Инсулт- сблъскване с тази болест. Моля споделете

  • 225 820
  • 767
  •   1
Отговори
# 555
  • Бургас
  • Мнения: 6 468
Да, нормално е. И майка ми беше така, даже почти цял месец. Все лежеше, унасяше се, беше замаяна, спеше, на моменти говореше трудни за разбиране неща. Постепенно и бавно се пооправи. Някои от лекарствата също допринасят за тази унесеност, но пък не може без тях.

# 556
  • Мнения: 4 696
Да и аз си помислих, че лекарствата имат вина за това. Лекарите даже казаха, че и заради жегите , които предстоят ще е по - трудно. Дано успеем да я изправим поне за тоалетна, за друго на тази възраст, не се и надявам.

# 557
  • Бургас
  • Мнения: 6 468
Терапията с антитромбоцитни лекарствени продукти от рода на Егитромб, Плакекс и др такива доживотна ли е? Преди няколко месеца водих последно майка ми на невролог и забравих да попитам покрай всичко останало, ЛЛ твърди, че цял живот се пият, но докато отидем отново на невролог да попитам ако случайно някой е наясно в общия случай така ли се прави?
Същия въпрос имам и за Кавинтон /Вицетин?
И някаква не толкова вредна алтернатива на статините има ли? Пробвах след консултация с лекар Профихол Форте, на нея не й действа. Сега опитваме Нолипид. Знам и за Липомезин. Те обаче, ако изобщо вършат някаква работа, имам впечатления, че се отразяват само слабо на холестерола. Давам й и Омега 3. А нещо, което да действа и  на триглицеридите има ли?
Не ѝ се отразяват никак добре статините, а не мога да намеря нищо, което да ги замести...
Не ме слуша и относно диетата, което също пречи, но ...




Последна редакция: пн, 22 юли 2019, 12:53 от Мон...

# 558
  • Мнения: 11 726
Мисля че доктор трябва да преценява тези неща и е според конкретния случай. Помня като ровех в епикризите на баща ми, че е пиел Еритромб, заедно със Синтром, докато е бил в болница, но в последствие пиеше само Синтром. Той си му беше до живот.
Помня също, че на всеки 3 месеца кардиложката му пускаше протромбиново време и INR, за да се следи дозата Синтром. То сега има доста по-скъпи лекарства и по-качествени. Но при хора с инсулти и инфаркти, мисля че става задължителна тази терапия и сигурно е до живот.

За триглицериди и холестерол, освен омегата, то и витамин С в по-високи дози, В3, коензим Q10, чесън на таблетки (по-лесно е от всекидневна консумация). Но триглициреди със сигурност спадат при ниско-въглехидратно хранене. Говорили сме си. И диета трябва да спазва. Не знам какво да ти кажа. Инати са.

# 559
  • Бургас
  • Мнения: 6 468
Благодаря ти за отговора  Simple Smile Към края на миналата година бях питала един невролог, досега трима съм обиколила с нея, та той ми каза, че само статините са под въпрос, всички други лекарства / а те са Егитромб, Кавинтон и няколко за кръвно/ са до живот. Обаче не знам може ли изцяло да му се вярва, затова сега си ги пие, сама не бих променила нещо толкова важно, но гледам да знам достатъчно неща, за да съм сигурна, че постъпвам правилно.
Отделно непрекъснато мрънка колко лекарства пие, как трябвало да ги намалим и прочие...

За триглицериди и холестерол, освен омегата, то и витамин С в по-високи дози, В3, коензим Q10, чесън на таблетки (по-лесно е от всекидневна консумация). Но триглициреди със сигурност спадат при ниско-въглехидратно хранене. Говорили сме си. И диета трябва да спазва. Не знам какво да ти кажа. Инати са.
Инати, да, аз говоря едно тя си знае и си прави нейното.
В3 самостоятелно или в комбинация се продава?

# 560
  • Мнения: 10 256
 И при нас е така с мрънкането за лекарствата. Даже подозирам, че не ги взема и лъже. Баща ми е вдигнал ръце и я е оставил да си чупи главата. Самия факт, че е с високо кръвно постоянно, въпреки уж вземането на лекарствата е показателен, че не взема лекарства. За диета абсурд. Яде бял хляб по цял ден, защото това ѝ е вкусно. Имат готвено, но не се барва. Печени филии и това е. Уж стомах я болял, но никакви подробности около това. Само го поваря постоянно. Движение никакво. Не иска. Ходи до кухнята и пак на дивана и така.  Мъча се да се подготвя психически за най-лошото. Не съм край тях и от далеко не мога да контролирам положението. Болногледачи също не се намират, особено пък за такива опърничави хора. Никой не смята, че си струва за каквито и да е пари да се главоболи с гламави бабички. Та те така.....Дерзая....

# 561
  • Мнения: 11 726
Мон, има само В3, но баща ми взимаше в комплекс (малките дози от няколко В витамина). Само В3, в по-високи дози, било желателно да се контролира приема от доктор. Не съм много запозната, но казват, че влияе на триглицеридите заедно с омегата.

vici75, при всички май е така. Единици са дето се взимат в ръце и си променят живота. Всичко е до тяхното желание. Ние, страничните, каквото и да правим и да казваме, не можем да им помогнем, ако те самите не искат да си помогнат.

# 562
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Мон, моят мъж приема Еликвис, по-добро от Синтром-а, ново поколение антикоагулант.
До живот ще е или поне докато не се появи нещо още по-добро, следващо поколение на пазара. Но пак при хора с тромботичен инцидент приемът на подобен медикамент си е до живот.

С Еликвис-а не се налага следене на споменатите от Мереленда показатели.

# 563
  • Бургас
  • Мнения: 6 468
Добре, а от какво се определя кой лекарствен продукт е най-подходящ: Егитромб, Еликвис, Синтром и т.н. Антикоагулант и антритромбоцитно лекарство какви точно различия имат? Извинявам се за тъпия въпрос.
Докато лежа в болницата почти не се вясваше лекар в стаята, само в краен случай идваше някоя навъсена сестра или санитарка /които бяха свестни жени, но пак трябваше аз да ги търся, когато трябва да се свърши нещо/. Съответно как да съм сигурна, че този продукт е най-подходящ за нея? Правили са й скенер в болницата и това е, ако е имало други изследвания освен кръвните аз не знам за тях. Как се определя с какъв произход е инсултът и какво трябва да се пие след това за предотвратяване на нови?

# 564
  • Мнения: 197
Здравейте, с молба за съвет. Майка ми е с инсулт от 4години с пареза на ръката. От месец започна да има затруднения при преглъщане на храна и течности.Също и болка в хранопровода. Според личния лекар проблема е неврологичен и ми даде направление за хоспитализация. Възможно ли е след толкова време от инсулт да се отрази на преглъщането. Тя е в малък град, аз я уговарям за София. Коя болница бихте ми препоръчали. Благодаря, че винаги сте боли отзивчиви

# 565
  • Мнения: 68 570
Записвам се в тази тема със свито сърце и силно притеснена. Темата ми е позната покрай дядо, който получи инсулт и тогава ви четох подробно. Сега става дума за майка ми, на 68 г. е. На 29.07.2019г. получи нещо - според лекарката от линейката и лекарят от спешния кабинет - преходно мозъчно състояние, или т.нар. разговорно микро инсулт. Според мен обаче може и да е истински, макар и в лека форма, инсулт.
По време на емоционален спор с други хора започна да фъфли, сякаш говореше през зъби. От прочетеното за инсултите покрай дядо, й казах веднага да се обува и да я карам в БП. На нея обаче й стана лошо, каза че й се вие свят, сърцето и туптяло, и легна. Затвори очи, гледах че дишаше - това докато чакаме линейка. По едно време вдигна едната ръка и избълва напълно нечленоразделно нещо , все още със затворени очи. мисля си, че именно тогава е получила микроинсулта или инсулта. След това се освести, и още лежейки, каза че левия крак й се е схванал. Дойде линейката - диагноза преходно мозъчно състояние. Горе я прегледа млад невролог, вероятно специализант-същата диагноза. И двамата ги питах направо да не е получила лек инсулт, но те отрекоха. Изписаха я с все още високо кръвно - 180 на няколко. На следващият ден виках линейка вкъщи, защото й беше още лошо, повръщала сутринта. Пратиха кардиолог, който изписа хапчета за кръвно.
Вчера я заведох на читав невролог - според него има остатъчна неврологична симптоматика. Разбрах го като да е получила инсулт, а не преходна исхемична атака. Днес сме на скенер на глава, а довечера и на кардиолог.

Притеснена съм много. Проблемът е че 90% е получавала такива микроинсулти или истински инсулти и преди, като върнахме лентата назад. Този път бях там и видях за какво става на въпрос. Не си е обърнала внимание на време, не е споделила с нас и че друг път е получавала такива схващания на устата, припадъци без да губи съзнание и дезориентираност след това.

В малък скапан град сме. Обмислям консулт и ходене до София, за това се присъединявам към питането на горната потребителка за читава болница и невролог в столицата.

# 566
  • Мнения: 330
Здравей, Тета. Ако направите скенер на глава, той със сигурност ще покаже дали е преживяла инсулт, микроинсулт, даже и преживени стари такива. Тези инциденти оставят следи. Майка ми има преживян инсулт и преходна мозъчна атака. Тази преходна атака според лекарите, за мен си беше чист инсулт, защото дълго време носи последствията от нея. При преходната мозъчна атака, възстановяването е рамките на 24 часа. В случай, че има неврологична симптоматика все още, вероятно се касае за по-сериозен съдов инцидент. Нека това не ти докарва паника. Наистина се консултирайте с читав невролог, който да назначи терапия за мозъчните съдове. За съжаление не съм от София и не мога да помогна с имена на добри лекари, но според мен правилно си се насочила за консулт с качествен специалист. Инсултите са много коварни и влошават качеството на живот, важно е да се вземат адекватни мерки навреме.

# 567
  • Мнения: 68 570
И аз имам съмнения че си беше чист инсулт, а не исхем.атака.
Просто лекарите от БП гледаха да отикат и изпишат пациента, изрично попитах за скенер тогава - нямало нужда. Изгубихме ценно време. Но пък близка лекарка каза не на влизане в неврол.отд.за изследвания...като я питах на следващия ден.
Страх ме е да не я удари пак че ще стане мазало.

Вчера невроложката изписа аспирин преди да е уточнила вида на инсулта. Чета че ако е хеморагичен аспирин е противопоказен. Май да не го пие. Утре сме на невролог пак и ще попитам.

Св.Ана май е добър избор?

# 568
  • Бургас
  • Мнения: 6 468
Скенер. Ако не го пуснат по каса си го платете, ако имате възможност, просто защото е важно, а на никой не му пука, нито на касата, нито на лекарите. Само така ще знаете за какво точно става въпрос. После вече и читав невролог в по-малък град може да свърши работа. Пиши за резултата, ако мога с нещо бих помогнала. Дори и само с горчив опит да е.

# 569
  • Мнения: 68 570
Вчера мина скенер. Довечера сме на невролог. Благодаря Hug

Общи условия

Активация на акаунт