до 04 май. Wink

# 18
  • Мнения: 7 091
честно да си кажа, четох темата в Клюкарника ( Tandoori тя ли те вдъхнови  newsm78) и лекоооо завидях Blush

Звездичка, за коя тема говориш? Аз рядко влизам в Клюкарника. Аз и по-горе писах, приказвахме си с майка ми и тя спомена за "неочакваната ваканция" и аз се замислих Simple Smile

# 19
  • Мнения: 994
Не мога да кажа до колко е фриволно и лежерно, знам че имат определен брой дни за учене и имат винаги заложени 2 bad weather days. Единият е  в края на годинита, но другият е обикновено Разпети петък. Тази година ни се размина, та ще свършат на 29.05 както е по план. Ако се окажат повече от 2 дена, добавят в края на учебната година. Това се определя от ръководството на съответния дистрикт и се гласува винаги предната учебна година.
Има 2 student holliday дни, когато само учителите трябва да се явяват на работа. Дните на Президента и Колумб са учебни.
В началото и края на всяка учебна година има по 3 учебни дни, когато се учи до обяд. Тогава са родитело-учителските срещи. Има и около 10ина дни, когато също се учи до обяд, но след това родителите доброволстват и те се вживяват в ролята на преподаватели и денят е нормално завършващ.
Иначе има разни други дни - като бабин и дядов ден, ден на ветераните, ден на полето. Но те се водят "учебни"
Около Коледа имат поне 20 дена ваканция и 1 седмица пролетна. За Великден няма ваканция - обикновено е Разпети Петък.
Учителите свършват учебната година с около ден-два по-късно от учениците, но започват около  2 седмици по-рано.
Най-накрая и в Тексас влезе закон и вместо в средата на август, вече ще се започва след Деня на труда, за сметка на това ще свършват вече през юни.

# 20
  • Мнения: 945
Веч, по zакон в Германия са само 20 дена. Но zаради синдикати и т.н. почти всички имат по повече. Всичките ми поzнати и аz включително имат по 30 дена отпуск в годината.
Броят на официално неработните дни е раzличен в раzличните провинции, от 13 (ех, таzи Бавария) до 9. В някои градове (в zависимост от преобладаващата религия католоциzъм или протестанство има по още 1).
Тук, както Вечерница е каzала, няма удължени почивни дни. Ако примерно четвъртъкът е почивен, то може да си вzемеш отпуск петък и така сам да си удължиш почивката. Някои фирми zа такива дни направо zатварят офиса, няма искам, няма не искам, оставаш в къщи  и ти се вzима 1 ден от отпуската. В други фирми като моята това е невъzможно и винаги поне 1 човек остава на работа в такива дни.

Често да си кажа, на мен не ми харесва това сливане на почивните дни в БГ, особено zаради отработването. Обичам съботата и неделята да са си мои, а не някой да ми каzва кога да работя. Предпочитам сама да си решавам дали да си вzема отпуск или пък да поработя един ден на спокойствие, когато 70% от колегите ще са в отпуска...

# 21
  • Мнения: 7 914
честно да си кажа, четох темата в Клюкарника ( Tandoori тя ли те вдъхнови  newsm78) и лекоооо завидях Blush

Звездичка, за коя тема говориш? Аз рядко влизам в Клюкарника. Аз и по-горе писах, приказвахме си с майка ми и тя спомена за "неочакваната ваканция" и аз се замислих Simple Smile
о? Blush аз пак чела , недочела.. в Клюкарнка имаше тема да или не на сливането на почивнте дни или нещо подобно Thinkingи като я прегледах си мислех , да пусна подобна тема и тук, ама се отплеснах нео и като ми дойде музата, ти ме беше изпреварила Mr. Green


Често да си кажа, на мен не ми харесва това сливане на почивните дни в БГ, особено zаради отработването. Обичам съботата и неделята да са си мои, а не някой да ми каzва кога да работя. Предпочитам сама да си решавам дали да си вzема отпуск или пък да поработя един ден на спокойствие, когато 70% от колегите ще са в отпуска...
мам спомена , че преди сливането т.с преди празниците се работило по 6 , а не по 8 часа.... та представям си какще се отработва  съботата Mr. Green

# 22
  • Мнения: 1 783
Тандури, шашна ме с тези 6 дена на съпруга ти  Shocked. Аз си мислех, че само почасово работещите имат по толкова малко отпуска, ама може и той да е така. Стандартно, аз съм наблюдавала по 2-3 седмици отпуска с няколко дена болнични. Аз направих вече 4 години на моята работа и докарах до 3 седмици с 8 болнични и ще се увеличава, колкото повече стоя там. Честно едно от нещата, които би ме накарало да остана е, че на ново място бих пак започнала от дъното. При мен се получава, че пътувам често в уикендите и после дните си ги взимам. Ама аз нали съм нонпрофит и с такива неща компенсират ниска заплата Simple Smile

Една разлика, която виждам с Европа е, че в САЩ, ако си на годишна заплата, не ти се полага отпуска за работа над 40 часа на седмица, и естествено всички такива, като нас работим по повече от 40 часа. А на почасово платените не им се полага много платена отпуска, но над 40 часа им плащат добре. А като гледам в Европа, им дават отпуск за допълнителна работа.

В България ще се отработват две съботи подред два от дните от този 6-дневен период, като държавните служители ще работят по половин ден на тези дни.

# 23
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
За Испания Марица е писала - отпуската е 4 седмици. Националните празници са 10, регионалните - всяка комунидад си ги определя. Отделно т.нар. пуенте - ако един празник е във вторник или четвъртък, се дават без да се отработват понеделник или петък.
По Нова година си избираш да почиваш или седмицата преди 31 декември или седмицата след 1 януари без отработване и без да ти режат от отпуската.

За Швейцария - също 10 национални празника, но там няма пуенте-та Laughing. Отпуската е 4 седмици.

# 24
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 783
Моята отпуска е 15 работни дни, освен официалните почивни дни компанията, за която работя признава още няколко, та стават 12 ,а също така има и 12 дни, в които ако не ти е добре можеш да не ходиш на работа. Отделно от това си има и нормални болнични. Мисля си обаче че всичко зависи от компанията.

# 25
  • Мнения: 7 091
Тандури, шашна ме с тези 6 дена на съпруга ти  Shocked. Аз си мислех, че само почасово работещите имат по толкова малко отпуска, ама може и той да е така.

Биз, той преди година и половина смени работата, това е началната. На старото място беше стигнал на 2 седмици, но там влизаха и болничните, а нали се сещаш като си нямаме баби у дядовци в БГ, как с две деца все се налага. Тука може да е 6 дни, но са само почивни, болничните са си отделно и не са ограничени ( което е пъти по-добре от предното място).

# 26
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Аз съм привилигирована с моята ваканция ( въпреки, че в България е по-дълга през лятото). Имам 6 седмици през лятото + 2 коледни + 1 през октомври + 1 февруари + 1 май. Отделно след средата на април имам доста свободни дни покрай : Великден, Възнесение, Вси Светии ( ако не се лъжа за името), РД на кралицата, 5 май ( за държавните служители е свободен ден)+ имаме свободни дни, които са резервирани през годината, ако има дълбока зима и има състезанието по каналите се използват тогава, ако не ги дават през април.
 Едно от нещата, които ми харесват в професията ми са тези свободни дни  Simple Smile
Не се отработват дни, но те карат да си вземаш от свободните, ако някой празник се пада в четвъртък, а петък трябва да е работен.

# 27
  • usa
  • Мнения: 2 113
Някоя мама от друг щат да каже и при тях ли е така лежерно и фриволно?

във всички щати е лежерно и фриволно. поне веднъж месечно имат някакви необясними дни без училище - teacher assessment day, teacher development day, teacher grading day и въобще all kinds of teacher days... освен това като си нямаме урагани, възползваме се от снега. не че сняг много имаме де, но като се случи не го пропускаме - паднат 6 снежинки и хоп! училището затворено. ако вземе пък да натрупа - цяла седмица го караме без училище. амчи тъй де!  иначе току виж населението станало много учено и знаещо, започнало да мисли и други такива лоши неща се случили. кой тогава ще гласува за буш и бушоподбни, а?

иначе не виждам нищо лошо в многото платени почивни дни и дългите ваканции. и аз искам 20 официални празника в годината като в германия, ама няма. компанията, в която работя, има само 6. ваканцията ми в момента е 15 дни с болничните. съпругът има двадесетина работни дни отпуска, но не му отърва да ги вземе наведнъж, прави лошо впечатление и току виж решили, че могат да минат без него. но пък може да работи от в къщи, което направи негов колега-германец - отиде за месец и половина до родината и единия месец работи от там.

# 28
  • Мнения: 405
Тандури, пак си зависи и от работата. На държавна работа тук празнувахме 10 празника и имах на начална позиция 25 почивни дни, 12 от които болнични. Това, разбира се е като компенсация за по-ниска заплата, както при Биз в нон-профит сектора.

# 29
  • Мнения: 5 710
Берслускони от 2 седмици е на власт и народа вече направи 2 моста! Laughing ( Макдирок е обяснила какво е).
Италианецът обича да празнува, все има някакъв ден за отбелязване. Но не колкото германците, те нямат равни. В Бавария бях известно време - много светии , много нещо. Да живеят празниците!

Общи условия

Активация на акаунт