Какво направихте с българското си жилище?

  • 3 560
  • 56
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 710
Има управители на имоти, те се грижат за наема, кой си е платил сметката, и как се стопанисва имота.
Да стои празен, след като може да печели пари за мен категорично не е вариант.
Закони има как да няма, договори, агенции, брокери, нотариуси, застраховки, клаузи и тн и тн., каквото ти душа иска.
Всичко е уредено, когато сделките са на светло.

# 16
  • Мнения: 1 630
Кафе, дай моля те координати на управители на имоти.
Преди време ми бяха казали, че няма още такова нещо в България.
И мен ме вълнува този въпрос.
Не съм взела още решение.

# 17
  • Мнения: 5 710
Е как да няма, потърси в Гугъл 'управление и мениджмънт на имоти' и да видиш колко излизат  Wink
В Капитал имаше статия наскоро за професиите, които ще търпят развитие в бъдеще в Бг и съвременния вариант на 'домоуправител' беше една от тях.

www.bulgarianpropertiesmanager.com
www.propertymanagement.bg

# 18
  • Мнения: 1 107
Намерих този адрес- смятам да се обадя скоро да проверя условията.
http://www.orco-bg.com/contacts.html
 Не, че няма вариант нашите да го наглеждат, но като знам какви са душици  едва ли ще се справят с недобросъвестни наематели.
По цяла година стои празно.
Като тръгваме след ваканция спирам водата, вадя бушони, покривам меката мебел с чаршафи, заключвам всички възможни врати и почти се разплаквам. Наистина е тъжно. Освен това навремето оставихме чисто ново жилище, тъкмо си го бяхме построили.
Никога няма да го дам под наем. За наше ползване е предназначено. А може пък един ден да го ползваме за по-дълго от две седмици в годината, кой знае.
и при нас е така, но пък все си мисля, че има останали съвестни хора, на които да го оттадем под наем. Когато ние живеехме под наем много се грижехме за апартамента и постоянно му правехме подобрения и отстранявахме  възникнали повреди. Винаги съм си казвала, че няма да правя това, което не искам друг да ми направи на мен (в случая жилището)

Последна редакция: ср, 07 май 2008, 14:15 от Oopsy

# 19
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Има управители на имоти, те се грижат за наема, кой си е платил сметката, и как се стопанисва имота.
Да стои празен, след като може да печели пари за мен категорично не е вариант.
Закони има как да няма, договори, агенции, брокери, нотариуси, застраховки, клаузи и тн и тн., каквото ти душа иска.
Всичко е уредено, когато сделките са на светло.


Принципно си права,но ако конкретния казус предполага стопанисване на двустайно апартамент4е,4ийто наем е 200_300 евро на месец и като платиШ на въпросния управител полагаЩата му се компенсация каква "пе4алба" ти остава. Thinking
За нали4ието на закони,позволи ми да не се съглася...

# 20
  • Мнения: 4 138
при мен мама прави всичко. дала съм и пълномощия за какво ли не. ако не беше тя, щях да съм на ръба на нервната криза. така само преглеждам банковата си сметка. много гадничко, ама пък тя и без това не може да седи и да си почива. да не говорим, че сега може непрекъснато да ми повтаря - ако не бях аз..........договорите са железни, наемателите са много читави. данъците си плащам върху официялния наем. празното жилище е със спряно парно и отвинтени бушони, защото като заминахме дойде сметка за ток за месец, през който жилището не е било обитавано - 150 лева.
в софия вече има доста управители на имоти, или фирми, които предлагат подобни услуги. питайте просто в по-големите брокерски къщи. предполагам, че за цяла българия има фирми, предлагащи подобни грижи за имот.

смятам след няколко години да продам всичко. качеството на строителството не ме задоволява и не ми се занимава след 10 години с големи ремонти. цените на имотите в българия в един момент ще престанат да растат така главоломно и ще започнат загубите.
предпочитам да инвестирам парите си в държавата, в която живея. и в германия цените на имотите са ниски, в сравнение с останалите европейски страни.

# 21
  • Italia
  • Мнения: 4 492
при мен мама прави всичко. дала съм и пълномощия за какво ли не. ако не беше тя, щях да съм на ръба на нервната криза. така само преглеждам банковата си сметка. много гадничко, ама пък тя и без това не може да седи и да си почива. да не говорим, че сега може непрекъснато да ми повтаря - ако не бях аз..........договорите са железни, наемателите са много читави. данъците си плащам върху официялния наем. празното жилище е със спряно парно и отвинтени бушони, защото като заминахме дойде сметка за ток за месец, през който жилището не е било обитавано - 150 лева.
в софия вече има доста управители на имоти, или фирми, които предлагат подобни услуги. питайте просто в по-големите брокерски къщи. предполагам, че за цяла българия има фирми, предлагащи подобни грижи за имот.

смятам след няколко години да продам всичко. качеството на строителството не ме задоволява и не ми се занимава след 10 години с големи ремонти. цените на имотите в българия в един момент ще престанат да растат така главоломно и ще започнат загубите.
предпочитам да инвестирам парите си в държавата, в която живея. и в германия цените на имотите са ниски, в сравнение с останалите европейски страни.

Не знам в Нема4ко какви са цените,но мъжа ми беШе скоро в Испания понеже фирмата им има агенции и там и каза,4е има някакъв страхотен срив на цените на имотите...  Thinking

# 22
  • Мнения: 5 710
Това за Испания и аз съм го чувала, познавам българи, които купиха лозя, земя и имоти там.
В България този срив все го чакаме и така и не се състоява. А всеки месец в София влизат по 3000 нови софиянци.
Не разбирам от имоти, но според мен скоро този балон няма да се спука. Страната на чудесата е Бг.

# 23
  • Мнения: 846
Чудя се няма ли начин сметките, чрез договор да се прехвърлят на лицето, което живее в жилището, разбира се само временно.
Така ще си спестим главоболията от изненади. Никога не съм отдавала под наем жилище, но сигурно може да се опише състоянието на апартамента в моменат на отдаване и след това чупи - купи, ако има проблеми.

Въпреки, че мой познат имаше си и договор и всичко и наемателите просто офейкаха без да са платили. Не ги е страх вече дори от законите.  #Cussing out

Празно жилище според мен не е изгодна инвестиция, въпреки че и наема, който ще получаваме да не мислите, че ще е много голям.

# 24
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Това за Испания и аз съм го чувала, познавам българи, които купиха лозя, земя и имоти там.
В България този срив все го чакаме и така и не се състоява. А всеки месец в София влизат по 3000 нови софиянци. Не разбирам от имоти, но според мен скоро този балон няма да се спука. Страната на чудесата е Бг.

Наистина като си ходих миналата година останах Шокирана от този факт. Движението в София е станало невъзможно. #Crazy
Ще се спука балона,Ще се спука,въпрос на време е.  Twisted Evil
Да не говорим ,4е града и инфраструктурите му не са в състояние да поемат  целия този поток,тъй смятам да си купя пуканки и кола и да гледам сеир. Popcorn

# 25
  • Мнения: 4 138
реална и разумна инвестиция на пари е с 5 процентна годишна лихва. всичко останало е нереално, рисковано и си е чиста алчност. в българия времената на увелиение на цената на имот за година със 100 процента отмина.
качеството на строителството е ужасно. няма да казвам аз къде имам имоти, че после не мога да ги продам Mr. Green ама първата плоча е спукана и при дъждове тече в гаражите. цената на квадратен метър в тази сграда е около 2000 евро . говорим за продаваема цена, а не за такава, каквато искат някой собственици. има и по 2700.
тва гипскартона за нищо го нямат. половината апартамент има такива стени. фирмата, осигурила дограмата фалира. подобен модел дограма няма hahahaа се е развалило нещо...........няма заместител. ако щеш. че не е и бяла, а сива. Хметалик Mr. Green
за срив в цените може да говорим, като се има предвид какви панелки на какви цени се продават.
мен ми се ще да се надявам, че ще се вдигант имотите в софия със още 100 процента, ама съм реален човек. да не говорим, че не всички цени се вдигат все пак.
в испания цените се срутиха именно защото испанците строиха като луди, а немците и англичаните купуваха като луди и си мислеха, че ще станат милионери с влагането на 100 000 евро. да, ама не. имам наблюдения от андалузия, там е фраш от туристически гета. огромни, високи блокове, пълни с празни жилища, които се амортизират и искат пари за поддръжка. и по нашето море ще стане така. софия мож да я поотмине, ама........
тук, в мюнхен нормална цена за жилище е между 3 и 4 хиляди на квадратен метър. говорим за нещо, в което бих могла да си представя да остарея. не супер луксозно, а приемливо, в третия по престижност квартал. малко над средна ръка, но в никакъв случай кой знае колко нобел.
аз не бих правила инвестиции в българия. нито пък в испания. и никъде не бих. предпочитам да си харча парите.
празното жилище е скъпо жилище, ама аз си държа едно малко да си имам. не обичам хотелите и дори да съм за две седмици в българия искам да си имам собствена кочинка.

# 26
  • Мнения: 3 098


Не знам в Нема4ко какви са цените,но мъжа ми беШе скоро в Испания понеже фирмата им има агенции и там и каза,4е има някакъв страхотен срив на цените на имотите...  Thinking
Не е съвсем така. Grinning
цените на жилищата от 2007 се застопориха,стабилизираха."Страхотен срив" няма,срива е в банковият сектор.
В големите градове цените са си същите,а те се определят от зоната,комуникирана ли е,има ли зелени зони,зони за паркиране,у4илища,болници,поликлиники.После,самият имот_как е поддържана сградата,има ли и колко асансьори,дали вси4ко е екстериор или с патео.Жилището,колкото пове4е екстри има,толкова по_скъпо върви.
Така 4е засега хубавите жилища са си скъпи.
Проблема на този етап е,4е ако искаш да продаваш хубаво жилище,то трябва да разполагаш с време.Заради много по_трудното отпускане на кредити от банките.
Хората,които имат бързане,притиснати са в бързината да продадат,губят,оттам и дойде приказката за "срива".

Колкото за България,спукване на балона в скоро време няма да има.България е страната от ЕС с най_ниските все още заплати и с най_ниските цени на жилища(говоря генерално за страната,не само за София,Варна),така 4е те ще продължават да растат,докато се урегулират.

# 27
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Марица,може би неправилно се изразих.Под срив нямах предвид падане на цените в буквалния смисъл на думата,тоест ако в4ера неЩо е струвало 200 000 днес струва 100 000. Имах предвид ,4е предлагането е зна4ително по_голямо от търсенето + кризата в банковата сфера ( а нея е има по4ти навсякъде ),която е по4ти равносилна на криза в бизнеса с недвижими имоти.
Не съм в Испания ,но мъжът ми работи в сферата на недвижимите имоти и понеже фирмата им има представителство там от него знам за тези тенденции.

# 28
  • Мнения: 3 098
Имах предвид ,4е предлагането е зна4ително по_голямо от търсенето + кризата в банковата сфера ( а нея е има по4ти навсякъде ),която е по4ти равносилна на криза в бизнеса с недвижими имоти.


Да,така е наистина в момента,а и навремето банките даваха много рискови заеми и сега едвам си ги възвръщат.
В момента има нови правила за хората,които не могат да си плащат вноските и стават длъжници на банките.Малко истерясало е положението в момента,да.

# 29
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Имах предвид ,4е предлагането е зна4ително по_голямо от търсенето + кризата в банковата сфера ( а нея е има по4ти навсякъде ),която е по4ти равносилна на криза в бизнеса с недвижими имоти.


Да,така е наистина в момента,а и навремето банките даваха много рискови заеми и сега едвам си ги възвръщат.
В момента има нови правила за хората,които не могат да си плащат вноските и стават длъжници на банките.Малко истерясало е положението в момента,да.

Тук дават заеми за по 30 години и едва ли не за 100% от стойността на жилиЩето.Това ако не е заробване доживот  Sick

Общи условия

Активация на акаунт